Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

30 czerwca 2019 r.
21:31

To największa firma w Chełmie. Inwestują w nowe technologie i rozwiązania proekologiczne

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
13 4 A A

Cemex w Chełmie jest nie tylko jednym z największych pracodawców, ale także aktywnie działa dla lokalnej społeczności. To dobry przykład jak światowa korporacja wkomponowała się w region, w myśl zasady: myśl globalnie, działaj lokalnie. Cemex nieustanne inwestuje w nowe technologie i rozwiązania proekologiczne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chełmska cementownia to część Cemex Polska. A Cemex Polska to z kolei narodowa filia międzynarodowego koncernu z centralą w Meksyku, w Monterrey. Na terenie Polski Cemex ma dwie cementownie – w Chełmie i w Rudnikach, betoniarnie, kopalnie kruszyw oraz sieci sprzedażowe. Zatrudnia ok. 1100 osób.

Cementownia Chełm jest zakładem, który nieustannie się rozwija pod kątem zarówno bezpieczeństwa pracowników i dostawców, jak i ulepszeń technologicznych, produkcyjnych oraz środowiskowych. Projekty modernizacyjne realizowane na terenie zakładu służą nie tylko poprawie efektywności produkcyjnej i ekonomicznej cementowni, ale również w dużej mierze przyczyniają się do zmniejszenia oddziaływania na otaczające środowisko.

– Przykładamy bardzo dużą wagę do tego, aby produkcja materiałów budowlanych przez naszą firmę uwzględniała wszelkie krajowe i międzynarodowe standardy. W każdym z naszych biznesów – w produkcji cementu, kruszyw czy betonu – kładziemy nacisk na najwyższą jakość produktów, spełnianie obowiązujących norm, a także wychodzimy poza wymagania prawne – mówi Tadeusz Radzięciak, członek zarządu, dyrektor Pionu Produkcji i Technologii, dyrektor cementowni Cemex w Chełmie.

Cemex jest największą firmą w Chełmie. Dlatego nie dziwi, że zgodnie z filozofią koncernu firma zaangażowała się społeczne i ekologiczne. W swoich działaniach dąży do minimalizowania wpływu na środowisko poprzez m.in. ograniczanie emisji zanieczyszczeń i rekultywację kopalń. W kwestiach społecznych głównym narzędziem działania jest Fundacja Cemex – Budujemy Przyszłość.

Powstała z myślą o lokalnych inicjatywach. Wspiera edukację, sport, kulturę, ekologię i szeroko rozumiane programy obywatelskie. Jej najważniejszymi filarami są organizowany co roku Konkurs Grantowy „Fabryka Pomysłów”, w którym wziąć udział może każda organizacja działająca na terenie, gdzie firma Cemex prowadzi swoją działalność oraz funkcjonujący od 2011 roku Program Wolontariatu Pracowniczego.

Od 2009 roku zostały zrealizowane 94 projekty fundacji. W tym zostało zrealizowanych 29 projektów przez wolontariuszy-pracowników Cemex (trzy zaplanowano na ten rok) oraz 65 projektów realizowanych przez organizacje pozarządowe i placówki edukacyjne, w tym 6 w tym roku.

Cemex to także firma, która wciąż inwestuje w nowe technologie. W ostatnich latach powstały dwa ogromne silosy klinkieru, eliminujące, ważny z perspektywy społeczności lokalnej, problem pylenia z odkrytych składowisk.

Znacząco zwiększono poziom wykorzystania paliw alternatywnych w cementowni, tj. zbudowano pierwszą na świecie suszarnię paliw alternatywnych. Utworzony Zakład Produkcji Paliw Alternatywnych na terenie cementowni wpisuje się w program ochrony środowiska w zakresie zagospodarowania odpadów, głównie komunalnych. Paliwo alternatywne produkowane jest z wysortowanych z odpadów komunalnych frakcji palnych.

Czy wiecie, że

* Temperatura gazów w piecu cementowym wynosi 2000 st. Celsjusza.

* Temperatura podgrzanego materiału w piecu cementowym to 1450 st. Celsjusza.

* Roczna moc produkcyjna cementu to 2 miliony ton

* W cementowni znajduje się 12 silosów cementu o pojemności 7000 t każdy oraz dwa magazyny klinkieru o pojemności 125 tys. ton każdy.

* Do produkcji klinkieru i cementu rocznie w Cementowni Chełm zużywa się około 350 tys. ton paliw alternatywnych oraz tyle samo surowców odpadowych, takich jak popioły lotne z elektrowni, pyły żelazonośne z hut, gipsy syntetyczne z odsiarczania spalin i inne, dzięki czemu odpady są eliminowane ze środowiska i jednocześnie zachowuje się rezerwy surowców i paliw kopalnych.

Złota Setka 2018: Pełny ranking

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol
LUBLIN

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol

Policjanci z Lublina złapali mężczyznę, który ukrywał się przed organami ścigania przez ostatnie 5 lat. Wystawiona za nim została czerwona nota Interpolu oraz ENA. Mężczyzna został znaleziony na terenie Anglii i został ekstradowany do Polski.

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Na pięć kolejek przed końcem sezonu piłkarze Wisły Grupy Azoty wciąż muszą zacięcie walczyć o utrzymanie. Po dwóch porażkach z rzędu ekipę trenera Mikołaja Raczyńskiego czeka kolejny arcyważny mecz. W sobotę puławianie zmierzą się u siebie ze Skrą Częstochowa.

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium