Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

28 września 2006 r.
15:56
Edytuj ten wpis

Czerpać radość z muzyki

0 0 A A

Mają na koncie mnóstwo sukcesów. Największy to ten, że codziennie na ich zajęcia przychodzą dziesiątki uczniów. Ale to nie koniec. Przed nimi kolejne wyzwania i tysiące chętnych do poznania prawdziwej muzyki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W małym, trochę zaniedbanym, domku przy Racławickiej 9A muzyka rozbrzmiewała już od 1976 roku. Była tu nawet zanim powstało obecne osiedle. Wtedy występowała jeszcze pod szyldem Lubelskiego Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego. Po wielu latach organizacja zwinęła swoje skrzydła w Świdniku. Ale w małym domku między blokami muzyka nie ucichła nawet na chwilę. Nauczyciele pracujący w świdnickim oddziale lubelskiej organizacji postanowili działać. I tak właśnie w 1996 roku powstało Świdnickie Towarzystwo Muzyczne pod wodzą Jerzego Oleszczuka.

Urodziliśmy się razem z festiwalem
- Wszystko zaczęło się od... kapitalnego remontu naszego domku - śmieje się Jerzy Oleszczuk. - Kiedy rozpoczynaliśmy naszą pracę 10 lat temu, nie było tu nawet centralnego ogrzewania, zimą trzeba było palić w piecach węglowych. Pomógł nam Andrzej Ćwiek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej. Po kilku miesiącach budynek był po kapitalnym remoncie, a my wprowadziliśmy się na piętro.
Towarzystwo Muzyczne powstało dokładnie w tym samym roku co Festiwal Jazzowy w Świdniku. Nic dziwnego, że zaczęły rozwijać się wspólnie. Jerzy Oleszczuk został dyrektorem artystycznym imprezy. Powołał wtedy Małą Akademię Jazzu. Właśnie na niej uczestnicy zajęć w ognisku muzycznym, ale też młodzież i dzieci z całego Świdnika poznawali jazz. Na zajęcia do Świdnika przyjeżdżały sławy z całej Polski.
- Był u nas Hosse Torres, Adam Wendt, Wojtek Pilichowski, Tomek Stańko, Janusz Szrom, Andrzej Dutkiewicz, Jean Gorgant i wielu innych - wylicza Jerzy Oleszczuk. - Przyjemnie było patrzeć jak to się rozwija. I każdego roku przychodzi więcej osób. Przez te wszystkie lata przewinęło się przez akademię ok. 8 tys. młodych ludzi.

Nasza misja: Upowszechniać kulturę muzyczną
Ale Towarzystwo Muzyczne to nie tylko Mała Akademia Jazzu. Ta jest zaledwie raz w roku. A na co dzień domek przy Racławickiej rozbrzmiewa dźwiękami i głosami 60 uczniów. Wszyscy przychodzą na zajęcia do ogniska muzycznego.
- O to właśnie chodzi w tej naszej działalności - mówi Oleszczuk. - Chcemy dać młodzieży, dzieciom i dorosłym jakąś alternatywę. Przekonać ich, że fajna może być też muzyka kompletnie inna od tej puszczanej stale w MTV. I cieszy mnie to, że stale jest u nas wielu uczniów, których udało się przekonać. I, że ciągle przychodzą nowi.
A czego się uczą? W Świdnickim Towarzystwie Muzycznym pod okiem 4 nauczycieli wszyscy wielbiciele muzyki mogą się uczyć gry na perkusji, fortepianie, akordeonie, gitarze klasycznej, basowej i elektrycznej.
- Ale ważne jest to, że my nie stawiamy tylko na klasykę. Dajemy przede wszystkim możliwość grania muzyki rozrywkowej. Oczywiście po opanowaniu przez ucznia minimum programowego - opowiada Jerzy Oleszczuk. - Razem gramy, ale i słuchamy tych wielkich i sławnych, bo często z uczniami z ogniska wyjeżdżamy na koncerty.

Nasze sukcesy to nasi uczniowie
Ogromna ściana na korytarzu już nie jest w stanie pomieścić wyróżnień i dyplomów dla uczniów Świdnickiego Towarzystwa Muzycznego. Widać na niej sukcesy całych dziesięciu lat.
- Bardzo się z nich cieszę - przyznaje Oleszczuk. - Ale największym sukcesem jest dla mnie to, że spotykam na najróżniejszych koncertach moich uczniów. Po prostu przychodzą i słuchają. Widać, że zaszczepiona u nas miłość do muzyki stale w nich żyje.

Pozostałe informacje

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

W sobotę o godz. 17.30 Polski Cukier Start Lublin podejmie w hali Globus Legię Warszawa. Ten mecz zadecyduje o tym, czy podopieczni Artura Gronka awansują do fazy play-off

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Ewakuowani rano mieszkańcy mogą bezpiecznie wrócić do domu. Saperzy pracujący na miejscu sprawnie usunęli zagrożenie.

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci
LUBLIN/WIDEO
film

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci

Lubelscy policjanci pomogli 39-letniej kobiecie, która nie dawała oznak życia. Wokół byli inni przechodnie.

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

W czwartek na zakończenie 29. kolejki Fortuna I Ligi bezbramkowo zremisował w Katowicach z tamtejszym GKS. Jak spotkanie oceniają szkoleniowcy obu ekip?

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin otrzymał grant w wysokości ponad 900 tysięcy zł z funduszy europejskich i państwowych na wdrożenie rozwiązań informatycznych z zakresu cyberbezpieczeństwa. Szkoły w mieście otrzymają dostęp do bezpiecznej sieci bezprzewodowej, a infrastruktura sieciowa Urzędu Miasta będzie lepiej chroniona.

Poważny sprawdzian Padwy Zamość, AZS AWF Biała Podlaska zagra z Anilaną

Poważny sprawdzian Padwy Zamość, AZS AWF Biała Podlaska zagra z Anilaną

W 28. kolejce KPR Padwa Zamość zmierzy się już w piątek o godzinie 19 z Handball Stalą Mielec. W sobotę, o godzinie 18 przed swoimi kibicami zaprezentują się szczypiorniści AZS AWF Biała Podlaska.

Wreszcie będzie przyjemnie  -  pogoda na weekend
Pogoda na weekend
film

Wreszcie będzie przyjemnie - pogoda na weekend

Po chłodach wreszcie pogoda będzie bardziej przyjemna. Napływające ciepłe powietrze już odczuwamy. Tradycyjnie w piątkowe przedpołudnie prezentujemy prognozę pogody na weekend. Przygotowali ją meteorolodzy mgr Anna Brzozowska-Junak i dr Krzysztof Siwek z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje ją Gabriela Szewczyk.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium