Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

29 czerwca 2012 r.
20:30
Edytuj ten wpis

Transfuzja na chybił-trafił: Chory trafił na oddział intensywnej terapii

25 17 A A
 (Archiwum)
(Archiwum)

Pielęgniarka ze szpitala w Świdniku zaczęła przetaczać krew niewłaściwej osobie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W maju ub. roku mężczyzna z urazem głowy trafił do szpitala na oddział Chirurgiczno-Ortopedyczny SP ZOZ w Świdniku. Położono go w sali nr 4. Przeszedł badania, dostawał kroplówkę, nie mógł wstawać z łóżka.

20 maja odwiedziła go synowa. Widziała, jak do sali weszła pielęgniarka, która podłączyła mężczyznę do aparatury przetaczającej krew. Kobieta zdziwiła się, bo jej teść nie miał zaplanowanego takiego zabiegu. Nagle do sali wszedł lekarz, a ona została wyproszona na korytarz.

Okazało się, że pielęgniarka się pomyliła. Krew miała zostać przetoczona pacjentowi leżącemu na innej sali. Sytuację pogarszał fakt to, że miał on inną grupę krwi niż pacjent z "czwórki”.

Gdy pomyłka wyszła na jaw, transfuzja została przerwana. Pacjent natychmiast trafił na oddział intensywnej terapii świdnickiego szpitala. Był otumaniony, wykonywał ruchy jak manekin. Po tygodniu wrócił na zwykły oddział, a na początku sierpnia wypisano go do domu.

Rodzina mężczyzny zawiadomiła prokuraturę. Pielęgniarka została oskarżona o narażenie pacjenta na niebezpieczeństwo utraty życia. Przed zabiegiem nie upewniła się też czy podaje krew właściwej osobie. Poza tym takie czynności powinna przeprowadzać w obecności lekarzu.
Na ławie oskarżonych zasiada również lekarz z tego samego oddziału. Prokuratura zarzuca mu zlekceważenie przepisów dotyczących przetaczania krwi i narażenie przez to pacjenta na utratę życia.

Ich proces ruszył przed Sądem Rejonowym Lublin-Wschód w Świdniku w czwartek.
– Na pierwszej rozprawie pielęgniarka przyznała się do winy – informuje Artur Ozimek, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. – Lekarz nie przyznał się i odmówił składania wyjaśnień.

Na wniosek jednego z oskarżonych sąd skierował sprawę do mediacji: oskarżeni spotkają się z pokrzywdzonym pacjentem. Jeśli dojdzie do zawarcia ugody, sąd weźmie to pod uwagę wymierzając karę.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 lipca 2012 o 15:20
0
[url="http://g2.gangsters.pl/index.php?ref=2712"]http://g2.gangsters....ex.php?ref=2712[/url]
Avatar
y784aop91 / 3 lipca 2012 o 21:57
0
no cóż, wypadek przy pracy, ręce opadają, żal
[url="http://smierc.org"]http://smierc.org[/url]
Avatar
Jurand / 3 lipca 2012 o 16:20
0
[quote name='Beata' timestamp='1341069418' post='644442']
nie dziwię się że przed staneli przed sądem, ale jak widać lekarz nie przyznał się do winy, normalne i kto dostanie po tyłku tyko pielęgniarka, z resztą ja zawsze. Lekarze zawsze się wyprą, z drugiej strony pielęgniarka mogła odmówić podłączania krwi bez obecności lekarza, ale jak ktoś pravuje w tym zawodzie to zna realia i wie, że wiele razy lekarz mówi, że nie ma takiej potzreby żeby on szedł, a jak dziewczyna się upiera to potem dostaje naganę za niewykonanie zlecenia lekarskiego. Niestety [size=5]dziewczyny pamiętajcie jak same o siebie nie zadbamy to nikt tego za nas nie zrobi!!!![/size]
[size=3]Nieważne jak fajny i sympatyczny może być lekarz i lekarka, nigdy nie można im ufać bezgraniczne, po to są te wszystkie zasady i procedury żeby je stosować i to nie tylko dla dobra pacjenta, ale przede wszystkim żeby chronić siebie.[/size]
[/quote]
Wedle prawa lekarz owszem powinien być przy zabiegu, ale wg mnie nie zwalnia to nikogo z odpowiedzialności użycia szarych komórek i sprawdzenia komu się takową krew podaje.. Mamy taki NFZ jaki mamy, pracownicy szpitala są zazwyczaj zarobieni, czy to lekarz, czy pielęgniarka, czy też salowa..
Najgorsze jest to, że na pewno to nie było podane specjalne, a wypłacenie odszkodowania przez pielęgniarkę czy lekarza na pewno zaboli.. Najważniejsze, że nic się nie stało.
[quote name='Beata' timestamp='1341069418' post='644442']
nie dziwię się że przed staneli przed sądem, ale jak widać lekarz nie przyznał się do winy, normalne i kto dostanie po tyłku tyko pielęgniarka, z resztą ja zawsze. Lekarze zawsze się wyprą, z drugiej strony pielęgniarka mogła odmówić podłączania krwi bez obecności lekarza, ale jak ktoś pravuje w tym zawodzie to zna realia i wie, że wiele razy lekarz mówi, że nie ma takiej potzreby żeby on szedł, a jak dziewczyna się upiera to potem dostaje naganę za niewy... rozwiń
Avatar
kashinho / 3 lipca 2012 o 16:15
0
[quote name='ktos' timestamp='1341059161' post='644406']
niestety znam ten szpital lekarze tempi bez pojecia
[/quote]
Hehh.. przyganiał kocioł garnkowi.. zanim się o kimś powie, że jest tępy, to może przydałoby się sprawdzić czy samemu nie jest się tępym?
Avatar
ja / 1 lipca 2012 o 14:09
0
To nic dziwnego,że to pielęgniarka się przyznała.Lekarz zawsze się wybroni.Niestety...jego wina jest też nie wątpliwa.Transfuzję powinni wykonywać oboje.Wygodny lekarz odpoczywał,a pielęgniarka robiła za dwóch....Realie co poniektórych szpitali
Avatar
ANDY / 1 lipca 2012 o 09:28
0
Kilka lat temu zabraliśmy moją żonę z tego szpitala i umieściliśmy ją w jednym z lubelskich szpitali i może dlatego jeszcze dziś żyje !
To był skandaliczny brak prawdziwej opieki nad pacjentem .
Nie polecam .
Avatar
Gosia / 30 czerwca 2012 o 22:10
0
Nie pierwszy i pewnie nie ostatni raz szpital w Swidniku cos spieprzyl!!! Ja bardzo dobrze pamietam przypadek na oddziale polozniczym okolo 6 lat temu....na szczescie dla mojej rodziny wszystko dobrze sie skonczylo! pozdrawiam
Avatar
Gość / 30 czerwca 2012 o 20:27
0
widze, ze u was na wchodzie jest tak samo, jak na zachodzie (zachodniopomorskie). polska sluzba zdrowia... pielegniarka mowi, to co wie, a lekarz... ma ADWOKATA.
Avatar
kolejny nietykalny? / 30 czerwca 2012 o 19:27
0
Dlaczego lekarz nie przyznał się i odmówił wyjaśnień? Przecież jego wina jest oczywista, powinien być przy zabiegu!
Avatar
Marcia / 30 czerwca 2012 o 18:18
0
MIAŁAM okazję przebywać w tym szpitalu dwukrotnie. Za pierwszym razem - lekarz przygotowywał moją matkę "na to najgorsze", wtedy to - ona - na własne żądanie wypisała mnie i przewiozła do warszawy. Jakos... dałam radę.
Drugi raz natomiast, miałam cc. I ten pobyt wspominam naprawdę wspaniale. I BEZ ŻADNYCH pieniędzy danych "po kryjomu". Także ten oddział - pozdrawiam serdecznie i... dziękuję!
Avatar
Gość / 12 lipca 2012 o 15:20
0
[url="http://g2.gangsters.pl/index.php?ref=2712"]http://g2.gangsters....ex.php?ref=2712[/url]
Avatar
y784aop91 / 3 lipca 2012 o 21:57
0
no cóż, wypadek przy pracy, ręce opadają, żal
[url="http://smierc.org"]http://smierc.org[/url]
Avatar
Jurand / 3 lipca 2012 o 16:20
0
[quote name='Beata' timestamp='1341069418' post='644442']
nie dziwię się że przed staneli przed sądem, ale jak widać lekarz nie przyznał się do winy, normalne i kto dostanie po tyłku tyko pielęgniarka, z resztą ja zawsze. Lekarze zawsze się wyprą, z drugiej strony pielęgniarka mogła odmówić podłączania krwi bez obecności lekarza, ale jak ktoś pravuje w tym zawodzie to zna realia i wie, że wiele razy lekarz mówi, że nie ma takiej potzreby żeby on szedł, a jak dziewczyna się upiera to potem dostaje naganę za niewykonanie zlecenia lekarskiego. Niestety [size=5]dziewczyny pamiętajcie jak same o siebie nie zadbamy to nikt tego za nas nie zrobi!!!![/size]
[size=3]Nieważne jak fajny i sympatyczny może być lekarz i lekarka, nigdy nie można im ufać bezgraniczne, po to są te wszystkie zasady i procedury żeby je stosować i to nie tylko dla dobra pacjenta, ale przede wszystkim żeby chronić siebie.[/size]
[/quote]
Wedle prawa lekarz owszem powinien być przy zabiegu, ale wg mnie nie zwalnia to nikogo z odpowiedzialności użycia szarych komórek i sprawdzenia komu się takową krew podaje.. Mamy taki NFZ jaki mamy, pracownicy szpitala są zazwyczaj zarobieni, czy to lekarz, czy pielęgniarka, czy też salowa..
Najgorsze jest to, że na pewno to nie było podane specjalne, a wypłacenie odszkodowania przez pielęgniarkę czy lekarza na pewno zaboli.. Najważniejsze, że nic się nie stało.
[quote name='Beata' timestamp='1341069418' post='644442']
nie dziwię się że przed staneli przed sądem, ale jak widać lekarz nie przyznał się do winy, normalne i kto dostanie po tyłku tyko pielęgniarka, z resztą ja zawsze. Lekarze zawsze się wyprą, z drugiej strony pielęgniarka mogła odmówić podłączania krwi bez obecności lekarza, ale jak ktoś pravuje w tym zawodzie to zna realia i wie, że wiele razy lekarz mówi, że nie ma takiej potzreby żeby on szedł, a jak dziewczyna się upiera to potem dostaje naganę za niewy... rozwiń
Avatar
kashinho / 3 lipca 2012 o 16:15
0
[quote name='ktos' timestamp='1341059161' post='644406']
niestety znam ten szpital lekarze tempi bez pojecia
[/quote]
Hehh.. przyganiał kocioł garnkowi.. zanim się o kimś powie, że jest tępy, to może przydałoby się sprawdzić czy samemu nie jest się tępym?
Avatar
ja / 1 lipca 2012 o 14:09
0
To nic dziwnego,że to pielęgniarka się przyznała.Lekarz zawsze się wybroni.Niestety...jego wina jest też nie wątpliwa.Transfuzję powinni wykonywać oboje.Wygodny lekarz odpoczywał,a pielęgniarka robiła za dwóch....Realie co poniektórych szpitali
Avatar
ANDY / 1 lipca 2012 o 09:28
0
Kilka lat temu zabraliśmy moją żonę z tego szpitala i umieściliśmy ją w jednym z lubelskich szpitali i może dlatego jeszcze dziś żyje !
To był skandaliczny brak prawdziwej opieki nad pacjentem .
Nie polecam .
Avatar
Gosia / 30 czerwca 2012 o 22:10
0
Nie pierwszy i pewnie nie ostatni raz szpital w Swidniku cos spieprzyl!!! Ja bardzo dobrze pamietam przypadek na oddziale polozniczym okolo 6 lat temu....na szczescie dla mojej rodziny wszystko dobrze sie skonczylo! pozdrawiam
Avatar
Gość / 30 czerwca 2012 o 20:27
0
widze, ze u was na wchodzie jest tak samo, jak na zachodzie (zachodniopomorskie). polska sluzba zdrowia... pielegniarka mowi, to co wie, a lekarz... ma ADWOKATA.
Avatar
kolejny nietykalny? / 30 czerwca 2012 o 19:27
0
Dlaczego lekarz nie przyznał się i odmówił wyjaśnień? Przecież jego wina jest oczywista, powinien być przy zabiegu!
Avatar
Marcia / 30 czerwca 2012 o 18:18
0
MIAŁAM okazję przebywać w tym szpitalu dwukrotnie. Za pierwszym razem - lekarz przygotowywał moją matkę "na to najgorsze", wtedy to - ona - na własne żądanie wypisała mnie i przewiozła do warszawy. Jakos... dałam radę.
Drugi raz natomiast, miałam cc. I ten pobyt wspominam naprawdę wspaniale. I BEZ ŻADNYCH pieniędzy danych "po kryjomu". Także ten oddział - pozdrawiam serdecznie i... dziękuję!
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce. Są wiaty, będzie biurowiec
Tylko u nas

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce. Są wiaty, będzie biurowiec 0 0

Na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego ma powstać Centrum Obsługi Rolnictwa. – Chcemy sprowadzić do Elizówki jak najwięcej instytucji związanych z rolnictwem – zapowiada prezes największej rolno-spożywczej giełdy w regionie.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 20 10

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 14 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 5

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 3

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 495 44

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 18 10

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 9

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 1

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!