Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

17 listopada 2009 r.
14:12
Edytuj ten wpis

Kirkut w Szczebrzeszynie wygląda jak pobojowisko

0 31 A A

Dziury w siatce, paskudna brama, wszędobylskie zarośla, góry śmieci, butelki i… zużyte prezerwatywy. Na taki obrazek natknął się Tomasz Pańczyk z Warszawy wraz z pracownikiem Muzeum Żydów Polskich na szczebrzeskim cmentarzu. Byli tym zbulwersowani. Sprawa trafiła m.in. do kancelarii Prezydenta RP.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– To piękny, unikatowy cmentarz – mówi Tomasz Pańczyk. – To co się tam dzieje, budzi sprzeciw. To są potworne zaniedbania! A wystarczyłaby chociaż odrobina życzliwości miejscowych władz, żeby to zmienić.

Żydowski cmentarz w Szczebrzeszynie jest wyjątkowy. Funkcjonował przez ponad 400 lat. Zachowało się tam ok. 2 tys. macew (nagrobków), w tym wiele z XVI i XVII w. To miejsce szczególne także z innego względu. Podczas wojny Niemcy rozstrzeliwali tam Żydów ze Szczebrzeszyna. Kirkut jest często odwiedzany przez turystów.

– Są tam wspaniałe zabytki, które należy ratować i… się nimi szczycić – podkreśla regionalista. – To jeden z czterech najstarszych żydowskich najcenniejszych cmentarzy żydowskich w Polsce. Niektóre z macew to dzieła sztuki.

Pańczyk wybrał się do Szczebrzeszyna pod koniec września. Towarzyszył mu jeden z pracowników Muzeum Żydów Polskich. Wrażenia przelali na pismo, które trafiło m.in. do burmistrza Szczebrzeszyna.

– To co tam zastaliśmy, wprawiło nas w osłupienie – relacjonował w swojej korespondencji Pańczyk. – Pomijam milczeniem dziury w siatce, paskudną, starą bramę i stan w jakim ten cmentarz się znajduje. Miejsce tonie w chwastach, nie wywieziono też samosiejek wyciętych i złożonych w zeszłym roku! Na całym cmentarzu są śmieci, puste butelki, zużyte prezerwatywy. Znalazłem nawet ślady po palonych ogniskach!

Pismo trafiło nie tylko do burmistrza. Zostało też wysłane do Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, warszawskiego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich oraz naczelnego rabina Polski.

Na reakcję nie trzeba było czekać. Biuro naczelnego rabina Polski interweniowało w tej sprawie w szczebrzeskim UM oraz w… kancelarii Prezydenta RP.

– Prosiliśmy burmistrza o podjęcie działań i zabezpieczenie cmentarza – mówiła nam wczoraj Agnieszka Nieradko z Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy w Biurze Naczelnego Rabina Polski. – Przyłączyła się do tego też FODŻ. Naczelny rabin Polski dostał już odpowiedź od burmistrza Sczezbrzeszyna. Ale jeszcze się z nią nie zapoznał.

Marian Mazur, burmistrz Szczebrzeszyna nie chciał z nami rozmawiać o całej sprawie. Nie darował sobie natomiast złośliwości pod adresem Dziennika Wschodniego (powiedział m.in., że nas "pierniczy”, co nagraliśmy na taśmie).

– Nic nie powiem dla tej gazety, bo i tak wszystko przekręcicie – uciął burmistrz.

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 listopada 2009 o 13:05
0
Jan napisał:
Gdzie można się dowiedzieć czegoś więcej na temat tego kirkutu?


A choćby tutaj: [url="http://www.szczebrzeszyn.net/"]http://www.szczebrzeszyn.net/[/url]
Avatar
Jan / 24 listopada 2009 o 16:12
0
Gdzie można się dowiedzieć czegoś więcej na temat tego kirkutu?
Avatar
al / 24 listopada 2009 o 16:06
0
Piękny jest ten cmentarz, a raczej to co z niego zostało. Naprawdę warto odwiedzić to miejsce. Gdyby zostało zagospodarowane i odpowiednio opiane, byłoby atrakcją turystyczną.
Avatar
R / 24 listopada 2009 o 15:42
0
obserwator napisał:
Polecam odwiedzenie cmentarza w Sieniawie, gm. Łagów, pow. Świebodzin, gdzie wpod koniec lat 80 XXw miejscowy proboszcz katolicki wynajął spychacz i zepchnął poniemieckie nagrobki w kąt cmentarza i tym samym zrobił miejsce na pochówek obecnym parafianom. Różne są "dbania" o cmentarze....

W Szczebrzeszynie przed wojną proboszcz zaczął rozbierać zabytkową cerkiew. Trzeba było użyć siły żeby go powstrzymać. I dzięki temu, że znalazło się kilku odważnych Szczebrzeszyn ma dzisiaj NAJSTARSZĄ w Polsce cerkiew.

W Szczebrzeszynie przed wojną proboszcz zaczął rozbierać zabytkową cerkiew. Trzeba było użyć siły żeby go powstrzymać. I dzięki temu, że znalazło się kilku odważnych Szczebrzeszyn ma dzisiaj NAJSTARSZĄ w Polsce cerkiew. rozwiń
Avatar
obserwator / 24 listopada 2009 o 10:36
0
Gość napisał:
oj rzydzi rzydzi wstydźcie sie swojego zachowania i bierzcie przykład z nas chrześcijan jak dbamy o nasze cmentarze,

Polecam odwiedzenie cmentarza w Sieniawie, gm. Łagów, pow. Świebodzin, gdzie wpod koniec lat 80 XXw miejscowy proboszcz katolicki wynajął spychacz i zepchnął poniemieckie nagrobki w kąt cmentarza i tym samym zrobił miejsce na pochówek obecnym parafianom. Różne są "dbania" o cmentarze....
Avatar
obserwator / 24 listopada 2009 o 10:28
0
a/a napisał:
Większość wpisów świadczy o kompletnym zdziczeniu obyczajów. Cmentarz - nieważne chrześcijański, żydowski czy prawosławny - to w każdej kulturze miejsce otoczone szacunkiem i chronione przed zbezczeszczeniem. W przypadku cmentarzy żydowskich dochodzi jeszcze kwestia moralnej odpowiedzialności chrześcijan za zachowanie pamięci o kulturze i ludziach pochłoniętych przez holocaust, wywołany przecież przez innych chrześcijan, któremu staliśmy się, nie z własnej winy, świadkami. A od strony formalnej - jeśli na terenie danej gminy nie ma związku wyznaniowego, do którego należy teren cmentarza, to jest ona (gmina!) zobowiązana do opieki nad nim. Tyle i aż tyle...

Jak byś nie wiedział, to prawosławie jest jak najbardziej wyznaniem chrześcijańskim

Jak byś nie wiedział, to prawosławie jest jak najbardziej wyznaniem chrześcijańskim rozwiń
Avatar
Gość / 24 listopada 2009 o 10:23
0
ze Szczynka napisał:
Wstyd, że naród żydowski nie dba o groby swoich przodków. Przy całym naszym, Polaków, bałaganiarstwie - nigdy nie widziałem tak zaniedbanego cmentarza! Niejednokrotnie zastanawiało mnie, że dopuścili do takiego stanu, a przecież się tutaj pojawiają dość często. Nie wiem jak jest gdzie indziej, ale w Szczebrzeszynie dali plamę. Gdzie jest p. Gaudnik, naczelny rabin Szczebrzeszyna?


Człowieku, o czym ty mówisz? Przecież 90% Żydów zostało wymordowanych! Dzisiaj w całej Polsce jest ich mniej niż przed wojną mieszkało w samym Szczebrzeszynie. I jak oni mają zadbać o te wszystkie cmentarze? Jak dbać skoro za chwilę przyjdą miejscowe wyrostki pić tam tanie wino? Przecież widzą, że miejscowym nie zależy, że nie będą o to dbać.

Najsmutniejsze jest to, że dyskutujemy czy warto, żeby na cmentarzu było czysto. To jakiś obłęd. Znieczulica i odmóżdżenie. Wstyd!


Człowieku, o czym ty mówisz? Przecież 90% Żydów zostało wymordowanych! Dzisiaj w całej Polsce jest ich mniej niż przed wojną mieszkało w samym Szczebrzeszynie. I jak oni mają zadbać o te wszystkie cmentarze? Jak dbać skoro za chwilę przyjdą miejscowe wyrostki pić tam tanie wino? Przecież widzą, że miejscowym nie zależy, że nie będą o to dbać.

Najsmutniejsze jest to, że dyskutujemy czy warto, żeby na cmentarzu było czysto. To jakiś obłęd. Znieczulica i odmóżdżenie. Wstyd! rozwiń
Avatar
ze Szczynka / 24 listopada 2009 o 08:31
0
Wstyd, że naród żydowski nie dba o groby swoich przodków. Przy całym naszym, Polaków, bałaganiarstwie - nigdy nie widziałem tak zaniedbanego cmentarza! Niejednokrotnie zastanawiało mnie, że dopuścili do takiego stanu, a przecież się tutaj pojawiają dość często. Nie wiem jak jest gdzie indziej, ale w Szczebrzeszynie dali plamę. Gdzie jest p. Gaudnik, naczelny rabin Szczebrzeszyna?
Avatar
augustyn / 23 listopada 2009 o 21:33
0
Policja w Szczebrzeszynie to jest ściema, niewiele robi. to przecież są koledzy tych, którzy urządzają imprezki na cmentarzu. Tak się dzieje od dawna w tym miejscu, a obok mieszka aspirant. Dlaczego nie podjął nigdy interwencji? To naprawdę widać, słychać, a nawet czuć czasami.
Avatar
ad hoc / 20 listopada 2009 o 12:29
0
zgadzam się z a/a - dlaczego nie można posłac tam od czasu do czasu straży miejskiej czy Policji żeby przegoniły pijaków i śmieciarzy? IDF ma tego pilnować? I czemu akurat tutaj chleją? bo wiedzą, że im nikt nie przeszkodzi. Wstyd i hańba. Trzeba zorganizowac licealistów i gimnazjalistów - sami w jedno popołudnie zrobią więcej niż władza przez 20 lat po komunie. I nie będzie to kosztować ani grosza - niektórym tylko w glowie kasa i kasa, "majuntek", za czyje to piniundze... - ale splugawić czyjeś groby to żaden problem, nie? czasem myślę, ze bliżej nam jednak zdecydowanie do Uralu niż do Zachodu i musi minąć jeszcze kilkadziesiąt lat zanim cokolwiek się w tej kwestii zmieni.
zgadzam się z a/a - dlaczego nie można posłac tam od czasu do czasu straży miejskiej czy Policji żeby przegoniły pijaków i śmieciarzy? IDF ma tego pilnować? I czemu akurat tutaj chleją? bo wiedzą, że im nikt nie przeszkodzi. Wstyd i hańba. Trzeba zorganizowac licealistów i gimnazjalistów - sami w jedno popołudnie zrobią więcej niż władza przez 20 lat po komunie. I nie będzie to kosztować ani grosza - niektórym tylko w glowie kasa i kasa, "majuntek", za czyje to piniundze... - ale splugawić czyjeś groby to żaden problem, nie? czasem... rozwiń
Avatar
Gość / 25 listopada 2009 o 13:05
0
Jan napisał:
Gdzie można się dowiedzieć czegoś więcej na temat tego kirkutu?


A choćby tutaj: [url="http://www.szczebrzeszyn.net/"]http://www.szczebrzeszyn.net/[/url]
Avatar
Jan / 24 listopada 2009 o 16:12
0
Gdzie można się dowiedzieć czegoś więcej na temat tego kirkutu?
Avatar
al / 24 listopada 2009 o 16:06
0
Piękny jest ten cmentarz, a raczej to co z niego zostało. Naprawdę warto odwiedzić to miejsce. Gdyby zostało zagospodarowane i odpowiednio opiane, byłoby atrakcją turystyczną.
Avatar
R / 24 listopada 2009 o 15:42
0
obserwator napisał:
Polecam odwiedzenie cmentarza w Sieniawie, gm. Łagów, pow. Świebodzin, gdzie wpod koniec lat 80 XXw miejscowy proboszcz katolicki wynajął spychacz i zepchnął poniemieckie nagrobki w kąt cmentarza i tym samym zrobił miejsce na pochówek obecnym parafianom. Różne są "dbania" o cmentarze....

W Szczebrzeszynie przed wojną proboszcz zaczął rozbierać zabytkową cerkiew. Trzeba było użyć siły żeby go powstrzymać. I dzięki temu, że znalazło się kilku odważnych Szczebrzeszyn ma dzisiaj NAJSTARSZĄ w Polsce cerkiew.

W Szczebrzeszynie przed wojną proboszcz zaczął rozbierać zabytkową cerkiew. Trzeba było użyć siły żeby go powstrzymać. I dzięki temu, że znalazło się kilku odważnych Szczebrzeszyn ma dzisiaj NAJSTARSZĄ w Polsce cerkiew. rozwiń
Avatar
obserwator / 24 listopada 2009 o 10:36
0
Gość napisał:
oj rzydzi rzydzi wstydźcie sie swojego zachowania i bierzcie przykład z nas chrześcijan jak dbamy o nasze cmentarze,

Polecam odwiedzenie cmentarza w Sieniawie, gm. Łagów, pow. Świebodzin, gdzie wpod koniec lat 80 XXw miejscowy proboszcz katolicki wynajął spychacz i zepchnął poniemieckie nagrobki w kąt cmentarza i tym samym zrobił miejsce na pochówek obecnym parafianom. Różne są "dbania" o cmentarze....
Avatar
obserwator / 24 listopada 2009 o 10:28
0
a/a napisał:
Większość wpisów świadczy o kompletnym zdziczeniu obyczajów. Cmentarz - nieważne chrześcijański, żydowski czy prawosławny - to w każdej kulturze miejsce otoczone szacunkiem i chronione przed zbezczeszczeniem. W przypadku cmentarzy żydowskich dochodzi jeszcze kwestia moralnej odpowiedzialności chrześcijan za zachowanie pamięci o kulturze i ludziach pochłoniętych przez holocaust, wywołany przecież przez innych chrześcijan, któremu staliśmy się, nie z własnej winy, świadkami. A od strony formalnej - jeśli na terenie danej gminy nie ma związku wyznaniowego, do którego należy teren cmentarza, to jest ona (gmina!) zobowiązana do opieki nad nim. Tyle i aż tyle...

Jak byś nie wiedział, to prawosławie jest jak najbardziej wyznaniem chrześcijańskim

Jak byś nie wiedział, to prawosławie jest jak najbardziej wyznaniem chrześcijańskim rozwiń
Avatar
Gość / 24 listopada 2009 o 10:23
0
ze Szczynka napisał:
Wstyd, że naród żydowski nie dba o groby swoich przodków. Przy całym naszym, Polaków, bałaganiarstwie - nigdy nie widziałem tak zaniedbanego cmentarza! Niejednokrotnie zastanawiało mnie, że dopuścili do takiego stanu, a przecież się tutaj pojawiają dość często. Nie wiem jak jest gdzie indziej, ale w Szczebrzeszynie dali plamę. Gdzie jest p. Gaudnik, naczelny rabin Szczebrzeszyna?


Człowieku, o czym ty mówisz? Przecież 90% Żydów zostało wymordowanych! Dzisiaj w całej Polsce jest ich mniej niż przed wojną mieszkało w samym Szczebrzeszynie. I jak oni mają zadbać o te wszystkie cmentarze? Jak dbać skoro za chwilę przyjdą miejscowe wyrostki pić tam tanie wino? Przecież widzą, że miejscowym nie zależy, że nie będą o to dbać.

Najsmutniejsze jest to, że dyskutujemy czy warto, żeby na cmentarzu było czysto. To jakiś obłęd. Znieczulica i odmóżdżenie. Wstyd!


Człowieku, o czym ty mówisz? Przecież 90% Żydów zostało wymordowanych! Dzisiaj w całej Polsce jest ich mniej niż przed wojną mieszkało w samym Szczebrzeszynie. I jak oni mają zadbać o te wszystkie cmentarze? Jak dbać skoro za chwilę przyjdą miejscowe wyrostki pić tam tanie wino? Przecież widzą, że miejscowym nie zależy, że nie będą o to dbać.

Najsmutniejsze jest to, że dyskutujemy czy warto, żeby na cmentarzu było czysto. To jakiś obłęd. Znieczulica i odmóżdżenie. Wstyd! rozwiń
Avatar
ze Szczynka / 24 listopada 2009 o 08:31
0
Wstyd, że naród żydowski nie dba o groby swoich przodków. Przy całym naszym, Polaków, bałaganiarstwie - nigdy nie widziałem tak zaniedbanego cmentarza! Niejednokrotnie zastanawiało mnie, że dopuścili do takiego stanu, a przecież się tutaj pojawiają dość często. Nie wiem jak jest gdzie indziej, ale w Szczebrzeszynie dali plamę. Gdzie jest p. Gaudnik, naczelny rabin Szczebrzeszyna?
Avatar
augustyn / 23 listopada 2009 o 21:33
0
Policja w Szczebrzeszynie to jest ściema, niewiele robi. to przecież są koledzy tych, którzy urządzają imprezki na cmentarzu. Tak się dzieje od dawna w tym miejscu, a obok mieszka aspirant. Dlaczego nie podjął nigdy interwencji? To naprawdę widać, słychać, a nawet czuć czasami.
Avatar
ad hoc / 20 listopada 2009 o 12:29
0
zgadzam się z a/a - dlaczego nie można posłac tam od czasu do czasu straży miejskiej czy Policji żeby przegoniły pijaków i śmieciarzy? IDF ma tego pilnować? I czemu akurat tutaj chleją? bo wiedzą, że im nikt nie przeszkodzi. Wstyd i hańba. Trzeba zorganizowac licealistów i gimnazjalistów - sami w jedno popołudnie zrobią więcej niż władza przez 20 lat po komunie. I nie będzie to kosztować ani grosza - niektórym tylko w glowie kasa i kasa, "majuntek", za czyje to piniundze... - ale splugawić czyjeś groby to żaden problem, nie? czasem myślę, ze bliżej nam jednak zdecydowanie do Uralu niż do Zachodu i musi minąć jeszcze kilkadziesiąt lat zanim cokolwiek się w tej kwestii zmieni.
zgadzam się z a/a - dlaczego nie można posłac tam od czasu do czasu straży miejskiej czy Policji żeby przegoniły pijaków i śmieciarzy? IDF ma tego pilnować? I czemu akurat tutaj chleją? bo wiedzą, że im nikt nie przeszkodzi. Wstyd i hańba. Trzeba zorganizowac licealistów i gimnazjalistów - sami w jedno popołudnie zrobią więcej niż władza przez 20 lat po komunie. I nie będzie to kosztować ani grosza - niektórym tylko w glowie kasa i kasa, "majuntek", za czyje to piniundze... - ale splugawić czyjeś groby to żaden problem, nie? czasem... rozwiń