Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

29 stycznia 2013 r.
10:59
Edytuj ten wpis

Lubelscy rolnicy skupiają się na uprawie zbóż i owoców

Lubelscy rolnicy skupiają się na uprawie zbóż i owoców (Maciej Kaczanowski)
Lubelscy rolnicy skupiają się na uprawie zbóż i owoców (Maciej Kaczanowski)

Pod tym względem są krajowym liderem. Nie przesadzają też z nawozami, co sprzyja uzyskiwaniu zdrowych, ekologicznych produktów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Takie wnioski płyną z wyników Powszechnego Spisu Rolnego 2010, które przedstawił właśnie GUS. Z badania wynika, że w całym regionie jest ponad ćwierć miliona gospodarstw. Daje nam to czwartą pozycję w kraju, po Małopolsce, Mazowszu i Podkarpaciu. Powierzchnia upraw w naszym województwie to 1416 tys. ha. Pod tym względem jesteśmy na trzecim miejscu w kraju.

Przeciętna powierzchnia gospodarstwa w Lubelskiem to nieco ponad 6 ha. Nieznacznie poniżej krajowej średniej. Okazuje się, że im bliżej wschodniej granicy regionu, tym powierzchnia gospodarstw jest większa. Pod tym względem najlepiej jest w powiecie bialskim, włodawskim, Parczewskim i hrubieszowskim.

Co uprawiają?

Większość rolników uprawia różnego rodzaju zboża. Głównie pszenicę i jęczmień. Stanowią one blisko 80 proc. powierzchni wszystkich zasiewów. Ważną rolę w rolnictwie Lubelszczyzny odgrywają również uprawy sadownicze. W 2010 roku zajmowały one ponad 70 tys. ha. Daje nam to drugą pozycję w kraju, tuż po Mazowszu. Uprawy sadownicze w naszym regionie stanowią blisko 20 proc. krajowego areału. W sadownictwo zainwestowało już blisko 70 tys. właścicieli gospodarstw. Liczba ta ciągle rośnie. W 2002 roku owocami zajmowało się niewiele ponad 60 tys. rolników.

W naszym regionie uprawy sadownicze dominują w powiatach opolskim i kraśnickim. W tych dwóch rejonach mamy w sumie ponad 27 tys. hektarów sadów. Co się tam uprawia?

Przede wszystkim jabłonie. W całym województwie, tego rodzaju upraw jest blisko 20 tys. ha i liczba ta rośnie od 2002 roku. Pod względem powierzchni sadów jesteśmy na drugiej pozycji w Polsce. Nasz region wyprzedza jedynie Mazowsze.

W Lubelskiem uprawia się również sporo malin – ponad 18 tys. ha. Tutaj nasz region jest krajowym liderem. Blisko 70 proc. malin uprawianych w kraju rośnie właśnie w Lubelskiem. W porównaniu do 2002 roku powierzchnia tych upraw wzrosła 2,5-krotnie.

Trzecie miejsce w lubelskich gospodarstwach owocowych zajmują porzeczki. To w sumie blisko 14 tys. ha upraw, co stanowi blisko 40 proc. krajowego areału. W tej kategorii również nastąpił wzrost, ale tylko o niecałe 20 proc. ( w porównaniu do roku 2002). Warto zaznaczyć, że lubelscy plantatorzy porzeczki koncentrują się na jej czarnej odmianie. Pod względem powierzchni takich upraw są na pierwszym miejscu w Polsce.

Czym i z czym w pole?

Ze spisu wynika, że rolnicy w regionie mają ponad 170 tys. ciągników. Liczba gospodarstw, w których znajdziemy te maszyny przekracza 130 tys. Oczywiście im większe gospodarstwo, tym więcej ciągników. Większość z nich to stosunkowo niewielkie maszyny o mocy od 20 do 54 KM. Te największe o mocy ponad 136 KM stanowią tylko 1 proc. całego parku maszynowego. Spis rolny pokazał również, jak wygląda zużycie nawozów w naszym regionie. Średnia to 108 kg na ha. Nawozy mineralne stosowane są największym stopniu w powiatach hrubieszowskim, lubelskim i świdnickim.

Na przeciwnym biegunie znalazły się gospodarstwa z rejonu Białej Podlaskiej, Włodawy, Radzynia i Lubartowa. Tam właśnie stosuje się najmniej nawozów mineralnych.

Spośród gospodarstw, które aktywnie zajmują się rolnictwem, blisko 70 proc. stosowało różnego rodzaju środki ochrony roślin. Dominują substancje chwastobójcze. Używa się ich w ponad 90 proc. gospodarstw. Na kolejnych miejscach znalazły się środki owadobójcze i grzybobójcze.

Z czego żyją?

Nie wszyscy właściciele gospodarstw utrzymują się z rolnictwa. Spis pokazał, że tego rodzaju działalność jest głównym źródłem utrzymania tylko dla 28 proc. rodzin. Drugie tyle utrzymuje się z pracy na etacie. Budżet co piątego gospodarstwa opiera się na emeryturach lub rentach. Według GUS, liczba mieszkańców regionu pracujących w rolnictwie to blisko 570 tys. tys. ludzi. Niemal wszyscy robią to we własnych gospodarstwach. Pod tym względem dominują powiaty biłgorajski, zamojski i lubelski. Praca w gospodarstwie zajmuje zwykle niewiele czasu. Dla większości rolników to mniej więcej jedna czwarta etatu. Tylko ok. 17 proc. pracujących w tym sektorze robi to "na pełny etat”.

