Legwany wyspowe, agamę żaglową i agamę kołnierzastą oglądać można już w zamojskim Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Milera.
Gady przyjechały do Zamościa z Wrocławia w ramach wymiany zwierząt między ogrodami zoologicznymi zrzeszonymi w Europejskim Stowarzyszeniu Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.
– Najrzadszym gatunkiem jest samiec krytycznie zagrożonego w naturze legwana wyspowego z Karaibów – informuje Łukasz Sułowski, wicedyrektor zamojskiego ZOO.
W Zamościu oglądać można też agamę żaglową. To zwierzęta żyjące we wschodniej Indonezji, na Nowej Gwinei oraz Filipinach. To największe z agam, których długość dochodzi do 100 cm. Są doskonałymi pływakami, które większą część czasu spędzają na konarach drzew zwisającymi bezpośrednio nad zbiornikami wodnymi.
Do grupy agam brodatych dołączyła też australijska agama kołnierzasta występująca naturalnie w północno-zachodniej Australii i Nowej Gwinei. Do życia wybiera tereny suche i zadrzewione. Jest bardzo ruchliwa. Szybko biega na tylnych odnóżach, unosząc nad ziemią ogon. Zagrożona – tuż przed atakiem na przeciwnika rozpościera charakterystyczny kołnierz.
– Najtrudniejsze do wypatrzenia będą jednak scynkowce - jaszczurki z Dominikany łudząco przypominające scynki i, podobnie jak one, nurkujące w podłożu terrarium – dodaje Sułowski.
W jednym z terrariów ekspozycyjnych zadomowiła się też para gekonów orzęsionych, w naturze występujących na Nowej Kaledonii. To nocne jaszczurki, które w ciągu dnia chowają się między liśćmi niskich krzaków.