Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

25 kwietnia 2022 r.
8:00

W Lublinie już jest maszt z biało-czerwoną flagą. A gdzie jeszcze będą?

59 6 A A
Tak ma wyglądać świdnicki maszt
Tak ma wyglądać świdnicki maszt (fot. Wizualizacja Marcin Magier)

165 masztów z biało-czerwoną flagą ma stanąć na terenie naszego województwa. Przynajmniej tyle wniosków od samorządów wpłynęło do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w sprawie rządowego programu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Kilkanaście miesięcy temu mieszkańcy zdecydowali, za pośrednictwem specjalnej ankiety online – o tym, że Świdnik znalazł się w gronie miast, w których zostanie ustawiony maszt z „białoczerwoną” – opisuje świdnicki radny Marcin Magier, lokalny lider projektu „Pod biało-czerwoną”. „Realizacja programu odwlekała się w związku z pandemią COVID-19 ale powoli nadchodzi dzień, gdy maszt zostanie ustawiony na terenie miasta. Lokalizację masztu wybrali mieszkańcy, którzy mieli okazję wypowiedzieć się w ramach konsultacji społecznych za pośrednictwem mediów społecznościowych. Najwięcej głosów opowiedziało się za rondami – u zbiegu ul. Racławickiej i Wyszyńskiego oraz pomiędzy Armii Krajowej a Krępiecką. Ostatecznie wytypowana została lokalizacja w centrum”.

Projekt – zakładający sfinansowanie zakupu masztów i flag oraz ich instalacji – był adresowany do gmin, ale „aktywnymi uczestnikami programu są mieszkańcy, których zaangażowanie przesądzi o udziale gminy w projekcie”. Aby wziąć udział w projekcie, należało uzbierać odpowiednią liczbę głosów.

Na 2477 gmin w Polsce do finałowego etapu projektu zakwalifikowało się 1514.

– Do projektu „Pod biało-czerwoną” zakwalifikowało się 181 gmin (w województwie lubelskim – red.) spełniających warunek pozyskania 100 głosów. 165 gmin złożyło stosowne wnioski i aktualnie oczekuje na otrzymanie dotacji, aby móc rozpocząć realizację zadania – informuje Paweł Paszko, dyrektor Biura Wojewody Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

– Oczywiście, że jesteśmy zainteresowani ustawieniem masztu z biało-czerwoną flagą na terenie naszej gminy – potwierdza Agata Zielińska, zastępca wójta gminy Abramów (powiat lubartowski). – Złożyliśmy już wniosek z uzasadnieniem do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

– Wniosek do wojewody złożył Urząd Miasta Świdnik, zaś maszt stanie przy drodze powiatowej (u zbiegu ulic Racławickiej i Wyszyńskiego – red.), więc w tym zakresie mamy piękny przykład współpracy obu samorządów – podkreśla w rozmowie z nami radny Marcin Magier. – Świdnicki maszt nie będzie tak okazały jak ten z Lublinie. Przypuszczam, że będzie wysokości latarni, ale myślę, że jest wystarczający jak na to stosunkowo małe rondo.

– Nie składaliśmy wniosku, w naszej gminie ten projekt został przełożony w czasie. Na razie nie mamy możliwości, aby tym się zająć – tłumaczy Teodora Zaręba, wójt gminy Zakrzew (powiat lubelski). Gmina ta znalazła się na finałowej liście projektu, po wynikach głosowania mieszkańców.

– O ile dobrze pamiętam, Kraśnik został zgłoszony przez mieszkańców do udziału w tym konkursie, ale oddano zbyt małą liczbę głosów. Nie wynika to z deficytu postaw patriotycznych – tłumaczy Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza Kraśnika. – Po prostu: mamy ładne maszty i na rynku starego miasta, i przed dawną wartownią 24. Pułku Ułanów, gdzie obecnie mieści się Urząd Stanu Cywilnego. Każdego roku odbywają się tam uroczystości patriotyczne z wciągnięciem flagi narodowej.

Na liście gmin zakwalifikowanych do finałowego etapu projektu nie ma też gminy Kraśnik. – Ale złożyliśmy wniosek do urzędu wojewódzkiego – mówi nam Mirosław Chapski, wójt gminy Kraśnik, który dodaje, że maszt z flagą stanąłby w Stróży Kolonii.

Maszty w wybranych lokalizacjach w Polsce mają zostać wybudowane jeszcze w tym roku, choć pierwotnie miało stać się to wcześniej. Centrum Informacyjne Rządu potwierdza, że „termin realizacji projektu został przesunięty ze względu na działania podejmowane przez rząd związane z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa oraz realizacją programu szczepień przeciw COVID-19”. I zapowiada: Pierwsze maszty z biało-czerwonymi flagami w całej Polsce pojawią się w maju 2022 r.

– Maksymalna wysokość dotacji dla każdej gminy to 8 tys. zł na pokrycie zakupu flagi i masztu oraz montaż. Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, podobnie jak inne województwa, czeka na udzielenie dofinansowania w ramach rezerwy ogólnej budżetu państwa. Po jego otrzymaniu przekaże na konta gmin celem realizacji projektu – zapowiada Paweł Paszko.

Projekt „Pod Biało-czerwoną”

„Ma na celu uczczenie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, jej bohaterów oraz triumfatorów. Jego zadaniem jest również integracja lokalnych i ponadlokalnych społeczności w duchu tradycji, jedności oraz nowoczesnego patriotyzmu” – czytamy w regulaminie.

„Inicjatywa realizowana będzie (w czasie od 25 sierpnia 2020 r. do 11 listopada 2022 r. – red.) pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów, Pana Mateusza Morawieckiego. Zaangażowanie mieszkańców jak największej liczby gmin w naszym kraju ma sprzyjać refleksji, zarówno nad samym patriotyzmem, jak i przyszłością Polski. 100-lecie Bitwy Warszawskiej stanowi ku temu doskonałą okazję.”

Zgodnie z zapisami w regulaminie projektu, „dla trzech gmin, które osiągną najlepsze procentowo wyniki w stosunku do liczby mieszkańców, przewidziana jest nagroda specjalna w postaci wizyty Prezesa Rady Ministrów na uroczystości oddania do użytku masztu z „Biało-czerwoną”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kandydat KO na prezydenta RP w niedzielę spotkał się z dużymi przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie i Werbkowicach

Trzaskowski obiecuje efektywną obronę interesów polskiego rolnictwa

Efektywna obrona interesów polskiego rolnictwa jest absolutnym priorytetem - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski po spotkaniu z przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie. Zaznaczył, że Polska powinna prowadzić politykę asertywną, zgodną z naszym interesem. To było kolejne spotkanie w Lubelskiem kandydata PO na prezydenta. Wcześniej był w Werbkowicach.

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Weekend w Titisse-Neustadt należał do gospodarzy. Zarówno w sobotę jak i niedzielę na skoczni Hochfirstschanze rządził Pius Paschke. Niemiec w sobotę wygrał dość wyraźnie, a w niedzielę dosłownie o centymetry. Polscy kibice doczekali się za to dwóch miejsc w czołowej dziesiątce naszych przedstawicieli

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Czwarta porażka z rzędu Azotów Puławy. Tym razem w Lubinie z Zagłębiem aż 31:40. O ile w pierwszej połowie drużyna Patryk Kuchczyńskiego często była na prowadzeniu, to w drugiej szybko straciła szansę na zwycięstwo.

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie
Aktualizacja

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie

Miniony piątek trzynastego wcale nie był pechowy! W Polsce trafiono główną wygraną w Eurojackpot. Szczęśliwy kupon, warty 91 256 729,60 zł, nabyto w punkcie LOTTO w powiecie rzeszowskim (woj. podkarpackie). Ponadto w losowaniu 13 grudnia w Warszawie padła wygrana III stopnia (5+0) w wysokości 1 278 106,60 zł.

Komisarz Monika Dudek

Policjantka potrzebuje naszego wsparcia

Komisarz Monika Dudek to policjantka jednego z wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W kwietniu pękł jej naczyniak tętniczo-żylny rdzenia kręgowego i doszło do krwotoku śródrdzeniowego. Dziś policjantka potrzebuje wsparcia.

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Do policyjnego aresztu trafił 47-latek z Radzynia Podlaskiego. Mężczyzna zdemontował i ukradł lampę ostrzegawczą, która zamocowana była na samochodzie zaparkowanym na terenie jednej z miejscowych firm. 47-latek wpadł, bo następnego dnia przechodząc w pobliżu tej firmy został rozpoznany przez właściciela, który przejrzał zapis monitoringu. Sprawcy kradzieży grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

KPR Padwa Zamość przegrała minimalnie na własnym parkiecie z Grunwaldem Poznań. Nieudany wyjazd AZS AWF Biała Podlaska do Szczecina

To kolejny krok świdnickiego urzędu ku jego cyfryzacji oraz usprawnienia komunikacji z mieszkańcami.

Koniec z postami na spotted? Świdnik ma nową aplikację

Świdnik dołącza do grona miast, które stawiają na nowoczesną komunikację z mieszkańcami. Pomóc ma nowa aplikacja mobilna Świdnik, której celem jest nie tylko usprawnienie przepływu informacji, ale także szybkie reagowanie na zgłoszenia mieszkańców.

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają
Lublin
galeria

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają

Warsztaty Kultury w Lublinie wypełniły się dziś niezwykłą atmosferą świątecznych przygotowań. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy właśnie przyciągają mieszkańców na stare miasto, oferując niebanalne prezenty, lokalne rękodzieło i ekologiczne produkty.

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Mistrzostwa Polski odbyły się w słowackim Strskim Plesie przy okazji zawodów Slavic Cup. Skinder była faworytką imprezy, chociaż w tym sezonie reprezentantka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski miała mało startów. Uczestniczka ostatnich igrzysk olimpijskich nie rozpoczęła jeszcze chociażby sezonu w Pucharze Świata.

Weekend w Berecie
foto
galeria

Weekend w Berecie

Wiemy, że lubicie się zabawić w popularnym Berecie. Ostatnio dużo się działo przy okazji imprezy mikołajkowej. To była niezapomniana noc pełną emocji, nostalgii i radości w rytmie najlepszych polskich i zagranicznych przebojów. Tak się bawi Lublin.

Rafał Trzaskowski na spotkaniu w Lublinie

Trzaskowski w Lubelskiem: Polska musi się rozwijać równomiernie

Prezydent powinien dbać, żeby cała Polska rozwijała się równomiernie - powiedział kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski podczas spotkania z sympatykami w Werbkowicach (Lubelskie). Stwierdził, że potrzebna jest prezydentura aktywna, która będzie inspirowała rząd.

Uciekał przed odsiadką za przemyt narkotyków. Łowcy głów zatrzymali go w Holandii

Uciekał przed odsiadką za przemyt narkotyków. Łowcy głów zatrzymali go w Holandii

Poszukiwany czerwoną notą Interpolu 59-latek z Lublina został zatrzymany w Holandii. Uciekał przed odsiadką za przemyt narkotyków.

zdjęcie ilustracyjna

Miasto będzie testować bezpłatną linię. Z cmentarza na cmentarz

Jest testowa i bezpłatna. W środę w Zamościu zacznie kursować nowa linia autobusowa „B”.

PZL Leonardo Avia Świdnik nie dała rady wiceliderowi we własnej hali

PZL Leonardo Avia Świdnik nie dała rady wiceliderowi we własnej hali

PZL Leonardo Avia Świdnik zmierzyła się we własnej hali z KPS Siedlce z zamiarem postraszenia wicelidera tabeli. I choć w dwóch setach gospodarze podjęli walkę to wrócili do domów bez choćby jednego punktu

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium