Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

29 stycznia 2013 r.
10:59
Edytuj ten wpis

Lubelscy rolnicy skupiają się na uprawie zbóż i owoców

0 0 A A
Lubelscy rolnicy skupiają się na uprawie zbóż i owoców (Maciej Kaczanowski)
Lubelscy rolnicy skupiają się na uprawie zbóż i owoców (Maciej Kaczanowski)

Pod tym względem są krajowym liderem. Nie przesadzają też z nawozami, co sprzyja uzyskiwaniu zdrowych, ekologicznych produktów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Takie wnioski płyną z wyników Powszechnego Spisu Rolnego 2010, które przedstawił właśnie GUS. Z badania wynika, że w całym regionie jest ponad ćwierć miliona gospodarstw. Daje nam to czwartą pozycję w kraju, po Małopolsce, Mazowszu i Podkarpaciu. Powierzchnia upraw w naszym województwie to 1416 tys. ha. Pod tym względem jesteśmy na trzecim miejscu w kraju.

Przeciętna powierzchnia gospodarstwa w Lubelskiem to nieco ponad 6 ha. Nieznacznie poniżej krajowej średniej. Okazuje się, że im bliżej wschodniej granicy regionu, tym powierzchnia gospodarstw jest większa. Pod tym względem najlepiej jest w powiecie bialskim, włodawskim, Parczewskim i hrubieszowskim.

Co uprawiają?

Większość rolników uprawia różnego rodzaju zboża. Głównie pszenicę i jęczmień. Stanowią one blisko 80 proc. powierzchni wszystkich zasiewów. Ważną rolę w rolnictwie Lubelszczyzny odgrywają również uprawy sadownicze. W 2010 roku zajmowały one ponad 70 tys. ha. Daje nam to drugą pozycję w kraju, tuż po Mazowszu. Uprawy sadownicze w naszym regionie stanowią blisko 20 proc. krajowego areału. W sadownictwo zainwestowało już blisko 70 tys. właścicieli gospodarstw. Liczba ta ciągle rośnie. W 2002 roku owocami zajmowało się niewiele ponad 60 tys. rolników.

W naszym regionie uprawy sadownicze dominują w powiatach opolskim i kraśnickim. W tych dwóch rejonach mamy w sumie ponad 27 tys. hektarów sadów. Co się tam uprawia?

Przede wszystkim jabłonie. W całym województwie, tego rodzaju upraw jest blisko 20 tys. ha i liczba ta rośnie od 2002 roku. Pod względem powierzchni sadów jesteśmy na drugiej pozycji w Polsce. Nasz region wyprzedza jedynie Mazowsze.

W Lubelskiem uprawia się również sporo malin – ponad 18 tys. ha. Tutaj nasz region jest krajowym liderem. Blisko 70 proc. malin uprawianych w kraju rośnie właśnie w Lubelskiem. W porównaniu do 2002 roku powierzchnia tych upraw wzrosła 2,5-krotnie.

Trzecie miejsce w lubelskich gospodarstwach owocowych zajmują porzeczki. To w sumie blisko 14 tys. ha upraw, co stanowi blisko 40 proc. krajowego areału. W tej kategorii również nastąpił wzrost, ale tylko o niecałe 20 proc. ( w porównaniu do roku 2002). Warto zaznaczyć, że lubelscy plantatorzy porzeczki koncentrują się na jej czarnej odmianie. Pod względem powierzchni takich upraw są na pierwszym miejscu w Polsce.

Czym i z czym w pole?

Ze spisu wynika, że rolnicy w regionie mają ponad 170 tys. ciągników. Liczba gospodarstw, w których znajdziemy te maszyny przekracza 130 tys. Oczywiście im większe gospodarstwo, tym więcej ciągników. Większość z nich to stosunkowo niewielkie maszyny o mocy od 20 do 54 KM. Te największe o mocy ponad 136 KM stanowią tylko 1 proc. całego parku maszynowego. Spis rolny pokazał również, jak wygląda zużycie nawozów w naszym regionie. Średnia to 108 kg na ha. Nawozy mineralne stosowane są największym stopniu w powiatach hrubieszowskim, lubelskim i świdnickim.

Na przeciwnym biegunie znalazły się gospodarstwa z rejonu Białej Podlaskiej, Włodawy, Radzynia i Lubartowa. Tam właśnie stosuje się najmniej nawozów mineralnych.

Spośród gospodarstw, które aktywnie zajmują się rolnictwem, blisko 70 proc. stosowało różnego rodzaju środki ochrony roślin. Dominują substancje chwastobójcze. Używa się ich w ponad 90 proc. gospodarstw. Na kolejnych miejscach znalazły się środki owadobójcze i grzybobójcze.

Z czego żyją?

Nie wszyscy właściciele gospodarstw utrzymują się z rolnictwa. Spis pokazał, że tego rodzaju działalność jest głównym źródłem utrzymania tylko dla 28 proc. rodzin. Drugie tyle utrzymuje się z pracy na etacie. Budżet co piątego gospodarstwa opiera się na emeryturach lub rentach. Według GUS, liczba mieszkańców regionu pracujących w rolnictwie to blisko 570 tys. tys. ludzi. Niemal wszyscy robią to we własnych gospodarstwach. Pod tym względem dominują powiaty biłgorajski, zamojski i lubelski. Praca w gospodarstwie zajmuje zwykle niewiele czasu. Dla większości rolników to mniej więcej jedna czwarta etatu. Tylko ok. 17 proc. pracujących w tym sektorze robi to "na pełny etat”.

Wśród użytkowników gospodarstw dominują osoby w średnim wieku. Od 45 do 54 lat. Stanowią oni ponad 20 proc. pracujących w tym sektorze. Co ciekawe, w gospodarstwach o powierzchni ponad 50 ha, pracujący członkowie rodziny to niecały jeden procent zatrudnionych. Co ciekawe, większość kierujących gospodarstwami nie ma żadnego wykształcenia rolniczego. Ukończeniem stosownych kursów może się pochwalić jedynie 22 proc. rolników. Tylko 2 proc. gospodarzy ma dyplom wyższej uczelni o profilu rolniczym.

Zmiany w rolnictwie, w latach 2002 – 2010

Wzrost:
• powierzchni sadów o 54 proc.
• krzewów owocowych o 82 proc.
• liczby gospodarstw sadowniczych o 12,8 proc.
• liczby ciągników o 11 proc.

Pozostałe informacje

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Reprezentacja z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej została wicemistrzem w biegu na orientację. Mundurowi musieli wykazać się w sprincie, sztafecie czy w odczytywaniu mapy.

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week
NASZ PATRONAT

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week

Jeszcze tylko do środy potrwa festiwal Restaurant Week. W tym wydarzeniu na Lubelszczyźnie udział bierze 20 restauracji.

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Rozmowa z Jerzym Żytkowskim, organizatorem rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Studenci wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej z okazji Dnia Ziemi budowali ekologiczne ławeczki z palet. Posłużą im one w trakcie przerw.

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Ponad rok temu Łuków zawarł umowę z kolejową spółką na remont nieczynnego dworca PKP. Od tego czasu nic się nie dzieje. Ale kolej ma już pewien konkret.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy

Radzyńska policja zatrzymała nietrzeźwego kierowcę Opla, który wyprzedzał inny pojazd tuż przed przejściem. Oprócz wysokiego mandatu, może długo posiedzieć za kratkami.

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Podróżna tłumaczyła, że to zwyczajne kamienie ozdobne, które miały wypełnić jej akwarium. W Terespolu udaremniono przemyt 8 kg Czaroitu.

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zmagania toczyły się w kategorii U 20 i U 23. Na najwyższym stopniu podium stanęły Alicja Nowosad, Olga Padoshyk i Daniela Tkaczuk. Natomiast wicemistrzyniami kraju zostały Wiktoria Kamela i Marta Gajowniczek

Za nami już kolejny festiwal 3k6!
Wideo
film

Za nami już kolejny festiwal 3k6!

Gracze z całej Polski i nie tylko, w ubiegły weekend zjechali się do Lublina, aby wspólnie rywalizować!

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów
Wideo
film

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów

Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina elektrociepłowni Wrotków. Do gniazda wróciły odchowane przez sokolnika pisklęta.

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium