Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

10 grudnia 2013 r.
10:49
Edytuj ten wpis

Jak być eko to w grupie

Po tzw. zdrową żywność częściej chodzimy na targ niż do wyspecjalizowanych sklepów  (Archiwum)
Po tzw. zdrową żywność częściej chodzimy na targ niż do wyspecjalizowanych sklepów (Archiwum)

Pojedynczy przetwórca nie ma dziś na rynku żadnych szans. Nie zadba o reklamę, nie pojedzie na zagraniczne targi. Jako grupa można o wiele więcej – mówi Marian Wójtowicz, właściciel piekarni Bio-Eko

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od 2010 r. trzykrotnie zwiększyliśmy produkcję. Dziś klient jest lepiej wyedukowany, szuka takiego pieczywa – mówi szef ekologicznej piekarni z Tułkowic na Podkarpaciu. Marian Wójtowicz był jednym w pierwszych członków klastra "Dolina Ekologicznej Żywności”. Dziś, po czterech latach działalności, klaster zrzesza 21 firm i instytucji z całej wschodniej Polski.

– Najbardziej cieszy nas to, że partnerzy zaczęli ze sobą współpracować. Powstało wiele zupełnie nowych produktów, jak olej z dodatkiem żeń-szenia, soki warzywne, czy chipsy z topinamburu – wylicza dr Krzysztof Jończyk z IUNG w Puławach.

– Z badań ankietowych wynika, że producenci żywności ekologicznej oczekują od nas głównie działań promocyjnych. I myślę, że to nam się udało. Marka klastra jest rozpoznawalna, udało się dotrzeć do wielu nowych odbiorców – dodaje kierownik projektu.

Nie wszystkie proekologiczne przedsięwzięcia zakończyły się jednak sukcesem. W Lublinie nie chwycił pomysł weekendowego targu, na którym można kupić żywność bezpośrednio od rolników i przetwórców z ekologicznymi certyfikatami.

EkoBazar na przy ul. Bramowej na lubelskim Starym Mieście działał niecały rok. Przedsięwzięcie okazało się nierentowne. Najpierw wykruszyli się klienci, potem sprzedawcy. – Może ten najtrudniejszy początkowy okres był zbyt długi? Może z czasem byłoby lepiej? – zastanawia się dr Jończyk.

– Ekobazar umarł śmiercią naturalną. Z tygodnia na tydzień klientów było coraz mniej. W końcu przestaliśmy przyjeżdżać – mówi Tomasz Obszański, właściciel firmy "Barwy zdrowia”, która produkuje tłoczone na zimno oleje.

Dr Sylwia Żakowska-Biemans z IUNG od dwóch dekad przygląda się rynkowi produktów ekologicznych w Polsce i Europie.

– W takiej Danii, która jest niekwestionowanym liderem, produkty eko stanowią 7 proc. całej sprzedaży żywności. W Polsce nie ma wiarygodnych danych, ale prawdopodobnie nie przekroczyliśmy jeszcze 1 proc. Jednocześnie takie zakupy deklaruje ok. 10 proc. konsumentów, ale zwykle chodzi o 1-2 produkty, np jajka – mówi dr Żakowska-Biemans. – Coraz mniejszą barierą jest dostępność. Problemem są raczej wysokie ceny. Niejednokrotnie o nawet 100 proc. wyższe niz za porównywalne towary nieekologiczne. A trzeba pamiętać, że gro klientów, to osoby o przeciętnych dochodach. Po prostu ich na to nie stać.

– Bardzo dobry rynek to Warszawa, czy nawet Rzeszów. A Lubelskie wciąż jest bardzo czystym terenem, wielu mieszkańców ma rodziny na wsi. Na rynek eko musimy jeszcze poczekać – dodaje Obszański.

Pozostałe informacje

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Rozwój technologii przemysłowych sprawia, że dziś coraz większą wagę przywiązuje się także do bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wiele mówi się o szkodliwości działania pyłów przemysłowych – stanowiących jeden z nadrzędnych skutków wielu procesów przemysłowych, których długotrwała obecność w powietrzu może przyczynić się nie tylko do zmniejszenia efektywności całej produkcji czy trwałości maszyn, lecz także znacznego pogorszenia się zdrowia pracowników.

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Co do zasady, Camlocki powstały do tego, aby znacząco usprawniać przesył substancji płynnych oraz gazów pomiędzy zbiornikami. Ich rola w wielu zakładach specjalistycznych jest nieoceniona, ale tylko w momencie, kiedy Kamloki używane są zgodnie ze sztuką.

Prezydent Andrzej Duda

Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Jest decyzja prezydenta

Ustawa została uchwalona bez jakichkolwiek konsultacji społecznych. W demokratycznym państwie prawnym to kwestia absolutnie niedopuszczalna – tak Małgorzata Paprocka, szefowa kancelarii prezydenta, tłumaczy decyzję Andrzeja Dudę w sprawie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców.

Karol Nawrocki podczas poniedziałkowego (5 maja) spotkania wyborczego na rynku w Węgrowie

Mieszkanie Karola Nawrockiego: Tłumaczenia, oświadczenia i oskarżenia

Karol Nawrocki w 2017 r. odkupił mieszkanie od Jerzego Ż., nie ma pomiędzy nimi żadnej umowy o przejęciu opieki nad mężczyzną – tak poseł PiS Przemysław Czarnek odniósł się do zarzutów dotyczących drugiego mieszkania popieranego przez PiS kandydata na prezydenta.

Maturzyści oceniają egzamin z matematyki: Bułka z masłem
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Maturzyści oceniają egzamin z matematyki: Bułka z masłem

Matura 2025: matematyka już za nimi. Wszyscy zgodnie mówią, że była prosta i będzie maksymalna liczba punktów.

Ostatnia droga Leszka Pasiecznego. Tłumy żegnały zasłużonego kraśniczanina
galeria

Ostatnia droga Leszka Pasiecznego. Tłumy żegnały zasłużonego kraśniczanina

Tydzień temu zmarł Leszek Pasieczny. Kraśniczanin. Miał 88 lat. Dzisiaj rodzina, znajomi i cała bliska mu społeczność uczestniczyła w jego ostatniej drodze.

4 kroki do idealnych zaręczyn!

4 kroki do idealnych zaręczyn!

Każda historia miłosna zasługuje na wyjątkowe zaręczyny. Ale co zrobić, żeby ten moment naprawdę zapadł w pamięć? Czasem wystarczy chwila refleksji, cztery konkretne decyzje i odrobina odwagi. Sprawdź, jakie kroki poprowadzą Cię do perfekcyjnego „tak”.

Grzegorz Braun bez immunitetu europosła

Grzegorz Braun bez immunitetu europosła

Parlament Europejski uchylił dzisiaj immunitet europosła Grzegorza Brauna, kandydata na prezydenta Polski.

Święto sztuki po raz 6. Coś dla miłośników literatury, muzyki i sztuk wizualnych

Święto sztuki po raz 6. Coś dla miłośników literatury, muzyki i sztuk wizualnych

Trzy dni wypełnione najróżniejszymi zdarzeniami. Szansa na spotkanie twórców i odbiorców. W Krasnymstawie odbędzie się szósta edycja Festiwalu Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka.

Wtorek na dzielni. Inwestycje na Czubach
WTOREK NA DZIELNI
film

Wtorek na dzielni. Inwestycje na Czubach

Dzielnica Czuby w Lublinie dynamicznie się rozwija. Mimo że administracyjnie podzielona na północną i południową część, mieszkańcy obu rejonów mogą liczyć na inwestycje w infrastrukturę drogową, miejsca postojowe oraz ścieżki rowerowe.

Incydent z flagą Ukrainy na wiecu Grzegorza Brauna. Jest śledztwo

Incydent z flagą Ukrainy na wiecu Grzegorza Brauna. Jest śledztwo

Jest śledztwo w sprawie incydentu podczas wiecu wyborczego Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej. Z budynku ratusza zdjęto wówczas flagę Ukrainy.

Groźny wypadek pod Wisznicami. Wahadło na DK63

Groźny wypadek pod Wisznicami. Wahadło na DK63

Na drodze krajowej 63 pod Wisznicami doszło do wypadku. Policja wyznaczyła ruch wahadłowy.

200 pojemników na drzewach w Lublinie. To pułapki na szkodnika

200 pojemników na drzewach w Lublinie. To pułapki na szkodnika

Rozpoczęła się wiosenna walka z największym wrogiem kasztanowców - szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Na drzewach zawisły specjalne pułapki, które mają wabić szkodniki.

Napięcia w Handlu Międzynarodowym i S&P500: Czy Cisza Przed Burzą Może Być Myląca?

Napięcia w Handlu Międzynarodowym i S&P500: Czy Cisza Przed Burzą Może Być Myląca?

Inwestycje wiążą się z ryzykiem. Wartość inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Koncerty w ramach Juwenaliów Akademii Zamojskiej odbędą się na Rynku Wielkim
17 maja 2025, 16:00

Od disco polo po rap. Uczelnia zaprasza na juwenalia

Dla każdego coś miłego. Zadowoleni będą zarówno fani disco polo, jak i polskiego rapu. Przy takich gatunkach muzycznych na tegorocznych juwenaliach bawić się będą studenci Akademii Zamojskiej, ale też wszyscy chętni. Otwarte koncerty odbywać się mają na Rynku Wielkim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium