Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

16 grudnia 2011 r.
18:00
Edytuj ten wpis

Rafałek będzie miał dom. Caritas zapłaci całą sumę

0 13 A A
Rafał i jego mama Wiesława będą mogli wkrótce opuścić ten stary dom bez wygód (Leszek Wójtowicz/ Arc
Rafał i jego mama Wiesława będą mogli wkrótce opuścić ten stary dom bez wygód (Leszek Wójtowicz/ Arc

Caritas Polska zapłaci całą sumę za nowy dom dla niepełnosprawnego Rafałka. Pieniędzy nie zabraknie też na leczenie i rehabilitację chłopca. Ludzie dobrej woli przekazali na ten cel prawie 270 tys. zł!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Cieszę się, że wszystko idzie ku dobremu – mówi mama Rafała, Wiesława Ciężczak z Lisek w powiecie hrubieszowskim. – Nie miałam pojęcia, że aż tyle pieniędzy wpłynęło na konto synka. Ksiądz dyrektor Banaś z Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej, że jest tylko 70 tys. zł. Nie chciał też, aby Rafał był właścicielem nowego domu. Dobrze, że sprawę przejęła Caritas Polska w Warszawie.

O konflikcie między matką Rafałka a dyrektorem Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej pisaliśmy 5 grudnia. Przypomnijmy. 11-letni dziś Rafał urodził się z licznymi wadami nóg i bioder, nie ma rąk. Przeszedł szereg operacji, czekają go kolejne.

Dzięki ks. Banasiowi i telewizyjnej „Sprawie dla reportera” historię chłopca poznała cała Polska. Rafał marzył m.in. o łazience, bo mieszka w drewnianym domku bez wygód. Pomoc zaczęła płynąć strumieniami, więc zdecydowano o budowie domu. Nic jednak z tego nie wyszło. Matka chłopca obwiniała o to ks. Banasia, ten twierdził, że to wina pani Wiesławy, bo „wielokrotnie zmieniała zdanie”.

Stanęło na kupnie gotowego domu w Liskach za 135 tys. zł. Matka Rafała miała przekazać ze swojego konta (na które też wpływały datki) 60 tys. zł, resztę miała wyłożyć Caritas.

– Ale ks. Banaś nie chciał, żeby właścicielem domu był Rafał, tylko Caritas. Nie mogłam się na to zgodzić – mówiła matka.

Zwróciliśmy się do Caritas Polska z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. Okazało się, że do tej pory na pomoc Rafałkowi na rachunku diecezjalnej Caritas jest 84 tys. zł, ale na pozostałe konta organizacji na rzecz Rafałka wpłynęło dodatkowo prawie 270 tys. zł.

Caritas Polska w całości sfinansuje więc zakup nowego domu. – Dom będzie własnością rodziny Ciężczak. Potwierdzi to akt notarialny. Sprawa jest finalizowana – informuje Olga Kołtuniak, rzecznik prasowy Caritas Polska.

Co z resztą pieniędzy? – Będą wydatkowane na leczenie i rehabilitację Rafała – mówi Kołtuniak.
Jest jeszcze 70 tys. zł zgromadzono na koncie pani Wiesławy. – Pieniędzmi dysponuje jego właścicielka, a nie my – Tłumaczy Kołtuniak. – Jest nam przykro, że sprawa przybrała nieprzyjemny obrót. Mamy nadzieję, że niebawem będziemy świadkami jej szczęśliwego finału.

Ks. Banaś nie chciał z nami wczoraj rozmawiać przez telefon. Odesłał nas do oświadczenia na stronie internetowej kurii.

„Pani Wiesława (...) prosiła mnie o możliwość wpłaty tylko na konto diecezjalnej Caritas, bo była w długach i twierdziła, że wierzyciele zabiorą jej pieniądze. Obecnie (...) wyszła z długów, ma swoje prywatne konta z dużą sumą pieniędzy” – czytamy.

Zapewnia, że Caritas „obstaje, by jedynym właścicielem domu był Rafał”. Twierdzi, że matka chłopca rzucała i odwoływała pomówienia pod adresem Caritas. – To ja byłam poniżana – twierdzi pani Wiesława. – Ale wybaczyłam księdzu i do sądu nie pójdę.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Basia / 1 maja 2013 r. o 16:18
[quote name='anonim' timestamp='1325939102' post='580289']
Wiec i ja sie wypowiem.Widzac te brednie ktore wypisujecie.

Mietek
[/quote]

Tak, tak Mietek, wracaj na oddział, nie wziełes dziś tabletek.

Caritas to banda złodzei dorabiajaca się na ludzklim nieszczęściu, juz fakt zbierania kasy niby to na dom dla dziecka, a tak na prawde na Caritas, wtedy dzieciak musiał by byc na łasce Caritasu i im czynsz płacić. Podobna sytuacja jest w Zielonej Górze, tam Caritas zbierał pieniadze na dom dla chorych trojaczków, pieniedzy zebrali na trzy domy, teren pod budowe na którym mozna posrtawic kilka domów dostali za darmo od miasta w najlepszej dzielnicy willowej, teren podzielą i postawia kilka domów, jak na razie lata mijaja a dzieci domu nie mają, tylko kasa na koncie procentuje, Caritas dostał równiez materiały budowlane na kilka domów i dalej zbiera. Co najciekawsze, ten dom dla trojaczków bedzie własnościa Caritasu, rodzice nie pomyśleli i nie założyli własnego konta, a szkoda.
[quote name='anonim' timestamp='1325939102' post='580289']
Wiec i ja sie wypowiem.Widzac te brednie ktore wypisujecie.

Mietek
[/quote]

Tak, tak Mietek, wracaj na oddział, nie wziełes dziś tabletek.

Caritas to banda złodzei dorabiajaca się na ludzklim nieszczęściu, juz fakt zbierania kasy niby to na dom dla dziecka, a tak na prawde na Caritas, wtedy dzieciak musiał by byc na łasce Caritasu i im czynsz płacić. Podobna sytuacja jest w Zielonej Górze, tam Caritas zbierał ... rozwiń
Avatar
puławianka / 20 grudnia 2011 r. o 15:51
Nareszcie koniec gehenny biednego dziecka.Niech ma ten dom,który dobrzy ludzie zafundowali temu wspaniałemu,inteligentnemu dziecku.Szkoda,ze tak długo trwały przepychanki zamojskiego Caritasu i musiało się oprzeć o Warszawę.
Avatar
betina / 18 grudnia 2011 r. o 17:41
Chyba logiczne skoro ludzie dobrej woli wpłacali pieniądze z przeznaczeniem na dom dla Rafała to Caritas oferując się do pomocy przy zbiórce nie ma prawa stawiać warunków przy przekazaniu uzbieranej kwoty. A może czas najwyższy żeby Caritas przestał udawać że pomaga bo dziwnym trafem zbyt dużo zebranych pieniędzy znika bezpowrotnie.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2011 r. o 15:47
[quote name='mario' timestamp='1324133009' post='571741']
Takie sprawy to się ustala na piśmie i podpisuję obie strony ew. świadek i w taki sposób unika się sytuacji typu "on powiedział, ona powiedziała" . Mam nadzieję, że matka Rafałka całą kasę wyda na swoje dziecko a nie na spłatę długów.
[/quote]
A jeśli długi wzięły się z opieki nad niepełnosprawnym dziekiem to też?
Avatar
mario / 17 grudnia 2011 r. o 15:43
Takie sprawy to się ustala na piśmie i podpisuję obie strony ew. świadek i w taki sposób unika się sytuacji typu "on powiedział, ona powiedziała" . Mam nadzieję, że matka Rafałka całą kasę wyda na swoje dziecko a nie na spłatę długów.
Avatar
Mój Boże / 17 grudnia 2011 r. o 15:39
Nie Caritas a ludzie dobrego serca dali dziecku dom, caritas nie dołożył ani złotówki a chciał zabrać jeszcze!!!
Avatar
onaa / 17 grudnia 2011 r. o 14:45
Cale Caritas to banda oszustow tylko kase by chcieli wydrzec od ludzi potrzebujacych i dlatego jestem za innymi fundacjami ktore nie udaja. A durni ludzie tak wieza w caly ten Caritas heheh bo to ksieza dbaja o ludzi hahah, Idioci banda kretaczy , finasistwo ani grosza tej fundacji . Bardzo sie ciesze ze sprawa ujrzala swiatlo dzienne i Pani dostala swoje nalezne pienarzki dla Rafalka zycze wszytskiego najlepszego:).
Avatar
Victoria / 17 grudnia 2011 r. o 14:17
A nie można było bardziej z empatią podejść do pomocy Rafałkowi... Jeżeli ktoś wpłaca, by pomóc Dziecku - to jest to konkretny cel, a nie konto Caritas Zamość. Caritas Zamość miał też pomóc (miał)... Rodzina powinna odczuwać wsparcie - nie upokorzenie. To tyle.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2011 r. o 10:25
[quote name='Gość' timestamp='1324113138' post='571625']
i jak swoje działanie wytłumaczy Caritas Zamość? wstyd na całą Polskę , ciekawy jestem ile jest takich sytuacji?
[/quote]
Jak zwykle, że to wszystko nieprawda.
Już ksiądz dobrodziej robi z kobiety oszustkę a z siebie jedynego uczciwego.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2011 r. o 10:12
i jak swoje działanie wytłumaczy Caritas Zamość? wstyd na całą Polskę , ciekawy jestem ile jest takich sytuacji?
Avatar
Basia / 1 maja 2013 r. o 16:18
[quote name='anonim' timestamp='1325939102' post='580289']
Wiec i ja sie wypowiem.Widzac te brednie ktore wypisujecie.

Mietek
[/quote]

Tak, tak Mietek, wracaj na oddział, nie wziełes dziś tabletek.

Caritas to banda złodzei dorabiajaca się na ludzklim nieszczęściu, juz fakt zbierania kasy niby to na dom dla dziecka, a tak na prawde na Caritas, wtedy dzieciak musiał by byc na łasce Caritasu i im czynsz płacić. Podobna sytuacja jest w Zielonej Górze, tam Caritas zbierał pieniadze na dom dla chorych trojaczków, pieniedzy zebrali na trzy domy, teren pod budowe na którym mozna posrtawic kilka domów dostali za darmo od miasta w najlepszej dzielnicy willowej, teren podzielą i postawia kilka domów, jak na razie lata mijaja a dzieci domu nie mają, tylko kasa na koncie procentuje, Caritas dostał równiez materiały budowlane na kilka domów i dalej zbiera. Co najciekawsze, ten dom dla trojaczków bedzie własnościa Caritasu, rodzice nie pomyśleli i nie założyli własnego konta, a szkoda.
[quote name='anonim' timestamp='1325939102' post='580289']
Wiec i ja sie wypowiem.Widzac te brednie ktore wypisujecie.

Mietek
[/quote]

Tak, tak Mietek, wracaj na oddział, nie wziełes dziś tabletek.

Caritas to banda złodzei dorabiajaca się na ludzklim nieszczęściu, juz fakt zbierania kasy niby to na dom dla dziecka, a tak na prawde na Caritas, wtedy dzieciak musiał by byc na łasce Caritasu i im czynsz płacić. Podobna sytuacja jest w Zielonej Górze, tam Caritas zbierał ... rozwiń
Avatar
anonim / 7 stycznia 2012 r. o 13:25
Wiec i ja sie wypowiem.Widzac te brednie ktore wypisujecie.

Jestem jedna z osob,ktora jest blisko calej sprawy,i widzi co sie dzieje.
Wy macie wypaczone opinie w temacie a staracie sie wypowiadac jak wielcy medrcy.
Jak sie nie znam,to sie nie odzywam i tyle....

Rafal nadal by cierpial gdyby nie ksiadz z Caritasu.
To on rozpoczal pomoc.
To on jezdzil,zalatwial, dzwonil.
To on naglosnil sprawe. A teraz z niego robi sie sie szarlatana?????

Caritas chcial kupic dom,dla Rafala......DLA RAFALA.
A matka nie wyrazila zgody.....bo przeciez ma inne dzieci.....i trzeba bedzie kiedys podzielic majatek.
Caritas od poczatku darzyl do pomocy Rafalkowi,a nie wspierania calej rodziny,na co matka nie wyrazala zgody.
Nie pozwolila by w aktach jako jedyny wlasciciel domu byl Rafal.

Sms-y ludzi dobrej woli z polski przyniosly okolo 200tys zl, zbiorka Caritasu ponad 50tys.
Wiec przestancie chrzanic.
To wszystko dzieki Caritasowi.......jesli sadzicie inaczej....to pytam Was.....dlaczego wczesniej nikt nie pomogl temu chlopaczkowi?????


Duzo jeszcze innych rzeczy na ten temat wiem.....moze niebawem cos wiecej napisze.....otworze Wam troszke oczy na pazernosc ludzka.

Pozdrawiam:
Mietek
Wiec i ja sie wypowiem.Widzac te brednie ktore wypisujecie.

Jestem jedna z osob,ktora jest blisko calej sprawy,i widzi co sie dzieje.
Wy macie wypaczone opinie w temacie a staracie sie wypowiadac jak wielcy medrcy.
Jak sie nie znam,to sie nie odzywam i tyle....

Rafal nadal by cierpial gdyby nie ksiadz z Caritasu.
To on rozpoczal pomoc.
To on jezdzil,zalatwial, dzwonil.
To on naglosnil sprawe. A teraz z niego robi sie sie szarlatana?????

Caritas chcial kupic dom,dla Rafala... rozwiń
Avatar
puławianka / 20 grudnia 2011 r. o 15:51
Nareszcie koniec gehenny biednego dziecka.Niech ma ten dom,który dobrzy ludzie zafundowali temu wspaniałemu,inteligentnemu dziecku.Szkoda,ze tak długo trwały przepychanki zamojskiego Caritasu i musiało się oprzeć o Warszawę.
Avatar
betina / 18 grudnia 2011 r. o 17:41
Chyba logiczne skoro ludzie dobrej woli wpłacali pieniądze z przeznaczeniem na dom dla Rafała to Caritas oferując się do pomocy przy zbiórce nie ma prawa stawiać warunków przy przekazaniu uzbieranej kwoty. A może czas najwyższy żeby Caritas przestał udawać że pomaga bo dziwnym trafem zbyt dużo zebranych pieniędzy znika bezpowrotnie.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2011 r. o 15:47
[quote name='mario' timestamp='1324133009' post='571741']
Takie sprawy to się ustala na piśmie i podpisuję obie strony ew. świadek i w taki sposób unika się sytuacji typu "on powiedział, ona powiedziała" . Mam nadzieję, że matka Rafałka całą kasę wyda na swoje dziecko a nie na spłatę długów.
[/quote]
A jeśli długi wzięły się z opieki nad niepełnosprawnym dziekiem to też?
Avatar
mario / 17 grudnia 2011 r. o 15:43
Takie sprawy to się ustala na piśmie i podpisuję obie strony ew. świadek i w taki sposób unika się sytuacji typu "on powiedział, ona powiedziała" . Mam nadzieję, że matka Rafałka całą kasę wyda na swoje dziecko a nie na spłatę długów.
Avatar
Mój Boże / 17 grudnia 2011 r. o 15:39
Nie Caritas a ludzie dobrego serca dali dziecku dom, caritas nie dołożył ani złotówki a chciał zabrać jeszcze!!!
Avatar
onaa / 17 grudnia 2011 r. o 14:45
Cale Caritas to banda oszustow tylko kase by chcieli wydrzec od ludzi potrzebujacych i dlatego jestem za innymi fundacjami ktore nie udaja. A durni ludzie tak wieza w caly ten Caritas heheh bo to ksieza dbaja o ludzi hahah, Idioci banda kretaczy , finasistwo ani grosza tej fundacji . Bardzo sie ciesze ze sprawa ujrzala swiatlo dzienne i Pani dostala swoje nalezne pienarzki dla Rafalka zycze wszytskiego najlepszego:).
Avatar
Victoria / 17 grudnia 2011 r. o 14:17
A nie można było bardziej z empatią podejść do pomocy Rafałkowi... Jeżeli ktoś wpłaca, by pomóc Dziecku - to jest to konkretny cel, a nie konto Caritas Zamość. Caritas Zamość miał też pomóc (miał)... Rodzina powinna odczuwać wsparcie - nie upokorzenie. To tyle.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2011 r. o 10:25
[quote name='Gość' timestamp='1324113138' post='571625']
i jak swoje działanie wytłumaczy Caritas Zamość? wstyd na całą Polskę , ciekawy jestem ile jest takich sytuacji?
[/quote]
Jak zwykle, że to wszystko nieprawda.
Już ksiądz dobrodziej robi z kobiety oszustkę a z siebie jedynego uczciwego.
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jak reaguje kobieta, kiedy to mężczyzna dobiera jej suknię ślubną?

Jak reaguje kobieta, kiedy to mężczyzna dobiera jej suknię ślubną?

Przyszłe panny młode dziwią się zwykle, gdy przy zakupie sukni doradza im mężczyzna. Czasami podchodzą do jego rad nieufnie. Inaczej jest jednak gdy zajmuje się nimi Łukasz Przychodzeń. Do jego lubelskiego salonu ciągną klientki z całej Polski.

Zamość w finansowym dołku. Prezydent już się głowi, jakie wydatki przyciąć

Zamość w finansowym dołku. Prezydent już się głowi, jakie wydatki przyciąć

Te 17 mln zł było potrzebne, aby zrealizować budżet i zapłacić za rozpoczęte inwestycje. Ale przy podejmowaniu uchwały zabrakło jednego głosu i dlatego Zamość nie może wyemitować obligacji. Co teraz? Prezydent już zastanawia się, z jakich inwestycji zrezygnować i czy np. nie trzeba będzie „zamrozić” budżetu obywatelskiego.

Zbliża się finał Szlachetnej Paczki. W lubelskim brakuje ponad 220 osób do pomocy
zdjęcia
galeria

Zbliża się finał Szlachetnej Paczki. W lubelskim brakuje ponad 220 osób do pomocy

Zaczęło się odliczanie do finału głośnej akcji pomocowej. Szlachetna Paczka czeka na wolontariuszy.

Wpadli na chwilę do znajomego. Na koniec taboret poleciał w okno samochodu
zdjęcia
galeria

Wpadli na chwilę do znajomego. Na koniec taboret poleciał w okno samochodu

Policja zatrzymała dwóch 20-latków, którzy przyszli w odwiedziny do starszego znajomego. Nie wiadomo dlaczego się na niego rzucili.

Lublin. W sobotę startuje "Otwarte Miasto"
1 października 2022, 16:00

Lublin. W sobotę startuje "Otwarte Miasto"

21 artystów, 25 prac w przestrzeni miasta i cały miesiąc zwiedzania. 1 października startuje XIV edycja Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto / OPEN CITY.

Zamość. Mimo protestów mieszkańców jest zgoda dla dewelopera. Ale bloku nie będzie
galeria

Zamość. Mimo protestów mieszkańców jest zgoda dla dewelopera. Ale bloku nie będzie

Protesty mieszkańców na niewiele się zdały. Firma Lege Artis ma zielone światło dla swojej inwestycji mieszkaniowej na ulicy Młyńskiej w Zamościu. Radni, którzy dwukrotnie sprzeciwiali się budowie bloków, na ostatniej sesji zgodzili się, by w trybie ustawy lex deweloper powstały w tej lokalizacji szeregowce.

Rzeźby Rafała Olbińskiego w Galerii Gardzienice
6 października 2022, 18:00
galeria

Rzeźby Rafała Olbińskiego w Galerii Gardzienice

Prace jednego z najważniejszych współczesnych polskich artystów będzie można zobaczyć w Lublinie. Mowa o Rafale Olbińskim, którego rzeźby zaprezentuje Galeria Gardzienice (ul. Grodzka 5a). Uroczyste otwarcie ekspozycji nastąpi 6 października o godz. 18.

Dużo przyjemniej wyrzucać odpady w Puławach. Wodny świat na śmietnikowej altanie

Dużo przyjemniej wyrzucać odpady w Puławach. Wodny świat na śmietnikowej altanie

Do niedawna była to zwykła ściana osiedlowego śmietnika na puławskim osiedlu Niwa. W ostatni weekend dzięki miejscowym artystom, miłośnikom ulicznej sztuki, altana zyskała zupełnie nowy wygląd.

Lubelskie. Jodek potasu w szkołach i przychodniach. Już rozwożą do każdej gminy w regionie

Lubelskie. Jodek potasu w szkołach i przychodniach. Już rozwożą do każdej gminy w regionie

W szkołach, przychodniach i innych miejscach najbliższych mieszkańcom będzie można zaopatrzyć się w jodek potasu na wypadek zagrożenia radiacyjnego. Dzisiaj rozpoczęła się dystrybucja preparatów do wszystkich gmin w województwie lubelskim.

Lada dzień 42. Zamojskie Dni Muzyki
30 września 2022, 19:00

Lada dzień 42. Zamojskie Dni Muzyki

Jedna impreza, ale trzy koncerty, a każdy w innym klimacie. Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu zaprasza na 42. Zamojskie Dni Muzyki. Start w piątek, finał w niedzielę (30 września-2 października).

Chełm. Trzeba powtórzyć przetarg na deptak

Chełm. Trzeba powtórzyć przetarg na deptak

Miasto unieważniło przetarg na rewitalizację Parku Międzyosiedlowego w Chełmie i przebudowę deptaka. Jedyny oferent zażądał o ponad 8 mln zł więcej, niż planowano wydać na inwestycję.

W środę wielka akcja policji. Pewnie posypią się mandaty

W środę wielka akcja policji. Pewnie posypią się mandaty

Tym razem patrole ustawią się w pobliżu przejść dla pieszych. To będzie kolejna odsłona akcji NURD.

Importowany węgiel trafił do sprzedaży. Obowiązuje limit 3 ton na osobę
wideo
film

Importowany węgiel trafił do sprzedaży. Obowiązuje limit 3 ton na osobę

Od wtorku można kupić importowany węgiel. W Ostrowie Wielkopolskim od tygodni ustawiali się chętni na zakup tego surowca.

Oni nie ubierają samochodów. Robią z nich obiekt zazdrosnych spojrzeń

Oni nie ubierają samochodów. Robią z nich obiekt zazdrosnych spojrzeń

Ponad 15 lat doświadczenia. Ponad 5 tys. zadowolonych klientów. Ponad 60 moto-imprez w tym bicie Rekordu Guinnessa. Ponad 5600 oklejonych samochodów. Ponad 140 tys. metrów użytej folii.

Moto Session 2022. W Lublinie będą bolidy F1
1 października 2022, 12:00
galeria

Moto Session 2022. W Lublinie będą bolidy F1

Gratka dla pasjonatów motoryzacji. W najbliższy weekend na terenie Targów Lublin (ul. Dworcowa 11) odbędą się targi motoryzacyjne połączone z emocjonującymi pokazami. Będzie można zobaczyć klasyki, bolidy F1 i auta luksusowe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!