Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

8 lipca 2019 r.
6:44

Port Lotniczy Lublin wciąż na wielkim minusie. Konieczna była uchwała dotycząca dalszego istnienia spółki

78 87 A A

30 mln zł straty zanotował Port Lotniczy Lublin w 2018 roku. Podczas ostatniego walnego zgromadzenia akcjonariusze, wśród których prym wiodą przedstawiciele miasta Lublin i samorządu województwa, musieli zdecydować o dalszej przyszłości lotniska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ze sprawozdania finansowego spółki za rok 2018 wynika, że w ubiegłym roku jej strata netto wyniosła niespełna 30,2 mln zł. To o ponad milion mniej niż w roku 2017, gdy deficyt był rekordowy w historii portu i sięgnął blisko 31,4 mln zł. Ale jak czytamy w opinii przygotowanej przez niezależnego biegłego rewidenta, suma niepokrytych strat z lat poprzednich oraz ubiegłorocznej straty wyniosła ponad 213 mln zł i przekroczyła sumę: kapitału zapasowego, rezerwowego oraz 1/3 kapitału zakładowego. A to, zgodnie z Kodeksem spółek handlowych obligowało zarząd PLL do niezwłocznego zwołania Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy w celu podjęcia uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki. Odbyło się ono 18 czerwca.

Wszyscy mają świadomość

– Zgodnie z przepisami, taka uchwała musiała być podjęta. Możliwości były trzy: decyzja o dalszym istnieniu, dokapitalizowanie w celu pokrycia straty bądź likwidacja – mówi nam Paweł Majka, dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego w lubelskim Ratuszu i przedstawiciel Urzędu Miasta na Walnym Zgromadzeniu. Przypomnijmy, że to właśnie miasto Lublin jest największym udziałowcem z 51,7 proc. akcji lotniskowej spółki. 45,7 proc. posiada województwo lubelskie, pozostałe udziały należą do gminy miejskiej Świdnik (2,6 proc.) i powiatu świdnickiego (0,005 proc.).

Majka zaznacza: – O likwidacji spółki nie było mowy. Wszyscy mamy świadomość, że biznesplan wyraźnie wskazuje, że port lotniczy będzie generował zyski po przekroczeniu liczby miliona obsłużonych pasażerów w ciągu roku. Od kilku lat jednogłośnie wyrażamy na to zgodę.

Tylko w tym roku miasto do funkcjonowania lotniska w czterech wypłacanych co kwartał transzach dołoży w sumie 24 mln zł. Niewiele mniejszą kwotę wyłoży samorząd województwa.

Koszty wyższe  od przychodów

Prezes lotniskowej spółki Krzysztof Wójtowicz stratę tłumaczy kosztami funkcjonowania portu. – Które obecnie są wyższe niż przychody możliwe do uzyskania przy obecnym stanie ruchu pasażerskiego. Konieczność dofinansowywania Portu Lotniczego Lublin była oczywista, planowana i akceptowana jeszcze na etapie podejmowania decyzji o jego budowie i taka sytuacja dotyczy zdecydowanej większości lotnisk regionalnych. Warto podkreślić, że korzyści z tej inwestycji dla regionu, co potwierdzają analizy branżowe, są wielokrotnie większe niż w sytuacji, gdyby Lubelskie pozbawione było lotniska – tłumaczy Wójtowicz.

Kiedy port może zacząć na siebie zarabiać? - Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy spółka osiągnie zyski, bo poziom ruchu pasażerskiego nie zależy od nas – odpowiada prezes. I zaznacza, że biorąc pod uwagę dynamiczne zmiany na rynku, do osiągnięcia zysków obecnie potrzebny jest ruch na poziomie 1,5 lub nawet 2 mln pasażerów rocznie.

W całym ubiegłym roku, który pod tym względem był rekordowy, z portu skorzystało nieco ponad 455 tys. podróżnych. Wiele wskazuje na to, że tych statystyk nie uda się poprawić. Przez pierwszych pięć miesięcy tego roku (wyniki za czerwiec zostaną podane w najbliższych dniach) przez lotnisko przewinęło się ok. 137,5 tys. osób.

Zobacz także: Otwarcie nowej części terminalu Portu Lotniczego Lublin

e-Wydanie

Komentarze 87

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mr P / 8 lipca 2019 o 07:23
+31
Skąd ma być więcej pasażerów jak jest mało lotów. Niby ludzie z wykształceniem pchają się do władz, a rozumu wcale.
Avatar
Gość / 8 lipca 2019 o 07:00
+30
Zawsze ta atrapa lotniska będzie na minusie. A będzie na jeszcze większym po uruchomieniu Siedemnastki i Siódemki kolejowej, 1 1/2 h i Okęcie zaprasza.
Avatar
reder / 8 lipca 2019 o 07:52
+25
W Lublinie są najdroższe bilety Opłaca się bardziej jechać do Warszawy czy Rzeszowa niż lecieć z Lublina Tam jest o połowę taniej. Lubelski port to porażka zarządzania. Trzeba uruchomić tanie loty wewnątrz Polski Chartery są potrzebna Prezesa trzeba wywalić bo on nie potrafi zarządzać Lotniskiem W Rzeszowie lotnisko nie przynosi strat więc można ale nie z takimi nieudacznikami jak w Lublinie. Prezes lotniskowej spółki Krzysztof Wójtowicz DO NATYCHMIASTOWEJ DYMISII ten facet nie potrafi zarządzać lotniskiem PSL się do niczego nie nadaje On nie ma pojęcia o prowadzeniu portu. Na co czekają władze miasta czyżby kolejny układ. Wywalcie prezesa to nieudacznik.
W Lublinie są najdroższe bilety Opłaca się bardziej jechać do Warszawy czy Rzeszowa niż lecieć z Lublina Tam jest o połowę taniej. Lubelski port to porażka zarządzania. Trzeba uruchomić tanie loty wewnątrz Polski Chartery są potrzebna Prezesa trzeba wywalić bo on nie potrafi zarządzać Lotniskiem W Rzeszowie lotnisko nie przynosi strat więc można ale nie z takimi nieudacznikami jak w Lublinie. Prezes lotniskowej spółki Krzysztof Wójtowicz DO NATYCHMIASTOWEJ DYMISII ten facet nie potrafi zarządzać lotniskiem PSL się do niczego nie nadaje ... rozwiń
Avatar
Gość / 8 lipca 2019 o 07:39
+25
Jeżeli nie można zwiększyć przychodów, to trzeba ciąć koszty. Największe koszty w tej spółce generuje fundusz... płac? Gdyby pan prezes tak zarządzał własną firmą, to ciekawe jak długo żona pozwalałaby na dokapitalizowania z budżetu domowego? Tak w ogóle w działalności tej spółki można zauważyć pewną prawidłowość - nowe "kontrakty" mają miejsce tuż przed złożeniem w KRS sprawozdania finansowego. Tu jest kwintesencja działalności "Spółka w roku obrachunkowym 2018 nie była narażona na utratę płynności finansowej. Suma wpływów z tytułu przychodów ze sprzedaży, dopłat głównych akcjonariuszy Spółki oraz zewnętrznych źródeł finansowania w postaci emisji obligacji w stosunku do ponoszonych wydatków w pełni pokrywała zapotrzebowanie na środki pieniężne." Sprawdźcie ile stanowiły przychody, a ile dopłaty akcjonariuszy i emisja obligacji.
Jeżeli nie można zwiększyć przychodów, to trzeba ciąć koszty. Największe koszty w tej spółce generuje fundusz... płac? Gdyby pan prezes tak zarządzał własną firmą, to ciekawe jak długo żona pozwalałaby na dokapitalizowania z budżetu domowego? Tak w ogóle w działalności tej spółki można zauważyć pewną prawidłowość - nowe "kontrakty" mają miejsce tuż przed złożeniem w KRS sprawozdania finansowego. Tu jest kwintesencja działalności "Spółka w roku obrachunkowym 2018 nie była narażona na utratę płynności finansowej. Suma wpływów z... rozwiń
Avatar
Gość / 8 lipca 2019 o 07:15
+25
Ja chcecie poprawić wynik jak nie ma charterów. Ludzie muszą jeździć do Warszawy, Rzeszowa.
Avatar
Gość / 8 lipca 2019 o 07:51
+24
Jak lotnisko może przynosić zysk skoro subregion zamojski korzysta z rzeszowa, północ (subregion bialski i puławski) jeździ na okęcie, sam Lublin jest za mały, nie zapewni takiego zainteresowania,, mało. lublin przecież traci mieszkańców
Avatar
Gość / 8 lipca 2019 o 07:13
+24
Wystarczyłoby uruchomić loty czarterowe by znacząco podnieść liczbę osób korzystających z lotniska.
Avatar
rede / 8 lipca 2019 o 07:48
+23
Prezes lotniskowej spółki Krzysztof Wójtowicz DO NATYCHMIASTOWEJ DYMISII ten facet nie potrafo zarządzać lotniskiem PSL się do niczego nie nadaje On nie ma pojęcia o prowadzeniu portu. Na co czekają władze miasta czyżby kolejny układ. Wywalcie prezesa to nieudacznik.
Avatar
Gość / 8 lipca 2019 o 07:41
+23
Miszczowie zarządzania.... chcieli, ale jak zwykle im nie wyszło.... Bocian daleko nie poleciał.... a przyjdzie taki 'Niemiec' i nagle są zyski....
Avatar
Gość / 8 lipca 2019 o 08:10
+22
Dlaczego z tego lotniska nie ma zadnych wylotow biur podrózy a jak byly to cena byla o 300 zl /os drozsza niz z Warszawy gdzie inne mniejsze lotniska maja nizsze ceny? Przy takiej cenie to wiadomo ze 4 os rodzina poleci z Warszawy. To lotnisko obsluguje jedynie loty zmywakowe.
Avatar
Gość / 3 dni temu o 16:22
+1
lotnisko nie było rętownie,nie jest i nie będzie,nie przy takim zarzadzaniu,nie odpowiedni ludzie na nie odpowiednich stanowiskach,to państwowe wiec maja to w nosie,czy się opłaca czy się nie opłaca,wazne ze ma się swietne posady i lekka prace,wystarczy sprywatyzować i już zaczyna się opłacać,tak jest w każdej dziedzinie,wystarczy odpowiednie zarzadzanie,a nie rozdmuchane do absurdu stanowiska,od sprzątaczki ,zastępcy sprzątaczki,po prezesa wice prezesa cały zarząd,tak z tysiąc osób zatrudnionych,a samoloty tylko tanich linii wiec na czym maja nadgonić ten zarobek?jak jest za dużo wydatków to tnie się koszta ,ale niestety nie na państwowym,na państwowym jeśli licza na 1,5 miliona pasażerów to automatycznie o 100% zwiększy się kadra pracyjacych i wraz będą straty,tego nie da się przeskoczyć państwowym mysleniem
lotnisko nie było rętownie,nie jest i nie będzie,nie przy takim zarzadzaniu,nie odpowiedni ludzie na nie odpowiednich stanowiskach,to państwowe wiec maja to w nosie,czy się opłaca czy się nie opłaca,wazne ze ma się swietne posady i lekka prace,wystarczy sprywatyzować i już zaczyna się opłacać,tak jest w każdej dziedzinie,wystarczy odpowiednie zarzadzanie,a nie rozdmuchane do absurdu stanowiska,od sprzątaczki ,zastępcy sprzątaczki,po prezesa wice prezesa cały zarząd,tak z tysiąc osób zatrudnionych,a samoloty tylko tanich linii wiec na czym ma... rozwiń
Avatar
Gość / 3 dni temu o 12:48
+2
To lotnisko za tego zarzadu nigdy nie przyniesie zyskow. Figurant i jego poplecznicy tego nie wiedzą, bo trzeba się znać na swojej pracy, by to wiedzieć. A biedny Lublin płaci.
Avatar
cynik / 15 lipca 2019 o 15:29
+1
Ludzi nie stać na samolot, to kto ma latać? MPK przynosi zyski - widać, kto ma klientów w mieście.
Avatar
Ljbliniak / 14 lipca 2019 o 18:47
0
Przywróćcie połączenia do Doncaster czy Liverpoolu czy nowe bynajmniej do Leeds gdyż z Lublina nie ma połączenia w pólnocną część Anglii a to jest chore!!! Sam muszę jeździć na lotnisko Modlin , nie dziwcie się że mscie straty gdyż Anglia to nie tylko Londyn z takim myśldniem dobrze nie wróżę "prezesowi" spólki bo gdy są problemy to trzdba szukać rozwiązań z nie bezczynnie siedzieć na ciepłym stołeczku , jak rządzicie tak macie , nie pozdrawiam , będzię za rok jak z Radomiem
Avatar
anka / 12 lipca 2019 o 21:15
0
Spółka powołana w 2000 roku przez 10 lat miała tylko zarząd i radę nadzorczą. Najpierw wykupili ziemię w Niedźwiadzie i nic. I tak szły wypłaty wynagrodzeń nie wiadomo za co, a lotniska nie było. To własnie wtedy, gdyby wybudowano lotnisko w Świdniku, a raczej w Niedźwiadzie istniałaby szansa na zdobycie większej ilości linii i rozwój. Teraz to są tylko dopłaty i zadłużanie samorządów. Nie ma się co okłamywac, ale to lotnisko służyło głównie ludziom latającym do pracy i wracającym z niej na urlop, więc likwidacja najbardziej obleganych linii może jedynie lotnisko pogrążyć. Ale co tam. Pewien radny, gdy postanowiono, że Państwo pomoże lotnisku w Radomiu (Modlin i PLL u nas są mało istotne) coś tam wspominał, że Lublin swojej szansy nie wykorzystał.
Spółka powołana w 2000 roku przez 10 lat miała tylko zarząd i radę nadzorczą. Najpierw wykupili ziemię w Niedźwiadzie i nic. I tak szły wypłaty wynagrodzeń nie wiadomo za co, a lotniska nie było. To własnie wtedy, gdyby wybudowano lotnisko w Świdniku, a raczej w Niedźwiadzie istniałaby szansa na zdobycie większej ilości linii i rozwój. Teraz to są tylko dopłaty i zadłużanie samorządów. Nie ma się co okłamywac, ale to lotnisko służyło głównie ludziom latającym do pracy i wracającym z niej na urlop, więc likwidacja najbardziej obleganych linii... rozwiń
Avatar
Gość / 12 lipca 2019 o 16:59
+2
Gdyby więcej połączeń na Wyspy i nie tylko do Londynu. Do Niemiec, Holandii....
Avatar
Gość / 11 lipca 2019 o 21:19
+3
Przedewszystkim musza byc polaczenia z portami przesiadkowymi jak Frankfurt, Monachium i Amsterdam.
Avatar
gac / 11 lipca 2019 o 12:44
+2
Niestety, lotnisko Lublin służy ludziom którzy pracują w Angli. Brak atrakcyjnych, stałych kierunków turystycznych podtrzyma obecną złą sytuację.
Avatar
Gucio / 10 lipca 2019 o 22:27
+1
Sprzedajcie lotnisko w prywatne ręce to szybko będzie rentowne. Jak prowadząc biznes można nie wiedzieć przy jakiej skali będzie rentowny? Takie rzeczy tylko na Państwowych posadkach.
 - no jak nie wiedzą? wiedzą , przy 1,5 mln pasażerów
Avatar
poznaniak z lub...... / 9 lipca 2019 o 21:29
-1
Bez lotniska to Lublin by był za***m ale najgorsza zakała to PIS który niszczy to lotnisko na  rzecz  Rzeszowa ,Radomia   czy Warszawy to oni wysysają pasażerów a Ludzie zamiast solidarnie latać z Lublina [gdzie patriotyzm lokalny tylko nie w regionie smutne ]    to podcinają gałeż lokalnego lotniska
Zobacz wszystkie komentarze 87

