Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

6 marca 2019 r.
14:07

Co się stanie z dzwonami rurowymi na rondzie? Stoją tu prawie od 50 lat

241 12 A A
Przy okazji zamieszania z rurową instalację pojawił się pomysł upiększenia tego miejsca w związku z trwającym remontem ronda
Przy okazji zamieszania z rurową instalację pojawił się pomysł upiększenia tego miejsca w związku z trwającym remontem ronda (fot. Google Street View)

Chcą nam zabrać z ronda instalację z rur, która stoi tam od lat 70. ubiegłego stulecia – zaalarmowała nas mieszkanka Włodawy. Jak podkreśla, charakterystyczna kompozycja powinna tam zostać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Te rury można postrzegać jako relikt PRL-u, ale przecież przez lata na trwałe wkomponowały się w pejzaż miasta – mówi pragnąca zachować anonimowość pani Edyta. – Stanowią oryginalną, architektoniczną dominantę, którą zapamiętują też tysiące osób odwiedzających nasze miasto.

Wieść o tym, że rury mają być zdemontowane, obiegła Włodawę po tym, jak Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie ogłosił przebudowę ronda im. prof. Kuraszkiewicza. Zadanie to bezpośrednio wiąże się z zapowiedzianym pierwszym etapem modernizacji drogi betonowej z Włodawy do Białej Podlaskiej.

– Wiele osób pytało mnie, co się stanie z instalacją – mówi Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy. – Zakładając, że drogowcy rzeczywiście chcą zdemontować rury, zwróciłem się do Zarządu Dróg Wojewódzkich, aby nam je przekazali celem ponownego zagospodarowania. W odpowiedzi wyczytałem, że inwestor w ogóle nie przewidział w programie inwestycji usunięcia instalacji. Ta pozostanie więc na miejscu.

Zdobiąca rondo kompozycja z rur wita podróżnych przyjeżdżających do Włodawy od strony Chełma i Lublina. To swoista i niepowtarzalna w kraju architektoniczna wizytówka miasta. Problem w tym, że swoja stylistyką rzeczywiście trąci PRL-em i przydałoby jej się trochę liftingu.

– Zamieszanie wokół rurowej kompozycji zwróciło naszą uwagę na potrzebę jej upiększenia – dodaje Muszyński. – Pomysły się mnożą. Na przykład z naszej szkoły muzycznej wyszedł taki, aby wystylizować ją na organy. Inni w jej cieniu widzieliby jakieś charakterystyczne dla naszego miasta elementy. Jest też pomysł na zainstalowanie na rurach tablicy upamiętniającej wywodzącego się z Włodawy patrona ronda, prof. Władysława Kuraszkiewicza, wybitnego językoznawcy związanego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, po czym Uniwersytetem Wrocławskim, a następnie Poznańskim. Jesteśmy otwarci na wszelkie podpowiedzi, które mogą przełożyć się na upiększenie ronda.

e-Wydanie

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 marca 2019 o 21:18
+5
To ma swoją nazwę : pomnik hydraulika.
Avatar
manka / 9 marca 2019 o 10:20
+3
Oczywiście, że "pomnik hydraulika" powinien zostać! Rury pomalować (oczywiście niebieską farbą) i dodać światełka, jak proponuje Blaha
Avatar
Gość / 8 marca 2019 o 08:22
+3
Witam, przede wszystkim zostawić w oryginale, ale może podświetlić i wstawić jakieś gwizdki które przy podmuchu wiatru będą wydawały dyskretne dźwięki a w ten sposób tworzyły muzykę... Pozdrawiam
Avatar
Blaha / 7 marca 2019 o 20:58
+3
Dodać mrugające lampy przy zjazdach jak to było przed laty takie pomarańczowe włączały się fotokomórką w skrzyni rozdzielczej ;-)
Avatar
Gość / 6 marca 2019 o 15:31
+3
Co się stanie? O tym zdecydują mieszkańcy Włodawy! W latach 70 byłem zaangażowany w projektowanie i wykonawstwo kotłowni miejskiej, a w związku z tym dojeżdżałem do Włodawy kilka razy w tygodniu i zawsze miasto kojarzyć mi się będzie z ciekawą instalacją przestrzenną ...
Avatar
Michal / 6 marca 2019 o 19:15
+2
Od dziecka pamiętam ta instalacje, mogliby ja zostawić...
Avatar
Gość / 6 marca 2019 o 15:36
+1
Dzienniku Wschodni! Zwróćcie uwagę na reklamę z dziewczyną i chłopakiem na stronie głównej. Mi to nie przeszkadza ale ktoś może się czepić.
Avatar
Gość 51 / 6 marca 2019 o 16:53
0
Co się stanie? O tym zdecydują mieszkańcy Włodawy! W latach 70 byłem zaangażowany w projektowanie i wykonawstwo kotłowni miejskiej, a w związku z tym dojeżdżałem do Włodawy kilka razy w tygodniu i zawsze miasto kojarzyć mi się będzie z ciekawą instalacją przestrzenną  ...
 Projekt kotłowni powstał w BPBK przy Leszczyńskiego, którego siedzibę przejął UM. Pozdrawiam inwestora zastępczego. 
Avatar
ARW / 6 marca 2019 o 19:08
-2
Krzyże ...przerobić na krzyże... Koniecznie! A następnie zburzyć i spalić cały dorobek artystyczny 45-89! Bo się kojarzy! Mnie się ojciec R. i Jarosław bardzo z PRL kojarzą! Co za matolstwo! 
Avatar
Wolf / 6 marca 2019 o 18:34
-2
Nie wiem kto to pisze/ co za "redaktorzy" ale patrzcie co piszecie na fb w opisie jest, że rury stoją 70 lat a dalej jest napisane, że 50!!!!! Jak nie wiecie to nie piszcie i nie róbcie z siebie blaznow! RURY STOJĄ OK 50 LAT A NIE 70!!!!!!!
Avatar
manka / 9 marca 2019 o 10:20
+3
Oczywiście, że "pomnik hydraulika" powinien zostać! Rury pomalować (oczywiście niebieską farbą) i dodać światełka, jak proponuje Blaha
Avatar
Gość / 8 marca 2019 o 08:22
+3
Witam, przede wszystkim zostawić w oryginale, ale może podświetlić i wstawić jakieś gwizdki które przy podmuchu wiatru będą wydawały dyskretne dźwięki a w ten sposób tworzyły muzykę... Pozdrawiam
Avatar
Blaha / 7 marca 2019 o 20:58
+3
Dodać mrugające lampy przy zjazdach jak to było przed laty takie pomarańczowe włączały się fotokomórką w skrzyni rozdzielczej ;-)
Avatar
Gość / 6 marca 2019 o 21:18
+5
To ma swoją nazwę : pomnik hydraulika.
Avatar
Michal / 6 marca 2019 o 19:15
+2
Od dziecka pamiętam ta instalacje, mogliby ja zostawić...
Avatar
ARW / 6 marca 2019 o 19:08
-2
Krzyże ...przerobić na krzyże... Koniecznie! A następnie zburzyć i spalić cały dorobek artystyczny 45-89! Bo się kojarzy! Mnie się ojciec R. i Jarosław bardzo z PRL kojarzą! Co za matolstwo! 
Avatar
Wolf / 6 marca 2019 o 18:34
-2
Nie wiem kto to pisze/ co za "redaktorzy" ale patrzcie co piszecie na fb w opisie jest, że rury stoją 70 lat a dalej jest napisane, że 50!!!!! Jak nie wiecie to nie piszcie i nie róbcie z siebie blaznow! RURY STOJĄ OK 50 LAT A NIE 70!!!!!!!
Avatar
nawiedzona propozycja... / 6 marca 2019 o 17:13
-5
...a wystarczy nazwać to np. prośbami do (którejś tam ) Matki Boskiej i nikt nie poważy się tego ruszyć :)
Avatar
Gość / 6 marca 2019 o 17:12
-5
A na złom to!
Avatar
Gość 51 / 6 marca 2019 o 16:53
0
Co się stanie? O tym zdecydują mieszkańcy Włodawy! W latach 70 byłem zaangażowany w projektowanie i wykonawstwo kotłowni miejskiej, a w związku z tym dojeżdżałem do Włodawy kilka razy w tygodniu i zawsze miasto kojarzyć mi się będzie z ciekawą instalacją przestrzenną  ...
 Projekt kotłowni powstał w BPBK przy Leszczyńskiego, którego siedzibę przejął UM. Pozdrawiam inwestora zastępczego. 
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szeroko zakrojona akcja poszukiwań męża zamordowanej kobiety. Strażacy wypompowują wodę ze studni

Szeroko zakrojona akcja poszukiwań męża zamordowanej kobiety. Strażacy wypompowują wodę ze studni 13 5

Trwają poszukiwania 35-latka z Trawnik podejrzanego o zabójstwo swojej żony. Kobieta zginęła od przynajmniej kilku ciosów nożem. Nie wiadomo, dlaczego doszło do tragedii.

Problemy na budowie stadionu w Białej Podlaskiej. Miasto nie straci dotacji?

Problemy na budowie stadionu w Białej Podlaskiej. Miasto nie straci dotacji? 15 0

Zakończyły się prace inwentaryzacyjne na miejskim stadionie. Przypomnijmy, że władze miasta w grudniu zerwały umowę z wykonawcą przebudowy obiektu. 10-milionowa dotacja z Ministerstwa Sportu i Turystyki nie jest zagrożona.

Wódką leczył chore gardło. A potem wsiadł za kierownicę

Wódką leczył chore gardło. A potem wsiadł za kierownicę 0 2

57-latek z okolic Biłgoraja leczył ból gardła wódką z herbatą. Postanowił później usiąść za kierownicą, co skończyło się dachowaniem.

Biały dzień u studentów KUL. Dzień Świętości Życia

Biały dzień u studentów KUL. Dzień Świętości Życia 1 1

Na ogół w białych bluzkach i koszulach przyszli w poniedziałek na uczelnię studenci i wykładowcy, którzy odpowiedzieli na apel Samorządu Studentów KUL. W Kościele katolickim 25 marca jest obchodzona uroczystość Zwiastowania Pańskiego. To również Dzień Świętości Życia.

