Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

9 stycznia 2009 r.
13:28
Edytuj ten wpis

Lotniska w Świdniku już nic nie zablokuje

0 39 A A

Sejm jednogłośnie przyjął dziś przed południem tzw. specustawę lotniskową. Dzięki temu budowa portu lotniczego dla Lubelszczyzny nabierze przyspieszenia. Niższe będą też jej koszty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Głosowało 424 posłów. Wszyscy byli za przyjęciem specjalnej ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego. Jej inicjator i autor, lubelski poseł PO Stanisław Żmijan nie krył satysfakcji.

- To będzie ogromne ułatwienie dla wszystkich samorządów. Pozwoli im na rozwój. I nie chodzi tylko o budowę nowych portów lotniczych, ale też o rozbudowę już istniejących - ocenia poseł Żmijan.

Na specustawę od dawna czekały władze naszego województwa i Portu Lotniczego Lublin. Nowe przepisy ułatwiają bowiem m.in. wykup gruntów pod inwestycję, czy zmiany planów zagospodarowania przestrzennego.

- Wejście tej ustawy w życie oznacza, że już nic nie zablokuje budowy portu lotniczego w Świdniku - mówi Jacek Sobczak, wicemarszałek województwa. - Dla nas ta ustawa ma ogromną wagę. Przede wszystkim daje nam skuteczne instrumenty przyspieszające tę inwestycje.

Port Lotniczy Lublin ma do wykupienia jeszcze ok. 20 proc. gruntów od prywatnych właścicieli. Ci, którzy nie chcieli dotąd sprzedać swojej ziemi, teraz nie będą mieli wyjścia.

- Ustawa pozwala nam na przejęcie gruntów w drodze wywłaszczenia - informuje Piotr Jankowski, rzecznik PLL. - Co nie oznacza wcale, że nie będziemy próbowali dojść do porozumienia i na pewno z częścią z tych osób się dogadamy. Natomiast nie będzie już zagrożenia, że jedna, czy dwie osoby zastopują najważniejszą dla Lubelszczyzny inwestycję.

Druga sprawa to 133 ha lasu w Wólce Lubelskiej, które trzeba przeznaczyć pod budowę portu. Specustawa lotnicza pozwala na szybkie zniesienie statusu ochronnego, odleśnienie gruntów w granicach inwestycji i zmianę sposobu ich użytkowania.

- Nie dość, że to przyspiesza nam procedury, to dodatkowo będą one w tym przypadku dwukrotnie tańsze - dodaje Sobczak. - Myślę, że to jeden z przełomowych momentów dla budowy portu lotniczego w Świdniku.

Specustawa trafi teraz do Senatu, a potem do podpisu prezydenta.

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
inteligetny / 24 stycznia 2009 o 12:54
0
ale komentarze, jeden jest PRZECIW, ponieważ jego dom wyburzą lub jego znajomych, drugi jest ZA, ponieważ nie mieszka tam gdzie ma powstać lotnisko i po co takie kłótnie?

ja jestem za powstaniem lotniska w Świdniku, ponieważ jest tam fabryka samolotów i to bardziej opłaca się budować lotnisko, w dodatku lotnisko będzie stało w centralnej części Lubelszczyzny i kropka

oby prezydent zgodził się
Avatar
jerry / 23 stycznia 2009 o 14:45
0
Świdniczanka napisał:
Ja jako mieszkanka Świdnika uważam, że budowa lotniska to szansa na rozwój miasta i nowe miejsca pracy.
A lotnisko w naszym regionie po prostu jest potrzebne.


tak , będzie 3500 nowych miejsc pracy !!!
Avatar
Świdniczanka / 14 stycznia 2009 o 17:58
0
Ja jako mieszkanka Świdnika uważam, że budowa lotniska to szansa na rozwój miasta i nowe miejsca pracy.
A lotnisko w naszym regionie po prostu jest potrzebne.
Avatar
rew / 12 stycznia 2009 o 09:20
0
Co to za fotografa? Ja mam w domu projekt bazy kosmicznej na Marsie, może też by się nadawał do tego artykułu??? Ale jaja !!!
Avatar
krach / 10 stycznia 2009 o 19:32
0
OnLbn napisał:
Z tym że Niedźwiada wyszłaby taniej też bym dyskutował. Nie jestem rzeczoznawcą, ani nie znam się na wycenach ale w Świdniku jest na miejscu cała infrastruktura wodociągowa i przeciwpożarowa ze względu na to że lotnisko de facto istnieje tam od wielu lat (w innym miejscu, ale niedaleko). To co obecnie ma być wykonane jest tylko pracą modernizacyjną- to że akurat nie tam zadecydowała Natura 2000 oraz to że na trawiastym lotnisku nie można umieścić pasa dłuższego niż 1700 m (tanie linie potrzebują co najmniej 2100). Na dodatek jest tam węzeł kolejowy, co też ma spore znaczenie przy budowie i funkcjonowaniu lotniska. Zrobili jak zrobili, jednak skoro już jest przydzielona dotacja unijna, dotacja z budżetu państwa, pozwolenie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wykupione 80% gruntów i wiele wiele innych spraw- nie niszczmy i nie sabotujmy tego. To że jesteśmy wraz z Białymstokiem najsłabszymi metropoliami w kraju ma z brakiem lotniska bardzo wiele wspólnego. W "Białym" się kłócą i zastanawiają nad Krywlanami i Topolanami, tracąc czas i denerwując zwykłych ludzi. U nas doszło do kompromisu, przez 2 lata zrobili naprawdę wiele, nie zmarnujmy tego. Jestem za godziwymi odszkodowaniami dla tych ludzi, niejeden dom w kraju i za granicą jeszcze się zburzy pod budowę jakiejś drogi/autostrady/lotniska, niejedna linia wysokiego napięcia czy odwiert gazu zostanie przesunięty...trudno, ale nic by nie powstawało gdyby nie takie przepisy w Polsce i wszystkich cywilizowanych krajach. Rozwijać się trzeba.


Ja ponaglam temat " Czyste Ręce"
Żeby było wszystko jasne i każdy miał czyste ręce i nie było lobbingu przez urzędników dla spółki Port lotniczy, niech każdy z urzędników związany z tą inwestycją podpisze zobowiązanie, że w okresie 10 - 15lat nie będzie związany żadną umową( umowa o pracę, itp. ) z Portem Lotniczym Świdnik - Lublin!! I wszystko będzie jasne.


Ja ponaglam temat " Czyste Ręce"
Żeby było wszystko jasne i każdy miał czyste ręce i nie było lobbingu przez urzędników dla spółki Port lotniczy, niech każdy z urzędników związany z tą inwestycją podpisze zobowiązanie, że w okresie 10 - 15lat nie będzie związany żadną umową( umowa o pracę, itp. ) z Portem Lotniczym Świdnik - Lublin!! I wszystko będzie jasne. rozwiń
Avatar
krr / 10 stycznia 2009 o 19:22
0
Tu akurat się zgadzam. Mam tylko nadzieję, że do wywłaszczeń będzie dochodzić w ostateczności a nie stanie się to regułą dla urzędników, ponieważ tak łatwiej. Nie ma dwóch jednakowych działek czy domów choćby były wybudowane obok siebie. Nie można wrzucać wszystkich do jednego kotła przeliczając dobytek ludzi na metry kwadratowe. Poza tym ja również nie sądzę żeby budowa lotniska w Niedźwiadzie była tańsza, ale zbudowana by była odrębna infrastruktura a nie przebudowana istniejąca. Poza tym istniejąca infrastruktura wodociągowa i przeciwpożarowa obecnego lotniska przeznaczonego dla awionetek, chyba raczej niewiele pomoże lotnisku pasażerskiemu. Pożyjemy, zobaczymy i oby nie wyszedł z tego kolejny bubel, który latami będzie pochłaniał pieniądze Lubelszczyzny.
Tu akurat się zgadzam. Mam tylko nadzieję, że do wywłaszczeń będzie dochodzić w ostateczności a nie stanie się to regułą dla urzędników, ponieważ tak łatwiej. Nie ma dwóch jednakowych działek czy domów choćby były wybudowane obok siebie. Nie można wrzucać wszystkich do jednego kotła przeliczając dobytek ludzi na metry kwadratowe. Poza tym ja również nie sądzę żeby budowa lotniska w Niedźwiadzie była tańsza, ale zbudowana by była odrębna infrastruktura a nie przebudowana istniejąca. Poza tym istniejąca infrastruktura wodociągowa i przeciwpoża... rozwiń
Avatar
OnLbn / 10 stycznia 2009 o 19:06
0
Z tym że Niedźwiada wyszłaby taniej też bym dyskutował. Nie jestem rzeczoznawcą, ani nie znam się na wycenach ale w Świdniku jest na miejscu cała infrastruktura wodociągowa i przeciwpożarowa ze względu na to że lotnisko de facto istnieje tam od wielu lat (w innym miejscu, ale niedaleko). To co obecnie ma być wykonane jest tylko pracą modernizacyjną- to że akurat nie tam zadecydowała Natura 2000 oraz to że na trawiastym lotnisku nie można umieścić pasa dłuższego niż 1700 m (tanie linie potrzebują co najmniej 2100). Na dodatek jest tam węzeł kolejowy, co też ma spore znaczenie przy budowie i funkcjonowaniu lotniska. Zrobili jak zrobili, jednak skoro już jest przydzielona dotacja unijna, dotacja z budżetu państwa, pozwolenie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wykupione 80% gruntów i wiele wiele innych spraw- nie niszczmy i nie sabotujmy tego. To że jesteśmy wraz z Białymstokiem najsłabszymi metropoliami w kraju ma z brakiem lotniska bardzo wiele wspólnego. W "Białym" się kłócą i zastanawiają nad Krywlanami i Topolanami, tracąc czas i denerwując zwykłych ludzi. U nas doszło do kompromisu, przez 2 lata zrobili naprawdę wiele, nie zmarnujmy tego. Jestem za godziwymi odszkodowaniami dla tych ludzi, niejeden dom w kraju i za granicą jeszcze się zburzy pod budowę jakiejś drogi/autostrady/lotniska, niejedna linia wysokiego napięcia czy odwiert gazu zostanie przesunięty...trudno, ale nic by nie powstawało gdyby nie takie przepisy w Polsce i wszystkich cywilizowanych krajach. Rozwijać się trzeba.
Z tym że Niedźwiada wyszłaby taniej też bym dyskutował. Nie jestem rzeczoznawcą, ani nie znam się na wycenach ale w Świdniku jest na miejscu cała infrastruktura wodociągowa i przeciwpożarowa ze względu na to że lotnisko de facto istnieje tam od wielu lat (w innym miejscu, ale niedaleko). To co obecnie ma być wykonane jest tylko pracą modernizacyjną- to że akurat nie tam zadecydowała Natura 2000 oraz to że na trawiastym lotnisku nie można umieścić pasa dłuższego niż 1700 m (tanie linie potrzebują co najmniej 2100). Na dodatek jest tam węzeł k... rozwiń
Avatar
krr / 10 stycznia 2009 o 18:40
0
Ja również nie wiem co było by lepsze. Wiem natomiast to że budowa lotniska w Niedźwiadzie pociągnęła by za sobą zdecydowanie większy rozwój tamtych okolic. Budowa nieistniejących dróg, kolei itp. W Świdniku natomiast to o czym mówię już jest, ale ponieważ nie było przewidziane pod lotnisko będzie potrzebna bardzo duża przebudowa. Jednym słowem będzie rozwalane dobre, żeby wybudować to samo tylko inaczej. Poza tym tu nie wchodzi w grę tylko wyburzenie kilku domów, poza tym trzeba kompletnie przebudować kolektor ściekowy biegnący ze Świdnika do Hajdowe, trzeba zmienić trasę linii wysokiego napięcia, w pobliżu pasa startowego są aktywne ujęcia gazu ziemnego, nie wspomnę o lesie, cmentarzu i z pewnością utrudnieniem dla WSK Świdnik, itp,itp. To wszystko są zbędne koszty których w Niedźwiadzie można by uniknąć, ponieważ są tam rozleglejsze tereny.
Ja również nie wiem co było by lepsze. Wiem natomiast to że budowa lotniska w Niedźwiadzie pociągnęła by za sobą zdecydowanie większy rozwój tamtych okolic. Budowa nieistniejących dróg, kolei itp. W Świdniku natomiast to o czym mówię już jest, ale ponieważ nie było przewidziane pod lotnisko będzie potrzebna bardzo duża przebudowa. Jednym słowem będzie rozwalane dobre, żeby wybudować to samo tylko inaczej. Poza tym tu nie wchodzi w grę tylko wyburzenie kilku domów, poza tym trzeba kompletnie przebudować kolektor ściekowy biegnący ze Świdnika ... rozwiń
Avatar
andy / 10 stycznia 2009 o 18:32
0
[quote name='krr' date='9.01.2009, 19:11' post='82696']
... ale moje jest inne: uważam że takie województwo jak lubelskie, w którym nawet komunikacja drogowa zarówno w Lublinie jak i całym regionie mocno szwankuje, nie stać na lotnisko...

Co do dróg to pojeździj trochę po kraju, to się dowiesz, że Lubelszczyzna nie wypada tak źle.
Avatar
OnLbn / 10 stycznia 2009 o 18:09
0
hak napisał:
OK kolego zgadzam się z tobą, ale nie zgadzam się z lokalizacją i krzywdą jak wyrządza się ludziom którzy tam mieszkają dla kogoś kto ma widzimisię tym bardziej jak jest inna lokalizacja i są już wykupione od paru lat tereny i nie ma sprzeciwu mieszkańców okolicy Niedźwiady. A przytoczony przez ciebie przykład współpracy z firmą z Francji i sprawa lotniska Świdnik a Niedźwiada na pewno nie sprawiło by to żadnej różnicy. Chyba że problem był by w nazwie miejscowości położenia lotniska, a to już znaczy że jesteś związany z budową lotniska w Świdniku!!!


Aha...Jasnowidzu Drogi- nie pracuję w spółce "PLL Lublin-Świdnik" i wszystko jedno dla mnie czy lotnisko byłoby w Świdniku czy w Niedźwiadzie (pod warunkiem dobrej komunikacji z tą- jakby nie było o 40 km oddaloną wsią), jednak Niedźwiada już na pewno nie wróci(tam też miało być kilka wyburzeń, mniej niż w Świdniku ale były przewidziane). Wyburzenia domów to jest rzecz NORMALNA przy tego typu inwestycjach drogowych, lotniczych nie tylko w sprawie tego lotniska, ale w wielu przypadkach budowy dróg (S17 i moi krewni) nie tylko w Polsce ale całej UE! Jestem za tym by ci ludzie otrzymywali godne odszkodowania za swoje domy, wiem że wielu ludzi one satysfakcjonują co mnie cieszy. Trzeba się z tym pogodzić i kibicować lotnisku w Świdniku by dociągnięto je już do końca. Po co ciągle zmieniać koncepcje? Niedźwiada nie wróci- czy dobrze czy źle - nie jestem w stanie ocenić.


Aha...Jasnowidzu Drogi- nie pracuję w spółce "PLL Lublin-Świdnik" i wszystko jedno dla mnie czy lotnisko byłoby w Świdniku czy w Niedźwiadzie (pod warunkiem dobrej komunikacji z tą- jakby nie było o 40 km oddaloną wsią), jednak Niedźwiada już na pewno nie wróci(tam też miało być kilka wyburzeń, mniej niż w Świdniku ale były przewidziane). Wyburzenia domów to jest rzecz NORMALNA przy tego typu inwestycjach drogowych, lotniczych nie tylko w sprawie tego lotniska, ale w wielu przypadkach budowy dróg (S17 i m... rozwiń
Avatar
inteligetny / 24 stycznia 2009 o 12:54
0
ale komentarze, jeden jest PRZECIW, ponieważ jego dom wyburzą lub jego znajomych, drugi jest ZA, ponieważ nie mieszka tam gdzie ma powstać lotnisko i po co takie kłótnie?

ja jestem za powstaniem lotniska w Świdniku, ponieważ jest tam fabryka samolotów i to bardziej opłaca się budować lotnisko, w dodatku lotnisko będzie stało w centralnej części Lubelszczyzny i kropka

oby prezydent zgodził się
Avatar
jerry / 23 stycznia 2009 o 14:45
0
Świdniczanka napisał:
Ja jako mieszkanka Świdnika uważam, że budowa lotniska to szansa na rozwój miasta i nowe miejsca pracy.
A lotnisko w naszym regionie po prostu jest potrzebne.


tak , będzie 3500 nowych miejsc pracy !!!
Avatar
Świdniczanka / 14 stycznia 2009 o 17:58
0
Ja jako mieszkanka Świdnika uważam, że budowa lotniska to szansa na rozwój miasta i nowe miejsca pracy.
A lotnisko w naszym regionie po prostu jest potrzebne.
Avatar
rew / 12 stycznia 2009 o 09:20
0
Co to za fotografa? Ja mam w domu projekt bazy kosmicznej na Marsie, może też by się nadawał do tego artykułu??? Ale jaja !!!
Avatar
krach / 10 stycznia 2009 o 19:32
0
OnLbn napisał:
Z tym że Niedźwiada wyszłaby taniej też bym dyskutował. Nie jestem rzeczoznawcą, ani nie znam się na wycenach ale w Świdniku jest na miejscu cała infrastruktura wodociągowa i przeciwpożarowa ze względu na to że lotnisko de facto istnieje tam od wielu lat (w innym miejscu, ale niedaleko). To co obecnie ma być wykonane jest tylko pracą modernizacyjną- to że akurat nie tam zadecydowała Natura 2000 oraz to że na trawiastym lotnisku nie można umieścić pasa dłuższego niż 1700 m (tanie linie potrzebują co najmniej 2100). Na dodatek jest tam węzeł kolejowy, co też ma spore znaczenie przy budowie i funkcjonowaniu lotniska. Zrobili jak zrobili, jednak skoro już jest przydzielona dotacja unijna, dotacja z budżetu państwa, pozwolenie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wykupione 80% gruntów i wiele wiele innych spraw- nie niszczmy i nie sabotujmy tego. To że jesteśmy wraz z Białymstokiem najsłabszymi metropoliami w kraju ma z brakiem lotniska bardzo wiele wspólnego. W "Białym" się kłócą i zastanawiają nad Krywlanami i Topolanami, tracąc czas i denerwując zwykłych ludzi. U nas doszło do kompromisu, przez 2 lata zrobili naprawdę wiele, nie zmarnujmy tego. Jestem za godziwymi odszkodowaniami dla tych ludzi, niejeden dom w kraju i za granicą jeszcze się zburzy pod budowę jakiejś drogi/autostrady/lotniska, niejedna linia wysokiego napięcia czy odwiert gazu zostanie przesunięty...trudno, ale nic by nie powstawało gdyby nie takie przepisy w Polsce i wszystkich cywilizowanych krajach. Rozwijać się trzeba.


Ja ponaglam temat " Czyste Ręce"
Żeby było wszystko jasne i każdy miał czyste ręce i nie było lobbingu przez urzędników dla spółki Port lotniczy, niech każdy z urzędników związany z tą inwestycją podpisze zobowiązanie, że w okresie 10 - 15lat nie będzie związany żadną umową( umowa o pracę, itp. ) z Portem Lotniczym Świdnik - Lublin!! I wszystko będzie jasne.


Ja ponaglam temat " Czyste Ręce"
Żeby było wszystko jasne i każdy miał czyste ręce i nie było lobbingu przez urzędników dla spółki Port lotniczy, niech każdy z urzędników związany z tą inwestycją podpisze zobowiązanie, że w okresie 10 - 15lat nie będzie związany żadną umową( umowa o pracę, itp. ) z Portem Lotniczym Świdnik - Lublin!! I wszystko będzie jasne. rozwiń
Avatar
krr / 10 stycznia 2009 o 19:22
0
Tu akurat się zgadzam. Mam tylko nadzieję, że do wywłaszczeń będzie dochodzić w ostateczności a nie stanie się to regułą dla urzędników, ponieważ tak łatwiej. Nie ma dwóch jednakowych działek czy domów choćby były wybudowane obok siebie. Nie można wrzucać wszystkich do jednego kotła przeliczając dobytek ludzi na metry kwadratowe. Poza tym ja również nie sądzę żeby budowa lotniska w Niedźwiadzie była tańsza, ale zbudowana by była odrębna infrastruktura a nie przebudowana istniejąca. Poza tym istniejąca infrastruktura wodociągowa i przeciwpożarowa obecnego lotniska przeznaczonego dla awionetek, chyba raczej niewiele pomoże lotnisku pasażerskiemu. Pożyjemy, zobaczymy i oby nie wyszedł z tego kolejny bubel, który latami będzie pochłaniał pieniądze Lubelszczyzny.
Tu akurat się zgadzam. Mam tylko nadzieję, że do wywłaszczeń będzie dochodzić w ostateczności a nie stanie się to regułą dla urzędników, ponieważ tak łatwiej. Nie ma dwóch jednakowych działek czy domów choćby były wybudowane obok siebie. Nie można wrzucać wszystkich do jednego kotła przeliczając dobytek ludzi na metry kwadratowe. Poza tym ja również nie sądzę żeby budowa lotniska w Niedźwiadzie była tańsza, ale zbudowana by była odrębna infrastruktura a nie przebudowana istniejąca. Poza tym istniejąca infrastruktura wodociągowa i przeciwpoża... rozwiń
Avatar
OnLbn / 10 stycznia 2009 o 19:06
0
Z tym że Niedźwiada wyszłaby taniej też bym dyskutował. Nie jestem rzeczoznawcą, ani nie znam się na wycenach ale w Świdniku jest na miejscu cała infrastruktura wodociągowa i przeciwpożarowa ze względu na to że lotnisko de facto istnieje tam od wielu lat (w innym miejscu, ale niedaleko). To co obecnie ma być wykonane jest tylko pracą modernizacyjną- to że akurat nie tam zadecydowała Natura 2000 oraz to że na trawiastym lotnisku nie można umieścić pasa dłuższego niż 1700 m (tanie linie potrzebują co najmniej 2100). Na dodatek jest tam węzeł kolejowy, co też ma spore znaczenie przy budowie i funkcjonowaniu lotniska. Zrobili jak zrobili, jednak skoro już jest przydzielona dotacja unijna, dotacja z budżetu państwa, pozwolenie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wykupione 80% gruntów i wiele wiele innych spraw- nie niszczmy i nie sabotujmy tego. To że jesteśmy wraz z Białymstokiem najsłabszymi metropoliami w kraju ma z brakiem lotniska bardzo wiele wspólnego. W "Białym" się kłócą i zastanawiają nad Krywlanami i Topolanami, tracąc czas i denerwując zwykłych ludzi. U nas doszło do kompromisu, przez 2 lata zrobili naprawdę wiele, nie zmarnujmy tego. Jestem za godziwymi odszkodowaniami dla tych ludzi, niejeden dom w kraju i za granicą jeszcze się zburzy pod budowę jakiejś drogi/autostrady/lotniska, niejedna linia wysokiego napięcia czy odwiert gazu zostanie przesunięty...trudno, ale nic by nie powstawało gdyby nie takie przepisy w Polsce i wszystkich cywilizowanych krajach. Rozwijać się trzeba.
Z tym że Niedźwiada wyszłaby taniej też bym dyskutował. Nie jestem rzeczoznawcą, ani nie znam się na wycenach ale w Świdniku jest na miejscu cała infrastruktura wodociągowa i przeciwpożarowa ze względu na to że lotnisko de facto istnieje tam od wielu lat (w innym miejscu, ale niedaleko). To co obecnie ma być wykonane jest tylko pracą modernizacyjną- to że akurat nie tam zadecydowała Natura 2000 oraz to że na trawiastym lotnisku nie można umieścić pasa dłuższego niż 1700 m (tanie linie potrzebują co najmniej 2100). Na dodatek jest tam węzeł k... rozwiń
Avatar
krr / 10 stycznia 2009 o 18:40
0
Ja również nie wiem co było by lepsze. Wiem natomiast to że budowa lotniska w Niedźwiadzie pociągnęła by za sobą zdecydowanie większy rozwój tamtych okolic. Budowa nieistniejących dróg, kolei itp. W Świdniku natomiast to o czym mówię już jest, ale ponieważ nie było przewidziane pod lotnisko będzie potrzebna bardzo duża przebudowa. Jednym słowem będzie rozwalane dobre, żeby wybudować to samo tylko inaczej. Poza tym tu nie wchodzi w grę tylko wyburzenie kilku domów, poza tym trzeba kompletnie przebudować kolektor ściekowy biegnący ze Świdnika do Hajdowe, trzeba zmienić trasę linii wysokiego napięcia, w pobliżu pasa startowego są aktywne ujęcia gazu ziemnego, nie wspomnę o lesie, cmentarzu i z pewnością utrudnieniem dla WSK Świdnik, itp,itp. To wszystko są zbędne koszty których w Niedźwiadzie można by uniknąć, ponieważ są tam rozleglejsze tereny.
Ja również nie wiem co było by lepsze. Wiem natomiast to że budowa lotniska w Niedźwiadzie pociągnęła by za sobą zdecydowanie większy rozwój tamtych okolic. Budowa nieistniejących dróg, kolei itp. W Świdniku natomiast to o czym mówię już jest, ale ponieważ nie było przewidziane pod lotnisko będzie potrzebna bardzo duża przebudowa. Jednym słowem będzie rozwalane dobre, żeby wybudować to samo tylko inaczej. Poza tym tu nie wchodzi w grę tylko wyburzenie kilku domów, poza tym trzeba kompletnie przebudować kolektor ściekowy biegnący ze Świdnika ... rozwiń
Avatar
andy / 10 stycznia 2009 o 18:32
0
[quote name='krr' date='9.01.2009, 19:11' post='82696']
... ale moje jest inne: uważam że takie województwo jak lubelskie, w którym nawet komunikacja drogowa zarówno w Lublinie jak i całym regionie mocno szwankuje, nie stać na lotnisko...