Wśród użytkowników gospodarstw dominują osoby w średnim wieku. Od 45 do 54 lat. Stanowią oni ponad 20 proc. pracujących w tym sektorze. Co ciekawe, w gospodarstwach o powierzchni ponad 50 ha, pracujący członkowie rodziny to niecały jeden procent zatrudnionych. Co ciekawe, większość kierujących gospodarstwami nie ma żadnego wykształcenia rolniczego. Ukończeniem stosownych kursów może się pochwalić jedynie 22 proc. rolników. Tylko 2 proc. gospodarzy ma dyplom wyższej uczelni o profilu rolniczym.

Zmiany w rolnictwie, w latach 2002 – 2010

Wzrost:
• powierzchni sadów o 54 proc.
• krzewów owocowych o 82 proc.
• liczby gospodarstw sadowniczych o 12,8 proc.
• liczby ciągników o 11 proc.

Pozostałe informacje

Tydzień z biblioteką
Wydarzenie
8 maja 2025, 10:00

Tydzień z biblioteką

Po raz dwudziesty, w dniach 8-15 maja, odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Biblioteka. Lubię Tu Być”.

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie
galeria

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie

Takiej placówki w gminie Zwierzyniec nie było. Już jest i oficjalnie rozpoczął działalność pierwszy żłobek. Berek, bo tak się nazywa, powstał w Wywłoczce. Uruchomiono go dzięki dotacji z Krajowego Planu Odbudowy.

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK
11 maja 2025, 19:00

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK

Wielce emocjonująca podróż w czasie czeka na widzów spektaklu „Koronacja” – spektakularnego widowiska historycznego, opowiadającego o Bolesławie Chrobrym i jego zmaganiach o koronę królewską. Spektakl zostanie wystawiony w lubelskim CSK. Wstęp wolny!

Magdalena Biejat podczas wtorkowego spotkania wyborczego w Katowicach

Mieszkanie Karola Nawrockiego: Biejat zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa

Wszystko zaczęlo się od jej pytania podczas debaty. Kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat poinformowała, że złoży w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Karola Nawrockiego w związku ze sprawą mieszkania w Gdańsku.

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego
galeria

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski gościł najlepszych sportowców z regionu. Na stypendia województwo przeznaczyło milion złotych.

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Mnóstwo wydarzeń i mnóstwo pomysłów. Za miesiąc czeka nas Noc Kultury w Lublinie. A podczas niej nie zabraknie muzyki. Kto i gdzie zagra podczas 19. edycji lubelskiej Noc Kultury?

Trwa budowa S19
RAPORT
film

S19 Lublin – Lubartów w budowie, czyli miliony ton ziemi i bitumu

Codziennie rano 450 osób stawia się na budowie drogi ekspresowej Lublin – Lubartów. 150 jednostek różnego rodzaju sprzętu kopie, przesuwa, przewozi lub wierci w ziemi. Efekt końcowy tych wszystkich prac zobaczymy pod koniec 2027 roku. Na ten odcinek S19 kierowcy czekają od lat, a mieszkańcy Niemiec odliczają dni do końca tej inwestycji.

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety
galeria

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują za 3 dni. Zostały jeszcze ostanie bilety na piątek lub sobotę. Kto pierwszy, ten lepszy.

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)
galeria
film

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)

Tylko na ten zwiastun czekało więcej ludzi niż na premiery innych gier w ogóle. Wreszcie jest nowy zwiastun gry Grand Theft Auto VI.

Filip Put

Filip Put: Lublin długo czekał na fazę play-off

PGE Start Lublin dzięki pokonaniu Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski awansował do fazy play-off. Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedziami koszykarzy "czerwono-czarnych"

Maturzyści z III LO im. F. D. Kniaźnina w Puławach w dobrych nastrojach po dwóch pierwszych egzaminach
matura 2025

Matematyka z matematyki: zero zaskoczeń. Licealiści pewni swego

Dzisiaj maturzyści w całym kraju mierzyli się z królową nauk. Jak egzamin z matematyki oceniają abiturienci z puławskich szkół średnich? Zdecydowana większość jest dobrej myśli. Przeważają opinie mówiące o tym, że było łatwo.

Piotr Adamczyk jako Olgierd Paderewski "Paberborn" w serialu Langer
film

Langer: serial na podstawie powieści Remigiusza Mroza ma zwiastun i datę premiery (wideo)

W roli głównej – czyli Piotra Langera wystąpił Jakub Gierszał. Partnerują mu: Julia Pietrucha, Piotr Adamczyk i Magdalena Boczarska. A wszystkich zobaczymy już maju.

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi
galeria

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi

Maturzyści piszący we wtorek obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym musieli wykazać się m.in. umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, znajomością funkcji i ich własności oraz ciągów liczbowych.

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Rozwój technologii przemysłowych sprawia, że dziś coraz większą wagę przywiązuje się także do bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wiele mówi się o szkodliwości działania pyłów przemysłowych – stanowiących jeden z nadrzędnych skutków wielu procesów przemysłowych, których długotrwała obecność w powietrzu może przyczynić się nie tylko do zmniejszenia efektywności całej produkcji czy trwałości maszyn, lecz także znacznego pogorszenia się zdrowia pracowników.

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Co do zasady, Camlocki powstały do tego, aby znacząco usprawniać przesył substancji płynnych oraz gazów pomiędzy zbiornikami. Ich rola w wielu zakładach specjalistycznych jest nieoceniona, ale tylko w momencie, kiedy Kamloki używane są zgodnie ze sztuką.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium