Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

24 lipca 2019 r.
14:03

Stworzyła wyjątkową farmę. Nie stosuje żadnych pestycydów, oprysków i maszyn

Autor: Zdjęcie autora agdy
73 14 A A

To nie jest powszechne, ale możliwe, by wyhodowane pod Szczebrzeszynem marchewki i buraczki wysyłać do Dubaju czy Paryża. – Były takie zamówienia, ale najwięcej odbiorców mamy z Warszawy – mówi właścicielka ekologicznej farmy w Kawęczynku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kiedy gmina przyjmuje delegację ekologów z Niemiec, to goście oglądają zabytki, Szczebrzeski Park Krajobrazowy i jadą do Kawęczynka na ekologiczną farmę Marty Gładuń. Ostatnio jej właścicielka była gościem na sesji rady miasta. Dzieliła się swoimi doświadczeniami w prowadzeniu uprawy ekologicznych warzyw. Mówiła o ekologii i zdrowiu.

Stonkę zbierają wszyscy

– Już chyba po roku byłam swoja. Kiedy mieszkańcy zobaczyli, że nam urosło i ile pracy w to wkładamy, przestałam być panią z Warszawy. Kiedy jadę na farmę to wszyscy sobie machamy. A jestem w ogrodzie trzy, cztery razy dziennie – opowiada Marta Gładuń, właścicielka Ogrodu Szambala.

Pod Szczebrzeszynem na około 4 hektarach założyła farmę na której nie stosuje żadnych pestycydów, oprysków i maszyn. Wszystko jest robione ręcznie. Chwasty się wyrywa. Z insektami walczy stosując naturalne odstraszacie – środki oparte na bazie wyciągów roślinnych, np. ze skrzypu, pokrzywy, rabarbaru, wrotycza, czosnku. Poza tym rośnie tu wiele gatunków roślin, które się wspierają. To zachowanie bioróżnorodności sprzyja walce z insektami.

– A jak jest stonka? No to stawiam na nogi całą rodzinę, przyjaciół i zaprzyjaźnionych klientów i wszyscy zbierają – dodaje.

Od Detoxu do ogrodu

Jest pierwszą osobą w rodzinie, która ma jakiś związek z uprawą. Pytana o wykształcenie, żartuje, że pierwszy jej dyplom to szkoła muzyczna, klasa fortepianu. Dużo podróżowała, szczególnym zainteresowaniem darzy Tybet i Indie. Rano, zamiast kawy dzień zaczyna zestawem ćwiczeń zwanych pięcioma rytuałami tybetańskimi. Nazwa ogrodu - Szambala - nawiązuje do mitycznej krainy, głównego centrum duchowego Ziemi, które położone jest w Himalajach.

– Nie jestem ani rolnikiem, ani ogrodnikiem. Miałam pomysł na farmę a właściwie to konsumenci mnie namówili do jej założenia. Zawsze interesowałam się zdrowiem. Od ponad dwudziestu lat prowadzę Detox. To oczyszczanie ciała z toksyn za pomocą kontrolowanej głodówki. Osoby, które po takim turnusie zauważyły różnicę w jakości życia i poczuły się lepiej, pytały co my teraz mają jeść. Właściwie na ich zamówienie, najpierw wydzierżawiłam gospodarstwo na Mazowszu, żeby zobaczyć czy to w ogóle jest możliwe. Czy faktycznie można hodować warzywa bez jakiekolwiek chemii. Znalazłam fachowców, absolutnych pasjonatów, którzy podpowiadali jak to zrobić. Okazało się, że można. Bardzo ciężko trzeba pracować, ale można.

Kiedyś też były plony

Cztery lata temu Marta Gładuń przeprowadziła się na stałe z Warszawy do Szczebrzeszyna.

– Ogród jest w niezwykłym miejscu, w otulinie parku narodowego. Musiałam wszystko ogrodzić z uwagi na zwierzęta, zrobić studnię. Jeszcze inwestuję i dokładam. Może przyszły rok będzie na zero? Ale już teraz sprzedajemy wszystko co urośnie, nawet czasami brakuje, bo tylu jest chętnych. Farmą coraz częściej interesują się blogerki zdrowotne, lekarki, dietetycy – opowiada. – Korzystamy z doświadczeń niemieckiego związku Demeter, który zasady prowadzenia gospodarstwa biodynamicznego stosuje od 1924 roku. Rozmawiam też ze starszymi mieszkańcami Szczebrzeszyna i Kawęczynka pytając jak uprawiali ich ojcowie, dziadkowie. Przecież wtedy też były plony. Nagrywam te porady. Prosimy, żeby nas odwiedzili, zobaczyli czy nie robimy błędów. To też powód dlaczego nie jestem obca.

Nie ma suszy gdy obok las

Zasada działania firmy jest prosta. Kupujący zamawia warzywa w internecie. Wybiera wielkość paczki, decyduje czy chce dostaw stałych czy jednorazowej. Płaci i czeka. Na mejla z informacją jakie warzywa sezonowe do niego przyjadą i na kuriera z torbą. Na przykład z: ziemniakami, botwinką, selerem naciowym, marchewką, cukinią, białą cebulą, kapustą stożkową, sałatą, natką pietruszki, ogórkami gruntowymi i fasolką szparagową. Są też przetwory. Mniej proste jest wyprodukowanie tego, co do paczek trafia. 

– Grunt jest specyficzny. Albo gubisz kalosze w błocie i wracasz boso. Albo jest pył zbity jak cement. Jednak pięć centymetrów pod tym pyłem jest wilgoć. W tym roku nie nawadnialiśmy – tłumaczy.

***

Sezon na wysyłanie warzyw w Ogrodzie Szambala zaczyna się pod koniec kwietnia.

– Mam nadzieję, że będzie tyle warzyw, że ten zakończy się w lutym. Piwnica do przechowywania to kolejna pilna inwestycja. Teraz korzystam z uprzejmości gospodarzy i zdarza się, że zapominamy w czyjej piwnicy co leży – dodaje.

 Pani Marta pytana czy narzeka na suszę, mówi, że nie jest najgorzej, bo jej pole ma po sąsiedzku lasy. – To jest magazyn wilgoci, drzewa zatrzymują poranną rosę, wszystko jest jak podlane.

Kiedy pytam czy będzie startowała na burmistrza Szczebrzeszyna długo się śmieje i mówi, że Ogród Szambala jej zupełnie wystarczy.

e-Wydanie

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Anonim / 24 lipca 2019 o 14:47
+12
Tylko brać przykład z kobietki. Jej przynajmniej się chce coś robić.
Avatar
Ogrodnik / 24 lipca 2019 o 16:21
+10
Niestosuje maszyn? Ciekawe jak ta pani spulchnia ziemię szpadlem? Wątpię. Koń i pług raczej też nie. Więc chyba ktoś nie do końca mòwi prawdę. Mam też ogròd i wiem że ręcznie to najwyżej może plewić.
Avatar
KL / 24 lipca 2019 o 14:41
+7
Może potrzebuję mężczyzny w sile wieku do wszystkiego?
Avatar
Gość / 24 lipca 2019 o 14:28
+5
... może i nie pryska, ale jej sąsiedzi na 100% pryskają :)
Avatar
yaneck / 24 lipca 2019 o 16:14
+4
Fajna te reklama - taka mało zawoalowana...
Avatar
Weteran / 27 lipca 2019 o 11:01
+2
Kiedys za komuny, kiedy byla straszliwa bieda, kazdy skrawek ziemi wykorzystany byl pod uprawe ziemniakow, jarzyn, drzew czy krzewow owocowych, z reguły nie uzywano nawozow tylko obornik, obecnie tys ha lezy odlogiem, bo nic sie nie "oplaca", zaniedbane ogrodki działkowe w miastach, znam ludzi ze wsi ktorzy maja spore dzialki, ale kartofle, marchewke kupuja w sklepie, bo nie chce sie schylic, jak by byla taka bieda jak wtedy to by się opłacało i jeszcze sie dziwia, ze pietruszka  po 20zl.
Avatar
Xxx / 26 lipca 2019 o 14:52
+2
Nie bardzo wierze ze 4 hektary pola obrabia wylacznie rekoma!!! Samo plewienie badylska ile zajmuje. Ten kto ma pole to wie czym to "pachnie". A jeszcze przy takim areale? To z tego pola nie schodzić trzeba 24/dobe z 20 osobom. A moze to wplyw tybetanskich i/lub indianskich rytuałow! Bajki tu opisujecie i tyle!!!
Avatar
tadaaam / 24 lipca 2019 o 19:17
+2
Dane MRiRW: "W 2017 r. działalność w zakresie certyfikowanego rolnictwa ekologicznego prowadziło 21 400 podmiotów, w tym 20 257 rolników ekologicznych gospodarujących na powierzchni 495 tys.... Tak więc każde z tych gospodarstw udowadnia, że gospodarowanie bez chemii jest możliwe i całkiem popularne w Polsce a jeszcze bardziej w krajach cywilizowanych... Wartość rynku żywności ekologicznej (organic food) na świecie w 2018 przekroczył 50 mld USD i szacuję się że się podwoi do 20125 roku..!!!  
 ... oczywiście do 2025 roku!!!
Avatar
inna 25+ / 24 lipca 2019 o 15:20
+2
Hej, Nazywam się Karolina mam 21 lat i jestem studentką :) Napisz do mnie na ***s://wyspalasek.pl/malinka97/  jeśli jesteś dojrzałym facetem w wieku minimum 21 lat. Jak masz ochotę mnie lepiej poznać to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą :)
 tutaj na forum dużo waginosceptyków, nie wiem czy znajdziesz amatora
Avatar
Gość / 24 lipca 2019 o 14:12
+2
pani powinna zgłosić się do programu rolniczka szuka męża
Avatar
yoyo / 5 sierpnia 2019 o 22:16
0
A nagie ślimaki? Nie ma? Czy też zbierane?
Avatar
Weteran / 27 lipca 2019 o 11:01
+2
Kiedys za komuny, kiedy byla straszliwa bieda, kazdy skrawek ziemi wykorzystany byl pod uprawe ziemniakow, jarzyn, drzew czy krzewow owocowych, z reguły nie uzywano nawozow tylko obornik, obecnie tys ha lezy odlogiem, bo nic sie nie "oplaca", zaniedbane ogrodki działkowe w miastach, znam ludzi ze wsi ktorzy maja spore dzialki, ale kartofle, marchewke kupuja w sklepie, bo nie chce sie schylic, jak by byla taka bieda jak wtedy to by się opłacało i jeszcze sie dziwia, ze pietruszka  po 20zl.
Avatar
Xxx / 26 lipca 2019 o 14:52
+2
Nie bardzo wierze ze 4 hektary pola obrabia wylacznie rekoma!!! Samo plewienie badylska ile zajmuje. Ten kto ma pole to wie czym to "pachnie". A jeszcze przy takim areale? To z tego pola nie schodzić trzeba 24/dobe z 20 osobom. A moze to wplyw tybetanskich i/lub indianskich rytuałow! Bajki tu opisujecie i tyle!!!
Avatar
tadaaam / 24 lipca 2019 o 19:17
+2
Dane MRiRW: "W 2017 r. działalność w zakresie certyfikowanego rolnictwa ekologicznego prowadziło 21 400 podmiotów, w tym 20 257 rolników ekologicznych gospodarujących na powierzchni 495 tys.... Tak więc każde z tych gospodarstw udowadnia, że gospodarowanie bez chemii jest możliwe i całkiem popularne w Polsce a jeszcze bardziej w krajach cywilizowanych... Wartość rynku żywności ekologicznej (organic food) na świecie w 2018 przekroczył 50 mld USD i szacuję się że się podwoi do 20125 roku..!!!  
 ... oczywiście do 2025 roku!!!
Avatar
tadaaam / 24 lipca 2019 o 19:16
+1
Dane MRiRW: "W 2017 r. działalność w zakresie certyfikowanego rolnictwa ekologicznego prowadziło 21 400 podmiotów, w tym 20 257 rolników ekologicznych gospodarujących na powierzchni 495 tys.... Tak więc każde z tych gospodarstw udowadnia, że gospodarowanie bez chemii jest możliwe i całkiem popularne w Polsce a jeszcze bardziej w krajach cywilizowanych... Wartość rynku żywności ekologicznej (organic food) na świecie w 2018 przekroczył 50 mld USD i szacuję się że się podwoi do 20125 roku..!!!  
Avatar
Gość / 24 lipca 2019 o 17:43
0
Rozumiem, że w promieniu dwóch kilometrów też nikt nie pryska i nie używa chemii...takie cuda to nie u nas...
Avatar
Ogrodnik / 24 lipca 2019 o 16:21
+10
Niestosuje maszyn? Ciekawe jak ta pani spulchnia ziemię szpadlem? Wątpię. Koń i pług raczej też nie. Więc chyba ktoś nie do końca mòwi prawdę. Mam też ogròd i wiem że ręcznie to najwyżej może plewić.
Avatar
yaneck / 24 lipca 2019 o 16:14
+4
Fajna te reklama - taka mało zawoalowana...
Avatar
inna 25+ / 24 lipca 2019 o 15:20
+2
Hej, Nazywam się Karolina mam 21 lat i jestem studentką :) Napisz do mnie na ***s://wyspalasek.pl/malinka97/  jeśli jesteś dojrzałym facetem w wieku minimum 21 lat. Jak masz ochotę mnie lepiej poznać to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą :)
 tutaj na forum dużo waginosceptyków, nie wiem czy znajdziesz amatora
Avatar
malinka97 / 24 lipca 2019 o 14:51
-8
Hej, Nazywam się Karolina mam 21 lat i jestem studentką :) Napisz do mnie na ***s://wyspalasek.pl/malinka97/ jeśli jesteś dojrzałym facetem w wieku minimum 21 lat. Jak masz ochotę mnie lepiej poznać to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą :)
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.08.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.08.2019 0 0

Lublin: Stancja czy akademik? W tych trzech dzielnicach studenci szukają najrzadziej

Lublin: Stancja czy akademik? W tych trzech dzielnicach studenci szukają najrzadziej 2 7

"Cześć, troje studentów szuka mieszkania, najlepiej blisko uczelni, z dobrym dojazdem do centrum". Takie ogłoszenia zasypują w wakacje internet

Zakaz wyrzucania jedzenia. Sklepy nie będą już marnować żywności

Zakaz wyrzucania jedzenia. Sklepy nie będą już marnować żywności 257 2

Od września sklepy powierzchni powyżej 400 mkw. będą miały obowiązek bezpłatnego przekazywania niesprzedanych, ale dobrych jakościowo artykułów spożywczych, organizacjom charytatywnym. Z czasem będą musiały to robić także mniejsze sklepy

Milionowe długi szpitala przy al. Kraśnickiej. Zlikwidują onkologię

Milionowe długi szpitala przy al. Kraśnickiej. Zlikwidują onkologię 200 34

30 września ma zostać zamknięta onkologia w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie. To jeden z efektów programu naprawczego, który ma pomóc lecznicy w wyjściu z wielomilionowych długów.

Były radny Piotr Dreher w spółce Motor Lublin

Były radny Piotr Dreher w spółce Motor Lublin 0 14

Piotr Dreher, były miejski radny PO, a obecnie dyrektor szpitala neuropsychiatrycznego przy ul. Abramowickiej został nowym członkiem rady nadzorczej spółki Motor Lublin, której większościowym udziałowcem (ponad 93 proc. głosów) jest miasto

Biała Podlaska: Prace w parku Radziwiłłowskim na finiszu

Biała Podlaska: Prace w parku Radziwiłłowskim na finiszu 8 1

Na terenie parku Radziwiłłowskiego większość prac jest już na finiszu. Amfiteatr z zadaszeniem zobaczymy jesienią.

Vintage w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie
24 sierpnia 2019, 11:00

Vintage w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie 0 0

Lubisz modę i sztukę? Czujesz, że czas odświeżyć garderobę? Już w sobotę o godz. 11 w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie zacznie się pierwsza edycja targów Artmodes, na których nie zabraknie ciekawych i wyszukanych ubrań oraz dodatków

Afera w urzędzie miasta. Sprawa trafiła do prokuratury

Afera w urzędzie miasta. Sprawa trafiła do prokuratury 0 9

Niewykluczone, że prokurator będzie musiał przesłuchać m.in. wiceprezydenta, dyrektora departamentu, przewodniczącego związków i wizytatorów kuratorium. Wszystko przez wyciek z komisji konkursowej na dyrektorów szkół

"Czas zakończyć wojnę polsko–polską". Koalicja Obywatelska wystartowała z kampanią w Białej Podlaskiej

"Czas zakończyć wojnę polsko–polską". Koalicja Obywatelska wystartowała z kampanią w Białej Podlaskiej 14 17

– Czas zakończyć polsko –polską wojnę – tymi słowa poseł Stanisław Żmijan (PO) zainaugurował wraz innymi kandydatami z listy Koalicji Obywatelskiej kampanię wyborczą w Białej Podlaskiej.

Maciej Kołodziejczyk (LUK Politechnika Lublin): Nie będziemy kłaniać się w pas

Maciej Kołodziejczyk (LUK Politechnika Lublin): Nie będziemy kłaniać się w pas 0 0

Rozmowa z Maciejem Kołodziejczykiem, trenerem siatkarzy LUK Politechnika Lublin, beniaminka I ligi

Lublin: Wojsko wyprzedaje sprzęt z demobilu. Na liście są 173 pozycje

Lublin: Wojsko wyprzedaje sprzęt z demobilu. Na liście są 173 pozycje 8 0

Samochody, kosiarki, instrumenty muzyczne, pontony. 29 sierpnia Oddział Regionalny Agencji Mienia Wojskowego w Lublinie przeprowadzi pisemny przetarg na sprzedaż powojskowego mienia.

W Lublinie zaświecą nowe neony w ramach akcji NeonArt

W Lublinie zaświecą nowe neony w ramach akcji NeonArt 0 5

25 projektów neonów w ramach akcji NeonArt ma już Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry”.

Konkurs Urzędu Miejskiego na danie z... roślin chronionych. Autorka regulaminu tłumaczy

Konkurs Urzędu Miejskiego na danie z... roślin chronionych. Autorka regulaminu tłumaczy 0 4

Konkurs kulinarny na danie, które powstało na bazie roślin chronionych. Taki zapis znalazł się w regulaminie konkursu współorganizowanego przez Urząd Miejski w Poniatowej (powiat opolski). Burmistrz Poniatowej i autorka regulaminu wyjaśniają, że doszło do pomyłki. Została poprawiona po interwencji mediów

"Gramy dla Oli". Koncert charytatywny w Międzyrzecu Podlaskim
31 sierpnia 2019, 17:00

"Gramy dla Oli". Koncert charytatywny w Międzyrzecu Podlaskim 1 0

Zagrają dla Oli. Charytatywny koncert odbędzie się 31 sierpnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Międzyrzecu Podlaskim. Na miejscu prowadzono będzie zbiórka na rzecz Aleksandry Włodarczyk, o której pisaliśmy w lipcu.

Informatyczny geniusz. Rozmowa z Markiem Skibą, medalistą Olimpiady Informatycznej w Baku

Informatyczny geniusz. Rozmowa z Markiem Skibą, medalistą Olimpiady Informatycznej w Baku 1 8

Rozmowa z Markiem Skibą, absolwentem I LO im. Stanisława Staszica, który wywalczył brązowy medal na XXXI Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej w Baku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!