Małżeństwo z Łuszczowa Drugiego, które od 8 lat hoduje trzodę chlewną, znalazło się wśród laureatów konkursu KRUS-u. Doceniono także gospodarstwa z gmin Niemce i Bełżyce.
– Hodowlę trzody chlewnej rozpoczęliśmy razem z mężem w 2003 roku – opowiada Elżbieta Szewczak z Łuszczowa Drugiego (gm. Wólka). – Zaczęliśmy od budowy chlewni. To bardzo nowoczesny budynek z automatyczną wentylacją. Na początku mieliśmy sto loch. Obecnie produkujemy 2,5 tysiąca sztuk tucznika rocznie w cyklu zamkniętym (od małego prosiaka po tucznik – przyp. red.) Przy budowie i rozwoju naszego gospodarstwa korzystaliśmy pomocy Unii Europejskiej.
– Ciężko był zdecydować się na konkretny profil hodowli – zaznacza Janusz Szewczak. – Przy trzodzie chlewnej jest jednak dużo mniej pracy niż przy bydle.
Czy taka działalność się opłaca? – Różnie bywało. Ale od sierpnia ubiegłego roku uruchomiliśmy też masarnię – podkreśla rolnik z Łuszczowa Drugiego. – Wyrabiamy wędliny, które można kupić nie tylko w sklepie zakładowym, ale też w sklepach m.in. w Lublinie i Łęcznej.
– Gospodarstwo prowadzę od 1998 roku – mówi Andrzej Szewczyk. – Powierzchnia uprawy wynosi 2 tys. metrów kwadratowych. Jednak obecnie jesteśmy na etapie modernizacji gospodarstwa i od sierpnia będziemy już uprawiać pieczarki na większej powierzchni, 3,5 tys. mkw.
Na trzecim miejscu uplasowało się gospodarstwo Izabeli i Zbigniewa Dębińskich z gminy Bełżyce zajmujące się hodowlą trzody chlewnej.
– W tym roku o miano najbezpieczniejszego rywalizowało 25 gospodarstw indywidualnych z terenu naszego regionu – wylicza Maria Bogusz, zastępca dyrektora OR KRUS w Lublinie. – Dane trzech laureatów zostały przekazane Komisji Wojewódzkiej.
W konkursie oceniano m.in. ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy. – Pod uwagę brano także stan budynków. Sprawdzano również stan techniczny maszyn i urządzeń używanych w gospodarstwie – wylicza Patrycja Józefowicz z Oddziału Regionalnego KRUS Lublin.
Teraz finaliści z czterech regionów będą walczyć o miano najbezpieczniejszego gospodarstwa na Lubelszczyźnie. Do 27 czerwca Komisja Wojewódzka wyłoni laureatów etapu wojewódzkiego konkursu. Kto prowadzi najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w Polsce dowiemy się pod koniec lipca.