Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

12 marca 2019 r.
17:04

"Lada chwila zacznie się problem z odpadami zielonymi". Dlaczego zlikwidowano pojemniki?

0 29 A A

Zlikwidowano pojemniki na odpady zielone w tzw. punktach zbiorczych w Świdniku. Mieszkańcy domów jednorodzinnych nadmiar odpadów ogrodowych będą mogli oddać w dwóch Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów. Albo zamówić odbiór i zapłacić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Lada chwila zacznie się problem z odpadami zielonymi – ostrzega radny Mariusz Wilk, szef klubu radnych Świdnik Wspólna Sprawa. – Po zmianie „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Świdnik” nie ma już 12 pojemników ma odpady zielone, które były ustawione w różnych częściach miasta. Teraz mieszkańcy będą mogli oddawać takich odpadów jedynie jeden worek o pojemności 240 litrów miesięcznie. Będą mogli też wywieźć je do jednego z dwóch Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Jak rozliczane?

Tyle, że zgodnie z zapisami w tym przypadku też są ograniczenia. Do PSZOK-u mieszkańcy domów jednorodzinnych będą mogli dostarczyć takie odpady raz w miesiącu. – Jak to będzie rozliczane? Czy mieszkańcy będą dostawać jakieś kupony? – zastanawia się radny Mariusz Wilk. I dodaje: Koszty wywozu i zagospodarowania śmieci drastycznie wzrosły. Zlikwidowane zostały pojemniki na odpady zielone, poza tym w całym mieście nie wolno palić ognisk. Myślę, że niedługo posypią się kary, bo te odpady prędzej czy później będą lądować w miejscach, które nie są do tego przeznaczone.

Radny obawia się, że kary otrzymają nie ci, którzy podrzucają śmieci do lasu, bo ich ciężko złapać, tylko nieświadomi zmian mieszkańcy. – Którzy w dobrej woli, przyzwyczajeni od lat do właściwej gospodarki odpadami, wystawią worki w miejsca zwyczajowo ustalone – zaznacza radny Wilk, który zapowiada, że w tym tygodniu złoży interpelacje o „natychmiastowe przywrócenie pojemników”.

Raz w miesiącu

Pojemniki na odpady zielone ustawione w różnych częściach miasta w tzw. punktach zbiorczych funkcjonowały od lipca 2013 roku. Zmiany w regulaminie, o którym wspomina radny zaszły pod koniec listopada 2018 roku.

– Byliśmy jednym z nielicznych miast, które takie pojemniki w ogóle wprowadziły. W większości innych miast w Polsce odbiór odpadów zielonych odbywa się wyłącznie w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – podkreśla Przemysław Kozień z Urzędu Miasta Świdnik. – Ilość tych punktów zbiorczych w różnym czasie się zmieniała. W jednych miejscach były likwidowane, a w innych dostawiane.

Bałagan w zielonym

Po zmianie „Regulaminu utrzymania czystości… „ gmina odbiera odpady zielone z zabudowy jednorodzinnej wyłącznie raz w miesiącu w ograniczonej ilości do 240 l lub z dwóch PSZOK-ów zlokalizowanych na terenie Świdnika, natomiast ogólnodostępne pojemniki na odpady zielone z miasta zniknęły. Powód? Bałagan.

– Trafiały tam nie tylko odpady zielone, ale też odpady budowlane i rozbiórkowe. Były również częste przypadki podrzucania odpadów zmieszanych do pojemników przeznaczonych wyłącznie na odpady zielone. Poza tym odpady zielone notorycznie były wyrzucane obok pojemników przeznaczonych do tego celu – wylicza Przemysław Kozień. – Teraz jeśli mieszkańcy mają nadmiar tych odpadów – czyli więcej niż 240 l miesięcznie to mogę je przywieźć do jednego z dwóch Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, przy ul. Żwirki i Wigury lub przy ul. Kępieckiej. Z ich odbiorem nie powinno być żadnego problemu.

Inne rozwiązanie

– Jeśli mieszkańcy będą mieć nadmiar tych odpadów ponad limit, który odbieramy w ramach opłaty mogą się ich pozbyć także we własnym zakresie – mówi Kozień. – Mieszkańcy mogą wynająć dowolną firmę, która jest wpisana do rejestru działalności regulowanej w mieście, świadczącą usługi odbioru odpadów i pozbyć się nadmiaru odpadów zielonych.

Za taką usługę trzeba będzie jednak zapłacić – Opłata, którą mieszkańcy wnoszą do Urzędu Miasta jest tak skalkulowana, że odpady zielone mogą być odbierane z terenów zabudowy jednorodzinnej raz w miesiącu w ilości do 240 l. W innym przypadku opłata ta byłaby wyższa – zaznacza Kozień.

Kary i kontrole

Tymczasem zakaz palenia ognisk w mieście wynika bezpośrednio z zapisów ustawy o odpadach i obowiązuje w całym kraju. Palenie i podrzucanie opadów jest ustawowo zabronione i będzie karane. – Dlatego też strażnicy miejscy będą kontrolować miejsca gdzie wcześniej stały pojemniki na odpady zielone – zapowiada Kozień. I dodaje: Na pewno nieco potrwa przyzwyczajenie mieszkańców, że pojemników na odpady zielone już nie ma. To będzie pewien proces i z tym się liczymy.

Czy pojemniki mają szansę wrócić na ulice? Wszystko będzie zależeć od decyzji radnych.

Pozostałe informacje

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

W sobotę o godz. 17.30 Polski Cukier Start Lublin podejmie w hali Globus Legię Warszawa. Ten mecz zadecyduje o tym, czy podopieczni Artura Gronka awansują do fazy play-off

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Ewakuowani rano mieszkańcy mogą bezpiecznie wrócić do domu. Saperzy pracujący na miejscu sprawnie usunęli zagrożenie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium