Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

21 października 2019 r.
15:43

Sukces ekologów, radni gminy przeciwko kopalni. "Wygraliśmy bitwę, ale wojna o Poleski Park Narodowy wciąż trwa"

113 17 A A
W marcu 2019 r. przeciwnicy kopalni protestowali przeciwko kopalni na sesji Rady Gminy Hańsk
W marcu 2019 r. przeciwnicy kopalni protestowali przeciwko kopalni na sesji Rady Gminy Hańsk (fot. Jarosław Kopiński / archiwum)

Sukces ekologów. Radni gminy Hańsk usunęli ze studium zagospodarowania przestrzennego zapis, który zezwalał na budowę kopalni węgla kamiennego. – Wygraliśmy bitwę, ale wojna o Poleski Park Narodowy wciąż trwa – komentuje prof. Grzegorz Grzywaczewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po raz pierwszy mieszkańcy gmin Hańsk, Cyców, Stary Brus, Sawin, Wierzbica i Urszulin usłyszeli o kopalni „Karolina” pod koniec 2014 r. Ówczesny główny geolog kraju wydał wówczas koncesję poszukiwawczą firmie Global Mineral Prospects z grupy kapitałowej Balamara z Australii.

Natychmiast zareagowali ekolodzy.

Będzie kopalnia, nie będzie wody

– Tereny zagrożone przez plany wydobywcze to jeden z najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Europy – powtarza Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie. – Budowa i eksploatacja kopalni to drastyczna ingerencja w zasoby wodne. Tymczasem występowanie setek rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt oraz podmokłych środowisk związane jest z delikatnymi stosunkami wodnymi.

W marcu do Rady Gminy Hańska wpłynęła petycja podpisana przez 5,5 tys. osób. W międzyczasie we wsiach trwały spotkania z mieszkańcami.

– Jeśli za 10-20 lat będzie tu kopalnia, to miejcie tą świadomość, że będziecie musieli się stąd wynosić, bo tu się wszystko zapadnie – ostrzegał ludzi na spotkaniu w Kulczynie prof. Grzegorz Grzywaczewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Wójt: Codziennie patrzę na puste domy

Rada Gminy Hańsk uznała petycję za bezzasadną. Ale zapowiedziała, że nowy projekt studium „nie będzie dopuszczał wydobycia węgla kamiennego”. Tak też się stało.

– W sumie przygotowaliśmy 49 zmian w studium – mówi Marek Kopieniak, wójt gminy Hańsk. – Po dyskusji zdjęliśmy punkt dotyczący dopuszczenia budowy kopalni. Zrobiliśmy to z dwóch przyczyn. Po pierwsze budowa „Karoliny” budzi wiele kontrowersji i spodziewając się reakcji ekologów nie chciałem dopuścić do zablokowania głosowania. Zależało mi na zatrzwierdzeniu 48 zmian, na które czekają mieszkańcy Hańska.

Sam wójt budowę kopalni popiera.

– Chcę, żeby powstał w mojej gminie nowoczesny zakład – przyznaje. – Co z tego, że protest podpisało 5-6 tysięcy osób, kiedy w większości nie byli to mieszkańcy gminy? Ja codziennie obserwuję jak gmina się wyludnia, patrzę na puste domy. Co z tego, że mam w księgach meldunkowych setki mieszkańców, gdy za śmieci płaci o jedną trzecią mniej? Ludzie rozjeżdżają się za pracą i lepszym życiem. Kopalnia zmieniłaby wszystko.

Zdecyduje „góra”

– Górnictwo to biznes na krótką metę, które nieodwracalnie zmienia stosunki wodne. A nie ma ważniejszego i bardziej strategicznego surowca niż woda – komentuje Krzysztof Gorczyca. – Wraz z tysiącami sygnatariuszy petycji apelujemy także do władz pozostałych gmin, aby nie ulegały węglowym mirażom.

– Dlaczego wszyscy uparli się na zniszczenie Poleskiego Parku Narodowego, skoro kilka kilometrów dalej są idealne warunki do inwestowania? – zastanawia się z kolei prof. Grzywaczewski. – Mamy przecież tereny gdzie środowisko już jest zdegradowane i nie ma obszarów cennych przyrodniczo. Tak jest w okolicy Rejowca. Tam jest pełna infrastruktura, nawet są wyrobiska po cementowni na odpady kopalniane.

– My tu na dole możemy się spierać, ale ostateczna decyzja i tak zależy od władz państwa. Jeżeli na „górze” tak zdecydują, to w Hańsku będzie kopalnia – nie ma wątpliwości wójt Kopieniak.

Wiertnia poszukiwawcza w okolicach Poleskiego Parku Narodowego (fot. czytelnik)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)
imprezy
13 grudnia 2024, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie.

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci
galeria

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci

W pożarze domu w Idalinie (gm. Józefów nad Wisłą) zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci. Strażacy dotarli na miejsce, gdy cały budynek był w płomieniach.

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Polskie wojsko poderwało myśliwce. Ma to związek z kolejnym atakiem rosyjskich rakiet na zachodnią Ukrainę.

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż
film

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż

Jak zwierzęta, szczególnie te w schroniskach i nie mające swoich domów radzą sobie zimą? Co zrobić, gdy widzimy nieodpowiednie traktowanie pupili? Jak pomagać zwierzętom w ramach fundacji i na własną rękę? Na wszystkie te pytania odpowie Aleksandra Lipianin-Białogrzywy z fundacji Wzajemnie Pomocni - Fundacja dla Ludzi i Zwierząt. Dowiemy się również jak w najbliższą sobotę zrobienie tatuażu czy piercingu może wesprzeć walkę o dobro dla zwierząt.

Koszykarze Startu mają ostatnio sporo powodów do radości

Start Lublin dzisiaj podejmie Zastal Zielona Góra. Walczą o udział w pucharze

W piątkowy wieczór Start Lublin podejmie Zastal Zielona Góra. Czy podopieczni Wojciecha Kamińskiego przedłużą serię zwycięstw?

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

We wtorek Sąd Rejonowy w Lubartowie na wniosek prokuratury aresztował na trzy miesiące 54-letnią Ewę T. mieszkankę Niedźwiady, która kilka dni wcześniej zabiła swojego młodszego konkubenta. Kobieta dźgnęła go nożem w klatkę piersiową uszkadzając serce. Zeznała, że to był wypadek.

Samuel Mraz zdobył już w tym sezonie 9 goli

Samuel Mraz w czołówce snajperów PKO BP Ekstraklasy. Dlaczego napastnik Motoru zaczął strzelać gole?

Pewnie nie było kibica Motoru, który po dziesięciu kolejkach nie psioczył na Samuela Mraza. Napastnik ze Słowacji po tych dziesięciu występach miał na koncie... jednego gola i mnóstwo zmarnowanych sytuacji. Sztab szkoleniowcy ekipy z Lublina zachował jednak spokój, przeanalizował sytuację i wprowadził małe korekty. Jakie były efekty wszyscy doskonale wiedzą. 27-latek zakończył 2024 rok w czołówce strzelców PKO BP Ekstraklasy.

Inscenizacja interwencji ZOMO
43. rocznica stanu wojennego/dużo zdjęć
galeria

„Teleranek” rozjechały czołgi

13 grudnia 1981 r. było zimno i biało. Jak zwykle o 9 rano w telewizorze miał być emitowany kultowy program dla dzieci „Teleranek”. Zamiast bajek pojawił się generał w ciemnych okularach, który zapowiedział stan wojenny. Kreskówki Disneya zastąpiły czołgi jeżdżące po ulicach Lublina. I nie był to kolejny sezon „Czterech pancernych i psa”.

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dnia 29 listopada 2024 roku w siedzibie Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie przy ul. Wojciechowskiej 9A Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa (UMWL) w Lublinie Anna Brzyska, wręczyli nagrody Laureatom oraz Wyróżnionym w piątej edycji konkursu plastycznego pn. Lubelskie Pięknieje. Jak Fundusze Europejskie zmieniają Twoja okolicę.

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach
historia
galeria

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach

W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przypominamy te tragiczne wydarzenia, których celem była eliminacja opozycji demokratycznej w PRL i umocnienie władzy komunistycznej.

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych
galeria

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych

Wczoraj XXX LO, a dzisiaj SP29 odwiedziła złota medalistka olimpijska Aleksandra Mirosław. Lublinianka rozmawiała z najmłodszymi o sporcie, wyzwaniach i codziennym życiu zawodowych sportowców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium