Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory 2018

10 października 2018 r.
18:25

Żuk kontra Tułajew, czyli maraton konferencji prasowych. Poszło o górki czechowskie

Autor: Zdjęcie autora drs
0 49 A A
(fot. Dominik Smaga)

Już nie po jednej, ale po dwie konferencje zwołali w środę przodujący w sondażach kandydaci na prezydenta. Obaj mówili o górkach czechowskich. Sylwester Tułajew zapewniał, że jest przeciw ich zabudowie. Krzysztof Żuk wypomniał mu poparcie ustawy, która – jak twierdzi – pozwoli zabudować dawny poligon

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Godz. 9.00

Od obietnic Krzysztofa Żuka składanych mieszkańcom Czubów i Węglina rozpoczął się środowy maraton konferencji prasowych. Żuk wystąpił w parku Jana Pawła II. – Wszystkie tego typu wąwozy chcemy adaptować dla odpoczynku, dla rekreacji, aktywności fizycznej – mówi prezydent starający się o kolejną kadencję jako kandydat własnego komitetu wyborczego.

Co obiecał? Dokończenie budowy parku Jana Pawła II, stadion lekkoatletyczny dla szkoły przy Radości, boisko dla szkoły powstającej na Węglinku i dokończenie Berylowej. – Gdy będzie wybudowana szkoła, ta ulica powinna być wykonana – mówi Żuk. Zapowiada sygnalizacje na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II z Tymiankową, Orkana z Kaczeńcową, Orkana z Hetmańską i na Roztoczu przy szkole.
Wśród obietnic jest remont Bełyżckiej, Perłowej i Śląskiej, fragment Agatowej, jezdnia łącząca Nefrytową z Agatową, remont chodników wzdłuż Nefrytowej, budowa Rzeszowskiej i brakującego odcinka Gęsiej, remont Bocianiej z wytyczeniem miejsc parkingowych i przebudowa Szaserów.

Co jeszcze? – Budowa ciągu pieszego przy Jantarowej łączącego Berylową z Onyksową – dodaje Żuk i dorzuca złagodzenie zakrętu ul. Jutrzenki przy przychodni i dojazd do centrum przebudowaną Nadbystrzycką, nowe trasy rowerowe i spacerowe, remonty chodników i oświetlenia z wymianą lamp na energooszczędne.

Godz. 10.30

Obietnice dla Czechowa przedstawił poseł Sylwester Tułajew, kandydat PiS na prezydenta miasta. Jako scenerię wybrał górki czechowskie i ogłosił, że jest przeciwny ich zabudowie.

– Nie będzie mojej zgody na to, aby zabetonować, aby zabudować górki czechowskie. Mają pozostać terenem zielonym, mają służyć mieszkańcom naszego miasta – mówi Tułajew, który krytycznie ocenia pomysły na zmianę planu zagospodarowania terenu i studium przestrzennego. – Zmiana właściciela to argument niewystarczający, aby zmieniać plan zagospodarowania dla tego obszaru. Nie zmieniło się ukształtowanie tego terenu, nie zmienił się krajobraz, więc ten teren powinien pozostać zielonym.

Kandydat zadeklarował też budowę ul. Korpusu Obrony Pogranicza mającej być przedłużeniem ul. Zelwerowicza do Zbożowej, budowę ul. Mackiewicza oraz remonty ul. Sławinek, Kaskadowej, Skowronkowej, Rozmarynowej, Solarza, Żelazowej Woli, Arnsztajnowej i Leszetyckiego.

Na liście obietnic jest również budowa basenu dla Zespołu Szkół nr 12 przy ul. Sławinkowskiej, dobudowywanie wind w blokach mieszkalnych w ramach rządowego programu Dostępność+. Poseł powtórzył również obietnicę składaną w każdym okręgu wyborczym, czyli zwiększenie kwoty zarezerwowanej na wydatki wskazane przez rady dzielnic z obecnych 129 tys. zł na dzielnicę do 500 tys. zł.

Godz. 11.00

Tym razem kandydat Żuk mówił o kandydacie Tułajewie. Nie były to pochwały. – Deklaracje posła Tułajewa, że górki czechowskie pozostaną zielone, trzeba zestawić z ustawą, za którą głosował, na mocy której mogą być zabudowane – mówi prezydent. Wskazuje na kontrowersyjną ustawę, określaną jako „lex deweloper”. – Ona ma niszczycielską moc.

Ustawa, którą poparł poseł Tułajew, ułatwia deweloperom budowę osiedli na terenach, które nie są dziś przeznaczone pod bloki. Inwestycja musi być zgodna ze studium przestrzennym, ale nie w każdym przypadku. – Ten warunek nie dotyczy terenów, które w przeszłości były wykorzystywane jako tereny kolejowe, wojskowe, produkcyjne lub usług pocztowych – mówi Żuk i podkreśla, że górki czechowskie to dawny poligon, więc deweloper może korzystać z ustawy, nie oglądając się na studium przestrzenne.

Budowa w oparciu o te przepisy jest możliwa za zgodą Rady Miasta, ale odmowę można zaskarżyć do sądu, który musi błyskawicznie rozpatrzeć odwołanie. Według Żuka odmowę trudno będzie obronić w sądzie, który musi brać pod uwagę głównie to, czy planowane osiedle służy zaspokojeniu potrzeb miasta, a nie ochronę takich terenów jak górki.

– Albo pan Sylwester Tułajew nie wie, nad czym głosował, albo głosował nad ustawą i dzisiaj się tego wypiera. Jest niewiarygodny – mówi Żuk.

Godz. 15.00

Po południu Tułajew ogłosił propozycje dotyczące bezpieczeństwa. Pierwszą jest rozbudowa ulicznego monitoringu. – Musimy ulepszyć ten monitoring, musimy dodać dodatkowe kamery – przekonuje Tułajew. – Przede wszystkim chodzi o Śródmieście, o Bronowice, o Stare Miasto.

Druga propozycja dotyczy kamer w szkołach. – Ten monitoring należy poddać audytowi i jeżeli są braki, to uzupełnić – mówi kandydat. Wspomina też o zwiększeniu liczby policyjnych patroli ponadnormatywnych, czyli opłacanych przez samorząd miasta. – My dzisiaj przeznaczamy mniej niż 300 tys. zł rocznie na ten program, ja proponuję, abyśmy przeznaczyli o 100 tys. zł więcej na te patrole, aby policja była obecna w mieście.

Kolejna deklaracja dotyczy Straży Miejskiej. – Jestem przekonany, że dalej musi funkcjonować – zastrzega Tułajew, ale zapowiada reorganizację. – Przede wszystkim musi to być wsparcie dla mieszkańców miasta, a nie działania represyjne. Ta organizacja jest kluczowa i ja to zmienię w taki sposób, że Straż Miejska rzeczywiście będzie pomocna i będzie służyć mieszkańcom, a nie tylko działać represyjnie z nakładaniem blokad na koła.

Ostatni pomysł to ściślejsza współpraca z policją, strażą pożarną i sanepidem mogącym pomóc w walce z dopalaczami. – Aby przeprowadzać obowiązkowe zajęcia z zakresu zagrożeń – dodaje poseł.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jot / 10 października 2018 r. o 18:39
Sylwester Tupolew niestety znów się kompromituje, sprawa górek czechowskich, głosował tak jak PiS dał wytyczne, nie daj Boże jakby wygrał Sylwek, to prezydent byłyby zdalnie sterowany z Warszawy.
Avatar
Gość / 10 października 2018 r. o 19:06
Co tu dużo mówić/pisać - kolejna kompromitacja Tułajewa.
Avatar
Gość / 10 października 2018 r. o 19:10
Tułajew jest tak wiarygodny, jak kanibale obchodzący światowy dzień wegetarianizmu☺
Avatar
Gość / 10 października 2018 r. o 18:46
To był KNOCK-OUT Tułajewa! Tułajew już się nie podniesie. Hipokryta i absolutny ignorant, posługujący się wyłącznie populizmem.
Avatar
Gość / 10 października 2018 r. o 19:12
Sylwek dostał kolejnego gonga, aż żal patrzeć..
Avatar
Gość / 10 października 2018 r. o 18:46
Za każdym razem jak Tulajew wyjdzie i naklamie wystarczy jedno zdanie żuka by go skompromitować . Piękna sprawa. Rodzina i Lublin za Żukiem
Avatar
Gość / 10 października 2018 r. o 19:02
A kto sprzedał górki czechowskie w prywatne ręce ? jak mu tam było, no ten piSSiewicz co jest w radzie PGE i potrafi coś tam coś....
Avatar
Gość / 10 października 2018 r. o 18:44
Ale żuk mu zdjął galoty, żenada bo tupolew nawet nie wiedział czym łapkę podnosił hahaha Głosuje za Żukiem precz z goście gdzie ma CV z 1 dniem pracy jako informatyk w Jastków
Avatar
Gość / 10 października 2018 r. o 18:58
sylwuś, to że zlazłeś z drzewa i potrafisz naciskać przycisk jak każe prezes, to nie znaczy że masz pojęcie o życiu... spadaj na drzewo banany prostować.
Avatar
Wiech / 10 października 2018 r. o 18:30
Za Żukiem niespecjalnie przepadam, ale nie ma z kim przegrać. Tułajew to żaden konkurent. Chłoptaś.
Avatar
zachwycona.... / 11 października 2018 r. o 16:36
...a mnie pan Tułajew naprawdę imponuje. On zna się na wszystkim. Od psich kup począwszy, a na chirurgii mózgu skończywszy!
Avatar
mieszkaniec Lublina / 11 października 2018 r. o 15:04
Czy już Żuk betoniarz pochwalił się mieszkańcom Czechowa i Sławina, że razem z TBV zdegraduje Górki Czechowskie, wybuduje wielkie blokowisko na ponad 100 bloków?! Na miejscu mieszkańców tych dzielnic bym pana prezydenta kopnął w tyłek.
Avatar
Michał / 11 października 2018 r. o 10:34
Tułajew bedzie kase dawał na parafie i proboszczom Choć i tak  urząd Miasta rozdał pieniądze na kulturę w dzielnicach. W tym roku do dyspozycji miał 1 mln zł, z czego prawie 100 tys. zł dostały parafie i związki wyznaniowe. - To wciąż zbyt mało wg Tułajewa. Posłuchajncie co mówi: To element budowania pozytywnego klimatu wychowawczego, dlatego imprez organizowanych przez parafie powinno być więcej. Ludzie tego potrzebują" - uważa Sylwester Tułajew, przewodniczący klubu radnych PiS w Lublinie
 Jak coś zamieszczasz to najpierw uzgodnij to ze swoimi przełożonymi, gdyż ciągle wkraczasz na tematy na które nie powinieneś.
 Jak coś zamieszczasz to najpierw uzgodnij to ze swoimi przełożonymi, gdyż ciągle wkraczasz na tematy na które nie powinieneś. rozwiń
Avatar
also / 11 października 2018 r. o 10:22
Tułajew bedzie kase dawał na parafie i proboszczom Choć i tak urząd Miasta rozdał pieniądze na kulturę w dzielnicach. W tym roku do dyspozycji miał 1 mln zł, z czego prawie 100 tys. zł dostały parafie i związki wyznaniowe. - To wciąż zbyt mało wg Tułajewa. Posłuchajncie co mówi: To element budowania pozytywnego klimatu wychowawczego, dlatego imprez organizowanych przez parafie powinno być więcej. Ludzie tego potrzebują" - uważa Sylwester Tułajew, przewodniczący klubu radnych PiS w Lublinie
Avatar
Michał / 11 października 2018 r. o 10:16
Pan Tułajew tak się rzekomo  „rozpędził „w tej kampanii,że  ponaklejał nielegalnie swoje billboardy na nie wynajętych przez Niego tablicach, mało tego pozaklejał swoją "mordką" innych kandydatów, teraz ma to demontować...czy już się udało???? Całą noc pracował żeby zdejmować swoje billboardy?
 O billbordach i ich ilości to naprawdę nie pisz.
Avatar
Michał / 11 października 2018 r. o 10:13
Tułajew myśli,że kampanią billboardową wygra wybory, bo do powiedzenia to kolega ma niewiele, przecież nawet kumplom z PISU blokuje miejsca billboardowe...
 O billboardach i ich ilości to raczej nie pisz.
Avatar
Michał / 11 października 2018 r. o 10:11
Pytanie, dlaczego Pan Tułajew nie bierze udziału w debatach, tylko organizuje konferencje prasowe? Odpowiedź jest jedna. Ten Pan  nie ma absolutnie wiedzy ogólnej nt. miasta, jego potrzeb, nie ma planu działania i strategii na dalszy rozwój miasta Lublina. Wszystkie wystąpienia publiczne,na konferencjach czy w mediach, piszą Mu koledzy z partii, , które Pan Tułajew tylko odczytuje z kartki. Na debacie niestety trzeba samemu odpowiadać na trudne pytania, nie ma pomocników za plecami. Stad też rezygnuje ten Pan z debat i bezpośredniego starcia np. z Panem Żukiem, który o mieście to wie wszystko.
 A w debatach w TVP3 i w POLSKIM RADIO 24 to uczestniczył sowowtór Sylwestra Tułajewa? Zapytaj szefa przecież go tam widział i słyszał za każdym razem przez ponad godzinę.
 A w debatach w TVP3 i w POLSKIM RADIO 24 to uczestniczył sowowtór Sylwestra Tułajewa? Zapytaj szefa przecież go tam widział i słyszał za każdym razem przez ponad godzinę. rozwiń
Avatar
asik / 11 października 2018 r. o 10:03
Tułajew myśli,że kampanią billboardową wygra wybory, bo do powiedzenia to kolega ma niewiele, przecież nawet kumplom z PISU blokuje miejsca billboardowe...
Avatar
Aldona / 11 października 2018 r. o 09:52
Pytanie, dlaczego Pan Tułajew nie bierze udziału w debatach, tylko organizuje konferencje prasowe? Odpowiedź jest jedna. Ten Pan nie ma absolutnie wiedzy ogólnej nt. miasta, jego potrzeb, nie ma planu działania i strategii na dalszy rozwój miasta Lublina. Wszystkie wystąpienia publiczne,na konferencjach czy w mediach, piszą Mu koledzy z partii, , które Pan Tułajew tylko odczytuje z kartki. Na debacie niestety trzeba samemu odpowiadać na trudne pytania, nie ma pomocników za plecami. Stad też rezygnuje ten Pan z debat i bezpośredniego starcia np. z Panem Żukiem, który o mieście to wie wszystko.
Pytanie, dlaczego Pan Tułajew nie bierze udziału w debatach, tylko organizuje konferencje prasowe? Odpowiedź jest jedna. Ten Pan nie ma absolutnie wiedzy ogólnej nt. miasta, jego potrzeb, nie ma planu działania i strategii na dalszy rozwój miasta Lublina. Wszystkie wystąpienia publiczne,na konferencjach czy w mediach, piszą Mu koledzy z partii, , które Pan Tułajew tylko odczytuje z kartki. Na debacie niestety trzeba samemu odpowiadać na trudne pytania, nie ma pomocników za plecami. Stad też rezygnuje ten Pan z debat i bezpośredniego starcia... rozwiń
Avatar
haloo / 11 października 2018 r. o 09:49
Pan Tułajew tak się rzekomo „rozpędził „w tej kampanii,że ponaklejał nielegalnie swoje billboardy na nie wynajętych przez Niego tablicach, mało tego pozaklejał swoją "mordką" innych kandydatów, teraz ma to demontować...czy już się udało???? Całą noc pracował żeby zdejmować swoje billboardy?
Zobacz wszystkie komentarze 49

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mundial 2022: Argentyna - Australia 2:1. Udany jubileusz Messiego

Mundial 2022: Argentyna - Australia 2:1. Udany jubileusz Messiego

Reprezentacja Argentyny zgodnie z przewidywaniami pokonała Australię, choć ekipa z Antypodów pokazała charakter i tanio skóry nie sprzedała. Albicelestes wygrali 2:1 i w ćwierćfinale zagrają z Holandią

Zupełnie „Inny Wymiar” w Chatce Żaka. Stoły pełne gier. Zdjęcia
zdjęcia
galeria

Zupełnie „Inny Wymiar” w Chatce Żaka. Stoły pełne gier. Zdjęcia

W Chatce Żaka odbył się „Inny Wymiar”. To okazja do poznania gier – nie tylko planszowych.

Ślepsk Malow Suwałki – LUK Lublin 2:3. Znów wygrali po pięciu setach

Ślepsk Malow Suwałki – LUK Lublin 2:3. Znów wygrali po pięciu setach

LUK Lublin zanotował kolejne zwycięstwo w PlusLidze i kolejny raz potrzebował na to aż pięciu setów. Lublinianie wygrali na wyjeździe po tie-breaku ze Ślepskiem Malow Suwałki

Katar 2022. Ile polscy piłkarze zarobią, jak wygrają z Francją

Katar 2022. Ile polscy piłkarze zarobią, jak wygrają z Francją

Tylko za awans na mundial FIFA płaci 9 mln dolarów. Z każdą stawką rośnie finansowa nagroda.

Lubelskie. Zima bez stoku narciarskiego, bo trzeba oszczędzać prąd

Lubelskie. Zima bez stoku narciarskiego, bo trzeba oszczędzać prąd

Samorządy muszą oszczędzać na energii, bo inaczej zapłacą kary. Dlatego Biała Podlaska zmienia godziny pracy urzędu, a Międzyrzec Podlaski nie uruchomi stoku narciarskiego.

Symfonicznie i multimedialnie - Namysłowiacy bajkowo dla dzieci
9 grudnia 2022, 10:00

Symfonicznie i multimedialnie - Namysłowiacy bajkowo dla dzieci

Jeden dzień i trzy symfoniczne, wzbogacone pokazami multimedialnymi koncerty – tak będzie w piątek (9 grudnia) w Zamojskim Domu Kultury za sprawą Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego.

Świdnik będzie mieć autobusy wodorowe. Podpisanie umów z NFOŚiGW

Świdnik będzie mieć autobusy wodorowe. Podpisanie umów z NFOŚiGW

Zakup trzech autobusów wodorowych i budowa sześciu stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Taki plan na dwa najbliższe lata ma miasto Świdnik. W tej sprawie, w sobotę w świdnickim Urzędzie Miasta zostały podpisane umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Mundial 2022: Holandia – USA 3:1. Jest pierwszy ćwierćfinalista

Mundial 2022: Holandia – USA 3:1. Jest pierwszy ćwierćfinalista

Nie było niespodzianki w pierwszym meczu 1/8 finału mundialu w Katarze. Holandia pokonała w sobotę USA 3:1. W nagrodę w ćwierćfinale zagra z lepszym, z pary Argentyna – Australia.

Korona Kielce – Górnik Łęczna 4:0. Sparingowa porażka na koniec roku

Korona Kielce – Górnik Łęczna 4:0. Sparingowa porażka na koniec roku

Piłkarze Górnika Łęczna zakończyli treningi w 2022 roku. W ostatnim meczu kontrolnym zielono-czarni musieli uznać wyższość grającej w PKO BP Ekstraklasie Korony Kielce, której ulegli 0:4

To nie był dobry rok Bogdanki, jaka przyszłość kopalni? Jest ważna deklaracja prezesa
Barbórka 2022
galeria

To nie był dobry rok Bogdanki, jaka przyszłość kopalni? Jest ważna deklaracja prezesa

Lada dzień zakończą się prace przy budowie chodnika pomocniczego do zaciśniętej ściany w polu Stefanów – zapowiada p.o. prezes kopalni Bogdanka. To m.in. z powodu problemów w tym miejscu wydobycie w lubelskiej kopalni znacznie spadło, a stanowisko stracił poprzedni prezes. Podczas dzisiejszych obchodów Dnia Górnika dużo mówiło się także o tym, że z powodu obecnej wojny w Ukrainie i trudnej sytuacji w energetyce, węgiel wciąż jest dla Polski ważny.

Miłosz Bachonko pokazał całej Polsce, że ma talent. "Nigdy nie oglądało mnie tak wiele osób"

Miłosz Bachonko pokazał całej Polsce, że ma talent. "Nigdy nie oglądało mnie tak wiele osób"

Miłosz Bachonko ma 12 lat a za sobą m.in. koncert w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Oprócz tego tysiące planów na przyszłość i 300 tys. zł, które zdobył za wirtuozerskie umiejętności.

W Zamościu już czuć Boże Narodzenie. Co można kupić na Jarmarku Świątecznym?
galeria

W Zamościu już czuć Boże Narodzenie. Co można kupić na Jarmarku Świątecznym?

Od mniejszych i większych stroików czy ręcznie robionych bożonarodzeniowych kartek, przez ozdoby na choinkę, upominki, ale też np. tradycyjne chleby, miody, oleje czy biżuterię. Na Rynku Wielkim w Zamościu trwa jarmark świąteczny.

Marznące opady. Ostrzeżenie IMGW dla części województwa lubelskiego
film

Marznące opady. Ostrzeżenie IMGW dla części województwa lubelskiego

Przez marznącymi opadami i co się z tym wiąże – śliskimi drogami ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Ostrzeżenie dotyczy Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego.

V Charytatywny Turniej w Siatkonogę już 17 grudnia w Kraśniku

V Charytatywny Turniej w Siatkonogę już 17 grudnia w Kraśniku

Wielkimi krokami zbliża się piąta edycja Charytatywnego Turnieju w Siatkonogę, który od kilku lat rozgrywany jest w Kraśniku. Tym razem środki zebrane podczas zawodów zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację Aleksandra Polaka. Tradycyjnie na pomoc może liczyć także Dom Dziecka w Kraśniku

Zamość. Maria Król odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Zamość. Maria Król odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Maria Król, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem" w Zamościu została przez prezydenta Andrzeja Dudę odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Sonda: Co sądzisz o ciszy wyborczej?

Liczba głosów: 289
60.21%
Powinna nadal obowiązywać
38.41%
Powinna zostać zniesiona
1.38%
Nie mam zdania
   

Sonda: Jak oceniasz kampanię wyborczą przed wyborami samorządowymi?

Liczba głosów: 1940
39.85%
Dużo było w niej polityki, mało spraw bliskich ludziom
26.44%
Była bardzo brutalna
23.25%
Była bardzo merytoryczna
10.46%
Zupełnie się nie interesowałem kampanią wyborczą