Co do dróg to pojeździj trochę po kraju, to się dowiesz, że Lubelszczyzna nie wypada tak źle.
Avatar
OnLbn / 10 stycznia 2009 o 18:09
0
hak napisał:
OK kolego zgadzam się z tobą, ale nie zgadzam się z lokalizacją i krzywdą jak wyrządza się ludziom którzy tam mieszkają dla kogoś kto ma widzimisię tym bardziej jak jest inna lokalizacja i są już wykupione od paru lat tereny i nie ma sprzeciwu mieszkańców okolicy Niedźwiady. A przytoczony przez ciebie przykład współpracy z firmą z Francji i sprawa lotniska Świdnik a Niedźwiada na pewno nie sprawiło by to żadnej różnicy. Chyba że problem był by w nazwie miejscowości położenia lotniska, a to już znaczy że jesteś związany z budową lotniska w Świdniku!!!


Aha...Jasnowidzu Drogi- nie pracuję w spółce "PLL Lublin-Świdnik" i wszystko jedno dla mnie czy lotnisko byłoby w Świdniku czy w Niedźwiadzie (pod warunkiem dobrej komunikacji z tą- jakby nie było o 40 km oddaloną wsią), jednak Niedźwiada już na pewno nie wróci(tam też miało być kilka wyburzeń, mniej niż w Świdniku ale były przewidziane). Wyburzenia domów to jest rzecz NORMALNA przy tego typu inwestycjach drogowych, lotniczych nie tylko w sprawie tego lotniska, ale w wielu przypadkach budowy dróg (S17 i moi krewni) nie tylko w Polsce ale całej UE! Jestem za tym by ci ludzie otrzymywali godne odszkodowania za swoje domy, wiem że wielu ludzi one satysfakcjonują co mnie cieszy. Trzeba się z tym pogodzić i kibicować lotnisku w Świdniku by dociągnięto je już do końca. Po co ciągle zmieniać koncepcje? Niedźwiada nie wróci- czy dobrze czy źle - nie jestem w stanie ocenić.


Aha...Jasnowidzu Drogi- nie pracuję w spółce "PLL Lublin-Świdnik" i wszystko jedno dla mnie czy lotnisko byłoby w Świdniku czy w Niedźwiadzie (pod warunkiem dobrej komunikacji z tą- jakby nie było o 40 km oddaloną wsią), jednak Niedźwiada już na pewno nie wróci(tam też miało być kilka wyburzeń, mniej niż w Świdniku ale były przewidziane). Wyburzenia domów to jest rzecz NORMALNA przy tego typu inwestycjach drogowych, lotniczych nie tylko w sprawie tego lotniska, ale w wielu przypadkach budowy dróg (S17 i m... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 09.12.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 09.12.2019 0 0

W pożarze stracili wszystko. Rodzina Michalskich z Miłocina potrzebuje pomocy

W pożarze stracili wszystko. Rodzina Michalskich z Miłocina potrzebuje pomocy 12 5

Straciliśmy wszystko, nawet wspomnienia poszły z dymem – mówi Angelika Michalska, dorosła córka pani Beaty. W czwartek samotnej matce z Miłocina spłonął dom. Sąsiedzi, urzędnicy, strażacy pospieszyli z pomocą

Zdewastowane samochody na Czechowie. Czytelniczka prosi o pomoc w znalezieniu sprawców
galeria

Zdewastowane samochody na Czechowie. Czytelniczka prosi o pomoc w znalezieniu sprawców 15 11

Dziś po południu nieznany sprawca uszkodził szyby i lusterka w dwóch zaparkowanych pojazdach.

Czyj anioł najpiękniejszy? W Trzydniku Dużym rusza konkurs plastyczny

Czyj anioł najpiękniejszy? W Trzydniku Dużym rusza konkurs plastyczny 0 2

Można brać udział w konkursie „Anioły, gwiazdy, szopki i stroiki”. Autorzy prac mają jeszcze czas do 13 grudnia by dostarczyć je organizatorom

Szymon Hołownia będzie kandydować na prezydenta Polski

Szymon Hołownia będzie kandydować na prezydenta Polski 235 30

Szymon Hołownia dziś na deskach Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku podjął decyzję w sprawie startu w wyborach. Były prowadzący Mam Talent zdecydował, że będzie ubiegał się o fotel prezydenta RP.

Mateusz Dziemba (MKS Start Lublin): Nie ma żadnych limitów, ale wskazana jest pokora

Mateusz Dziemba (MKS Start Lublin): Nie ma żadnych limitów, ale wskazana jest pokora 0 1

Rozmowa z Mateuszem Dziembą, koszykarzem Startu Lublin

Grają w piłkę na rolkach. Reprezentacja Polski w rollballu zaprezentowała się w Lublinie
galeria

Grają w piłkę na rolkach. Reprezentacja Polski w rollballu zaprezentowała się w Lublinie 0 0

Pokaz rollballu w Centrum Handlowym E. Leclerc Tomasza Zana. W sobotę zaprezentowała się drużyna, która uczestniczyła w ostatnich mistrzostwach świata w tej dyscyplinie w Indiach.

Koncert "Idą Święta. Inkluzja w tańcu" w DK LSM
9 grudnia 2019, 18:00

Koncert "Idą Święta. Inkluzja w tańcu" w DK LSM 0 0

We wtorek, 9 grudnia o godz. 18 w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprezentowane zostanie muzyczno-taneczne widowisko "Idą Święta" w wykonaniu Formacji Tańca Towarzyskiego Gamza.

Wrażenia, wzruszenia i uniesienia. Jazz zahipnotyzował Lublin
galeria

Wrażenia, wzruszenia i uniesienia. Jazz zahipnotyzował Lublin 10 1

W weekend ściany Centrum Kultury wypełniła muzyka jazzowa. Ta, w klasycznym rozumieniu i nowa, eksperymentalna. Koncerty zachwycały, wzruszały, a nawet hipnotyzowały.

Jak zdrowo oddychać. Zielony wolontariat w "Paderewskim"
Magazyn
galeria

Jak zdrowo oddychać. Zielony wolontariat w "Paderewskim" 0 4

Kupili aparat do mierzenia jakości powietrza i prowadzą codzienne pomiary. Mowa o uczniach Szkoły Podstawowej nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie, którzy są laureatami naszego ekologicznego konkursu

Niewygodni rywale i mile widziani sąsiedzi. Polska poznała rywali, z którymi będzie grała podczas Euro 2020
Magazyn

Niewygodni rywale i mile widziani sąsiedzi. Polska poznała rywali, z którymi będzie grała podczas Euro 2020 0 0

30 listopada odbyło się losowanie grup przyszłorocznych mistrzostw Europy, które po raz pierwszy w historii nie będą mieć jednego lub dwóch państw gospodarzy, a mecze będą rozsiane po całej Europie. Jakie szanse na przyszłorocznym czempionacie kadra narodowa prowadzona przez Jerzego Brzęczka i kogo najbardziej należy się obawiać?

Orszak św. Mikołaja przeszedł ulicami Lublina [zdjęcia]
galeria

Orszak św. Mikołaja przeszedł ulicami Lublina [zdjęcia] 10 8

Orszak św. Mikołaja jest dla mieszkańców Lublina okazją, by się rozerwać. Pełni też funkcję edukacyjną. Dzieci - oprócz tego, że dostaną prezenty - dowiadują się kim był święty Mikołaj.

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:2 [zdjęcia]
galeria

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:2 [zdjęcia] 0 0

Na zakończenie pierwszej rundy sezonu zasadniczego Krispol 1. Ligi Siatkarzy LUK Politechnika Lublin pokonała Lechię Tomaszów Mazowiecki 3:2

5. urodziny dziecięcej oparzeniówki w Łęcznej [zdjęcia]
galeria

5. urodziny dziecięcej oparzeniówki w Łęcznej [zdjęcia] 14 1

– Odwróciłam się dosłownie na kilka sekund i wtedy córka zrzuciła na siebie kubek z gorącą herbatą. Byłam w szoku – opowiada Agnieszka Niewęgłowska z Radzynia Podlaskiego. Jej trzyletnia córka Amelia z poważnym oparzeniem brzucha trafiła w ubiegłym roku do „oparzeniówki” w Łęcznej. – Córka była w szpitalu niecały tydzień, na szczęście wszystko się dobrze zagoiło.