Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

16 grudnia 2011 r.
18:00
Edytuj ten wpis

Rafałek będzie miał dom. Caritas zapłaci całą sumę

0 13 A A
Rafał i jego mama Wiesława będą mogli wkrótce opuścić ten stary dom bez wygód (Leszek Wójtowicz/ Arc
Rafał i jego mama Wiesława będą mogli wkrótce opuścić ten stary dom bez wygód (Leszek Wójtowicz/ Arc

Caritas Polska zapłaci całą sumę za nowy dom dla niepełnosprawnego Rafałka. Pieniędzy nie zabraknie też na leczenie i rehabilitację chłopca. Ludzie dobrej woli przekazali na ten cel prawie 270 tys. zł!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Cieszę się, że wszystko idzie ku dobremu – mówi mama Rafała, Wiesława Ciężczak z Lisek w powiecie hrubieszowskim. – Nie miałam pojęcia, że aż tyle pieniędzy wpłynęło na konto synka. Ksiądz dyrektor Banaś z Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej, że jest tylko 70 tys. zł. Nie chciał też, aby Rafał był właścicielem nowego domu. Dobrze, że sprawę przejęła Caritas Polska w Warszawie.

O konflikcie między matką Rafałka a dyrektorem Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej pisaliśmy 5 grudnia. Przypomnijmy. 11-letni dziś Rafał urodził się z licznymi wadami nóg i bioder, nie ma rąk. Przeszedł szereg operacji, czekają go kolejne.

Dzięki ks. Banasiowi i telewizyjnej „Sprawie dla reportera” historię chłopca poznała cała Polska. Rafał marzył m.in. o łazience, bo mieszka w drewnianym domku bez wygód. Pomoc zaczęła płynąć strumieniami, więc zdecydowano o budowie domu. Nic jednak z tego nie wyszło. Matka chłopca obwiniała o to ks. Banasia, ten twierdził, że to wina pani Wiesławy, bo „wielokrotnie zmieniała zdanie”.

Stanęło na kupnie gotowego domu w Liskach za 135 tys. zł. Matka Rafała miała przekazać ze swojego konta (na które też wpływały datki) 60 tys. zł, resztę miała wyłożyć Caritas.

– Ale ks. Banaś nie chciał, żeby właścicielem domu był Rafał, tylko Caritas. Nie mogłam się na to zgodzić – mówiła matka.

Zwróciliśmy się do Caritas Polska z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. Okazało się, że do tej pory na pomoc Rafałkowi na rachunku diecezjalnej Caritas jest 84 tys. zł, ale na pozostałe konta organizacji na rzecz Rafałka wpłynęło dodatkowo prawie 270 tys. zł.

Caritas Polska w całości sfinansuje więc zakup nowego domu. – Dom będzie własnością rodziny Ciężczak. Potwierdzi to akt notarialny. Sprawa jest finalizowana – informuje Olga Kołtuniak, rzecznik prasowy Caritas Polska.

Co z resztą pieniędzy? – Będą wydatkowane na leczenie i rehabilitację Rafała – mówi Kołtuniak.
Jest jeszcze 70 tys. zł zgromadzono na koncie pani Wiesławy. – Pieniędzmi dysponuje jego właścicielka, a nie my – Tłumaczy Kołtuniak. – Jest nam przykro, że sprawa przybrała nieprzyjemny obrót. Mamy nadzieję, że niebawem będziemy świadkami jej szczęśliwego finału.

Ks. Banaś nie chciał z nami wczoraj rozmawiać przez telefon. Odesłał nas do oświadczenia na stronie internetowej kurii.

„Pani Wiesława (...) prosiła mnie o możliwość wpłaty tylko na konto diecezjalnej Caritas, bo była w długach i twierdziła, że wierzyciele zabiorą jej pieniądze. Obecnie (...) wyszła z długów, ma swoje prywatne konta z dużą sumą pieniędzy” – czytamy.

Zapewnia, że Caritas „obstaje, by jedynym właścicielem domu był Rafał”. Twierdzi, że matka chłopca rzucała i odwoływała pomówienia pod adresem Caritas. – To ja byłam poniżana – twierdzi pani Wiesława. – Ale wybaczyłam księdzu i do sądu nie pójdę.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Basia / 1 maja 2013 o 16:18
0
[quote name='anonim' timestamp='1325939102' post='580289']
Wiec i ja sie wypowiem.Widzac te brednie ktore wypisujecie.

Mietek
[/quote]

Tak, tak Mietek, wracaj na oddział, nie wziełes dziś tabletek.

Caritas to banda złodzei dorabiajaca się na ludzklim nieszczęściu, juz fakt zbierania kasy niby to na dom dla dziecka, a tak na prawde na Caritas, wtedy dzieciak musiał by byc na łasce Caritasu i im czynsz płacić. Podobna sytuacja jest w Zielonej Górze, tam Caritas zbierał pieniadze na dom dla chorych trojaczków, pieniedzy zebrali na trzy domy, teren pod budowe na którym mozna posrtawic kilka domów dostali za darmo od miasta w najlepszej dzielnicy willowej, teren podzielą i postawia kilka domów, jak na razie lata mijaja a dzieci domu nie mają, tylko kasa na koncie procentuje, Caritas dostał równiez materiały budowlane na kilka domów i dalej zbiera. Co najciekawsze, ten dom dla trojaczków bedzie własnościa Caritasu, rodzice nie pomyśleli i nie założyli własnego konta, a szkoda.
[quote name='anonim' timestamp='1325939102' post='580289']
Wiec i ja sie wypowiem.Widzac te brednie ktore wypisujecie.

Mietek
[/quote]

Tak, tak Mietek, wracaj na oddział, nie wziełes dziś tabletek.

Caritas to banda złodzei dorabiajaca się na ludzklim nieszczęściu, juz fakt zbierania kasy niby to na dom dla dziecka, a tak na prawde na Caritas, wtedy dzieciak musiał by byc na łasce Caritasu i im czynsz płacić. Podobna sytuacja jest w Zielonej Górze, tam Caritas zbierał ... rozwiń
Avatar
anonim / 7 stycznia 2012 o 13:25
0
Wiec i ja sie wypowiem.Widzac te brednie ktore wypisujecie.

Jestem jedna z osob,ktora jest blisko calej sprawy,i widzi co sie dzieje.
Wy macie wypaczone opinie w temacie a staracie sie wypowiadac jak wielcy medrcy.
Jak sie nie znam,to sie nie odzywam i tyle....

Rafal nadal by cierpial gdyby nie ksiadz z Caritasu.
To on rozpoczal pomoc.
To on jezdzil,zalatwial, dzwonil.
To on naglosnil sprawe. A teraz z niego robi sie sie szarlatana?????

Caritas chcial kupic dom,dla Rafala......DLA RAFALA.
A matka nie wyrazila zgody.....bo przeciez ma inne dzieci.....i trzeba bedzie kiedys podzielic majatek.
Caritas od poczatku darzyl do pomocy Rafalkowi,a nie wspierania calej rodziny,na co matka nie wyrazala zgody.
Nie pozwolila by w aktach jako jedyny wlasciciel domu byl Rafal.

Sms-y ludzi dobrej woli z polski przyniosly okolo 200tys zl, zbiorka Caritasu ponad 50tys.
Wiec przestancie chrzanic.
To wszystko dzieki Caritasowi.......jesli sadzicie inaczej....to pytam Was.....dlaczego wczesniej nikt nie pomogl temu chlopaczkowi?????


Duzo jeszcze innych rzeczy na ten temat wiem.....moze niebawem cos wiecej napisze.....otworze Wam troszke oczy na pazernosc ludzka.

Pozdrawiam:
Mietek
Wiec i ja sie wypowiem.Widzac te brednie ktore wypisujecie.

Jestem jedna z osob,ktora jest blisko calej sprawy,i widzi co sie dzieje.
Wy macie wypaczone opinie w temacie a staracie sie wypowiadac jak wielcy medrcy.
Jak sie nie znam,to sie nie odzywam i tyle....

Rafal nadal by cierpial gdyby nie ksiadz z Caritasu.
To on rozpoczal pomoc.
To on jezdzil,zalatwial, dzwonil.
To on naglosnil sprawe. A teraz z niego robi sie sie szarlatana?????

Caritas chcial kupic dom,dla Rafala... rozwiń
Avatar
puławianka / 20 grudnia 2011 o 15:51
0
Nareszcie koniec gehenny biednego dziecka.Niech ma ten dom,który dobrzy ludzie zafundowali temu wspaniałemu,inteligentnemu dziecku.Szkoda,ze tak długo trwały przepychanki zamojskiego Caritasu i musiało się oprzeć o Warszawę.
Avatar
betina / 18 grudnia 2011 o 17:41
0
Chyba logiczne skoro ludzie dobrej woli wpłacali pieniądze z przeznaczeniem na dom dla Rafała to Caritas oferując się do pomocy przy zbiórce nie ma prawa stawiać warunków przy przekazaniu uzbieranej kwoty. A może czas najwyższy żeby Caritas przestał udawać że pomaga bo dziwnym trafem zbyt dużo zebranych pieniędzy znika bezpowrotnie.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2011 o 15:47
0
[quote name='mario' timestamp='1324133009' post='571741']
Takie sprawy to się ustala na piśmie i podpisuję obie strony ew. świadek i w taki sposób unika się sytuacji typu "on powiedział, ona powiedziała" . Mam nadzieję, że matka Rafałka całą kasę wyda na swoje dziecko a nie na spłatę długów.
[/quote]
A jeśli długi wzięły się z opieki nad niepełnosprawnym dziekiem to też?
Avatar
mario / 17 grudnia 2011 o 15:43
0
Takie sprawy to się ustala na piśmie i podpisuję obie strony ew. świadek i w taki sposób unika się sytuacji typu "on powiedział, ona powiedziała" . Mam nadzieję, że matka Rafałka całą kasę wyda na swoje dziecko a nie na spłatę długów.
Avatar
Mój Boże / 17 grudnia 2011 o 15:39
0
Nie Caritas a ludzie dobrego serca dali dziecku dom, caritas nie dołożył ani złotówki a chciał zabrać jeszcze!!!
Avatar
onaa / 17 grudnia 2011 o 14:45
0
Cale Caritas to banda oszustow tylko kase by chcieli wydrzec od ludzi potrzebujacych i dlatego jestem za innymi fundacjami ktore nie udaja. A durni ludzie tak wieza w caly ten Caritas heheh bo to ksieza dbaja o ludzi hahah, Idioci banda kretaczy , finasistwo ani grosza tej fundacji . Bardzo sie ciesze ze sprawa ujrzala swiatlo dzienne i Pani dostala swoje nalezne pienarzki dla Rafalka zycze wszytskiego najlepszego:).
Avatar
Victoria / 17 grudnia 2011 o 14:17
0
A nie można było bardziej z empatią podejść do pomocy Rafałkowi... Jeżeli ktoś wpłaca, by pomóc Dziecku - to jest to konkretny cel, a nie konto Caritas Zamość. Caritas Zamość miał też pomóc (miał)... Rodzina powinna odczuwać wsparcie - nie upokorzenie. To tyle.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2011 o 10:25
0
[quote name='Gość' timestamp='1324113138' post='571625']
i jak swoje działanie wytłumaczy Caritas Zamość? wstyd na całą Polskę , ciekawy jestem ile jest takich sytuacji?
[/quote]
Jak zwykle, że to wszystko nieprawda.
Już ksiądz dobrodziej robi z kobiety oszustkę a z siebie jedynego uczciwego.
Avatar
Basia / 1 maja 2013 o 16:18
0
[quote name='anonim' timestamp='1325939102' post='580289']
Wiec i ja sie wypowiem.Widzac te brednie ktore wypisujecie.

Mietek
[/quote]

Tak, tak Mietek, wracaj na oddział, nie wziełes dziś tabletek.

Caritas to banda złodzei dorabiajaca się na ludzklim nieszczęściu, juz fakt zbierania kasy niby to na dom dla dziecka, a tak na prawde na Caritas, wtedy dzieciak musiał by byc na łasce Caritasu i im czynsz płacić. Podobna sytuacja jest w Zielonej Górze, tam Caritas zbierał pieniadze na dom dla chorych trojaczków, pieniedzy zebrali na trzy domy, teren pod budowe na którym mozna posrtawic kilka domów dostali za darmo od miasta w najlepszej dzielnicy willowej, teren podzielą i postawia kilka domów, jak na razie lata mijaja a dzieci domu nie mają, tylko kasa na koncie procentuje, Caritas dostał równiez materiały budowlane na kilka domów i dalej zbiera. Co najciekawsze, ten dom dla trojaczków bedzie własnościa Caritasu, rodzice nie pomyśleli i nie założyli własnego konta, a szkoda.
[quote name='anonim' timestamp='1325939102' post='580289']
Wiec i ja sie wypowiem.Widzac te brednie ktore wypisujecie.

Mietek
[/quote]

Tak, tak Mietek, wracaj na oddział, nie wziełes dziś tabletek.

Caritas to banda złodzei dorabiajaca się na ludzklim nieszczęściu, juz fakt zbierania kasy niby to na dom dla dziecka, a tak na prawde na Caritas, wtedy dzieciak musiał by byc na łasce Caritasu i im czynsz płacić. Podobna sytuacja jest w Zielonej Górze, tam Caritas zbierał ... rozwiń
Avatar
anonim / 7 stycznia 2012 o 13:25
0
Wiec i ja sie wypowiem.Widzac te brednie ktore wypisujecie.

Jestem jedna z osob,ktora jest blisko calej sprawy,i widzi co sie dzieje.
Wy macie wypaczone opinie w temacie a staracie sie wypowiadac jak wielcy medrcy.
Jak sie nie znam,to sie nie odzywam i tyle....

Rafal nadal by cierpial gdyby nie ksiadz z Caritasu.
To on rozpoczal pomoc.
To on jezdzil,zalatwial, dzwonil.
To on naglosnil sprawe. A teraz z niego robi sie sie szarlatana?????

Caritas chcial kupic dom,dla Rafala......DLA RAFALA.
A matka nie wyrazila zgody.....bo przeciez ma inne dzieci.....i trzeba bedzie kiedys podzielic majatek.
Caritas od poczatku darzyl do pomocy Rafalkowi,a nie wspierania calej rodziny,na co matka nie wyrazala zgody.
Nie pozwolila by w aktach jako jedyny wlasciciel domu byl Rafal.

Sms-y ludzi dobrej woli z polski przyniosly okolo 200tys zl, zbiorka Caritasu ponad 50tys.
Wiec przestancie chrzanic.
To wszystko dzieki Caritasowi.......jesli sadzicie inaczej....to pytam Was.....dlaczego wczesniej nikt nie pomogl temu chlopaczkowi?????


Duzo jeszcze innych rzeczy na ten temat wiem.....moze niebawem cos wiecej napisze.....otworze Wam troszke oczy na pazernosc ludzka.

Pozdrawiam:
Mietek
Wiec i ja sie wypowiem.Widzac te brednie ktore wypisujecie.

Jestem jedna z osob,ktora jest blisko calej sprawy,i widzi co sie dzieje.
Wy macie wypaczone opinie w temacie a staracie sie wypowiadac jak wielcy medrcy.
Jak sie nie znam,to sie nie odzywam i tyle....

Rafal nadal by cierpial gdyby nie ksiadz z Caritasu.
To on rozpoczal pomoc.
To on jezdzil,zalatwial, dzwonil.
To on naglosnil sprawe. A teraz z niego robi sie sie szarlatana?????

Caritas chcial kupic dom,dla Rafala... rozwiń
Avatar
puławianka / 20 grudnia 2011 o 15:51
0
Nareszcie koniec gehenny biednego dziecka.Niech ma ten dom,który dobrzy ludzie zafundowali temu wspaniałemu,inteligentnemu dziecku.Szkoda,ze tak długo trwały przepychanki zamojskiego Caritasu i musiało się oprzeć o Warszawę.
Avatar
betina / 18 grudnia 2011 o 17:41
0
Chyba logiczne skoro ludzie dobrej woli wpłacali pieniądze z przeznaczeniem na dom dla Rafała to Caritas oferując się do pomocy przy zbiórce nie ma prawa stawiać warunków przy przekazaniu uzbieranej kwoty. A może czas najwyższy żeby Caritas przestał udawać że pomaga bo dziwnym trafem zbyt dużo zebranych pieniędzy znika bezpowrotnie.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2011 o 15:47
0
[quote name='mario' timestamp='1324133009' post='571741']
Takie sprawy to się ustala na piśmie i podpisuję obie strony ew. świadek i w taki sposób unika się sytuacji typu "on powiedział, ona powiedziała" . Mam nadzieję, że matka Rafałka całą kasę wyda na swoje dziecko a nie na spłatę długów.
[/quote]
A jeśli długi wzięły się z opieki nad niepełnosprawnym dziekiem to też?
Avatar
mario / 17 grudnia 2011 o 15:43
0
Takie sprawy to się ustala na piśmie i podpisuję obie strony ew. świadek i w taki sposób unika się sytuacji typu "on powiedział, ona powiedziała" . Mam nadzieję, że matka Rafałka całą kasę wyda na swoje dziecko a nie na spłatę długów.
Avatar
Mój Boże / 17 grudnia 2011 o 15:39
0
Nie Caritas a ludzie dobrego serca dali dziecku dom, caritas nie dołożył ani złotówki a chciał zabrać jeszcze!!!
Avatar
onaa / 17 grudnia 2011 o 14:45
0
Cale Caritas to banda oszustow tylko kase by chcieli wydrzec od ludzi potrzebujacych i dlatego jestem za innymi fundacjami ktore nie udaja. A durni ludzie tak wieza w caly ten Caritas heheh bo to ksieza dbaja o ludzi hahah, Idioci banda kretaczy , finasistwo ani grosza tej fundacji . Bardzo sie ciesze ze sprawa ujrzala swiatlo dzienne i Pani dostala swoje nalezne pienarzki dla Rafalka zycze wszytskiego najlepszego:).
Avatar
Victoria / 17 grudnia 2011 o 14:17
0
A nie można było bardziej z empatią podejść do pomocy Rafałkowi... Jeżeli ktoś wpłaca, by pomóc Dziecku - to jest to konkretny cel, a nie konto Caritas Zamość. Caritas Zamość miał też pomóc (miał)... Rodzina powinna odczuwać wsparcie - nie upokorzenie. To tyle.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2011 o 10:25
0
[quote name='Gość' timestamp='1324113138' post='571625']
i jak swoje działanie wytłumaczy Caritas Zamość? wstyd na całą Polskę , ciekawy jestem ile jest takich sytuacji?
[/quote]
Jak zwykle, że to wszystko nieprawda.
Już ksiądz dobrodziej robi z kobiety oszustkę a z siebie jedynego uczciwego.
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wernisaż wystawy "Projektowanie Wszędzie" W Centrum Spotkania Kultur
28 września 2018, 17:00

Wernisaż wystawy "Projektowanie Wszędzie" W Centrum Spotkania Kultur 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 28 września o godz. 18 w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się wernisaż wystawy Projektowanie wszędzie.

Radny PiS chce współpracy ze Smoleńskiem

Radny PiS chce współpracy ze Smoleńskiem 0 0

Czy rosyjski Smoleńsk zostanie nowym miastem partnerskim Puław? O tym, że to przyniesie nam wiele korzyści przekonuje radny PiS Ignacy Czeżyk.

Ignacy Daszyński i Maciej Rataj. Dwaj marszałkowie Sejmu, nowi kawalerowie Orderu Orła Białego
Historia

Ignacy Daszyński i Maciej Rataj. Dwaj marszałkowie Sejmu, nowi kawalerowie Orderu Orła Białego 0 0

Choć polityczne i życiowe drogi wybitnych polityków, marszałków Sejmu, Ignacego Daszyńskiego i Macieja Rataja, właśnie odznaczonych pośmiertnie najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego - układały się różnie, to jednak miały pewne punkty wspólne

Wandzin: Wypadek na drodze krajowej nr 19

Wandzin: Wypadek na drodze krajowej nr 19 0 0

Do wypadku doszło około godz. 7.35 w Wandzinie na drodze krajowej nr 19 między Lublinem a Lubartowem.

Jesień na zewnątrz, od jutra w kalendarzu. Prognoza pogody na weekend w woj. lubelskim
film

Jesień na zewnątrz, od jutra w kalendarzu. Prognoza pogody na weekend w woj. lubelskim 3 0

Kalendarzowa jesień 2018 - kiedy się zaczyna? Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni wypada w niedzielę 23 września. W piątek jeszcze mogliśmy cieszyć się latem, ale zapowiadane załamanie pogody sprawdziło się.

Daleka podróż Górnika po prezent urodzinowy

Daleka podróż Górnika po prezent urodzinowy 1 0

Górnik Łęczna w niedzielę o godzinie 16 zmierzy się w Stargardzie z tamtejszymi Błękitnymi i powalczy o drugą w tym sezonie wygraną na obcym terenie. Motywacji „zielono-czarnym” zabraknąć nie powinno, bo w czwartek klub obchodził 39 rocznicę powstania

Katastrofa w biało-czerwonych barwach. Polska przegrała z Argentyną

Katastrofa w biało-czerwonych barwach. Polska przegrała z Argentyną 2 0

To był jeden z najgorszych meczów w wykonaniu reprezentacji Polski od lat. Zespół prowadzony przez Vitala Heynena zaprezentował się fatalnie i przegrał 2:3 z Argentyńczykami. Polacy musieli sobie radzić w tym spotkaniu bez przeziębionego Michała Kubiaka, ale to nie usprawiedliwia tak koszmarnej gry.

Greg Gold: "Kocham to miasto". Słoneczny Lublin w jego najnowszym teledysku [wideo]
film

Greg Gold: "Kocham to miasto". Słoneczny Lublin w jego najnowszym teledysku [wideo] 78 5

Greg Gold, czyli Grzegorz Gołębiowski mówi o swoich muzycznych początkach i najnowszym teledysku, który był kręcony w rodzinnym Lublinie.