Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

25 sierpnia 2019 r.
19:45

3 000 osób powiedziało: Nie dla spalarni śmieci w Zamościu

Autor: Zdjęcie autora agdy
82 18 A A
W lipcu członkowie i sympatycy komitetu zorganizowali akcję protestacyjną i blokadę ul. Hrubieszowskiej<br />
W lipcu członkowie i sympatycy komitetu zorganizowali akcję protestacyjną i blokadę ul. Hrubieszowskiej
(fot. Kazimierz Chmiel / archiwum)

Tyle podpisów zebrał społeczny komitet „Nie dla spalarni śmieci w Zamościu”. To przeciwnicy inwestycji Veolii Wschód, która chce rozbudować ciepłownię. W poniedziałek na sesji też będzie mowa o terenie przy ul. Hrubieszowskiej. Chodzi o zmiany, które uniemożliwią tu utylizację odpadów komunalnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Społeczny komitet „Nie dla spalarni śmieci w Zamościu” rozesłał apel prosząc o ochronę praw obywatelskich i żądając rezygnacji z planowanego przedsięwzięcia. Adresatów jest wielu, od marszałka Sejmu, przez posłów po radnych Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Jeszcze w lipcu członkowie i sympatycy komitetu zorganizowali akcję protestacyjną i blokadę ul. Hrubieszowskiej. Zbierali też podpisy poparcia dla swojego niezadowolenia z planów Veolii Wschód. Uzbierali trzy tysiące. Wszystkie, podobnie jak petycja komitetu, trafiły już do Ratusza.

Autorzy petycji do prezydenta Andrzeja Wnuka wnoszą o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego Zamościa w taki sposób, by uniemożliwić lokalizację tego typu inwestycji w mieście. Zdają sobie sprawę, że odpowiednią uchwałę podejmie rada miasta, ale inicjatywa w tej sprawie ich zdaniem może nastąpić na wniosek prezydenta. I o to się zwracają. Piszą, że chętnie się z prezydentem spotkają aby przedstawić swój punkt widzenia. Przypominają, że zarówno radni Rady Powiatu Zamojskiego, Rady Miasta Zamość, Rady Gminy Zamość oraz Rady Gminy Sitno jednogłośnie sprzeciwili się planowanej inwestycji.

Ta inwestycja to spalarnia odpadów w obiegu zamkniętym, którą Veolia Wschód chce uruchomić na terenie ciepłowni Szopinek przy ul. Hrubieszowskiej. Od 2021 r. spalane miałby być w niej resztki pochodzące z przetwarzania odpadów komunalnych.

Decyzja w sprawie budowy spalarni należy do miasta. – Aktualnie toczy się postępowanie administracyjne ws. decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. Na tym etapie postępowania organ uzgadniający, tj. regionalny dyrektor ochrony środowiska w Lublinie, wezwał do uzupełnień i wyjaśnień złożonej dokumentacji w zakresie zgodności z Wojewódzkim planem gospodarki odpadami, ochrony powietrza, ochrony wód i gospodarki wodno-ściekowej, ochrony przed hałasem oraz gospodarki odpadami. Uzupełniony przez inwestora raport przekazany zostanie do ponownej oceny – wyjaśnia Marek Gajewski z Urzędu Miasta Zamość i dodaje, że prezydent odniesie się formalnie do petycji mieszkańców w najbliższym czasie. – Należy zaznaczyć, że aktualnie wszczęto procedurę zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie objętym planowaną inwestycją.

Chodzi o projekt uchwały, która ma być poddana pod głosowanie na dzisiejszej, poniedziałkowej sesji rady miasta. W porządku obrad, wśród uchwał dotyczących przystąpienia do sporządzenia zmiany planu zagospodarowania jest ta mówiąca o terenie ciepłowni Szopinek. Jak czytamy w uzasadnieniu, przesłanką do sporządzenia uchwały jest wniosek radnych, związany z protestem mieszkańców Zamościa oraz pobliskich miejscowości w wyniku której na terenie ciepłowni nastąpi wykluczenie realizacji przedsięwzięć związanych ze spalaniem odpadów. Przegłosowanie uchwały rozpocznie procedurę planistyczną.

e-Wydanie

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Znudzony bzdurami / 26 sierpnia 2019 o 01:48
+14
Do ‚ehhhh’ - chyba nie bardzo rozumiesz o czym piszesz. Nie ma wyboru czy spalać czy nie. Od tego roku (nareszcie!) weszły przepisy że gminy po recyklingu pozostałości śmieci MUSZĄ przekazać do nowoczesnych spalarni. Pytanie tylko czy do spalarni na miejscu czy daleko, wręcz do innych krajów UE bo przypominam że w Polsce jest tylko kilka spalarni i nie ma mowy żeby dały radę. Jak transport śmieci do Niemiec czy Danii wpłynie na ceny nawet nie chcę myśleć...
Avatar
MaxSegregatus / 25 sierpnia 2019 o 20:33
+11
[justify] W krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty obywatelskie za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako "in house". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach... Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… [/justify] [justify] Mimo tej prostej i trafnej diagnozy ilustrującej to że wpuszczenie czynnika chciwości do usług komunalnych w odpadach generuje nieustający wzrost comiesięcznych opłat polskich rodzin – nadal wielu rżnie głupa, że wystarczy dobrze napisana specyfikacja przetargowa na wyłonienie operatora kręcenia lodów na comiesięcznych opłatach mieszkańców… Jeśli jedynym zadaniem gmin i ich związków jest ogłaszanie przetargów na wyłanianie tych co chcą wygodnie żyć z comiesięcznych opłat polskich rodzin - to mamy niekończący się wyścig cen według scenariusza - pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523 … Elementami tego scenariusza są liczne pożary odpadów na składowiskach i w halach – bo to daje dodatkowe dochody od ubezpieczycieli… PORZUCONE „NICZYJE” ODPADY USUWANE NA KOSZT PODATNIKA – TO TEŻ ZJAWISKO NIEZNANE W INNYCH KRAJACH EUROPY… Miejmy nadzieję, że w następnej kadencji rząd zajmie się implementacją unijnych zasad systemowych polegających na przejęciu gospodarki odpadami przez zakłady użyteczności publicznej non-profit i wyeliminowaniu czynnika chciwości - tak jak jest to w krajach których osiągnięcia wyznaczają standardy w tej dziedzinie dla całej Europy… [/justify]
[justify] W krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty obywatelskie za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako "in house". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz... rozwiń
Avatar
zamoy / 26 sierpnia 2019 o 01:07
+10
A jak 3 tysiące otumanionych przez politycznych cwaniaczków powie 'Nie chcemy prądu w gniazdku!' to odetną zasilanie? Szkoda gadać
Avatar
Observer / 26 sierpnia 2019 o 12:06
+7
Zróbcie w Zamościu skansen ciemnoty. Z częścią historyczną - topienie czarownic, zwalczanie cyklistów a teraz protesty przeciw ekologicznym rozwiązaniom które od lat są w cywilizowanej części Europy. I trujcie się dalej smogiem zamiast go likwidować
Avatar
pytajnik / 26 sierpnia 2019 o 03:49
+6
A komu i gdzie ci protestujący chcą podrzucić swoje śmieci? 
Avatar
Henio / 25 sierpnia 2019 o 21:07
+3
co za głupole. tępy naród
 Spokojnie, to tylko 3000 ciemnoty. Pozostali mieszkańcy Zamościa pewnie są za! 
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2019 o 20:29
+3
Zamość to zawsze był Ciemnogród bojący się wszelkich nowości, najlepiej by było nic nie budować niech pokrzywy rosną i nic się nie dzieje.
Avatar
gekon / 25 sierpnia 2019 o 20:02
+3
Spoko, lepiej spalić w swoim piecu lub jak śmieci leżą gniją na śmietnisku po czym i tak się "przypadkowo" spalą... Ciemnogród!!! Można by było uzyskiwać energię w kontrolowanym procesie spalania i mieć mniejsze miejskie koszty gospodarki odpadami ale po co... Teraz miasto powinno każdemu kto protestował podnieść podatki! Niestety tak nie będzie a coraz większe koszty gospodarki odpadami zapłacą wszyscy mieszkańcy... Brawo!!!
Avatar
!! / 5 września 2019 o 14:56
+2
3 tysiące to nawet nie jest 10% mieszkańców...nie można poddawać się terrorowi hałaśliwej mniejszości!
Avatar
zamoy / 26 sierpnia 2019 o 22:22
+2
"Twierdza Zamosc - spalarnia śmieci, Roztocze, obszar NATURA 2000 i spalarnia smieci" - ignorancja bije z Ciebie aż w kosmos! W Wiedniu masz 3 spalarnie w centrum, turystów 'trochę' więcej niż w Zamościu i Wiedeń dostaje nagrody za ekologię - za czyste powietrze i dbałość o przyrodę. Czyste powietrze w przeciwieństwie do Zamościa... Nie rozumiesz jednego - spalarnie w UE nie śmierdzą i nie trują, takie technologie i normy. Po co KŁAMIESZ? Za kaskę czy na zlecenie czyjeś partyjne?
Avatar
!! / 5 września 2019 o 14:56
+2
3 tysiące to nawet nie jest 10% mieszkańców...nie można poddawać się terrorowi hałaśliwej mniejszości!
Avatar
emka / 3 września 2019 o 02:20
0
3 tys. osób powiedziało że chce płacić kilka razy więcej za śmieci? Bo? Bo jakiś oszołom kłamie? Wystarczy sprawdzić
Avatar
zamoy / 26 sierpnia 2019 o 22:22
+2
"Twierdza Zamosc - spalarnia śmieci, Roztocze, obszar NATURA 2000 i spalarnia smieci" - ignorancja bije z Ciebie aż w kosmos! W Wiedniu masz 3 spalarnie w centrum, turystów 'trochę' więcej niż w Zamościu i Wiedeń dostaje nagrody za ekologię - za czyste powietrze i dbałość o przyrodę. Czyste powietrze w przeciwieństwie do Zamościa... Nie rozumiesz jednego - spalarnie w UE nie śmierdzą i nie trują, takie technologie i normy. Po co KŁAMIESZ? Za kaskę czy na zlecenie czyjeś partyjne?
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2019 o 21:57
-1
Swietna reklama turystyczna Twierdza Zamosc - spalarnia śmieci, Roztocze, obszar NATURA 2000 i spalarnia smieci. Czy trzeba cos wiecej pisac? Z każdej spalarni powstają toksyczne odpady, nie da się tego zutylizowac w 100%, do tego będzie skład tych śmieci przed spalaniem będą szczury smród. Co takiego ma Zamość roztocze że musi tu powstać spalarnia?
Avatar
KK / 26 sierpnia 2019 o 18:42
0
Ale 57 tysięcy jest za spalarnia. Większość z tych 3 tysiecy palą PET w swoich domowych kotlowniach dlatego tak protestują stracą paliwo
Avatar
Observer / 26 sierpnia 2019 o 12:06
+7
Zróbcie w Zamościu skansen ciemnoty. Z częścią historyczną - topienie czarownic, zwalczanie cyklistów a teraz protesty przeciw ekologicznym rozwiązaniom które od lat są w cywilizowanej części Europy. I trujcie się dalej smogiem zamiast go likwidować
Avatar
Maciej / 26 sierpnia 2019 o 07:51
0
Ja chętnie przyjmę spalarnię, za moją ulicą będzie git!
Avatar
pytajnik / 26 sierpnia 2019 o 03:49
+6
A komu i gdzie ci protestujący chcą podrzucić swoje śmieci? 
Avatar
Znudzony bzdurami / 26 sierpnia 2019 o 01:48
+14
Do ‚ehhhh’ - chyba nie bardzo rozumiesz o czym piszesz. Nie ma wyboru czy spalać czy nie. Od tego roku (nareszcie!) weszły przepisy że gminy po recyklingu pozostałości śmieci MUSZĄ przekazać do nowoczesnych spalarni. Pytanie tylko czy do spalarni na miejscu czy daleko, wręcz do innych krajów UE bo przypominam że w Polsce jest tylko kilka spalarni i nie ma mowy żeby dały radę. Jak transport śmieci do Niemiec czy Danii wpłynie na ceny nawet nie chcę myśleć...
Avatar