Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

1 sierpnia 2015 r.
19:37

Mieszkańcy: Gdzie jest nasza obwodnica? GDDKiA: Formalnie budowa się rozpoczęła

0 12 A A
Fot. Wikipedia.pl/ Qqerim<br />
Fot. Wikipedia.pl/ Qqerim

Tomaszów Lubelski Mieszkańców niepokoi fakt, że wciąż nie rozpoczęła się budowa obwodnicy miasta. Inwestycja miała rozpocząć się latem. Tymczasem nie dzieje się nic

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Droga krajowa S17 biegnie przez centrum Tomaszowa Lubelskiego. To tędy odbywa się cały ruch tranzytowy do przejścia granicznego w Hrebennem – ok. 20 tys. samochodów dziennie. 

Mieszkańcy domów usytuowanych przy ul. Lwowskiej od lat skarżą się na pękające mury. A piesi muszą się nieźle nagimnastykować, żeby przejść przez ulicę.

– W godzinach szczytu przejazd przez miasto zajmuje od 30 do 40 minut, co daje średnią prędkości 7 km na godzinę. Duże natężenie ruchu przyczynia się do dewastacji miejskiej infrastruktury oraz zabytkowej zabudowy – podkreśla poseł Sławomir Zawiślak (PiS), który o losy drogowej inwestycji dopytuje w ministerstwie infrastruktury.

Intensywne starania samorządu o budowę obwodnicy rozpoczęły się już 20 lat temu. Sam pomysł jest jednak dużo starszy, bo obwodnicę o przebiegu zbliżonym do projektowanej dziś trasy zaplanowano jeszcze przed II wojną światową. Od tego czasu rozpoczęcie budowy drogi wielokrotnie ogłaszano i odkładano. Kiedy w październiku 2013 r. kolejne nadzieje na rozpoczęcie prac budowlanych legły w gruzach, bo rząd zapowiedział, że nie da pieniędzy na budowę obwodnicy, zdesperowani mieszkańcy i przedsiębiorcy zaprotestowali. Ponad sto osób zablokowało krajową „17”, którą jadą tiry do granicy.

Wtedy Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju uwzględniło budowę obwodnicy w projekcie Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2020, a politycy obiecywali, że budowa ruszy latem 2015 r. Przeprowadzono wywłaszczenia i wydano pozwolenie na budowę.

– Mimo to, nic się w tej sprawie nie dzieje – irytuje się Zawiślak.

– Ostatni raz mówiło się o tym kilka miesięcy temu podczas wizyty w naszym mieście premier Kopacz. Od tamtej pory cisza. Mieszkańcy boją się, że temat po raz kolejny został zarzucony – mówi Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego. – Cieszę się, że poseł pyta rząd wprost. Może wreszcie dowiemy się czegoś ostatecznego.

W zapytaniu do Marii Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju Zawiślak prosi o informację, czy została już opracowana Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia trasy oraz na kiedy planowane jest ogłoszenie przetargów. Na odpowiedź ministerstwo ma 30 dni.

Tymczasem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podkreśla, że budowa formalnie już się rozpoczęła, bo przedłużona została ważność pozwoleń budowlanych.

– Wciąż czekamy natomiast na przyjęcie przez rząd Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2020, w którym ujęto budowę obwodnicy Tomaszowa – tłumaczy Krzysztof Nalewajko, rzecznik GDDKiA w Lublinie. – Dopiero kiedy projekt zostanie zatwierdzony możliwe będzie ogłoszenie przetargu i rozpoczęcie prac.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 sierpnia 2015 o 16:35
0
Jeśli Żmijan się tym zajmie to na pewno szybko się zrobi....tzn. ogołoci się kasę firmy Spec z niego idealny w tych sprawach :)
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2015 o 12:58
0
Czekają aż się centrum rozpadnie i wtedy puszczą spycha poszerzą obecną drogę będzie taniej i szybciej a przechodnie niech fruwają na balonach PIS i PO.
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2015 o 12:00
0
Wszystkich do Koreii bym wyslal.
Avatar
fghj / 2 sierpnia 2015 o 10:12
0

Głosujcie dalej na tych złodzieji i oszustów z PO to będzie obwodnica ale warszawy. Niech mi ktoś wyjaśni co taki POseł Mariuszek G. może zrobić w twj sprawie ? Wiecie kim on jest w PO ???  Takich podaj pozamiataj jak on jest tam na pęczki - widział ktoś z was go na mównicy sejmowej, w TV ??????? On jest tylko po to by głosować jak szef partii nakaże !!! Zero własnych iniciatyw i nawet POdskoczyć nie może bo na listy wyborcze się nie dostanie jak będzie FIKAŁ !!!

To coś tak jak w PiSie.

Oj naiwny ty naiwny.

Wszystkich "co już byli" należny zutylizować wyborczo , tzn. nie głosować na nich.

Mają być młodzi, nowi a nie "stara gwardia" która na lewo i prawo "ciągnęła" co tylko mogła.

To coś tak jak w PiSie.

Oj naiwny ty naiwny.

Wszystkich "co już byli" należny zutylizować wyborczo , tzn. nie głosować na nich.

Mają być młodzi, nowi a nie "stara gwardia" która na lewo i prawo "ciągnęła" co tylko mogła.

rozwiń
Avatar
ipishrghpweb / 2 sierpnia 2015 o 09:40
0

Głosujcie dalej na tych złodzieji i oszustów z PO to będzie obwodnica ale warszawy. Niech mi ktoś wyjaśni co taki POseł Mariuszek G. może zrobić w twj sprawie ? Wiecie kim on jest w PO ???  Takich podaj pozamiataj jak on jest tam na pęczki - widział ktoś z was go na mównicy sejmowej, w TV ??????? On jest tylko po to by głosować jak szef partii nakaże !!! Zero własnych iniciatyw i nawet POdskoczyć nie może bo na listy wyborcze się nie dostanie jak będzie FIKAŁ !!!

Avatar
Gość / 2 sierpnia 2015 o 06:59
0

zapytajcie posła Grada dlaczego nie załatwił do tej pory budowy tej właśnie obwodnicy

Dajcie chłopu spokój, ma być scieżka rowerowa przez cały długi Okręg Wyborczy nr 7, będzie można pedałować.W tym Okręgu jest szpec od dróg poseł Zmijan, ten wie więcej. :)

Avatar
Gość / 2 sierpnia 2015 o 02:49
0
Wystarczy zajrzeć do projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 by dowiedzieć się, że realizacja obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego zaplanowana została na lata 2016-2019....
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2015 o 00:33
0
Duda z Szydło, Rydzykiem i Kaczyńskim obiecają ci, że wybudują wszystko co zechcesz. Wszyscy będą bogaci i szczęśliwi. A w listopadzie po wyborach usłyszysz, że się uda w 2030 roku.
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2015 o 00:11
0
"Droga krajowa S17 biegnie przez centrum Tomaszowa Lubelskiego ..." Bardzo proszę autorkę Panią Agnieszkę Kasperską o wskazanie mi którędy przebiega droga S17 przez Tomaszów Lubelski? Zgadza się - nie ma takiej! Więc może gdzieś w powiecie się znajdzie? Też nie ma. To może po sąsiedzku w powiecie zamojskim ? Też nie ma! Idźmy dalej - w ciągu drogi krajowej nr 17. Powiat krasnostawski? Wciąż nie ma! Powiat świdnicki? Jest !!! Od Piask mamy w końcu drogę ekspresową oznaczoną literą "S" !
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2015 o 23:20
0
PO prostu Tomaszów leży po niewłaściwej stronie wisły. Gdyby leżał np woj dolnośląskim, poznańskim,mazowieckim, pomorskim ,śląskim to nie byłoby sprawy
Avatar
Gość / 9 sierpnia 2015 o 16:35
0
Jeśli Żmijan się tym zajmie to na pewno szybko się zrobi....tzn. ogołoci się kasę firmy Spec z niego idealny w tych sprawach :)
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2015 o 12:58
0
Czekają aż się centrum rozpadnie i wtedy puszczą spycha poszerzą obecną drogę będzie taniej i szybciej a przechodnie niech fruwają na balonach PIS i PO.
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2015 o 12:00
0
Wszystkich do Koreii bym wyslal.
Avatar
fghj / 2 sierpnia 2015 o 10:12
0

Głosujcie dalej na tych złodzieji i oszustów z PO to będzie obwodnica ale warszawy. Niech mi ktoś wyjaśni co taki POseł Mariuszek G. może zrobić w twj sprawie ? Wiecie kim on jest w PO ???  Takich podaj pozamiataj jak on jest tam na pęczki - widział ktoś z was go na mównicy sejmowej, w TV ??????? On jest tylko po to by głosować jak szef partii nakaże !!! Zero własnych iniciatyw i nawet POdskoczyć nie może bo na listy wyborcze się nie dostanie jak będzie FIKAŁ !!!

To coś tak jak w PiSie.

Oj naiwny ty naiwny.

Wszystkich "co już byli" należny zutylizować wyborczo , tzn. nie głosować na nich.

Mają być młodzi, nowi a nie "stara gwardia" która na lewo i prawo "ciągnęła" co tylko mogła.

To coś tak jak w PiSie.

Oj naiwny ty naiwny.

Wszystkich "co już byli" należny zutylizować wyborczo , tzn. nie głosować na nich.

Mają być młodzi, nowi a nie "stara gwardia" która na lewo i prawo "ciągnęła" co tylko mogła.

rozwiń
Avatar
ipishrghpweb / 2 sierpnia 2015 o 09:40
0

Głosujcie dalej na tych złodzieji i oszustów z PO to będzie obwodnica ale warszawy. Niech mi ktoś wyjaśni co taki POseł Mariuszek G. może zrobić w twj sprawie ? Wiecie kim on jest w PO ???  Takich podaj pozamiataj jak on jest tam na pęczki - widział ktoś z was go na mównicy sejmowej, w TV ??????? On jest tylko po to by głosować jak szef partii nakaże !!! Zero własnych iniciatyw i nawet POdskoczyć nie może bo na listy wyborcze się nie dostanie jak będzie FIKAŁ !!!

Avatar
Gość / 2 sierpnia 2015 o 06:59
0

zapytajcie posła Grada dlaczego nie załatwił do tej pory budowy tej właśnie obwodnicy

Dajcie chłopu spokój, ma być scieżka rowerowa przez cały długi Okręg Wyborczy nr 7, będzie można pedałować.W tym Okręgu jest szpec od dróg poseł Zmijan, ten wie więcej. :)

Avatar
Gość / 2 sierpnia 2015 o 02:49
0
Wystarczy zajrzeć do projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 by dowiedzieć się, że realizacja obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego zaplanowana została na lata 2016-2019....
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2015 o 00:33
0
Duda z Szydło, Rydzykiem i Kaczyńskim obiecają ci, że wybudują wszystko co zechcesz. Wszyscy będą bogaci i szczęśliwi. A w listopadzie po wyborach usłyszysz, że się uda w 2030 roku.
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2015 o 00:11
0
"Droga krajowa S17 biegnie przez centrum Tomaszowa Lubelskiego ..." Bardzo proszę autorkę Panią Agnieszkę Kasperską o wskazanie mi którędy przebiega droga S17 przez Tomaszów Lubelski? Zgadza się - nie ma takiej! Więc może gdzieś w powiecie się znajdzie? Też nie ma. To może po sąsiedzku w powiecie zamojskim ? Też nie ma! Idźmy dalej - w ciągu drogi krajowej nr 17. Powiat krasnostawski? Wciąż nie ma! Powiat świdnicki? Jest !!! Od Piask mamy w końcu drogę ekspresową oznaczoną literą "S" !
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2015 o 23:20
0
PO prostu Tomaszów leży po niewłaściwej stronie wisły. Gdyby leżał np woj dolnośląskim, poznańskim,mazowieckim, pomorskim ,śląskim to nie byłoby sprawy
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją
PILNE

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją 6 4

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów na trasie DK-12. Nie żyją dwie osoby,

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 9 1

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 31 11

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 39 18

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 8 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 3

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce