Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

22 listopada 2019 r.
10:56

Rolnik wygrywa ze starostą. Co miesiąc przez 20 lat ma dostawać rekompensatę za "urzędniczą bezczynność"

62 16 A A
Za rażące naruszenie prawa sąd wymierzył staroście 2000 zł grzywny, kolejny tysiąc starosta ma wypłacić rolnikowi, jak również zwrócić mu koszty postępowania
Za rażące naruszenie prawa sąd wymierzył staroście 2000 zł grzywny, kolejny tysiąc starosta ma wypłacić rolnikowi, jak również zwrócić mu koszty postępowania (fot. zdjęcie ilustracyjne)

Dziesiątki pism, skarg, odwołań od wyroków. Wiele lat upływających pod znakiem zmian terminów rozpraw i zlecania zbędnych opinii. – Można się było zestarzeć – mówi January Grabowiecki po 21 latach walki przed sądem ze starostą, który wydał krzywdzącą go decyzję

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jawny wyraz braku woli organu do załatwienia sprawy, świadome jej przedłużanie i unikanie podejmowania rozstrzygnięcia – tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie określił działania starosty chełmskiego, który przez 21 lat odmawiał mieszkańcowi kolonii Bachus w gminie Sawin prawa do zalesiania gruntów rolnych. Choć nigdy nie zakwestionował, że spełniają ustawowe warunki.

– Tak się kończy kpienie z prawa, urzędnicza solidarność i złośliwość – gorzko podsumowuje January Grabowiecki. – Ale przecież zapłacimy za to wszyscy, bo ani starosta, ani urzędnik prowadzący sprawę nie wyjmie pieniędzy z własnej kieszeni, żeby ponieść karę za złe decyzje, tylko sięgnie do budżetu powiatu.

„Rażący charakter przewlekłości”

Spór zaczął się 16 maja 1998 roku. Marcin Grabowiecki, syn pana Januarego, złożył w chełmskim starostwie podanie o wyrażenie zgody na zalesienie gruntów rolnych.

– Od urzędnika usłyszałem jednak, że musi zrobić w tej sprawie wiele rzeczy, za które nikt mu nie zapłaci – opowiada January Grabowiecki, który był pełnomocnikiem syna. – Wyczułem, że chodzi „o inne załatwienie” sprawy, ale nie zamierzałem dawać łapówek. O sprawie poinformowałem starostę. Ten odesłał moje pismo do… tego samego urzędnika. Sprawa trafiła też do prokuratury, która nie dopatrzyła się przestępstwa i sprawę umorzyła. Nie zdziwiłem się zatem, że dostałem odmowę od starosty. Odwołałem się od jego decyzji.

Ruszyła batalia. Przez 21 lat starosta (a w zasadzie trzech kolejnych występujących w sprawie jako organ) wydał bez mała 20 wadliwych, bo kolejno uchylanych przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze lub sąd administracyjny, decyzji. We wrześniu zeszłego roku sąd wlepił staroście 1000-złotową grzywnę za opieszałość.

– Ale to nic nie zmieniło. Decyzji dalej nie było – podsumowuje pan January.

W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny ujął to tak: „(...) rażący charakter przewlekłości organu wydaje się oczywisty nawet dla laika.”

Starosta nie ma sobie nic do zarzucenia

– Przez cały okres trwania przedmiotowego postępowania starosta chełmski zawsze działał zgodnie z przepisami prawa i w ich granicach, zmierzając do jak najszybszego zakończenia sprawy, czego dowodem są decyzje wydane w tym okresie – odpowiedziała nam Marzena Górska, dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Chełmie.

Zdaniem urzędników najwyraźniej to Grabowiecki był winny temu, że sprawa ciągnęła się 21 lat – Wnioskodawca, pomimo wyrażonej chęci zalesiania gruntów, swoimi działaniami i kolejnymi pismami, w których posuwał się do obelżywych słów pod adresem starosty, negował wszelkie podejmowane przez organ czynności zmierzające do rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego – czytamy w odpowiedzi.

Koszty

Za rażące naruszenie prawa sąd wymierzył staroście 2000 zł grzywny, kolejny tysiąc starosta ma wypłacić rolnikowi, jak również zwrócić mu koszty postępowania.

Grabowieccy odzyskają też zaległy ekwiwalent w wys. 200–300 zł za wyłączenie gruntu z upraw rolnych (czyli za zalesienie), który starosta chełmski będzie im wypłacał co miesiąc przez kolejne 20 lat jako rekompensatę skutków ponad 20-letniej urzędniczej bezczynności.

e-Wydanie

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
POLAK / 22 listopada 2019 o 11:50
+17
Pogonić takich urzędników co dalej w urzędach głęboka komuna HAŃBA
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 o 16:06
+16
Dodatkowo za szkodnictwo: zwolnić dyscyplinarnie bez prawa do dodatków emerytalnych i zagonić na 20 lat do wywożenia obornika.
Avatar
wróg publiczny #1 / 22 listopada 2019 o 14:35
+16
trzeba zastosować w końcu ustawę o odpowiedzialności urzędniczej, ja nie mam zamiaru płacić za mafię urzędnicza, wojewoda lubelski już powinien składać sprawę w sądzie o egzekwowanie odpowiedzialności urzędniczej
Avatar
xyz / 22 listopada 2019 o 13:54
+13
Zacietrzewienie "maluczkich urzędniczków" jest niekiedy bardzo zadziwiające.
Avatar
xxx / 22 listopada 2019 o 12:19
+13
Sąd nie dowalił staroście tylko nam podatnikom. Za te błędy powinni placic z własnej kieszeni urzędnicya nie z kasy podatnika. Wtedy zrozumiałby urzędas jak sie placi z kieszeni własnej. Chory kraj i chore przepisy bo takie ustalają posłowie.
Avatar
tęczowy kaszaniak kamyk / 22 listopada 2019 o 11:58
+13
Od stalinowskiego PKWN siedzi ich w gminach masa ... ZSLowcy, PZPRowcy absolwenci wieczorowych uniwersytetów marksizmu i leninizmu - i tylko dej dej dej.
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 o 11:16
+12
Niech Starości zwracają z pensji obciążenia, które będzie wypłacał Skarb Państwa.
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 o 11:49
+9
Korupcja w w Polsce na szczeblu samorządu jest gigantyczna , tylko niewolno o tym mówić i to temat wielkiego tabu. Każdy kto miał styczność z urzędnikiem o tym wie ze nawet prostych spraw nie da się zalatwić normalnie. Albo trzeba mieć czyjeś polecenie i z nim się "rozliczyć" albo czeka cie gehenna urzędnicza.
Avatar
antybiurokrata / 22 listopada 2019 o 13:40
+8
W tym przypadku należy krytykować biurokrację i chore prawo. Po co urzędnicza zgoda na zalesienie gruntów, nie łatwiej byłoby, aby rolnik po zalesieniu swoich gruntów zgłosił się do ARIMR. Nastepnie po złożeniu wniosku i potwierdzeniu faktu zalesienia otrzymywał należne z tego tytułu dopłaty. Chyba za proste to, żeby można było zastosować.
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 o 13:59
+7
Za 20 lat te 300 PLN będzie G warte,
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 o 21:20
-5
Warto tu przypomnieć, że w kwietniu 2014 lub 2015 roku koalicja PO i PSL przeforsowała ustawę (ważną do dziś) o tym, że za treść pisma urzędowego odpowiada petent! Nie urzędnik!
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 o 16:06
+16
Dodatkowo za szkodnictwo: zwolnić dyscyplinarnie bez prawa do dodatków emerytalnych i zagonić na 20 lat do wywożenia obornika.
Avatar
Adam Rychliczek / 22 listopada 2019 o 15:22
-10
Łatwo  pisze się komentarze i wydaje wyroki nie znając sprawy. Pokrzywdzony złożył wniosek do Starosty chełmskiego który zgodnie z ustawą  o zalesianiu gruntów prywatnych i rozporządzeniem wpisał wniosek na listę do rozpatrzenia .Ponieważ ilość wniosków złożonych w pierwszym okresie obowiązywania przepisów przekraczała roczny limit kwot na ich dofinansowanie czas  oczekiwania już na początku wynosił ok trzech lat.Między czasie powstała ARIMR która przejęła programem zalesiania zadanie od starosty. Problem polega na tym że przepisy prawa nie przewidziały okresu przejsciowego i pokrzywdzony musiałby złożyć wniosek ponownie do ARIMR czego nie uczynił pomimo że taką możliwość miał.Starostwo wielokrotnie informowało  że jest to jedyna droga uzyskania dotacji na nasadzenia i pielęgnację lasu. Starosta osobiście wraz z dyr wydz rolnictwa interweniował w tej sprawie w Ministerstwie Rolnictwa wnosząc o zmianę przepisów umożliwiająch wydanie pozytywnej decyzji.Z uwago na fakt że tylko cztery przypadki rozczeniowe w podobnych   sprawach pojawiło się w kraju ,Minister nie zainicjował zmiany przepisów. Doskonale rozumię poszkodowanego ale winowajcą w tej sprawie jest Parlament i Minister Rolnictwa ktore to instytucje  uchwalając nowe prawo nie uwzględnili przepisów przejsciowych. Starosta nie zapłaci za wyrok z dochodów wlasnych  lecz będzie ubiegł się o srodki ze Skarbu Państwa Adam Rychliczek Pierwszy Starosta Chełmski
Łatwo  pisze się komentarze i wydaje wyroki nie znając sprawy. Pokrzywdzony złożył wniosek do Starosty chełmskiego który zgodnie z ustawą  o zalesianiu gruntów prywatnych i rozporządzeniem wpisał wniosek na listę do rozpatrzenia .Ponieważ ilość wniosków złożonych w pierwszym okresie obowiązywania przepisów przekraczała roczny limit kwot na ich dofinansowanie czas  oczekiwania już na początku wynosił ok trzech lat.Między czasie powstała ARIMR która przejęła programem zalesiania zadanie od starosty. Problem polega na tym że przepisy p... rozwiń
Avatar
wróg publiczny #1 / 22 listopada 2019 o 14:35
+16
trzeba zastosować w końcu ustawę o odpowiedzialności urzędniczej, ja nie mam zamiaru płacić za mafię urzędnicza, wojewoda lubelski już powinien składać sprawę w sądzie o egzekwowanie odpowiedzialności urzędniczej
Avatar
gs / 22 listopada 2019 o 14:08
+4
w maju 1998 r. nie było jeszcze starostw powiatowych ani powiatów , tym bardziej starostów, Informacja jest niekompletna. Wówczas były jeszcze urzędy rejonowe obsadzone ludem z AWS
 W Chełmie na czele UR stał Waldemar Szynal związany z UW. Starostwo powstało 1.1.1999 roku i starostą został Adam Rychliczek z PSL.
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 o 13:59
+7
Za 20 lat te 300 PLN będzie G warte,
Avatar
xyz / 22 listopada 2019 o 13:54
+13
Zacietrzewienie "maluczkich urzędniczków" jest niekiedy bardzo zadziwiające.
Avatar
antybiurokrata / 22 listopada 2019 o 13:40
+8
W tym przypadku należy krytykować biurokrację i chore prawo. Po co urzędnicza zgoda na zalesienie gruntów, nie łatwiej byłoby, aby rolnik po zalesieniu swoich gruntów zgłosił się do ARIMR. Nastepnie po złożeniu wniosku i potwierdzeniu faktu zalesienia otrzymywał należne z tego tytułu dopłaty. Chyba za proste to, żeby można było zastosować.
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 o 12:40
+3
w maju 1998 r. nie było jeszcze starostw powiatowych ani powiatów , tym bardziej starostów, Informacja jest niekompletna. Wówczas były jeszcze urzędy rejonowe obsadzone ludem z AWS
Avatar
antygnIDA / 22 listopada 2019 o 12:35
+6
21 lat temu czyli 1998 roku - premierem był Buzek a chełmskim starostą działacz PSL-u Pawlaka Adam Rychliczek .... nie wiem kto przewodniczył rozprawom sądowym w tej sprawie bo to informacja trudna do ustalenia (jak to bywa z "nadzwyczajnymi kastami" . W myśl powiedzenia "KOWAL ZAWINIŁ A CYGANA POWIESILI " mamy za błędy urzędniczych ignorantów jako ci CYGANIE płacić ? I może byłoby to do zniesienia gdyby nie fakt, że ci ignoranci w sędziowskich togach walczą o to aby nie być w jakimś stopniu poddawanym ocenie tych, którzy w przyszłości płacą za ich arogancję i ignorancję. Czy nie zastanawialiście się nad stworzeniem mechanizmu ,który za takie błędy byłby obciążany resort odpowiedzialny za straty które powstały w wyniku jego błędnych decyzji a nie przeciętny obywatel. Trudno się pogodzić że takie namaszczone kreatury bezkarnie bawią się naszym kosztem.
21 lat temu czyli 1998 roku - premierem był Buzek a chełmskim starostą działacz PSL-u Pawlaka Adam Rychliczek .... nie wiem kto przewodniczył rozprawom sądowym w tej sprawie bo to informacja trudna do ustalenia (jak to bywa z "nadzwyczajnymi kastami" . W myśl powiedzenia "KOWAL ZAWINIŁ A CYGANA POWIESILI " mamy za błędy urzędniczych ignorantów jako ci CYGANIE płacić ? I może byłoby to do zniesienia gdyby nie fakt, że ci ignoranci w sędziowskich togach walczą o to aby nie być w jakimś stopniu poddawanym ocenie tych, któr... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chcieli zwiedzić miasto. Ale woleli kopać w auto Straży Miejskiej

Chcieli zwiedzić miasto. Ale woleli kopać w auto Straży Miejskiej 0 0

Młodzi mężczyźni kopali w samochód Straży Miejskiej. Całe zajście zarejestrował miejski monitoring w Zamościu.

Tragedia nad Zalewem. Lód utrudnia poszukiwania drugiego wędkarza
galeria

Tragedia nad Zalewem. Lód utrudnia poszukiwania drugiego wędkarza 4 1

Służby nie wznowią dzisiaj poszukiwań wędkarza, który wpadł do Zalewu Zemborzyckiego wraz z drugim wędkarzem. Ciało tego drugiego udało się odnaleźć w sobotę.

Tomasovia powalczy o awans? Tak, ale nie za wszelką cenę

Tomasovia powalczy o awans? Tak, ale nie za wszelką cenę 0 0

Na razie niewielkie zmiany szykują się w zespole Tomasovii. Trener Paweł Babiarz chciałby, żeby na wiosnę jego drużyna nadal należała do czołowych zespołów i powalczyła z Lewartem Lubartów o pierwsze miejsce.

 Straż Rybacka czuwa: Za karasie i leszcze do aresztu

Straż Rybacka czuwa: Za karasie i leszcze do aresztu 10 3

61–latek nielegalnie złowił ponad 200 sztuk różnych gatunków ryb. Mężczyzna trafił do aresztu.

Poszukiwania: Jechał do domu, ale do niego nie dotarł

Poszukiwania: Jechał do domu, ale do niego nie dotarł 7 0

Komisariat Policji w Niemcach poszukuje zaginionego Jerzego Zbigniewa Przesmyckiego. Mężczyzna jechał samochodem do domu, ale do niego nie dotarł.

Od świtu do północy będą czytać Pismo Święte: "Każdego zachęcam do lektury"

Od świtu do północy będą czytać Pismo Święte: "Każdego zachęcam do lektury" 45 2

Od świtu do północy - codziennie - od 9 grudnia do 15 grudnia, wierni różnych wyznań w ramach inicjatywy "Chełmianie Czytają Pismo Święte" będą czytać Biblię. Akcję zakończy uroczyste nabożeństwo o godz. 10.30 w chełmskim Kościele Chrześcijan Baptystów przy ul. Ogrodowej.

Brak porozumienia w sprawie ZDZ. Protesty trwają

Brak porozumienia w sprawie ZDZ. Protesty trwają 3 2

Nie widać końca sporu w bialskim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego. Rodzice uczniów tej szkoły grożą zaostrzeniem protestu, jeżeli zarząd z Lublina nie przywróci im zwolnionego dyscyplinarnie dyrektora Henryka Zacharuka.

Pożar wybuchł w nocy. Spłonęła restauracja w Hrubieszowie [zdjęcia]
galeria

Pożar wybuchł w nocy. Spłonęła restauracja w Hrubieszowie [zdjęcia] 84 2

14 zastępów Straży Pożarnej walczyło w nocy z pożarem restauracji przy ulicy Piłsudskiego w Hrubieszowie.

Tęczowy Białystok z nagrodą za Marsz Równości [zdjęcia]
galeria

Tęczowy Białystok z nagrodą za Marsz Równości [zdjęcia] 20 16

Stowarzyszenie Tęczowy Białystok laureatem tegorocznej Nagrody im prof. Zbigniewa Hołdy. Uroczysta gala, na której zostało wręczone odznaczenie, odbyła się w sobotę.

Barbórka Bogdanki. Wyróżnienia dla najlepszych [zdjęcia]
galeria

Barbórka Bogdanki. Wyróżnienia dla najlepszych [zdjęcia] 10 8

W sobotę w Centrum Spotkania Kultur odbył się wieczór barbórkowy Bogdanki. Zasłużeni górnicy dostali wyróżnienia, a inni nagrody.

Natalia wyjechała za pracą do Finlandii. Nie ma z nią kontaktu

Natalia wyjechała za pracą do Finlandii. Nie ma z nią kontaktu 4 0

Policja poszukuje zaginionej 33–letniej Natalii Iwaniuk z Dobrynki. Kobieta wyjechała do pracy za granicę.

Pogoda na niedzielę. Ma padać deszcz
film

Pogoda na niedzielę. Ma padać deszcz 0 1

Na niedzielę synoptycy przewidują przeważnie pochmurną pogodę. Do południa na wschodzie, a po południu na zachodzie kraju będzie padał słaby deszcz.

27-latek zbiera na wózek inwalidzki. Bez pomocy musiałby odkładać pieniędze przez 10 lat

27-latek zbiera na wózek inwalidzki. Bez pomocy musiałby odkładać pieniędze przez 10 lat 137 15

Wszystko sprzysięgło się przeciwko niemu. Nie widzi, ma niedowład kończyn – skutek niedotlenienia mózgu, co przyniosło czterokończynowe porażenie dziecięce.

Jej zdjęcia zachwycają. Jako jedna z nielicznych w Polsce stale współpracuje z NASA
MAGAZYN

Jej zdjęcia zachwycają. Jako jedna z nielicznych w Polsce stale współpracuje z NASA 84 3

Jej zdjęcia zdobią okładki kalendarzy i od lat zachwycają miłośników astrofotografii z całego świata. Jako jedna z czterech osób w Polsce, stale współpracuje z NASA. Jej pasją są zdjęcia nocnego nieba - rozmowa z Kamilą Mazurkiewicz-Osiak

Miejska ślizgawka w Chełmie już czynna. W jakiej cenie są bilety?
galeria

Miejska ślizgawka w Chełmie już czynna. W jakiej cenie są bilety? 8 1

Wystarczyło, że temperatury spadły poniżej zera a Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji otworzył sztuczne lodowisko przy ul. Sienkiewicza.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.