Lublin: Zobaczył swoje zdjęcie w internecie. Twierdzi, że portfel zwrócił jeszcze tego samego dnia

Lublin: Zobaczył swoje zdjęcie w internecie. Twierdzi, że portfel zwrócił jeszcze tego samego dnia 13 3

Z naszą redakcją skontaktował się mężczyzna, którego wizerunek opublikowała dziś Komenda Miejska Policji w Lublinie.

Pracownicy drugiej kategorii z puławskich Azotów. Zapowiadają pikietę przed kancelarią premiera

Pracownicy drugiej kategorii z puławskich Azotów. Zapowiadają pikietę przed kancelarią premiera 9 15

W nadchodzących wyborach do rady nadzorczej Grupy Azoty SA będą mogli wystartować jedynie pracownicy tarnowskiej spółki. To łamanie obowiązującej ustawy – grzmią związkowcy z puławskich Zakładów Azotowych i zapowiadają pikietę przed kancelarią premiera.

Al. Tysiąclecia w Lublinie: Samochód zawisł na barierkach
Alarm 24

Al. Tysiąclecia w Lublinie: Samochód zawisł na barierkach 40 2

Do zdarzenia doszło przed godz. 19 na al. Tysiąclecia w Lublinie.

Gorąco przed referendum w Lublinie: „Pokazują park, nie bloki”. TBV idzie na policję

Gorąco przed referendum w Lublinie: „Pokazują park, nie bloki”. TBV idzie na policję 119 168

Coraz gorętsza robi się kampania przed pierwszym w historii miasta referendum lokalnym, które ma dotyczyć możliwości budowy bloków na górkach czechowskich. Właściciel tego terenu, spółka TBV, żąda usunięcia z internetu wizualizacji pokazującej blokowisko na części górek. Chce, aby policja namierzyła autora grafiki. –To próba zastraszania ludzi, którzy mają inne zdanie – odpowiada autor.

"NiePokorne": Spacer tematyczny po Lublinie śladem zasłużonych kobiet
30 marca 2019, 11:00

"NiePokorne": Spacer tematyczny po Lublinie śladem zasłużonych kobiet 0 0

PTTK w Lublinie zaprasza na spacer tematyczny po mieście śladem wielkich kobiet. Start 30 marca o godz. 11 spod pomnika Marii Curie-Skłodowskiej.

Polska pszczoła nie powinna narzekać. Polityczne wsparcie

Polska pszczoła nie powinna narzekać. Polityczne wsparcie 1 0

Poseł Krzysztof Głuchowski (PiS) z Łukowa apeluje o powołanie rządowego zespołu, który będzie zajmował się polskim pszczelarstwem. Minister rolnictwa Jan Ardanowski zapowiada, że taki zespół powstanie.

Kraśnik: Dziś telefon, jutro działanie. Urzędnicy obiecują porządki
Alarm 24
galeria

Kraśnik: Dziś telefon, jutro działanie. Urzędnicy obiecują porządki 2 2

Na bałagan, zniszczone znaki drogowe i zapadające się studzienki skarżą się mieszkańcy m.in. ul. Żeromskiego w Kraśniku, którzy poprosili nas o interwencję w tej sprawie. Urzędnicy zapewniają, że wysłali już tam odpowiednie służby.

Lublin: W szatni na basenie zgubił portfel. Zabrał go ten mężczyzna [zdjęcia]

Lublin: W szatni na basenie zgubił portfel. Zabrał go ten mężczyzna [zdjęcia] 105 5

Policjanci z III komisariatu prowadzą postępowanie dotyczące przywłaszczenia portfela.

Radni PiS, LGBT i happening "zamiatanie homofobii". W Lublinie zanosi się na ideologiczną burzę

Radni PiS, LGBT i happening "zamiatanie homofobii". W Lublinie zanosi się na ideologiczną burzę 99 29

Uznania Lublina za „miasto wolne od ideologii LGBT” chcą miejscy radni z opozycyjnego względem prezydenta klubu Prawa i Sprawiedliwości. W tej sprawie przygotowali projekt stanowiska, który chcą poddać pod głosowanie na posiedzeniu Rady Miasta zbierającej się już w czwartek.

Koncert zespołu Clock Machine w Domu Kultury
30 marca 2019, 20:00

Koncert zespołu Clock Machine w Domu Kultury 0 0

Premierowy materiał z płyty "Prognozy" grupy Clock Machine usłyszymy już 30 marca o godz. 20, podczas koncertu formacji w Domu Kultury (Krakowskie Przedmieście 19).

AZS Wrocław – AZS PSW Biała Podlaska 0:5. Uczciły pamięć rektora

AZS Wrocław – AZS PSW Biała Podlaska 0:5. Uczciły pamięć rektora 0 0

AZS PSW Biała Podlaska o krok od utrzymania się w rozgrywkach

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!