Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

3 lipca 2019 r.
18:30

Masz hektar? Możesz kandydować do Lubelskiej Izby Rolniczej

0 3 A A
(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Rozmowa z Piotrem Burkiem, prezesem Lubelskiej Izby Rolniczej w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• 28 lipca w całej Polsce odbędą się wybory do walnych zgromadzeń izb rolniczych. Obecna czteroletnia kadencja już się skończyła?

– Tak, 31 maja, ale zarząd funkcjonuje do pierwszych wyborów do walnych zgromadzeń. Zgodnie z kalendarzem może to być najpóźniej 14 września 2019 r.

• Dlaczego te wybory są takie ważne?

– Izbowy samorząd rolniczy obejmuje swoim zasięgiem wszystkich rolników. W całym kraju liczba ta sięga 5 milionów, natomiast rolników, którzy składają wnioski o dopłaty bezpośrednie jest ok. 1,4 milionów. Izba rolnicza jest organem doradczo-opiniodawczym. Może wydawać opinie, postulaty i zgłaszać wnioski, które trafiają do rządzących.

• Izby rolnicze mają też swój budżet i to całkiem niemały.

– To 2 procent odpisu od podatku rolnego. Ustawa o finansach publicznych nakłada ten obowiązek na gminy. Natomiast wojewódzkie izby rolnicze, do których ten procent wpływa, przekazują część swojego budżetu – obecnie jest to 6 procent do Krajowej Rady Izb Rolniczych.

• Ile wynosi roczny budżet Lubelskiej Izby Rolniczej?

– Jest to średnio ok. 2,5 miliona złotych.

• Kto może głosować w wyborach do izb rolniczych?

– Uprawnienia do głosowania w zbliżających się wyborach 28 lipca mają wszyscy podatnicy podatku rolnego. Interpretacja ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego precyzuje, o których rolników dokładnie chodzi. Mianowicie są to podatnicy posiadający grunty, których powierzchnia przekracza 1 ha fizyczny – czyli co najmniej 1,01 ha lub 1 ha przeliczeniowy. Takiemu podatnikowi przysługuje prawo do wybierania swoich przedstawicieli w samorządzie rolniczym, może też być kandydatem. Interpretacja ministra rolnictwa obowiązuje od tego roku.

• Czyli wcześniej grupa osób uprawnionych była większa?

– Tak. Czynne i bierne prawo wyborcze posiadali wszyscy nawet ci, którzy mieli także mniej niż 1 hektar gruntów. Takie osoby z rolnictwem są oczywiście związane, ale pozostaje kwestia tego czy jest to rolnik towarowy czy raczej hobbystyczny. W takim przypadku wątpliwe jest aby osoba taka mogła utrzymywać się wyłącznie z rolnictwa.

• A kto może do izby rolniczej kandydować?

– Podobnie jak osoba, która może brać udział w głosowaniu, ma to być płatnik podatku rolnego posiadający grunty, których powierzchnia przekracza 1 ha fizyczny lub 1 hektar przeliczeniowy. Podobnie jak w wyborach powszechnych ma to być osoba pełnoletnia. Nie może być karana. Może się zdarzyć, że dana osoba posiada grunty na terenie np. trzech różnych gmin i w każdej płaci podatek rolny. Od takiej osoby zależy, w której gminie chce głosować i w której startować w wyborach.

• Osoba, która chce kandydować do izby rolniczej, musi skompletować listę poparcia?

– Musi uzyskać poparcie co najmniej 50 osób. Osoby popierające takiego potencjalnego kandydata także muszą posiadać czynne i bierne prawo wyborcze i znajdować się w spisie wyborców. Kto te podpisy ma już zebrane zgłasza się we wszystkimi wymaganymi prawem dokumentami do komisji gminnej. Komisje te już działają. Zostały powołane przez komisje wojewódzkie.

• Do kiedy kandydaci mogą się zgłaszać?

– Kandydaci mają czas na zgłoszenie do 5 lipca.

• Czy jest duże zainteresowanie?

– Nie mamy bezpośrednich informacji z komisji gminnych, natomiast do Lubelskiej Izby Rolniczej dzwonią osoby, które dopytują o to jakie są wymagania i jakie dokumenty trzeba dostarczyć. Wydaje się, że to zainteresowanie z każdym dniem jest coraz większe. Informacja o wyborach do izb rolniczych funkcjonuje w środowisku już od końca lutego. 25 lutego Krajowa Rada Izb Rolniczych podjęła uchwałę o wyznaczeniu daty wyborów. Podatnicy podatku rolnego otrzymali też ulotkę wydaną przez prezesa KRIR jak też ministra rolnictwa. Na naszej stronie internetowej jest też zakładka – Wybory do Izb Rolniczych 2019, gdzie znajdują się szczegółowe informacje na ten temat. Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub osobistego Lubelską Izbą Rolniczą. W poniedziałki w siedzibie LIR dyżuruje prawnik.

• Frekwencja podczas ostatnich wyborów do izb rolniczych nie była wysoka, wyniosła nieco ponad 4 proc. Teraz będzie większa?

– Jest taka szansa m.in. z takiego powodu, że rolnicy wiedzą o tych wyborach już od kilku miesięcy. Temat ten jest też poruszany w mediach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Noc tylko dla dorosłych
11 maja 2024, 20:00

Noc tylko dla dorosłych

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór do Piwnic Centrum Kultury w Lublinie. Z premierowym programem wystąpi Grupa Oł Maj Gad oraz lubelska performerka, tancerka i producentka burleski Harpy Queen.

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

W nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia endoskopowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki temu pacjenci mają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ale lekarze szybciej wykryją zmiany.

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]

Czasami o meczach piłki nożnej mówi się, że emocji było w nich tyle, co na rybach. W spotkaniu Motoru Lublin ze Zniczem Pruszków było jednak zupełnie odwrotnie. Mieliśmy w nim wszystko: sporo goli, zwroty akcji, interwencje VAR i niesamowitą dramaturgię. Niestety, nie było za to happy-endu, bo skończyło się remisem 3:3. A ten wynik powoduje, że drużynie Mateusza Stolarskiego będzie jeszcze trudniej o miejsce w strefie barażowej.

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała dzisiaj numery list komitetów, które wezmą udział w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Lewart musiał się napracować na punkty w Tomaszowie Lubelskim, ale lider tabeli zrobił swoje. Goście przegrywali 0:1 jednak w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1.

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin
Zdjęcia
galeria

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia/Wideo
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium