W środę w Tomaszowie Lubelskim otwarta zostanie największa w Polsce farma fotowoltaiczna wybudowana na wysypisku śmieci.
Teren byłego wysypiska śmieci miasto wydzierżawiło prywatnemu inwestorowi w pierwszej połowie tego roku. Podpisany kontrakt opiewa na 25 lat, ale wiele wskazuje na to, że ten czas będzie wydłużony. W 2040 r. panele będą miały jeszcze ok. 80-procentową żywotność.
– To wyjątkowy projekt – podkreśla Piotr Struk, właściciel Solar Park Zamość. – Podjęliśmy się zaprojektowania, budowy, przyłączenia do sieci energetycznej i uruchomienia farmy fotowoltaicznej. Nie było to łatwe zadanie – przyznaje.
Przygotowania do budowy rozpoczęły się od ubicia odpadków. Potem wysypano na nie 1200 wywrotek ziemi. Dopiero na nich ustawiono 5280 polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych o mocy 250 Wp każdy. To nie było łatwe zadanie.
Projektanci musieli m.in. zastanowić się nad innym niż w przypadku takich inwestycji położeniu kabli. Konieczne okazało się schowanie go w specjalnych plastikowych tunelach. Konieczność takiego zabezpieczenia kabli elektro-energetycznych wykazała analiza geologiczna. Chodzi o to, by zapobiec ich interakcji z aktywnymi związkami znajdującymi się pod powierzchnią składowiska.
Ze względu na specyficzne położenie farmy nie można było też zastosować standardowego systemu montażowego. Zamiast wbicia w ziemię belek, konieczne okazało się zaprojektowanie specjalnych stołów konstrukcyjnych. Moduły zostały usadowione na aluminiowo-stalowych stelażach zamocowanych do stalowych konstrukcji posadowionych bezpośrednio na gruncie i betonowych blokach. Dzięki temu instalacja jest odporna nie tylko na wszelkiego typu ruchy podłoża, ale i na silne porywy wiatru.
– Projekt od samego początku nie był tradycyjnym projektem budowy farmy fotowoltaicznej. Musieliśmy zastosować specjalne konstrukcje, których jakość i wytrzymałość będzie na najwyższym poziomie. To samo tyczyło się zastosowanych paneli fotowoltaicznych. – mówi Piotr Struk. – Mamy z czego być dumni.