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzieci uczą się u nas przez działanie

Dzieci uczą się u nas przez działanie 0

Rozmowa z Anną Bukowską, kierownikiem Uniwersytetu Dziecięcego UMCS

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.07.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.07.2019 0 0

Wielka rewitalizacja w Kraśniku. W planach jest wycinka ponad 120 drzew

Wielka rewitalizacja w Kraśniku. W planach jest wycinka ponad 120 drzew 0 3

Władze Kraśnika chcą ocalić drzewa, które pierwotnie były planowane do wycięcia w starej części miasta w związku z unijnym projektem rewitalizacji. Chodzi przede wszystkim o ponad 120 drzew rosnących m.in. na miejskim skwerze, w pobliżu dawnego kina Pola

Zakręcie: Pięć osób rannych po wypadku na DK17

Zakręcie: Pięć osób rannych po wypadku na DK17 16 0

Dwa samochody zderzyły się w miejscowości Zakręcie na drodze Krasnystaw-Piaski

Pożar pól ze zbożem koło Radzynia Podlaskiego. To było podpalenie?
galeria

Pożar pól ze zbożem koło Radzynia Podlaskiego. To było podpalenie? 0 3

Kilkanaście zastępów straży pożarnej gasiło w niedzielę pożar pola w Maryninie koło Radzynia Podlaskiego

Ukraińcy wchodzili w nocy do mieszkań, byli bezwzględni. Dlaczego ich proces jeszcze nie ruszył?
galeria

Ukraińcy wchodzili w nocy do mieszkań, byli bezwzględni. Dlaczego ich proces jeszcze nie ruszył? 27 12

Opóźni się proces trzech mężczyzn oskarżonych o serię wyjątkowo brutalnych napadów. Sąd zwrócił prokuraturze sprawę Maksyma S. i jego dwóch kompanów. Śledczy muszą uzupełnić dowody w sprawie, bo bandyci nie zostawili ani odcisków palców, ani śladów DNA

AZS PSW Biała Podlaska został wycofany z rozgrywek ekstraligi kobiet!

AZS PSW Biała Podlaska został wycofany z rozgrywek ekstraligi kobiet! 0 4

Klub w przyszłym sezonie najprawdopodobniej zagra w III lidze

Orlęta – Lewart 1:3. Postawili się faworytowi

Orlęta – Lewart 1:3. Postawili się faworytowi 0 1

Lewart wygrał w sobotę z ligowym rywalem z Łukowa 3:1. Mecz wcale nie był jednak jednostronny. Podopieczni Roberta Różańskiego potrafili zagrozić rywalom

Łada – Kryształ 0:2. Trzy ubytki, jeden transfer

Łada – Kryształ 0:2. Trzy ubytki, jeden transfer 0 1

Wiadomo już, że na wiosnę w Krysztale nie zagrają: Patryk Pakuła, Kamil Warecki i Bartek Mazur. Do klubu z Werbkowic dołączy za to Sebastian Denkiewicz (Huczwa)

Chleb, makaron i zabawa. Święto Chleba i Makaronu w Ludwinie [zdjęcia]
galeria

Chleb, makaron i zabawa. Święto Chleba i Makaronu w Ludwinie [zdjęcia] 0 1

Ludwin doskonale bawił się w niedzielę na 5. Święcie Chleba i Makaronu. Było dużo pysznego jedzenia oraz nielimitowana zabawa dla osób w każdym wieku

Carnaval Sztukmistrzów 2019. Cyrk Podwórkowy - sztukmistrze pojawili się w dzielnicach Lublina [zdjęcia]
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2019. Cyrk Podwórkowy - sztukmistrze pojawili się w dzielnicach Lublina [zdjęcia] 15 1

Od niedzieli po Lublinie krąży Cyrk Podwórkowy. Tradycyjnie zapowiada on zbliżający się festiwal Carnaval Sztukmistrzów. Objazdowe, bezpłatne widowiska będą się odbywać dwa razy dziennie, za każdym razem w innej części miasta. W niedzielę Cyrk podwórkowy wystąpił m.in. na Felinie (na zdjęciach). Na poniedziałek zaplanowano dwa występy: Czechów Południowy: teren zielony obok szkoły przy Śliwińskiego (godz. 17) i Sławin: boisko szkoły przy Sławinkowskiej (godz. 19).

Skromna wygrana Chełmianki w kolejnym sparingu

Skromna wygrana Chełmianki w kolejnym sparingu 0 0

Kolejny mecz z niżej notowanym rywalem ma za sobą Chełmianka. Piłkarze Artura Bożyka pokonali występującą w klasie okręgowej Świdniczankę 1:0

Lubelskie: Zarobki prezesów państwowych spółek. Niektórzy w ciągu roku zarobili powyżej miliona zł

Lubelskie: Zarobki prezesów państwowych spółek. Niektórzy w ciągu roku zarobili powyżej miliona zł 7 20

1 mln 162 tys. zł – tyle w 2015 r. zarobił prezes LW Bogdanka Zbigniew Stopa. Nieco mniej – od 780 tys. do 1,2 mln zł – wpłynęło na konta członków zarządu kopalni. Narzekać na zarobki nie może też szefostwo PGE Dystrybucja – od 480 tys. zł do 600 tys. zł rocznie plus nagrody (150-208 tys.). Lubelska Fundacja Wolności walczyła o te dane trzy lata

Trener Speed Car Motoru Lublin: Możemy uniknąć baraży, zasługujemy na tę ligę
galeria

Trener Speed Car Motoru Lublin: Możemy uniknąć baraży, zasługujemy na tę ligę 11 7

Rozmowa z Maciejem Kuciapą, trenerem Speed Car Motoru Lublin i opiekunem szkółki żużlowej

Świdnik: Zmiany personalne w Urzędzie Miasta

Świdnik: Zmiany personalne w Urzędzie Miasta 0 5

Są zmiany w Urzędzie Miasta i zarządzie miejskich spółek. Burmistrz Świdnika Waldemar Jakson będzie mieć tylko jednego zastępcę: Marcina Dmowskiego. Andrzej Radek został odwołany z funkcji zastępcy burmistrza. Został wybrany wiceprezesem Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Świdniku. Nową funkcję obejmie 1 sierpnia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.