Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

26 lipca 2011 r.
16:04
Edytuj ten wpis

Własna winnica. Na Lubelszczyźnie to też możliwe

Winnica Wieczorków  (Winnica Wieczorków)
Winnica Wieczorków (Winnica Wieczorków)

Własna dobrze zaopatrzona piwniczka. Towarzyskie spotkania na tarasie przed domem, z którego rozpościera się malowniczy widok na równe rzędy winorośli. Obrazek, jaki znamy z książek, filmów czy wakacji, coraz częściej można spotkać na Lubelszczyźnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do piwnicy zamiast do sklepu

Podstawa to działka na południowym stoku, z odpowiednią glebą. Ale posadzenie winorośli to dopiero początek. Winiarza czeka ciężka praca praktycznie przez cały rok. Od wczesnej wiosny cięcie i formowanie, w lecie pielęgnacja, opryski, odchwaszczanie. Jesienią już mycie zbiorników, przelewanie, mieszanie, doglądanie procesu fermentacji, pilnowanie poziomu cukru i kwasowości, sprawdzanie młodego wina, butelkowanie. Do tego lęk, czy zamiast wina nie wyprodukujemy octu.
Wszystko po to, by mieć wino na własny użytek. Bo w Polsce sprzedać wino nie jest łatwo.

– Do Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły należy około 30 winnic – mówi Paweł Wieczorek, wiceprezes stowarzyszenia. – Żadna nie prowadzi sprzedaży na zewnątrz, wszystkie produkują wino na własny użytek. Bo żeby sprzedać, trzeba zarejestrować firmę.

– W Polsce jest ok. 10 winnic, które sprzedają wino oficjalnie – dodaje Wojciech Bosak z Polskiego Instytutu Winorośli i Wina. – To niewiele. Ludzi, którzy już mają winnice, odstraszają przepisy i kontrole.

Państwo nie pomaga

Polskie przepisy dotyczące produkcji wina są dziś zbliżone do unijnych, a te ostatnie starają się ograniczyć produkcję wina. Podobnie jak w pozostałych krajach Unii również w Polsce miały być wprowadzone ułatwienia dla małych producentów - w UE winnica produkująca do 1000 hektolitrów traktowana jest ulgowo. Niestety, zapowiadane ulgi wciąż nie są wprowadzane w życie.

Winiarze zgodnie twierdzą, że biurokratyczne przeszkody zniechęcają ich do podjęcia sprzedaży na zewnątrz. A szkoda, bo lokalne wino na pewno byłoby wielką atrakcją turystyczną regionu.

– Jeśli chce się prowadzić sprzedaż, trzeba zgłosić to do Agencji Rynku Rolnego – wyjaśnia Paweł Wieczorek. – Oni powiadamiają Inspekcję Handlową i Inspekcję Ochrony Roślin. Trzeba się też zgłosić to do Urzędu Celnego i wystąpić o akcyzę. Od tej pory producent jest kontrolowany przez cały czas: przez Inspekcję Jakości Handlowej, Urząd Skarbowy i wiele innych. To naprawdę bywa uciążliwe i dlatego wielu winiarzy rezygnuje ze sprzedaży.

Niektórzy producenci zaliczają kilka takich kontroli w miesiącu.

5 tys. butelek z hektara

Winnica daje zadowalające zbiory dopiero w trzecim, czwartym roku po posadzeniu. Jakość produktu zależy od takich czynników, jak pogoda, choroby i szkodniki. Winnice na południu Polski są małe, najczęściej kilkudziesięcioarowe.

– Jeśli jest dobry rok, z jednego hektara winorośli można otrzymać 5 tys. butelek – mówi Paweł Wieczorek. – Tutaj najlepiej udaje się wino białe typu riesling, bardzo dobre do takich regionalnych przysmaków jak szparagi, do ryb rzecznych. Szkoda że go nie sprzedajemy. To mógłby być nasz lokalny produkt. Oczywiście, jest satysfakcja z własnego wina, ale traktujemy to hobbystycznie.

W niedzielę (31 lipca) w Nałęczowie odbędzie się Festiwal Produktu Lokalnego. Tam Stowarzyszenie Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły rozstawi swoje stoisko, przy którym będzie można degustować wino.

ZMIANY W POLSKIM PRAWIE

W połowie maja sejm przyjął senackie poprawki do ustawy o wyrobach winiarskich. Nowe prawo dostosowuje nasze przepisy do unijnych. Polscy rolnicy będą mogli sprzedawać własne wina owocowe, gronowe i miody pitne bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej.

Podobnie jak producenci win owocowych i miodów pitnych, winiarze będą mogli wytwarzać i sprzedawać 100 hektolitrów trunku (10 tys. litrów). Nową ustawę, która uchyla obowiązujące prawo z 2004 r., prezydent podpisał 3 czerwca. Prawo wchodzi w życie 14 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw.
AM

Pozostałe informacje

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

W Warszawie zakończyła się oficjalna część obchodów z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. W trakcie swojego przemówienia Andrzej Duda wspomniał m.in o projekcie Borsuk, który może zostać polskim hitem eksportowym.

