Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

7 lipca 2010 r.
10:10
Edytuj ten wpis

"Jak zamontują antenty, to będę omijać kościół z daleka"

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 11 A A

Mieszkańcy Szczebrzeszyna sprzeciwiają się budowie tzw. stacji bazowej telefonii komórkowej na wieży zabytkowego kościoła św. Mikołaja. Protest do Starostwa Powiatowego w Zamościu podpisało prawie 100 osób.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Montaż tych anten będzie dla mnie po prostu katastrofą! – denerwuje się 76-letni Jan Borowiec ze Szczebrzeszyna. – Jestem katolikiem, ale będę wtedy musiał omijać ten piękny kościół z daleka. Zrobię wszystko, żeby tej inwestycji zapobiec.

Pan Jan od ponad 15 lat choruje na serce. Ma wszczepiony tzw. rozrusznik. Jak ognia unika linii wysokiego napięcia, telefonów komórkowych i m.in. anten telefonii komórkowych.

– Przechodząc obok takich urządzeń odczuwam drgania w rozruszniku i źle się czuję – tłumaczy Borowiec. – Lekarka powiedziała mi, że mam się od nich trzymać z daleka. Tymczasem taką stację chcą zamontować na moim kościele. Tak nie wolno!

– Kościelna wieża to nie miejsce dla anten, tylko dla... krzyża – dodaje 40-letnia mieszkanka Szczebrzeszyna. – Takie pomysły nas gorszą. Anteny zeszpecą też piękny zabytek!

O tej sprawie już pisaliśmy. Unikatowy kościół św. Mikołaja w Szczebrzeszynie został wybudowany na początku XVII w. Jego okazała bryła (wybudowana w stylu renesansu lubelskiego) jest wizytówką miasta.

To właśnie taki "obiekt” upatrzyła sobie Polska Telefonia Cyfrowa. Na kościelnej wieży chcą zamontować tzw. stację bazową, złożoną z kilku anten.

W ub. roku sprawa stanęła na sesji miejscowej RM. Burmistrz się wahał (początkowo odmówił wydania decyzji), ale w końcu się ugiął.

– Taka jest procedura. Czy nam się to podoba, czy nie – mówił na sesji Marian Mazur, burmistrz Szczebrzeszyna.

Sprawa trafiła do Starostwa Powiatowego w Zamościu. Ta instytucja także zatwierdziła projekt. Mieszkańcy domów położonych blisko kościoła są oburzeni. Prawie 100 osób podpisało się pod protestem. Trafi on do zamojskiego starostwa.

– Będziemy protestować gdzie się tylko da – zapewnia Borowiec. – Parafianie anten nie chcą!

Czy protest może być skuteczny?

– Sprawa jest trudna – przyznaje Jerzy Zawadzki, sekretarz Starostwa Powiatowego w Zamościu. – Na pewno protest zostanie rozpatrzony. Jak ta sprawa się dalej potoczy? Naprawdę trudno teraz powiedzieć.

Próbowaliśmy skontaktować się dzisiaj z Andrzejem Pikulą, proboszczem parafii p.w. św. Mikołaja w Szczebrzeszynie. Był jednak nieuchwytny.

– Delegacja parafian była jakiś czas u proboszcza w tej sprawie, ale był głuchy na argumenty – mówią parafianie.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
teresa / 3 listopada 2010 o 22:53
0
rozumiem -nadajnik. Ale nie na wieży kościoła.Każdy ma prawo tam chodzić, a niektórzy mają problemy zdrowotne np. rozrusznik, a to też ludzie w pełni praw.
Avatar
~kasandra~ / 13 lipca 2010 o 15:51
0
A gdzie jest jaka wieża kościelna bez nadajników?Przecież to gotowa forsa za nic dla klechów.
Avatar
bambosh / 7 lipca 2010 o 17:23
0
To wszystko to"Sranie w banie Mocium Panie!" Dziadkowi jeśli wszystko przeszkadza,to niech się przeprowadzi do domku w lesie-bez telewizora,mediów i prądu-tam będzie miał "spokój i świże puwietrze"... Stare dziadki to się zrobiły marudne,że szok! Osobiście znam sporo takich starych hipokrytów,którzy to "ledwo łażą na kulach"-ale gdy jest promocja np.taniego schabu w hipermarkecie,to kule biorą pod pachę i biegiem zapi*przają aby zdążyć! Tu np.macie link do takiego filmiku,gdzie stare babki biegną:
youtube.com/watch?v=U1_o5sLhLLs
Nie cierpię obłudy starszych osób! Wrrrr!
To wszystko to"Sranie w banie Mocium Panie!" Dziadkowi jeśli wszystko przeszkadza,to niech się przeprowadzi do domku w lesie-bez telewizora,mediów i prądu-tam będzie miał "spokój i świże puwietrze"... Stare dziadki to się zrobiły marudne,że szok! Osobiście znam sporo takich starych hipokrytów,którzy to "ledwo łażą na kulach"-ale gdy jest promocja np.taniego schabu w hipermarkecie,to kule biorą pod pachę i biegiem zapi*przają aby zdążyć! Tu np.macie link do takiego filmiku,gdzie stare babki biegną:rozwiń
Avatar
ixi / 7 lipca 2010 o 14:32
0
Radzę skargi kierować do tego co wygrał u was wybory prezydenckie.......!!!!!! Buhahahahaha:)
Avatar
kokoszka / 7 lipca 2010 o 13:25
0
A&O napisał:
Jak są zamontowane na nowych kościołach to normalka, ale nie na osiemnastowiecznym zabytku!!!! Widział ktoś anteny komórkowe na synagogach albo meczetach ???


zapraszam do Częstochowy, tam na wieży w klasztorze są właśnie zamontowane nadajniki i ich nie widać bo są tak dobrze zamaskowane i nikomu nie przeszkadza że one tam są a i bracia z klasztoru mają extra kasę na ewentualne inwestycje i remonty.
Avatar
A&O / 7 lipca 2010 o 13:20
0
Jak są zamontowane na nowych kościołach to normalka, ale nie na osiemnastowiecznym zabytku!!!! Widział ktoś anteny komórkowe na synagogach albo meczetach ???
Avatar
bambosh / 7 lipca 2010 o 13:18
0
Dziadki!-nie denerwujcie się!-bo dzięki takim antenom będziecie mogli do Ojca Rydzyka zadzwonić! :-)
Avatar
kjhgfd / 7 lipca 2010 o 11:56
0
Przyjrzyjcie się np w Lublinie... Stacje GSM na wieżach kościelnych to normalka... Przecież to ekstra kasa... Tylko czemu nikt nie protestuje jak wtedy na Porębie? A zwłaszcza emeryci, którzy w naszym kraju są największą grupą odbiorców produktu Kościół...
Avatar
crx / 7 lipca 2010 o 11:19
0
Tylefonija komórkowa powinno zrobić piknik dla chłopów i nich jaki łucony wyjaśni im czy je zagróżenie czy ni.Inaczy z nimi sie ni dogada.A te chłopy wytłumaczo babom i bydzie po sprawie.Wim coś ło tym bo miałech dawni firme na Lubelszyźni.
Avatar
qwerty / 7 lipca 2010 o 11:13
0
Proboszcz głuchy bo zapewne wziął za to niezłą kasę. a co na to konserwator zabytków?
Avatar
teresa / 3 listopada 2010 o 22:53
0
rozumiem -nadajnik. Ale nie na wieży kościoła.Każdy ma prawo tam chodzić, a niektórzy mają problemy zdrowotne np. rozrusznik, a to też ludzie w pełni praw.
Avatar
~kasandra~ / 13 lipca 2010 o 15:51
0
A gdzie jest jaka wieża kościelna bez nadajników?Przecież to gotowa forsa za nic dla klechów.
Avatar
bambosh / 7 lipca 2010 o 17:23
0
To wszystko to"Sranie w banie Mocium Panie!" Dziadkowi jeśli wszystko przeszkadza,to niech się przeprowadzi do domku w lesie-bez telewizora,mediów i prądu-tam będzie miał "spokój i świże puwietrze"... Stare dziadki to się zrobiły marudne,że szok! Osobiście znam sporo takich starych hipokrytów,którzy to "ledwo łażą na kulach"-ale gdy jest promocja np.taniego schabu w hipermarkecie,to kule biorą pod pachę i biegiem zapi*przają aby zdążyć! Tu np.macie link do takiego filmiku,gdzie stare babki biegną:
youtube.com/watch?v=U1_o5sLhLLs
Nie cierpię obłudy starszych osób! Wrrrr!
To wszystko to"Sranie w banie Mocium Panie!" Dziadkowi jeśli wszystko przeszkadza,to niech się przeprowadzi do domku w lesie-bez telewizora,mediów i prądu-tam będzie miał "spokój i świże puwietrze"... Stare dziadki to się zrobiły marudne,że szok! Osobiście znam sporo takich starych hipokrytów,którzy to "ledwo łażą na kulach"-ale gdy jest promocja np.taniego schabu w hipermarkecie,to kule biorą pod pachę i biegiem zapi*przają aby zdążyć! Tu np.macie link do takiego filmiku,gdzie stare babki biegną:rozwiń
Avatar
ixi / 7 lipca 2010 o 14:32
0
Radzę skargi kierować do tego co wygrał u was wybory prezydenckie.......!!!!!! Buhahahahaha:)
Avatar
kokoszka / 7 lipca 2010 o 13:25
0
A&O napisał:
Jak są zamontowane na nowych kościołach to normalka, ale nie na osiemnastowiecznym zabytku!!!! Widział ktoś anteny komórkowe na synagogach albo meczetach ???


zapraszam do Częstochowy, tam na wieży w klasztorze są właśnie zamontowane nadajniki i ich nie widać bo są tak dobrze zamaskowane i nikomu nie przeszkadza że one tam są a i bracia z klasztoru mają extra kasę na ewentualne inwestycje i remonty.
Avatar
A&O / 7 lipca 2010 o 13:20
0
Jak są zamontowane na nowych kościołach to normalka, ale nie na osiemnastowiecznym zabytku!!!! Widział ktoś anteny komórkowe na synagogach albo meczetach ???
Avatar
bambosh / 7 lipca 2010 o 13:18
0
Dziadki!-nie denerwujcie się!-bo dzięki takim antenom będziecie mogli do Ojca Rydzyka zadzwonić! :-)
Avatar
kjhgfd / 7 lipca 2010 o 11:56
0
Przyjrzyjcie się np w Lublinie... Stacje GSM na wieżach kościelnych to normalka... Przecież to ekstra kasa... Tylko czemu nikt nie protestuje jak wtedy na Porębie? A zwłaszcza emeryci, którzy w naszym kraju są największą grupą odbiorców produktu Kościół...
Avatar
crx / 7 lipca 2010 o 11:19
0
Tylefonija komórkowa powinno zrobić piknik dla chłopów i nich jaki łucony wyjaśni im czy je zagróżenie czy ni.Inaczy z nimi sie ni dogada.A te chłopy wytłumaczo babom i bydzie po sprawie.Wim coś ło tym bo miałech dawni firme na Lubelszyźni.
Avatar
qwerty / 7 lipca 2010 o 11:13
0
Proboszcz głuchy bo zapewne wziął za to niezłą kasę. a co na to konserwator zabytków?
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 0

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 9 0

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 8 5

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 19 8

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 32 11

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 4

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 9 21

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 8

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 4 20

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!