Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

25 sierpnia 2019 r.
19:45

3 000 osób powiedziało: Nie dla spalarni śmieci w Zamościu

Autor: Zdjęcie autora agdy
82 18 A A
W lipcu członkowie i sympatycy komitetu zorganizowali akcję protestacyjną i blokadę ul. Hrubieszowskiej<br />
W lipcu członkowie i sympatycy komitetu zorganizowali akcję protestacyjną i blokadę ul. Hrubieszowskiej
(fot. Kazimierz Chmiel / archiwum)

Tyle podpisów zebrał społeczny komitet „Nie dla spalarni śmieci w Zamościu”. To przeciwnicy inwestycji Veolii Wschód, która chce rozbudować ciepłownię. W poniedziałek na sesji też będzie mowa o terenie przy ul. Hrubieszowskiej. Chodzi o zmiany, które uniemożliwią tu utylizację odpadów komunalnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Społeczny komitet „Nie dla spalarni śmieci w Zamościu” rozesłał apel prosząc o ochronę praw obywatelskich i żądając rezygnacji z planowanego przedsięwzięcia. Adresatów jest wielu, od marszałka Sejmu, przez posłów po radnych Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Jeszcze w lipcu członkowie i sympatycy komitetu zorganizowali akcję protestacyjną i blokadę ul. Hrubieszowskiej. Zbierali też podpisy poparcia dla swojego niezadowolenia z planów Veolii Wschód. Uzbierali trzy tysiące. Wszystkie, podobnie jak petycja komitetu, trafiły już do Ratusza.

Autorzy petycji do prezydenta Andrzeja Wnuka wnoszą o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego Zamościa w taki sposób, by uniemożliwić lokalizację tego typu inwestycji w mieście. Zdają sobie sprawę, że odpowiednią uchwałę podejmie rada miasta, ale inicjatywa w tej sprawie ich zdaniem może nastąpić na wniosek prezydenta. I o to się zwracają. Piszą, że chętnie się z prezydentem spotkają aby przedstawić swój punkt widzenia. Przypominają, że zarówno radni Rady Powiatu Zamojskiego, Rady Miasta Zamość, Rady Gminy Zamość oraz Rady Gminy Sitno jednogłośnie sprzeciwili się planowanej inwestycji.

Ta inwestycja to spalarnia odpadów w obiegu zamkniętym, którą Veolia Wschód chce uruchomić na terenie ciepłowni Szopinek przy ul. Hrubieszowskiej. Od 2021 r. spalane miałby być w niej resztki pochodzące z przetwarzania odpadów komunalnych.

Decyzja w sprawie budowy spalarni należy do miasta. – Aktualnie toczy się postępowanie administracyjne ws. decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. Na tym etapie postępowania organ uzgadniający, tj. regionalny dyrektor ochrony środowiska w Lublinie, wezwał do uzupełnień i wyjaśnień złożonej dokumentacji w zakresie zgodności z Wojewódzkim planem gospodarki odpadami, ochrony powietrza, ochrony wód i gospodarki wodno-ściekowej, ochrony przed hałasem oraz gospodarki odpadami. Uzupełniony przez inwestora raport przekazany zostanie do ponownej oceny – wyjaśnia Marek Gajewski z Urzędu Miasta Zamość i dodaje, że prezydent odniesie się formalnie do petycji mieszkańców w najbliższym czasie. – Należy zaznaczyć, że aktualnie wszczęto procedurę zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie objętym planowaną inwestycją.

Chodzi o projekt uchwały, która ma być poddana pod głosowanie na dzisiejszej, poniedziałkowej sesji rady miasta. W porządku obrad, wśród uchwał dotyczących przystąpienia do sporządzenia zmiany planu zagospodarowania jest ta mówiąca o terenie ciepłowni Szopinek. Jak czytamy w uzasadnieniu, przesłanką do sporządzenia uchwały jest wniosek radnych, związany z protestem mieszkańców Zamościa oraz pobliskich miejscowości w wyniku której na terenie ciepłowni nastąpi wykluczenie realizacji przedsięwzięć związanych ze spalaniem odpadów. Przegłosowanie uchwały rozpocznie procedurę planistyczną.

e-Wydanie

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Znudzony bzdurami / 26 sierpnia 2019 o 01:48
+14
Do ‚ehhhh’ - chyba nie bardzo rozumiesz o czym piszesz. Nie ma wyboru czy spalać czy nie. Od tego roku (nareszcie!) weszły przepisy że gminy po recyklingu pozostałości śmieci MUSZĄ przekazać do nowoczesnych spalarni. Pytanie tylko czy do spalarni na miejscu czy daleko, wręcz do innych krajów UE bo przypominam że w Polsce jest tylko kilka spalarni i nie ma mowy żeby dały radę. Jak transport śmieci do Niemiec czy Danii wpłynie na ceny nawet nie chcę myśleć...
Avatar
MaxSegregatus / 25 sierpnia 2019 o 20:33
+11
[justify] W krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty obywatelskie za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako "in house". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach... Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… [/justify] [justify] Mimo tej prostej i trafnej diagnozy ilustrującej to że wpuszczenie czynnika chciwości do usług komunalnych w odpadach generuje nieustający wzrost comiesięcznych opłat polskich rodzin – nadal wielu rżnie głupa, że wystarczy dobrze napisana specyfikacja przetargowa na wyłonienie operatora kręcenia lodów na comiesięcznych opłatach mieszkańców… Jeśli jedynym zadaniem gmin i ich związków jest ogłaszanie przetargów na wyłanianie tych co chcą wygodnie żyć z comiesięcznych opłat polskich rodzin - to mamy niekończący się wyścig cen według scenariusza - pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523 … Elementami tego scenariusza są liczne pożary odpadów na składowiskach i w halach – bo to daje dodatkowe dochody od ubezpieczycieli… PORZUCONE „NICZYJE” ODPADY USUWANE NA KOSZT PODATNIKA – TO TEŻ ZJAWISKO NIEZNANE W INNYCH KRAJACH EUROPY… Miejmy nadzieję, że w następnej kadencji rząd zajmie się implementacją unijnych zasad systemowych polegających na przejęciu gospodarki odpadami przez zakłady użyteczności publicznej non-profit i wyeliminowaniu czynnika chciwości - tak jak jest to w krajach których osiągnięcia wyznaczają standardy w tej dziedzinie dla całej Europy… [/justify]
[justify] W krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty obywatelskie za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako "in house". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz... rozwiń
Avatar
zamoy / 26 sierpnia 2019 o 01:07
+10
A jak 3 tysiące otumanionych przez politycznych cwaniaczków powie 'Nie chcemy prądu w gniazdku!' to odetną zasilanie? Szkoda gadać
Avatar
Observer / 26 sierpnia 2019 o 12:06
+7
Zróbcie w Zamościu skansen ciemnoty. Z częścią historyczną - topienie czarownic, zwalczanie cyklistów a teraz protesty przeciw ekologicznym rozwiązaniom które od lat są w cywilizowanej części Europy. I trujcie się dalej smogiem zamiast go likwidować
Avatar
pytajnik / 26 sierpnia 2019 o 03:49
+6
A komu i gdzie ci protestujący chcą podrzucić swoje śmieci? 
Avatar
Henio / 25 sierpnia 2019 o 21:07
+3
co za głupole. tępy naród
 Spokojnie, to tylko 3000 ciemnoty. Pozostali mieszkańcy Zamościa pewnie są za! 
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2019 o 20:29
+3
Zamość to zawsze był Ciemnogród bojący się wszelkich nowości, najlepiej by było nic nie budować niech pokrzywy rosną i nic się nie dzieje.
Avatar
gekon / 25 sierpnia 2019 o 20:02
+3
Spoko, lepiej spalić w swoim piecu lub jak śmieci leżą gniją na śmietnisku po czym i tak się "przypadkowo" spalą... Ciemnogród!!! Można by było uzyskiwać energię w kontrolowanym procesie spalania i mieć mniejsze miejskie koszty gospodarki odpadami ale po co... Teraz miasto powinno każdemu kto protestował podnieść podatki! Niestety tak nie będzie a coraz większe koszty gospodarki odpadami zapłacą wszyscy mieszkańcy... Brawo!!!
Avatar
!! / 5 września 2019 o 14:56
+2
3 tysiące to nawet nie jest 10% mieszkańców...nie można poddawać się terrorowi hałaśliwej mniejszości!
Avatar
zamoy / 26 sierpnia 2019 o 22:22
+2
"Twierdza Zamosc - spalarnia śmieci, Roztocze, obszar NATURA 2000 i spalarnia smieci" - ignorancja bije z Ciebie aż w kosmos! W Wiedniu masz 3 spalarnie w centrum, turystów 'trochę' więcej niż w Zamościu i Wiedeń dostaje nagrody za ekologię - za czyste powietrze i dbałość o przyrodę. Czyste powietrze w przeciwieństwie do Zamościa... Nie rozumiesz jednego - spalarnie w UE nie śmierdzą i nie trują, takie technologie i normy. Po co KŁAMIESZ? Za kaskę czy na zlecenie czyjeś partyjne?
Avatar
!! / 5 września 2019 o 14:56
+2
3 tysiące to nawet nie jest 10% mieszkańców...nie można poddawać się terrorowi hałaśliwej mniejszości!
Avatar
emka / 3 września 2019 o 02:20
0
3 tys. osób powiedziało że chce płacić kilka razy więcej za śmieci? Bo? Bo jakiś oszołom kłamie? Wystarczy sprawdzić
Avatar
zamoy / 26 sierpnia 2019 o 22:22
+2
"Twierdza Zamosc - spalarnia śmieci, Roztocze, obszar NATURA 2000 i spalarnia smieci" - ignorancja bije z Ciebie aż w kosmos! W Wiedniu masz 3 spalarnie w centrum, turystów 'trochę' więcej niż w Zamościu i Wiedeń dostaje nagrody za ekologię - za czyste powietrze i dbałość o przyrodę. Czyste powietrze w przeciwieństwie do Zamościa... Nie rozumiesz jednego - spalarnie w UE nie śmierdzą i nie trują, takie technologie i normy. Po co KŁAMIESZ? Za kaskę czy na zlecenie czyjeś partyjne?
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2019 o 21:57
-1
Swietna reklama turystyczna Twierdza Zamosc - spalarnia śmieci, Roztocze, obszar NATURA 2000 i spalarnia smieci. Czy trzeba cos wiecej pisac? Z każdej spalarni powstają toksyczne odpady, nie da się tego zutylizowac w 100%, do tego będzie skład tych śmieci przed spalaniem będą szczury smród. Co takiego ma Zamość roztocze że musi tu powstać spalarnia?
Avatar
KK / 26 sierpnia 2019 o 18:42
0
Ale 57 tysięcy jest za spalarnia. Większość z tych 3 tysiecy palą PET w swoich domowych kotlowniach dlatego tak protestują stracą paliwo
Avatar
Observer / 26 sierpnia 2019 o 12:06
+7
Zróbcie w Zamościu skansen ciemnoty. Z częścią historyczną - topienie czarownic, zwalczanie cyklistów a teraz protesty przeciw ekologicznym rozwiązaniom które od lat są w cywilizowanej części Europy. I trujcie się dalej smogiem zamiast go likwidować
Avatar
Maciej / 26 sierpnia 2019 o 07:51
0
Ja chętnie przyjmę spalarnię, za moją ulicą będzie git!
Avatar
pytajnik / 26 sierpnia 2019 o 03:49
+6
A komu i gdzie ci protestujący chcą podrzucić swoje śmieci? 
Avatar
Znudzony bzdurami / 26 sierpnia 2019 o 01:48
+14
Do ‚ehhhh’ - chyba nie bardzo rozumiesz o czym piszesz. Nie ma wyboru czy spalać czy nie. Od tego roku (nareszcie!) weszły przepisy że gminy po recyklingu pozostałości śmieci MUSZĄ przekazać do nowoczesnych spalarni. Pytanie tylko czy do spalarni na miejscu czy daleko, wręcz do innych krajów UE bo przypominam że w Polsce jest tylko kilka spalarni i nie ma mowy żeby dały radę. Jak transport śmieci do Niemiec czy Danii wpłynie na ceny nawet nie chcę myśleć...
Avatar
zamoy / 26 sierpnia 2019 o 01:07
+10
A jak 3 tysiące otumanionych przez politycznych cwaniaczków powie 'Nie chcemy prądu w gniazdku!' to odetną zasilanie? Szkoda gadać
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Pożar przy ul. Nowy Świat. Nie żyje kobieta

Lublin: Pożar przy ul. Nowy Świat. Nie żyje kobieta 0 0

Kobieta zginęła w pożarze domu przy ul. Nowy Świat w Lublinie

Sofia Ennaoui nie wystartuje na MŚ. Pech lekkoatletki AZS UMCS Lublin
galeria

Sofia Ennaoui nie wystartuje na MŚ. Pech lekkoatletki AZS UMCS Lublin 7 0

Sofia Ennaoui z powodów zdrowotnych nie wystąpi w mistrzostwach świata w Katarze. Wicemistrzyni Europy w biegu na 1500 m ma problemy ze ścięgnami Achillesa i kolanem.

Gaz z sieci, nie z butli. Przyjdź na spotkanie w tej sprawie

Gaz z sieci, nie z butli. Przyjdź na spotkanie w tej sprawie 1 7

Mimo tego, że Góra Puławska, czy Klikawa znajdują się w bliskiej odległości od Puław, lewobrzeżna część gminy Puławy nie ma dostępu do gazu. Ten, podobnie jak w małych miejscowościach, sprzedawany jest w butlach. To może się zmienić, ale jest warunek - wysoka liczba zainteresowanych gospodarstw oraz firm.

KPR Ruch Chorzów - MKS Perła Lublin 24:34

KPR Ruch Chorzów - MKS Perła Lublin 24:34 0 3

W pierwszym wyjazdowym meczu obecnego sezonu MKS Perła nie miała żadnych kłopotów w pokonaniu KPR Ruch Chorzów na jego terenie i wygrała różnicą 10 trafień.

Zrób test DNA i odłóż okulary na później. Jedyny taki salon optyczny w Polsce
Magazyn

Zrób test DNA i odłóż okulary na później. Jedyny taki salon optyczny w Polsce 17 7

Jaki wpływ mają geny na wady wzroku? Jak zadbać o oczy i jaką profilaktykę stosować w zależności od wyniku testu DNA? W Lublinie działa już jedyny w Polsce salon optyczny, w którym szybko i bezboleśnie można wykonać testy genetyczne

Łęczna przedłuża termin zgłaszania propozycji do budżetu obywatelskiego

Łęczna przedłuża termin zgłaszania propozycji do budżetu obywatelskiego 0 4

Nie jest najlepiej z pomysłami w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego w Łęcznej. Do 10 września wpłynęło ledwie kilkanaście ankiet, z czego kilka z błędami formalnymi.

Chełmianka – Podhale 1:1. Kolejny remis u siebie

Chełmianka – Podhale 1:1. Kolejny remis u siebie 0 0

Czwarty mecz bez zwycięstwa Chełmianki. Tym razem podopieczni trenera Artura Bożyka zremisowali u siebie z Podhalem Nowy Targ

Ponad 2 mln Polaków ma długi. Wkrótce upadłość konsumencka będzie łatwiejsza

Ponad 2 mln Polaków ma długi. Wkrótce upadłość konsumencka będzie łatwiejsza 2 3

Bez strachu przed komornikiem i z możliwością bezpiecznego wyjścia na prostą – taka przyszłość czeka dłużników. Wkrótce łatwiej będzie ogłosić upadłość konsumencką.

Księżyc świeci mocniej niż zwykle. To Pełnia Żniwiarzy [zdjęcia]
galeria

Księżyc świeci mocniej niż zwykle. To Pełnia Żniwiarzy [zdjęcia] 99 3

Wrześniowa pełnia Księżyca jest niezwykłym zjawiskiem. Ta, która wypadła 13 września, zdarza się niezwykle rzadko.

"Iskra Pamięci" w Zamościu [zdjęcia]
galeria

"Iskra Pamięci" w Zamościu [zdjęcia] 0 0

"Iskra Pamięci" w Zamościu. To akcja zapalenia zniczy w kształcie polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 roku.

Tysiąc stypendiów do rozdania. "Zapłaciłem za kurs językowy i kupiłem komputer"

Tysiąc stypendiów do rozdania. "Zapłaciłem za kurs językowy i kupiłem komputer" 0 1

Tylko do 20 września przyjmowane będą wnioski o stypendium dla najbardziej zdolnych uczniów. W tym roku otrzyma je rekordowa liczba dzieci.

Pani Marianna to najstarsza mieszkanka Lubelszczyzny. Na urodziny chciała "śledzika i piwko"

Pani Marianna to najstarsza mieszkanka Lubelszczyzny. Na urodziny chciała "śledzika i piwko" 482 15

Pani Marianna Błaziak to najstarsza mieszkanka Lubelszczyzny. Dzisiaj skończyła 110 lat. Pochodzi z Łopiennika Górnego w powiecie krasnostawskim.

MMTS Kwidzyn – Azoty Puławy 22:28

MMTS Kwidzyn – Azoty Puławy 22:28 0 0

Azoty Puławy wywalczyły na trudnym terenie W Kwidzynie drugi komplet punktów w tym sezonie

Wisła – KSZO 1:1. Wielki niedosyt w Puławach

Wisła – KSZO 1:1. Wielki niedosyt w Puławach 0 3

Wisła Puławy wygrywała na swoim stadionie z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, ale tuż przed końcem meczu rywalom udało się zdobyć gola na wagę remisu

Czy muzeum stroni od technologii?"Sprawdza się tradycyjne oprowadzanie turystów przez przewodników"

Czy muzeum stroni od technologii?"Sprawdza się tradycyjne oprowadzanie turystów przez przewodników" 0 15

Czy Muzeum Czartoryskich w Puławach zbyt rzadko sięga po techniczne nowinki poprawiające wygodę korzystania z placówki przez odwiedzających? Zdaniem miejskiej radnej, jego dyrekcja mogłaby zrobić więcej, wprowadzając na przykład internetową sprzedaż biletów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.