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale
zdjęcia
galeria

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale

W Trybunale Koronnym zakończyła się już uroczysta sesja Rady Miasta Lublin, która rozpoczęła oficjalne obchody święta w stolicy Lubelszczyzny. Teraz czas na poloneza, potem m.in. fire show.

W derbach Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

W spotkaniu derbowym Chełmianka Chełm zremisowała ze Świdniczanką Świdnik 2:2

Najlepsze kreacje przygotowane w Nałęczowie trafią na finał, ogólnopolski pokaz mody w Warszawie
ekologia
galeria

Młodzież z Nałęczowa uszyła ubrania z opadów. Pokażą je w stolicy

Spódnice, torebki, bluzki, sukienki - a to wszystko z zielonych i niebieskich odpadów. Uczniowie szkół podstawowych z gminy Nałęczów w poniedziałek wzięli udział w akcji "Moda na recykling". We wrześniu pojadą do Warszawy na ogólnopolski finał z udziałem gwiazd telewizji.

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Do niebezpiecznej sytuacji doszło dzisaj ok. godz. 10:30 na alei Solidarności w Lublinie. Tuż przed węzłem drogowym Sławinek na jezdni prowadzącej od strony Warszawy zatrzymało się kilka aut, z których wysiadła grupa obcokrajowców. Jeden z pojazdów najpewniej jechał pod prąd.

Trener Pavol Stano zabrał głos na temat pozostania w Górniku Łęczna

Trener Pavol Stano zabrał głos na temat pozostania w Górniku Łęczna

Górnik Łęczna po porażce 1:3 z Pogonią Siedlce nie ma prawa być zadowolony. Zespół, który jeszcze niedawno zmierzał do strefy barażowej w ostatnich dwóch meczach zdobył tylko punkt. Nie ma co ukrywać, że na ostatnie wyniki z pewnością spory wpływ ma fakt, że wobec sztabu szkoleniowego i piłkarzy pojawiły się zaległości finansowe. Po ostatnim meczu o przyszłość w klubie zapytany został także trener Pavol Stano

Do zdarzenia doszlo w lasach w powiecie biłgorajskim

Nowe fakty w sprawie tragicznej śmierci 14-latki. Policja zatrzymała stajennego

Prokuratura w Biłgoraju prowadzi śledztwo dotyczące przyczyn tragicznego wypadku w Woli Małej, w którym zginęła 14-latka. Dziewczynka spadła z konia podczas przejadżdzki po okolicy. Mężczyzna wydający konie tego dnia był pijany.

Poszkodowany chciał kupić cyfrowe aktywa. Trafił na oszusta

Chciał zarobić na kryptowalutach. Lublinianin stracił majątek

Ponad 400 tysięcy złotych stracił 51-letni mieszkaniec Lublina, który zaufał niewłaściwym ludziom. Sądził, że inwestuje w kryptowaluty u "brokera". W rzeczywistości nawiązał kontakt z oszustami.

„Pamiątki” z wojny wciąż straszą. Lepiej ich nie dotykać

„Pamiątki” z wojny wciąż straszą. Lepiej ich nie dotykać

Mieszkaniec gm. Krasnystaw podczas poszukiwań z zastosowaniem wykrywacza metalu prowadzonych w jednym z lasów na terenie gminy Siennica Różana odnalazł niewybuch. Te wciąż są groźne.

PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

Po środowej wygranej nad PGE Spójnia Stargard podopieczni Wojciecha Kamińskiego są już niemal pewni miejsca w czołowej szóstce, co oznacza udział w fazie play-off

Ostrzeżenia przed burzami obowiązują od godz. 11 do północy
pogoda

Nadchodzi załamanie pogody. IMGW ostrzega przed burzami

Dla całej południowej Polski, w tym dla województwa lubelskiego, wydano ostrzeżenia o burzach. W ich trakcie wiatr może w porywach osiągać nawet 90 km/h. Burze przyniosą ulewne deszcze. Lolalnie spadnie grad.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Baraże mocno się od nas oddaliły

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Baraże mocno się od nas oddaliły

W piątek wieczorem Górnik Łęczna przegrał na swoim stadionie z Pogonią Siedlce i mocno utrudnił sobie kwestię znalezienia się na koniec sezonu w strefie barażowej. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Potrzebne wsparcie

13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Potrzebne wsparcie

Choć jest jeszcze bardzo mały, przeszedł więcej niż niejeden dorosły. 13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Pierwszą: w pierwszym dniu życia. Przez 9 miesięcy był podłączony do respiratora. – Poza tym te miesiące na intensywnej terapii nauczyły mnie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko trudne i wymagające ogromnej pracy – mówi jego mama, Elżbieta Dec

Oktawia Fedeńczak, skrzydłowa PGE MKS FunFloor Lublin

Oktawia Fedeńczak (PGE MKS Funfloor Lublin): Do Kobierzyc jedziemy po trzy punkty

Rozmowa z Oktawią Fedeńczak, szczypiornistką PGE MKS FunFloor Lublin

Lublin: Dzisiaj święto 3 maja. Miejskie autobusy pojadą inaczej
Przypominamy

Lublin: Dzisiaj święto 3 maja. Miejskie autobusy pojadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To oznacza zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Pasażerowie mogą spodziewać się tymczasowych objazdów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium