Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

6 listopada 2009 r.
12:40
Edytuj ten wpis

Nie chcą płacić przy "papieskim", więc parkują w okolicy

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 18 A A

Samochody rozjeżdżają osiedle Słoneczny Stok. Według Wiesława Nowakowskiego powodem kłopotów jest wprowadzenie parkingowych opłat przez szpital "papieski”. Radny twierdzi, że sytuacja stała się krytyczna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Wprowadzenie opłat stało się ogromnym problemem mojego osiedla – denerwował się na ostatniej sesji Nowakowski, radny i przewodniczący os. Słoneczny Stok. – Auta teraz stoją na pętli MZK (przy sklepie – red.), wzdłuż garaży i na osiedlowych parkingach. Zdarza się, że są nawet przed więzienną bramą. Miasto musi coś z tym zrobić. Apelują o to mieszkańcy Słonecznego Stoku.

Zamojski szpital "papieski” wprowadził opłaty parkingowe kilka miesięcy temu. Postawiono barierki i szlabany. Nikt się nie prześlizgnie bez uiszczenia 3 zł za godzinę (lub 15 zł, jeśli parkujemy do 24 godzin).

W ten sposób szpital szuka oszczędności. "Bramki” obsługuje firma, która wygrała przetarg.

– Co miesiąc musimy opłacać 44 tys. zł – tłumaczy jeden z jej pracowników. – W tym jest opłata za prąd. To nie są małe pieniądze. Ale się nie drożymy. Ceny są bardzo przystępne.

Nie dla wszystkich. Wielu mieszkańców Zamojszczyzny nie chce płacić. Dlatego stawiają auta w okolicach szpitala, gdzie się tylko da. Efekt?

Okoliczne parkingi są zakorkowane.

– To jest denerwujące – złości się 40-letni mieszkaniec jednego z bloków na Słonecznym Stoku. – Samochody są u nas wszędzie. Rozumiem ludzi, którzy mają np. maluchy, bo tych może nie stać na te 3 złote. Jednak czasami stają takie auta, o których ja mogę tylko pomarzyć. Ich właściciele nie muszą chyba oszczędzać.

Kłopot w tym, że szpitalny parking wcale nie świeci pustkami. Byliśmy tam w zeszłym tygodniu. Ok. godz. 14 miejsca, na których nie stały samochody, można było policzyć na palcach jednej ręki.

– Na parkingu jest trochę luźniej, ale nie wszyscy przecież stawiają auta na pobliskich osiedlach… – mówi Ryszard Pankiewicz, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Zamościu. – Musieliśmy opłaty wprowadzić. Dyrektor szpitala wielokrotnie prosił UM o zwolnienie nas z podatku od nieruchomości. Bez skutku. Ostatnio zapłaciliśmy z tego tytułu 400 tys. zł! A szpital jest w trudnej sytuacji finansowej.

Nawet gdyby miasto chciało, parkingu od opłat zwolnić się na razie nie da. Dlaczego?

– Podpisaliśmy z firmą obsługującą parking umowę na pięć lat – tłumaczy rzecznik Pankiewicz. – Ona też ustala ceny… Nic się na razie nie może zmienić.

Czy zamojscy urzędnicy mogą pomóc mieszkańcom Słonecznego Stoku?

– Teraz na parking szpitalny już autobusy MZK nie wjeżdżają – mówi Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. – Zostało to inaczej rozwiązane… Na decyzje szpitala także wpływu nie mamy… Podobnie jest z osiedlowymi parkingami. Niestety, raczej niewiele możemy pomoc.

Co się stało z "wnioskiem” Nowakowskiego? – Skierowaliśmy go do szpitala – mówi Garbula. – Czekamy na odpowiedź.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 listopada 2009 o 15:53
0
rozumiem że jak ktoś przyjedzie na badania na umówioną godz i np coś się opóźni ( bo np. lekarz spóźni się do pracy) to szpital część opłaty parkingowej zwraca od ręki
Avatar
marko / 9 listopada 2009 o 08:55
0
Popieram i rozumiem wszystkich zdenerwowanych mieszkańców osiedla Słoneczny Stok. Tez tam mieszkam i naprawde nie jest przyjemnością codziennie robić kilka kółek wokół bloku, żeby znaleźć wolne miejsce do zaparkowania. I albo sie to uda albo nie.
Avatar
igrek / 8 listopada 2009 o 20:57
0
Parkowanie na Słonecznym Stoku to horror!
Avatar
abc / 8 listopada 2009 o 12:31
0
nie rozumiem dlaczego kwestie podatku, który musi zapłacić szpital łączy się z wprowadzeniem opłat za parking? Przecież szpital nie powstał rok temu i myślę, że podatki płacił wcześniej i jakoś nie przypominam sobie żeby były krzyki i protesty. A teraz pod pozorem zapłacenia podatku wprowadza się opłaty za parking i łupi się mieszkańców na kasę. ... Sprytne posunięcie władz szpitala zamydlić ludziom oczy podatkiem i wprowadzić opłaty... Czyżby wyjście z zasady: "ciemny lud to kupi"??
Avatar
zdziwiony / 8 listopada 2009 o 10:23
0
A na darmowe przejazdy dla uczniów miasto 800 tys. zł znalazło.
Avatar
SlonecznyStok / 8 listopada 2009 o 10:23
0
wydaje sie ze nadchodza tluste czasy dla tych, ktorzy wyciagaja radia na osiedlach jesli beda stawiali wszedzie gdzie popadnie to w koncu komus w oko wpadnie kilka wozow i wyparuja radia i inne cenne rzeczy z samochodow. najgorzej bedzie w wieczorowych porach....ale 3zl badz wiecej zaoszczedzone
Avatar
mon / 7 listopada 2009 o 19:05
0
A jak zapełnił się teraz parking przy Lidlu:)??!!! Jak dojdzie Mc Donalds, będzie jeszcze bliżej do szpitala niz spod Lidla, ew. ZK
Avatar
nem / 7 listopada 2009 o 16:19
0
a na osiedlach prponuję zrobić szlabaniki i łańcuchy i niech się miasto martwi gdzie maja parkować przyjezdni
Avatar
Turysta / 7 listopada 2009 o 15:33
0
g napisał:
Te opłaty są absurdalne. Zmuszają ludzi do kombinowania. A UM się nie popisał.

Powiem tak pod każdym szpitalem w starej unii są parkingi płatne i wolne od opłat z tym że płatny znaczy strzeżony ale są i takie gdzie nie ma opłat żadnych kilka takich szpitali widziałem o kilkunastu rozmawiałem !problem leży tu w kraju w szukaniu dodatkowych dochodów min. na wyższe pensje ,ponadto komuś zabrakło fantazji na etapie zagospodarowania przestrzennego wokół szpitala by zmieścić właśnie parkingi czyli inżynierów planistów też mamy do Du-y skoro nie potrafili przywidzieć ale i decydentów którzy taki chłam zaakceptowali a teraz następuje pobieranie haraczu niby w myśl prawa więc proszę pamiętać szpital to nie kino teatr czy inny obiekt o charakterze rozrywkowym pod którym takie opłaty są uzasadnione to jest SZPITAL i to powinno z humanitarnego punktu widzenia być powodem by takich opłat nie pobierać czy przynajmniej by działały równoległe parkingi wolne od opłat zaś takie działania są nieetyczne .Bo co by się stało gdyby duże sieci handlowe zażądały by opłat za parkingi -bankructwo ale różnica jest subtelna z zakupów można pod takim marketem zrezygnować z wizyty w szpitalu już nie i to jest batem wymuszenia władzy nad społeczeństwem wykorzystać to na czym obywatel musi dla swoich korzyści a żeby ładnie wyglądało to wynajmuje się firmę a ja twierdzę że taniej i z większą korzyścią było by gdyby szpitale same prowadziły taki parking ew, pracownicy szpitala czy ich rodziny np. rotacyjnie ale myślenie logiczne stało się luksusem i nie każdego nań stać widocznie .

Powiem tak pod każdym szpitalem w starej unii są parkingi płatne i wolne od opłat z tym że płatny znaczy strzeżony ale są i takie gdzie nie ma opłat żadnych kilka takich szpitali widziałem o kilkunastu rozmawiałem !problem leży tu w kraju w szukaniu dodatkowych dochodów min. na wyższe pensje ,ponadto komuś zabrakło fantazji na etapie zagospodarowania przestrzennego wokół szpitala by zmieścić właśnie parkingi czyli inżynierów planistów też mamy do Du-y skoro nie potrafili przywidzieć ale i decydentów którzy taki chłam ... rozwiń
Avatar
MIASTO WYMUSZA / 7 listopada 2009 o 11:36
0
PAN RZECZNIK NIE POWIEDZIAŁ ŻE TO MIASTO OBCIĄŻYŁO SZPITAL PAPIESKI PODATKIEM OD NIERUCHOMOŚCI W WYS. 400 000 ZŁ ROCZNIE. DLATEGO DYREKCJA SZPITALA ZMUSZONA BYŁA DO TAKIEGO KROKU.BRAWO DAJCY MIEJSCY ZA POPARCIE I POMOC DLA SŁUŻBY ZDROWIA I ZDROWIA NAS WSZYSTKICH.
Avatar
Gość / 9 listopada 2009 o 15:53
0
rozumiem że jak ktoś przyjedzie na badania na umówioną godz i np coś się opóźni ( bo np. lekarz spóźni się do pracy) to szpital część opłaty parkingowej zwraca od ręki
Avatar
marko / 9 listopada 2009 o 08:55
0
Popieram i rozumiem wszystkich zdenerwowanych mieszkańców osiedla Słoneczny Stok. Tez tam mieszkam i naprawde nie jest przyjemnością codziennie robić kilka kółek wokół bloku, żeby znaleźć wolne miejsce do zaparkowania. I albo sie to uda albo nie.
Avatar
igrek / 8 listopada 2009 o 20:57
0
Parkowanie na Słonecznym Stoku to horror!
Avatar
abc / 8 listopada 2009 o 12:31
0
nie rozumiem dlaczego kwestie podatku, który musi zapłacić szpital łączy się z wprowadzeniem opłat za parking? Przecież szpital nie powstał rok temu i myślę, że podatki płacił wcześniej i jakoś nie przypominam sobie żeby były krzyki i protesty. A teraz pod pozorem zapłacenia podatku wprowadza się opłaty za parking i łupi się mieszkańców na kasę. ... Sprytne posunięcie władz szpitala zamydlić ludziom oczy podatkiem i wprowadzić opłaty... Czyżby wyjście z zasady: "ciemny lud to kupi"??
Avatar
zdziwiony / 8 listopada 2009 o 10:23
0
A na darmowe przejazdy dla uczniów miasto 800 tys. zł znalazło.
Avatar
SlonecznyStok / 8 listopada 2009 o 10:23
0
wydaje sie ze nadchodza tluste czasy dla tych, ktorzy wyciagaja radia na osiedlach jesli beda stawiali wszedzie gdzie popadnie to w koncu komus w oko wpadnie kilka wozow i wyparuja radia i inne cenne rzeczy z samochodow. najgorzej bedzie w wieczorowych porach....ale 3zl badz wiecej zaoszczedzone
Avatar
mon / 7 listopada 2009 o 19:05
0
A jak zapełnił się teraz parking przy Lidlu:)??!!! Jak dojdzie Mc Donalds, będzie jeszcze bliżej do szpitala niz spod Lidla, ew. ZK
Avatar
nem / 7 listopada 2009 o 16:19
0
a na osiedlach prponuję zrobić szlabaniki i łańcuchy i niech się miasto martwi gdzie maja parkować przyjezdni
Avatar
Turysta / 7 listopada 2009 o 15:33
0
g napisał:
Te opłaty są absurdalne. Zmuszają ludzi do kombinowania. A UM się nie popisał.

Powiem tak pod każdym szpitalem w starej unii są parkingi płatne i wolne od opłat z tym że płatny znaczy strzeżony ale są i takie gdzie nie ma opłat żadnych kilka takich szpitali widziałem o kilkunastu rozmawiałem !problem leży tu w kraju w szukaniu dodatkowych dochodów min. na wyższe pensje ,ponadto komuś zabrakło fantazji na etapie zagospodarowania przestrzennego wokół szpitala by zmieścić właśnie parkingi czyli inżynierów planistów też mamy do Du-y skoro nie potrafili przywidzieć ale i decydentów którzy taki chłam zaakceptowali a teraz następuje pobieranie haraczu niby w myśl prawa więc proszę pamiętać szpital to nie kino teatr czy inny obiekt o charakterze rozrywkowym pod którym takie opłaty są uzasadnione to jest SZPITAL i to powinno z humanitarnego punktu widzenia być powodem by takich opłat nie pobierać czy przynajmniej by działały równoległe parkingi wolne od opłat zaś takie działania są nieetyczne .Bo co by się stało gdyby duże sieci handlowe zażądały by opłat za parkingi -bankructwo ale różnica jest subtelna z zakupów można pod takim marketem zrezygnować z wizyty w szpitalu już nie i to jest batem wymuszenia władzy nad społeczeństwem wykorzystać to na czym obywatel musi dla swoich korzyści a żeby ładnie wyglądało to wynajmuje się firmę a ja twierdzę że taniej i z większą korzyścią było by gdyby szpitale same prowadziły taki parking ew, pracownicy szpitala czy ich rodziny np. rotacyjnie ale myślenie logiczne stało się luksusem i nie każdego nań stać widocznie .

Powiem tak pod każdym szpitalem w starej unii są parkingi płatne i wolne od opłat z tym że płatny znaczy strzeżony ale są i takie gdzie nie ma opłat żadnych kilka takich szpitali widziałem o kilkunastu rozmawiałem !problem leży tu w kraju w szukaniu dodatkowych dochodów min. na wyższe pensje ,ponadto komuś zabrakło fantazji na etapie zagospodarowania przestrzennego wokół szpitala by zmieścić właśnie parkingi czyli inżynierów planistów też mamy do Du-y skoro nie potrafili przywidzieć ale i decydentów którzy taki chłam ... rozwiń
Avatar
MIASTO WYMUSZA / 7 listopada 2009 o 11:36
0
PAN RZECZNIK NIE POWIEDZIAŁ ŻE TO MIASTO OBCIĄŻYŁO SZPITAL PAPIESKI PODATKIEM OD NIERUCHOMOŚCI W WYS. 400 000 ZŁ ROCZNIE. DLATEGO DYREKCJA SZPITALA ZMUSZONA BYŁA DO TAKIEGO KROKU.BRAWO DAJCY MIEJSCY ZA POPARCIE I POMOC DLA SŁUŻBY ZDROWIA I ZDROWIA NAS WSZYSTKICH.
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

E.S Besancon Feminin – MKS Perła Lublin 31:28. Zabrakło niewiele

E.S Besancon Feminin – MKS Perła Lublin 31:28. Zabrakło niewiele 1 0

Lubelskie szczypiornistki kończą przygodę w europejskich pucharach. Zespół trenera Roberta Lisa uległ na wyjeździe E.S Besancon Feminin i nie zakwalifikował się do fazy grupowej Pucharu EHF

Nowy wójt gminy Kurów: Na początek reorganizacja urzędu

Nowy wójt gminy Kurów: Na początek reorganizacja urzędu 0 8

Rozmowa z Arkadiuszem Małeckim, wójtem-elektem gminy Kurów.

Zamojskie czytanie sztuki Icchoka Lejba Pereca "W nocy na Starym Rynku"
22 listopada 2018, 18:00

Zamojskie czytanie sztuki Icchoka Lejba Pereca "W nocy na Starym Rynku" 1 0

W czwartek, 22 listopada o godz. 18 w Centrum Synagoga w Zamościu (ul. Pereca 14) odbędzie się czytanie dramatu Icchoka Lejba Pereca W nocy na Starym Rynku.

Właściciele lokalnych sklepów zgłaszali inicjatywy. Pieniądze dla pięciu z woj. lubelskiego

Właściciele lokalnych sklepów zgłaszali inicjatywy. Pieniądze dla pięciu z woj. lubelskiego 2 0

Pięć inicjatyw społecznych, które wyłonione zostały w ogólnopolskim głosowaniu w ramach akcji „Lokalni Herosi – 100 inicjatyw Przedsiębiorców na 100-lecie Niepodległości”, zostanie zrealizowanych na terenie województwa lubelskiego.

Azoty Puławy – Selfoss 33:26. Obiecująca zaliczka przed rewanżem

Azoty Puławy – Selfoss 33:26. Obiecująca zaliczka przed rewanżem 26 0

W pierwszym meczu trzeciej rundy kwalifikacyjnej Pucharu EHF zespół trenera Bartosza Jureckiego pokonał we własnej hali Islandczyków różnicą siedmiu bramek i jest bliski awansu do fazy grupowej tych rozgrywek

W powiecie włodawskim wygrało PiS. Ale rządzić raczej nie będzie

W powiecie włodawskim wygrało PiS. Ale rządzić raczej nie będzie 12 6

W Radzie Powiatu Włodawskiego siedem mandatów zdobyło PiS, pięć PSL i trzy kandydaci związanego z lewicą KWW „Łączy nas Samorząd”. Wszystko wskazuje na to, że koalicję zawiążą ludowcy z włodawską lewicą.

To ostatnie chwile bez śniegu. Kiedy spadnie śnieg? Pogoda na niedzielę w woj. lubelskim
film

To ostatnie chwile bez śniegu. Kiedy spadnie śnieg? Pogoda na niedzielę w woj. lubelskim 45 3

Kiedy spadnie śnieg? Sprawdź prognozę pogody na niedzielę dla woj. lubelskiego i całej Polski.

Powiślak Końskowola – Kryształ Werbkowice 4:1. Kiepski dzień bramkarza

Powiślak Końskowola – Kryształ Werbkowice 4:1. Kiepski dzień bramkarza 0 0

To miał być jeden z ciekawszych meczów weekendu. Powiślak pokonał jednak Kryształ Werbkowice 4:1. Gospodarze już po 33 minutach prowadzili 3:1. Dzięki kolejnemu kompletowi punktów zakończyli rok na czwartym miejscu w tabeli

Firma z Lubelskiego nie ma sobie równych w tej części Europy. Nowa, imponująca inwestycja
galeria

Firma z Lubelskiego nie ma sobie równych w tej części Europy. Nowa, imponująca inwestycja 129 7

Firma JMP Flowers ze Stężycy zakończyła realizację inwestycji za ponad 67 mln zł. Dzięki niej znacząco wzrosły jej zdolności produkcji kwiatów.

Łada Biłgoraj – Górnik II Łęczna 3:2. Zabójcze sześć minut

Łada Biłgoraj – Górnik II Łęczna 3:2. Zabójcze sześć minut 0 2

Łada pozytywnym akcentem zakończyła rundę jesienną. Drużyna Bartłomieja Kowalika pokonała u siebie rezerwy Górnika Łęczna 3:2, chociaż to goście otworzyli wynik. Po zmianie stron w przeciągu... sześciu minut gospodarze zaliczyli jednak trzy trafienia i zgarnęli bardzo cenne, trzy punkty. A te pozwoliły zakończyć rok nad kreską