Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

3 lipca 2019 r.
18:30

Masz hektar? Możesz kandydować do Lubelskiej Izby Rolniczej

0 3 A A
(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Rozmowa z Piotrem Burkiem, prezesem Lubelskiej Izby Rolniczej w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• 28 lipca w całej Polsce odbędą się wybory do walnych zgromadzeń izb rolniczych. Obecna czteroletnia kadencja już się skończyła?

– Tak, 31 maja, ale zarząd funkcjonuje do pierwszych wyborów do walnych zgromadzeń. Zgodnie z kalendarzem może to być najpóźniej 14 września 2019 r.

• Dlaczego te wybory są takie ważne?

– Izbowy samorząd rolniczy obejmuje swoim zasięgiem wszystkich rolników. W całym kraju liczba ta sięga 5 milionów, natomiast rolników, którzy składają wnioski o dopłaty bezpośrednie jest ok. 1,4 milionów. Izba rolnicza jest organem doradczo-opiniodawczym. Może wydawać opinie, postulaty i zgłaszać wnioski, które trafiają do rządzących.

• Izby rolnicze mają też swój budżet i to całkiem niemały.

– To 2 procent odpisu od podatku rolnego. Ustawa o finansach publicznych nakłada ten obowiązek na gminy. Natomiast wojewódzkie izby rolnicze, do których ten procent wpływa, przekazują część swojego budżetu – obecnie jest to 6 procent do Krajowej Rady Izb Rolniczych.

• Ile wynosi roczny budżet Lubelskiej Izby Rolniczej?

– Jest to średnio ok. 2,5 miliona złotych.

• Kto może głosować w wyborach do izb rolniczych?

– Uprawnienia do głosowania w zbliżających się wyborach 28 lipca mają wszyscy podatnicy podatku rolnego. Interpretacja ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego precyzuje, o których rolników dokładnie chodzi. Mianowicie są to podatnicy posiadający grunty, których powierzchnia przekracza 1 ha fizyczny – czyli co najmniej 1,01 ha lub 1 ha przeliczeniowy. Takiemu podatnikowi przysługuje prawo do wybierania swoich przedstawicieli w samorządzie rolniczym, może też być kandydatem. Interpretacja ministra rolnictwa obowiązuje od tego roku.

• Czyli wcześniej grupa osób uprawnionych była większa?

– Tak. Czynne i bierne prawo wyborcze posiadali wszyscy nawet ci, którzy mieli także mniej niż 1 hektar gruntów. Takie osoby z rolnictwem są oczywiście związane, ale pozostaje kwestia tego czy jest to rolnik towarowy czy raczej hobbystyczny. W takim przypadku wątpliwe jest aby osoba taka mogła utrzymywać się wyłącznie z rolnictwa.

• A kto może do izby rolniczej kandydować?

– Podobnie jak osoba, która może brać udział w głosowaniu, ma to być płatnik podatku rolnego posiadający grunty, których powierzchnia przekracza 1 ha fizyczny lub 1 hektar przeliczeniowy. Podobnie jak w wyborach powszechnych ma to być osoba pełnoletnia. Nie może być karana. Może się zdarzyć, że dana osoba posiada grunty na terenie np. trzech różnych gmin i w każdej płaci podatek rolny. Od takiej osoby zależy, w której gminie chce głosować i w której startować w wyborach.

• Osoba, która chce kandydować do izby rolniczej, musi skompletować listę poparcia?

– Musi uzyskać poparcie co najmniej 50 osób. Osoby popierające takiego potencjalnego kandydata także muszą posiadać czynne i bierne prawo wyborcze i znajdować się w spisie wyborców. Kto te podpisy ma już zebrane zgłasza się we wszystkimi wymaganymi prawem dokumentami do komisji gminnej. Komisje te już działają. Zostały powołane przez komisje wojewódzkie.

• Do kiedy kandydaci mogą się zgłaszać?

– Kandydaci mają czas na zgłoszenie do 5 lipca.

• Czy jest duże zainteresowanie?

– Nie mamy bezpośrednich informacji z komisji gminnych, natomiast do Lubelskiej Izby Rolniczej dzwonią osoby, które dopytują o to jakie są wymagania i jakie dokumenty trzeba dostarczyć. Wydaje się, że to zainteresowanie z każdym dniem jest coraz większe. Informacja o wyborach do izb rolniczych funkcjonuje w środowisku już od końca lutego. 25 lutego Krajowa Rada Izb Rolniczych podjęła uchwałę o wyznaczeniu daty wyborów. Podatnicy podatku rolnego otrzymali też ulotkę wydaną przez prezesa KRIR jak też ministra rolnictwa. Na naszej stronie internetowej jest też zakładka – Wybory do Izb Rolniczych 2019, gdzie znajdują się szczegółowe informacje na ten temat. Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub osobistego Lubelską Izbą Rolniczą. W poniedziałki w siedzibie LIR dyżuruje prawnik.

• Frekwencja podczas ostatnich wyborów do izb rolniczych nie była wysoka, wyniosła nieco ponad 4 proc. Teraz będzie większa?

– Jest taka szansa m.in. z takiego powodu, że rolnicy wiedzą o tych wyborach już od kilku miesięcy. Temat ten jest też poruszany w mediach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA
film

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium