Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

15 stycznia 2019 r.
17:31

Rolnicy zaniepokojeni przebiegiem polowań na dziki

0 10 A A
W poniedziałek w auli puławskiego PIWet-u dyskutowano o epidemii ASF w Europie
W poniedziałek w auli puławskiego PIWet-u dyskutowano o epidemii ASF w Europie (fot. Radosław Szczęch)

Na konferencji poświęconej walce z wirusem ASF w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, padło wiele pytań od hodowców trzody zaniepokojonych przebiegiem polowań. Rolnicy oczekują m.in. większej kontroli działań myśliwych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tematem spotkania była rola bioasekuracji w walce z wirusem afrykańskiego pomoru świń. W auli puławskiego PIWet-u rozmawiano o skali epidemii w Polsce i Europie i sposobach walki z tą chorobą. Wystąpieniom naukowców przysłuchiwali się przedstawiciele instytucji zajmujących się rolnictwem, dziennikarze branżowych mediów oraz hodowcy trzody chlewnej.

Ci ostatni zadawali pytania m.in. o to, kiedy zaktualizowane zostaną mapy pokazujące granice stref występowania ASF w Polsce. Ich zdaniem część obszarów uwolnionych od wirusa nadal pozostaje w strefie zagrożenia. A to z kolei powoduje trudności w sprzedaży produktów z działających na ich terenie zakładów.

Jak wyjaśniali naukowcy, o tym, które obszary są uznane za wolne od ASF decyduje Komisja Europejska, która bazuje na swoich wytycznych. Do zmiany koloru na mapie potrzeba m.in. czasu oraz pozytywnych wyników kontroli gospodarstw.
Rolnicy pytali również o nadzór weterynaryjny nad myśliwymi.

– Widzieliśmy w internecie filmy z polowań, gdzie po prostu krew się leje. Państwo powinni zapewnić lekarzy weterynarii, którzy czuwaliby nad tymi polowaniami – mówili.

– Inspekcja nie kontroluje myśliwych. Takie mamy prawo – przyznał przedstawiciel Głównego Inspektoratu Weterynarii, polecając rolnikom zgłaszanie przypadków łamania przepisów do „właściwych władz”. Przypomniał również, że koła łowieckie powinny przestrzegać zasad bioasekuracji.

Część hodowców sugerowała, że problem wcale nie leży po ich stronie.

– Przestańmy rozmawiać o bioasekuracji gospodarstw rolnych. W Polsce wszyscy, którzy hodują 50 lub więcej sztuk trzody, spełnia wszystkie warunki. Na dostosowanie był czas i pieniądze. Poradzimy sobie z ASF-em, tylko trzeba słuchać prawdziwych naukowców, a nie tych przypadkowych, którzy występują w telewizji – mówił jeden z gości poniedziałkowej konferencji.

Podczas spotkania zainteresowani mieli okazję posłuchać także przedstawiciela Komisji Europejskiej - dr Francesko Berlingieriego, który omówił statystyki dotyczące ASF w Europie. Z jego prezentacji wynika, że w 2018 roku (wśród krajów UE) w Polsce zanotowano najwięcej przypadków chorych dzików (2443). Problem jest poważny także na Litwie (1446 przypadków) i w Rumunii.

Ta ostatnia przoduje wśród zarażonych świń hodowlanych (1163). Dla porównania - w Polsce takich przypadków zanotowano jedynie 109. Berlingieri zwrócił uwagę na te kraje, które mimo występowania ASF u dzików, nie zanotowały zachorowań u trzody (Estonia, Czechy, Belgia). Jego zdaniem to wynik m.in. stosowania odpowiednich zasad sanitarnych.

Pozostałe informacje

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Już w piątek drugi w nowym sezonie, domowy mecz Orlen Oil Motoru Lublin. Tym razem mistrzowie Polski zmierzą się z Apatorem Toruń.

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów
ZDJĘCIA
galeria
film

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów

Wyjątkowe warsztaty odbyły się w czwartek, 25 kwietnia w puławskiej Mediatece.

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia
26 kwietnia 2024, 18:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Weekend tuż, tuż. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto najciekawsze naszym zdaniem propozycje.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium