Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

24 lipca 2019 r.
14:03

Stworzyła wyjątkową farmę. Nie stosuje żadnych pestycydów, oprysków i maszyn

Autor: Zdjęcie autora agdy
73 14 A A

To nie jest powszechne, ale możliwe, by wyhodowane pod Szczebrzeszynem marchewki i buraczki wysyłać do Dubaju czy Paryża. – Były takie zamówienia, ale najwięcej odbiorców mamy z Warszawy – mówi właścicielka ekologicznej farmy w Kawęczynku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kiedy gmina przyjmuje delegację ekologów z Niemiec, to goście oglądają zabytki, Szczebrzeski Park Krajobrazowy i jadą do Kawęczynka na ekologiczną farmę Marty Gładuń. Ostatnio jej właścicielka była gościem na sesji rady miasta. Dzieliła się swoimi doświadczeniami w prowadzeniu uprawy ekologicznych warzyw. Mówiła o ekologii i zdrowiu.

Stonkę zbierają wszyscy

– Już chyba po roku byłam swoja. Kiedy mieszkańcy zobaczyli, że nam urosło i ile pracy w to wkładamy, przestałam być panią z Warszawy. Kiedy jadę na farmę to wszyscy sobie machamy. A jestem w ogrodzie trzy, cztery razy dziennie – opowiada Marta Gładuń, właścicielka Ogrodu Szambala.

Pod Szczebrzeszynem na około 4 hektarach założyła farmę na której nie stosuje żadnych pestycydów, oprysków i maszyn. Wszystko jest robione ręcznie. Chwasty się wyrywa. Z insektami walczy stosując naturalne odstraszacie – środki oparte na bazie wyciągów roślinnych, np. ze skrzypu, pokrzywy, rabarbaru, wrotycza, czosnku. Poza tym rośnie tu wiele gatunków roślin, które się wspierają. To zachowanie bioróżnorodności sprzyja walce z insektami.

– A jak jest stonka? No to stawiam na nogi całą rodzinę, przyjaciół i zaprzyjaźnionych klientów i wszyscy zbierają – dodaje.

Od Detoxu do ogrodu

Jest pierwszą osobą w rodzinie, która ma jakiś związek z uprawą. Pytana o wykształcenie, żartuje, że pierwszy jej dyplom to szkoła muzyczna, klasa fortepianu. Dużo podróżowała, szczególnym zainteresowaniem darzy Tybet i Indie. Rano, zamiast kawy dzień zaczyna zestawem ćwiczeń zwanych pięcioma rytuałami tybetańskimi. Nazwa ogrodu - Szambala - nawiązuje do mitycznej krainy, głównego centrum duchowego Ziemi, które położone jest w Himalajach.

– Nie jestem ani rolnikiem, ani ogrodnikiem. Miałam pomysł na farmę a właściwie to konsumenci mnie namówili do jej założenia. Zawsze interesowałam się zdrowiem. Od ponad dwudziestu lat prowadzę Detox. To oczyszczanie ciała z toksyn za pomocą kontrolowanej głodówki. Osoby, które po takim turnusie zauważyły różnicę w jakości życia i poczuły się lepiej, pytały co my teraz mają jeść. Właściwie na ich zamówienie, najpierw wydzierżawiłam gospodarstwo na Mazowszu, żeby zobaczyć czy to w ogóle jest możliwe. Czy faktycznie można hodować warzywa bez jakiekolwiek chemii. Znalazłam fachowców, absolutnych pasjonatów, którzy podpowiadali jak to zrobić. Okazało się, że można. Bardzo ciężko trzeba pracować, ale można.

Kiedyś też były plony

Cztery lata temu Marta Gładuń przeprowadziła się na stałe z Warszawy do Szczebrzeszyna.

– Ogród jest w niezwykłym miejscu, w otulinie parku narodowego. Musiałam wszystko ogrodzić z uwagi na zwierzęta, zrobić studnię. Jeszcze inwestuję i dokładam. Może przyszły rok będzie na zero? Ale już teraz sprzedajemy wszystko co urośnie, nawet czasami brakuje, bo tylu jest chętnych. Farmą coraz częściej interesują się blogerki zdrowotne, lekarki, dietetycy – opowiada. – Korzystamy z doświadczeń niemieckiego związku Demeter, który zasady prowadzenia gospodarstwa biodynamicznego stosuje od 1924 roku. Rozmawiam też ze starszymi mieszkańcami Szczebrzeszyna i Kawęczynka pytając jak uprawiali ich ojcowie, dziadkowie. Przecież wtedy też były plony. Nagrywam te porady. Prosimy, żeby nas odwiedzili, zobaczyli czy nie robimy błędów. To też powód dlaczego nie jestem obca.

Nie ma suszy gdy obok las

Zasada działania firmy jest prosta. Kupujący zamawia warzywa w internecie. Wybiera wielkość paczki, decyduje czy chce dostaw stałych czy jednorazowej. Płaci i czeka. Na mejla z informacją jakie warzywa sezonowe do niego przyjadą i na kuriera z torbą. Na przykład z: ziemniakami, botwinką, selerem naciowym, marchewką, cukinią, białą cebulą, kapustą stożkową, sałatą, natką pietruszki, ogórkami gruntowymi i fasolką szparagową. Są też przetwory. Mniej proste jest wyprodukowanie tego, co do paczek trafia. 

– Grunt jest specyficzny. Albo gubisz kalosze w błocie i wracasz boso. Albo jest pył zbity jak cement. Jednak pięć centymetrów pod tym pyłem jest wilgoć. W tym roku nie nawadnialiśmy – tłumaczy.

***

Sezon na wysyłanie warzyw w Ogrodzie Szambala zaczyna się pod koniec kwietnia.

– Mam nadzieję, że będzie tyle warzyw, że ten zakończy się w lutym. Piwnica do przechowywania to kolejna pilna inwestycja. Teraz korzystam z uprzejmości gospodarzy i zdarza się, że zapominamy w czyjej piwnicy co leży – dodaje.

 Pani Marta pytana czy narzeka na suszę, mówi, że nie jest najgorzej, bo jej pole ma po sąsiedzku lasy. – To jest magazyn wilgoci, drzewa zatrzymują poranną rosę, wszystko jest jak podlane.

Kiedy pytam czy będzie startowała na burmistrza Szczebrzeszyna długo się śmieje i mówi, że Ogród Szambala jej zupełnie wystarczy.

e-Wydanie

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Anonim / 24 lipca 2019 o 14:47
+12
Tylko brać przykład z kobietki. Jej przynajmniej się chce coś robić.
Avatar
Ogrodnik / 24 lipca 2019 o 16:21
+10
Niestosuje maszyn? Ciekawe jak ta pani spulchnia ziemię szpadlem? Wątpię. Koń i pług raczej też nie. Więc chyba ktoś nie do końca mòwi prawdę. Mam też ogròd i wiem że ręcznie to najwyżej może plewić.
Avatar
KL / 24 lipca 2019 o 14:41
+7
Może potrzebuję mężczyzny w sile wieku do wszystkiego?
Avatar
Gość / 24 lipca 2019 o 14:28
+5
... może i nie pryska, ale jej sąsiedzi na 100% pryskają :)
Avatar
yaneck / 24 lipca 2019 o 16:14
+4
Fajna te reklama - taka mało zawoalowana...
Avatar
Weteran / 27 lipca 2019 o 11:01
+2
Kiedys za komuny, kiedy byla straszliwa bieda, kazdy skrawek ziemi wykorzystany byl pod uprawe ziemniakow, jarzyn, drzew czy krzewow owocowych, z reguły nie uzywano nawozow tylko obornik, obecnie tys ha lezy odlogiem, bo nic sie nie "oplaca", zaniedbane ogrodki działkowe w miastach, znam ludzi ze wsi ktorzy maja spore dzialki, ale kartofle, marchewke kupuja w sklepie, bo nie chce sie schylic, jak by byla taka bieda jak wtedy to by się opłacało i jeszcze sie dziwia, ze pietruszka  po 20zl.
Avatar
Xxx / 26 lipca 2019 o 14:52
+2
Nie bardzo wierze ze 4 hektary pola obrabia wylacznie rekoma!!! Samo plewienie badylska ile zajmuje. Ten kto ma pole to wie czym to "pachnie". A jeszcze przy takim areale? To z tego pola nie schodzić trzeba 24/dobe z 20 osobom. A moze to wplyw tybetanskich i/lub indianskich rytuałow! Bajki tu opisujecie i tyle!!!
Avatar
tadaaam / 24 lipca 2019 o 19:17
+2
Dane MRiRW: "W 2017 r. działalność w zakresie certyfikowanego rolnictwa ekologicznego prowadziło 21 400 podmiotów, w tym 20 257 rolników ekologicznych gospodarujących na powierzchni 495 tys.... Tak więc każde z tych gospodarstw udowadnia, że gospodarowanie bez chemii jest możliwe i całkiem popularne w Polsce a jeszcze bardziej w krajach cywilizowanych... Wartość rynku żywności ekologicznej (organic food) na świecie w 2018 przekroczył 50 mld USD i szacuję się że się podwoi do 20125 roku..!!!  
 ... oczywiście do 2025 roku!!!
Avatar
inna 25+ / 24 lipca 2019 o 15:20
+2
Hej, Nazywam się Karolina mam 21 lat i jestem studentką :) Napisz do mnie na ***s://wyspalasek.pl/malinka97/  jeśli jesteś dojrzałym facetem w wieku minimum 21 lat. Jak masz ochotę mnie lepiej poznać to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą :)
 tutaj na forum dużo waginosceptyków, nie wiem czy znajdziesz amatora
Avatar
Gość / 24 lipca 2019 o 14:12
+2
pani powinna zgłosić się do programu rolniczka szuka męża
Avatar
yoyo / 5 sierpnia 2019 o 22:16
0
A nagie ślimaki? Nie ma? Czy też zbierane?
Avatar
Weteran / 27 lipca 2019 o 11:01
+2
Kiedys za komuny, kiedy byla straszliwa bieda, kazdy skrawek ziemi wykorzystany byl pod uprawe ziemniakow, jarzyn, drzew czy krzewow owocowych, z reguły nie uzywano nawozow tylko obornik, obecnie tys ha lezy odlogiem, bo nic sie nie "oplaca", zaniedbane ogrodki działkowe w miastach, znam ludzi ze wsi ktorzy maja spore dzialki, ale kartofle, marchewke kupuja w sklepie, bo nie chce sie schylic, jak by byla taka bieda jak wtedy to by się opłacało i jeszcze sie dziwia, ze pietruszka  po 20zl.
Avatar
Xxx / 26 lipca 2019 o 14:52
+2
Nie bardzo wierze ze 4 hektary pola obrabia wylacznie rekoma!!! Samo plewienie badylska ile zajmuje. Ten kto ma pole to wie czym to "pachnie". A jeszcze przy takim areale? To z tego pola nie schodzić trzeba 24/dobe z 20 osobom. A moze to wplyw tybetanskich i/lub indianskich rytuałow! Bajki tu opisujecie i tyle!!!
Avatar
tadaaam / 24 lipca 2019 o 19:17
+2
Dane MRiRW: "W 2017 r. działalność w zakresie certyfikowanego rolnictwa ekologicznego prowadziło 21 400 podmiotów, w tym 20 257 rolników ekologicznych gospodarujących na powierzchni 495 tys.... Tak więc każde z tych gospodarstw udowadnia, że gospodarowanie bez chemii jest możliwe i całkiem popularne w Polsce a jeszcze bardziej w krajach cywilizowanych... Wartość rynku żywności ekologicznej (organic food) na świecie w 2018 przekroczył 50 mld USD i szacuję się że się podwoi do 20125 roku..!!!  
 ... oczywiście do 2025 roku!!!
Avatar
tadaaam / 24 lipca 2019 o 19:16
+1
Dane MRiRW: "W 2017 r. działalność w zakresie certyfikowanego rolnictwa ekologicznego prowadziło 21 400 podmiotów, w tym 20 257 rolników ekologicznych gospodarujących na powierzchni 495 tys.... Tak więc każde z tych gospodarstw udowadnia, że gospodarowanie bez chemii jest możliwe i całkiem popularne w Polsce a jeszcze bardziej w krajach cywilizowanych... Wartość rynku żywności ekologicznej (organic food) na świecie w 2018 przekroczył 50 mld USD i szacuję się że się podwoi do 20125 roku..!!!  
Avatar
Gość / 24 lipca 2019 o 17:43
0
Rozumiem, że w promieniu dwóch kilometrów też nikt nie pryska i nie używa chemii...takie cuda to nie u nas...
Avatar
Ogrodnik / 24 lipca 2019 o 16:21
+10
Niestosuje maszyn? Ciekawe jak ta pani spulchnia ziemię szpadlem? Wątpię. Koń i pług raczej też nie. Więc chyba ktoś nie do końca mòwi prawdę. Mam też ogròd i wiem że ręcznie to najwyżej może plewić.
Avatar
yaneck / 24 lipca 2019 o 16:14
+4
Fajna te reklama - taka mało zawoalowana...
Avatar
inna 25+ / 24 lipca 2019 o 15:20
+2
Hej, Nazywam się Karolina mam 21 lat i jestem studentką :) Napisz do mnie na ***s://wyspalasek.pl/malinka97/  jeśli jesteś dojrzałym facetem w wieku minimum 21 lat. Jak masz ochotę mnie lepiej poznać to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą :)
 tutaj na forum dużo waginosceptyków, nie wiem czy znajdziesz amatora
Avatar
malinka97 / 24 lipca 2019 o 14:51
-8
Hej, Nazywam się Karolina mam 21 lat i jestem studentką :) Napisz do mnie na ***s://wyspalasek.pl/malinka97/ jeśli jesteś dojrzałym facetem w wieku minimum 21 lat. Jak masz ochotę mnie lepiej poznać to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą :)
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 20.08.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 20.08.2019 0 0

Radny PSL ostro o kandydacie ze wspólnej listy z Kukizem. "Ujadał na PSL przez 4 lata"

Radny PSL ostro o kandydacie ze wspólnej listy z Kukizem. "Ujadał na PSL przez 4 lata" 0 37

Przemysław Litwiniuk, radny sejmiku i szef PSL w powiecie bialskim krytykuje wystawienie posła Jarosława Sachajki z Kukiz’15 jako „jedynki” ludowców w naszym regionie. W mediach społecznościowych wyznał nawet, że szybciej zagłosowałby na Dariusza Stefaniuka (PiS), wicemarszałka województwa z Białej Podlaskiej, który również startuje do Sejmu.

Remis traktują jak zwycięstwo, czyli opinie po meczu Motor - Orlęta

Remis traktują jak zwycięstwo, czyli opinie po meczu Motor - Orlęta 0 2

Motor zremisował w niedzielny wieczór z Orlętami Spomlek 0:0. Efekt? Po trzech kolejkach klub z Lublina nadal nie ma na koncie ani jednego zwycięstwa. Jak zawody oceniają trenerzy obu ekip?

Potężna burza na północy woj. lubelskiego. Zalane ulice, połamane drzewa
galeria

Potężna burza na północy woj. lubelskiego. Zalane ulice, połamane drzewa 81 13

W poniedziałek po godz. 19 nad Białą Podlaską przeszła potężna ulewa i burza. Przy takich opadach, jak zwykle najwięcej wody zgromadziło się na ulicy Jana III Sobieskiego oraz na skrzyżowaniu tej ulicy z Janowską.

Powstanie nowa altana w Ogrodzie Saskim

Powstanie nowa altana w Ogrodzie Saskim 0 9

Do końca listopada gotowa ma być nowa altana w Ogrodzie Saskim. Taki termin narzuca Urząd Miasta, który ogłosił przetarg na wykonanie konstrukcji. W przeciwieństwie do starej, nowa ma być dostępna dla osób na wózkach inwalidzkich oraz prowadzących wózki dziecięce

Lublin: Przez 62 lata był tu sklep metalowy. Teraz są apartamenty [zdjęcia]
galeria

Lublin: Przez 62 lata był tu sklep metalowy. Teraz są apartamenty [zdjęcia] 72 14

Ul. Kowalska 12. W miejscu, gdzie przez 62 lata funkcjonował najbardziej znany sklep metalowy powstały Apartamenty Centrum RS SUITES

Ma 105 lat i operację za sobą. Lekarz: Spotkanie z chorą było wzruszające

Ma 105 lat i operację za sobą. Lekarz: Spotkanie z chorą było wzruszające 33 2

– Świat mi się otworzył. Bardzo dziękuję! – cieszy się 105-letnia Wanda Pożarowszczyk z Lublina, która kilka tygodni temu przeszła operację zaćmy w wojewódzkim szpitalu przy al. Kraśnickiej. To prawdopodobnie najstarsza pacjentka w Polsce, u której wykonano taki zabieg

Lublin: Zamykają przystanek pl. Bychawski 01

Lublin: Zamykają przystanek pl. Bychawski 01 0 4

Od środy nieczynny będzie przystanek pl. Bychawski 01 znajdujący się na początku ul. Kunickiego

Po dwóch wypadkach spore utrudnienia na DK17

Po dwóch wypadkach spore utrudnienia na DK17 0 0

Jedna osoba została poszkodowana w wypadku w miejscowości Ignasin w powiecie krasnostawskim. Z kolei w wypadku w Chomęciskach Małych ranne są cztery osoby. Ruchem kieruje policja

PiS rozpoczęło kampanię w Lubelskiem i pokazało billboard wyborczy

PiS rozpoczęło kampanię w Lubelskiem i pokazało billboard wyborczy 0 51

Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie zainaugurowało w poniedziałek kampanię wyborczą w województwie lubelskim. Ugrupowanie, w obecności kandydatów do Sejmu i Senatu, zaprezentowało swój billboard i rozpoczęło zbieranie podpisów poparcia.

Fonie Lublina: Moniuszko i Fryderyk Chopin
24 sierpnia 2019, 18:00

Fonie Lublina: Moniuszko i Fryderyk Chopin 0 0

Kolejny koncert w ramach Festiwalu Fonie Lublina odbędzie się 24 sierpnia o godz. 18 w Trybunale Koronnym. Tym razem Grzegorz Biegas, Ewa Biegas i Agnieszka Schulz-Brzyska zaprezentują dzieła Moniuszki i Chopina.

Lubelskie: Koalicja Obywatelska przedstawiła pełne listy wyborcze

Lubelskie: Koalicja Obywatelska przedstawiła pełne listy wyborcze 17 81

Przedstawiamy Drużynę Jutra, która nie idzie do Sejmu i Senatu po to, aby korzystać z państwowych limuzyn. Idziemy tam po to, aby pomagać ludziom – zapewniał Grzegorz Schetyna prezentując pełne listy wyborcze Koalicji Obywatelskiej

Śmierć w izbie wytrzeźwień w Lublinie. Interweniuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Śmierć w izbie wytrzeźwień w Lublinie. Interweniuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka 24 5

Helsińska Fundacja Praw Człowieka interweniuje w sprawie 36-latka, który zmarł w lubelskiej izbie wytrzeźwień. Dokładne okoliczności jego śmierci wyjaśnia prokuratura. Rodzina zmarłego podejrzewa, że mógł on zostać pobity

Wojcieszków: Biblioteka zachęca do... rehabilitacji

Wojcieszków: Biblioteka zachęca do... rehabilitacji 0 1

Biblioteka w Wojcieszkowie (powiat łukowski) realizuje nietypowy projekt. Będzie to połączenie kultury i... rehabilitacji.

Konkurs na dyrektora MOSiR Puławy zaskarżony

Konkurs na dyrektora MOSiR Puławy zaskarżony 5 19

Jeden z odrzuconych kandydatów startujących w konkursie na dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Puławach nie zgadza się z decyzją komisji. Zaskarżył ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. – Jeśli wygram to będzie kompromitacja puławskich władz – mówi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!