Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

24 lutego 2013 r.
18:05
Edytuj ten wpis

31 lat temu w PRL-u. Rocznica "Świdnickich spacerów”

Autor: Zdjęcie autora (red)
3 19 A A
Obchody rocznicy "Świdnickich spacerów” to taka sama tradycja jak same spacery. Tak wyglądała rekon
Obchody rocznicy \"Świdnickich spacerów” to taka sama tradycja jak same spacery. Tak wyglądała rekon

We wtorek rocznica politycznego spacerowania. Będą wspomnienia w wersji teatralnej i ulicznej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W lutym 1982 roku, świdniczanie całymi rodzinami wychodzili z domów w porze nadawania głównego wydania Dziennika Telewizyjnego, który zaczynał się o godz. 19.30. Mieszkańcy bloków przy głównej ulicy miasta, wystawiali przodem do okna włączone telewizory i zapalali świece.

Był to znak protestu przeciw kłamstwom propagandy władz stanu wojennego. Po kilku dniach akcja rozwinęła się, gromadząc parotysięczne tłumy. Nie umknęło to uwadze ówczesnej władzy. Aby ukarać mieszkańców Świdnika, wprowadzono wcześniejszą godzinę milicyjną, zawieszono planowane imprezy sportowe i kulturalne, zdarzały się również aresztowania i wywózki. W ślad za świdniczanami poszli mieszkańcy Lublina. Potem podobną akcję zorganizowano w Puławach, a następnie na terenie innych miast.

Spacery były ewenementem na skalę całego kraju. Za tę postawę, społeczność Świdnika, otrzymała w 1982 roku prestiżową nagrodę nielegalnej Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność”.
We wtorek, 26 lutego mija 31 rocznica "Świdnickich spacerów”. – Głównym filarem przedstawienia jakie wystawimy z tej okazji są wywiady przeprowadzone z mieszkańcami Świdnika. Poprzez połączenie filmów, muzyki oraz wyjątkowych animacji przygotowanych przez Pawła Łuciuka, chcemy przywrócić wspomnienia tamtych dni. Spektakl kierujemy przede wszystkim do młodych ludzi. Chcemy pokazać ważne wydarzenia z historii ich miasta. Historii, której często nie znają – mówi Magdalena Mazurek - Chlebuś, reżyser spektaklu. Będzie go można zobaczyć o godz. 18 w Strefie Sztuki (Galeria Venus, IIp.)

Wcześniej, o godz. 10 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z 1982 roku a o godz. 10.20 na placu Konstytucji 3 Maja zacznie się happening historyczny przygotowany przez grupę rekonstrukcji historycznych.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kowalskil / 7 marca 2013 o 20:47
0
[quote name='Stefan' timestamp='1361796729' post='738348']
Śierpem i młotem w tą komunistyczno-konfidencką hołotę, precz z pachołkami Moskwy!
[/quote]

Bylem wtedy (rok 1932) niemowleciem.

Ludwik Kowalski

http://ludkow.info/byt
Avatar
schaboszczak / 3 marca 2013 o 10:56
0
[quote name='jon' timestamp='1362303702' post='740634']
co brałeś ?
[/quote]Zależy kto pyta ???? Miękka pyta ????
Avatar
jon / 3 marca 2013 o 10:41
0
[quote name='Stefan' timestamp='1361796729' post='738348']
Śierpem i młotem w tą komunistyczno-konfidencką hołotę,precz z pachołkami Moskwy! Dość okradania Polaków ! Wolna Polska liczy na ciebie !!!!
[/quote]
co brałeś ?
Avatar
Wizjoner / 3 marca 2013 o 08:05
0
[quote name='tadeusz' timestamp='1362254586' post='740559']
I komu to teraz do śmiechu. Tamta komuna była zła a ta nowa jeszcze gorsza .Widocznie działaczom takie imprezy się podobają i wydają publiczne pieniądze na wątpliwe cele.Lepiej niech pomyślą jak zatrudnić całą armię bezrobotnych i zfrustrowanych ludzi.Takie latanie po próżnicy nikogo nie bawi chyba że tylko ich . Amen
[/quote]POwstało coś na wzór dżumy XXI-wieku,w Polsce,to tak jak współcześnie tabasco ze szkłem i żyletkami mianowicie ŻYDOKOMUNA- a to już ostatni etap życia na tej planecie,to prowadzi do końca i do zagłady !!!!!
[quote name='tadeusz' timestamp='1362254586' post='740559']
I komu to teraz do śmiechu. Tamta komuna była zła a ta nowa jeszcze gorsza .Widocznie działaczom takie imprezy się podobają i wydają publiczne pieniądze na wątpliwe cele.Lepiej niech pomyślą jak zatrudnić całą armię bezrobotnych i zfrustrowanych ludzi.Takie latanie po próżnicy nikogo nie bawi chyba że tylko ich . Amen
[/quote]POwstało coś na wzór dżumy XXI-wieku,w Polsce,to tak jak współcześnie tabasco ze szkłem i żyletkami mianowicie ŻYDOKOMUNA- ... rozwiń
Avatar
tadeusz / 2 marca 2013 o 21:10
0
To nie wina komunistów,tylko tych co przejeli władzę od komunistów.Siedzą teraz okopani na ciepłych posadkach i mają wszystkich w " D ".i dlatego organizują te choc imprezy.
Avatar
tadeusz / 2 marca 2013 o 21:03
0
I komu to teraz do śmiechu. Tamta komuna była zła a ta nowa jeszcze gorsza .Widocznie działaczom takie imprezy się podobają i wydają publiczne pieniądze na wątpliwe cele.Lepiej niech pomyślą jak zatrudnić całą armię bezrobotnych i zfrustrowanych ludzi.Takie latanie po próżnicy nikogo nie bawi chyba że tylko ich . Amen
Avatar
Gość / 27 lutego 2013 o 20:55
0
Do ,, Bystry ,,

Manifestację to owszem , ale żadnych zmian nazw i jakiś krzyży na tym placu .

To nie jest miejsce dla krzyża - tu się pije , pali , klnie i inne takie .
Avatar
lolo / 27 lutego 2013 o 07:24
0
każdy widzi co chce i tak ma być jednym było dobrze wtedy innym jest teraz,
Avatar
emeryt zenon / 26 lutego 2013 o 22:43
0
Widzialem nawet przyprowadzonych przedszkolakow ....???? to jakies szalenstwo? Paniom przedszkolankom to chyba rozum odebralo ..
Avatar
Paweł / 26 lutego 2013 o 09:59
0
jakby nie te spacery i póżniejsze przemiany to by tu była następna białoruś . NA drzewach zamiast liści powinni wisieć komuniści!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
kowalskil / 7 marca 2013 o 20:47
0
[quote name='Stefan' timestamp='1361796729' post='738348']
Śierpem i młotem w tą komunistyczno-konfidencką hołotę, precz z pachołkami Moskwy!
[/quote]

Bylem wtedy (rok 1932) niemowleciem.

Ludwik Kowalski

http://ludkow.info/byt
Avatar
schaboszczak / 3 marca 2013 o 10:56
0
[quote name='jon' timestamp='1362303702' post='740634']
co brałeś ?
[/quote]Zależy kto pyta ???? Miękka pyta ????
Avatar
jon / 3 marca 2013 o 10:41
0
[quote name='Stefan' timestamp='1361796729' post='738348']
Śierpem i młotem w tą komunistyczno-konfidencką hołotę,precz z pachołkami Moskwy! Dość okradania Polaków ! Wolna Polska liczy na ciebie !!!!
[/quote]
co brałeś ?
Avatar
Wizjoner / 3 marca 2013 o 08:05
0
[quote name='tadeusz' timestamp='1362254586' post='740559']
I komu to teraz do śmiechu. Tamta komuna była zła a ta nowa jeszcze gorsza .Widocznie działaczom takie imprezy się podobają i wydają publiczne pieniądze na wątpliwe cele.Lepiej niech pomyślą jak zatrudnić całą armię bezrobotnych i zfrustrowanych ludzi.Takie latanie po próżnicy nikogo nie bawi chyba że tylko ich . Amen
[/quote]POwstało coś na wzór dżumy XXI-wieku,w Polsce,to tak jak współcześnie tabasco ze szkłem i żyletkami mianowicie ŻYDOKOMUNA- a to już ostatni etap życia na tej planecie,to prowadzi do końca i do zagłady !!!!!
[quote name='tadeusz' timestamp='1362254586' post='740559']
I komu to teraz do śmiechu. Tamta komuna była zła a ta nowa jeszcze gorsza .Widocznie działaczom takie imprezy się podobają i wydają publiczne pieniądze na wątpliwe cele.Lepiej niech pomyślą jak zatrudnić całą armię bezrobotnych i zfrustrowanych ludzi.Takie latanie po próżnicy nikogo nie bawi chyba że tylko ich . Amen
[/quote]POwstało coś na wzór dżumy XXI-wieku,w Polsce,to tak jak współcześnie tabasco ze szkłem i żyletkami mianowicie ŻYDOKOMUNA- ... rozwiń
Avatar
tadeusz / 2 marca 2013 o 21:10
0
To nie wina komunistów,tylko tych co przejeli władzę od komunistów.Siedzą teraz okopani na ciepłych posadkach i mają wszystkich w " D ".i dlatego organizują te choc imprezy.
Avatar
tadeusz / 2 marca 2013 o 21:03
0
I komu to teraz do śmiechu. Tamta komuna była zła a ta nowa jeszcze gorsza .Widocznie działaczom takie imprezy się podobają i wydają publiczne pieniądze na wątpliwe cele.Lepiej niech pomyślą jak zatrudnić całą armię bezrobotnych i zfrustrowanych ludzi.Takie latanie po próżnicy nikogo nie bawi chyba że tylko ich . Amen
Avatar
Gość / 27 lutego 2013 o 20:55
0
Do ,, Bystry ,,

Manifestację to owszem , ale żadnych zmian nazw i jakiś krzyży na tym placu .

To nie jest miejsce dla krzyża - tu się pije , pali , klnie i inne takie .
Avatar
lolo / 27 lutego 2013 o 07:24
0
każdy widzi co chce i tak ma być jednym było dobrze wtedy innym jest teraz,
Avatar
emeryt zenon / 26 lutego 2013 o 22:43
0
Widzialem nawet przyprowadzonych przedszkolakow ....???? to jakies szalenstwo? Paniom przedszkolankom to chyba rozum odebralo ..
Avatar
Paweł / 26 lutego 2013 o 09:59
0
jakby nie te spacery i póżniejsze przemiany to by tu była następna białoruś . NA drzewach zamiast liści powinni wisieć komuniści!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 0 5

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 13 2

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 1

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 5 8

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 7

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 2 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 7

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 27 9

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!