Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

3 sierpnia 2018 r.
7:49

Szczebrzeszyn Stolicą Języka Polskiego. Przyjadą znani artyści i pisarze [program imprezy]

Jednym z gości festiwalu będzie Katarzyna Nosowska, która opowie o swojej książce
Jednym z gości festiwalu będzie Katarzyna Nosowska, która opowie o swojej książce

Pisarze, poeci, aktorzy, piszący muzycy. Wielkie nazwiska polskiej literatury i twórcy, których próżno szukać na innych festiwalach. Szczebrzeszyn – już po raz czwarty – na tydzień stanie się Stolicą Języka Polskiego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Seniuk, Bonaszewski, Nosowska, Wolny-hankało, Dziewit-Meller, Rusinek, Landowska, Więckiewicz, Maslowska, Grynberg, Sommer, Banaszak, Fiedorczuk, Grzebalkowska, Gruszka, Nehrebecka, Budzisz-Krzyżanowska, Ferency, Wlodek, Tokarczuk, Wajrak, Krynicki, Trzaska, Masecki, Młynarski, Chmielarz, Varga, Komoroska, Ryslki, Stasiuk, Myśliwski, Sołtys (Pabli Pavo). Pisarze, poeci, krytycy, reportażyści, aktorzy, muzycy (także w roli autorów jak Paweł Sołtys czy Katarzyna Nosowska).

- Tak jak Skamandryci (patron tegorocznej edycji festiwalu - przyp. red.) wychodzili do ludzi i recytowali wiersze w kawiarniach, tak nasz krajan Piotr Duda przywozi do Szczebrzeszyna plejadę artystów - cieszy się Maria Loc-Oczkoś, sekretarz miasta i gminy Szczebrzeszyn.

- To wielka poetycka uczta dla naszego regionu - podkreśla starosta zamojski Henryk Mateja. I dodaje: - Ludzie znani z ekranów telewizorów w Szczebrzeszynie na równi z innymi spacerują i robią zakupy.

Stolica Języka Polskiego odbywa się w urokliwym roztoczańskim miasteczku już po raz czwarty.

- Urodziłem się tutaj. I myślę, by kiedyś tu wrócić - przyznaje Piotr Duda, pomysłodawca i organizator festiwalu w Szczebrzeszynie (wspólnie z Tomaszem Pańczykiem). - Jestem stąd, widziałem potencjał. A jako producent teatralny nie od dziś mam do czynienia z projektami niemożliwymi.

W ubiegłym do roku w festiwalowych wydarzeniach wzięło udział ok. 20 tys. osób. - W tym roku chcemy zrobić szczegółowe badania, bo sami jesteśmy ciekawi kto do nas przyjeżdża i jakie ma motywacje - dodaje Duda.

- To czytający turyści - nie ma wątpliwości Sylwia Stano, która odpowiada za cykl festiwalowych warsztatów. - Na Roztocze przyjeżdżają ludzie z książkami. A w Szczebrzeszynie pisarz i czytelnik moczą nogi w tej samej rzece. Autorów można spotkać wszędzie i z nimi porozmawiać. Uczestniczą też w spotkaniach autorskich innych pisarzy, co gdzie indziej praktycznie się nie zdarza, bo po prostu nie ma na to czasu.

• Każdy festiwalowy dzień zaczyna się cyklem warsztatów (dla dorosłych i dzieci, które - jak podkreślają organizatorzy - „są tu stawiane na równi z dorosłymi”). Jest m.in. szybki kurs pisania komiksów, szkoła pisania, tworzenie zielników, warsztaty kulinarne z fasolą w roli głównej. A także spacery krajoznawcze, wycieczki (po miasteczku i na cmentarz żydowski) czy wyprawa (z Adamem Wajrakiem) na susły perełkowane. Udział bezpłatny, zapisy na: warsztaty@stolicajezykapolskiego.pl.

• Od południa debaty i rozmowy o sztuce i języku, a od 15.30 spotkania autorskie.

• Wieczorami muzyka (koncert Hanny Banaszak, Jazz Band Młynarski Masecki, Haydamaky), teatr (spektakl Adama Ferencego na motywach prozy Jerzego Pilcha) i to, z czego festiwal słynie najbardziej, czyli czytanie poezji i prozy przez aktorów.

- W ubiegłym roku Andrzeja Seweryna słuchały setki osób, w tym czytać będzie Maja Komorowska, Anna Nehrebecka, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Anna Seniuk, Robert Więckiewicz, Karolina Gruszka - wylicza Piotr Duda.

• W programie także: mecz poetycki, czytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima w różnych językach, festiwalowe kino. Festiwal rozpoczyna się w niedzielę, 5 sierpnia, cyklem wydarzeń na zamojskim Rynku Wodnym. W poniedziałek przenosi się do Szczebrzeszyna, gdzie zostaje do soboty, 11 sierpnia.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Szczegółowy program na stolicajezykapolskiego.pl

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Michał Zuber gola w piątek nie strzelił, ale i tak miał spory udział w wygranej Avii ze swoim byłym klubem

Avia wygrała derby z Lewartem, czerwona kartka ustawiła mecz

Avia ograła w piątkowy wieczór w Lubartowie tamtejszy Lewart 3:0. Trzeba jednak od razu dodać, że gospodarze już od 25 minuty grali w dziesiątkę.

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
16 maja 2025, 0:00

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?

W tym roku KULturalia, czyli studencka impreza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przenoszą muszli koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim.

Po 10 minutach meczu z Piastem raczej nikt nie spodziewał się porażki gospodarzy
film

Niespodziewany nokaut. Motor dobrze zaczął mecz z Piastem, ale fatalnie skończył [zobacz bramki]

Niespodzianka w Lublinie. Motor prowadził z Piastem Gliwice 1:0, na początku spotkania był zdecydowanie lepszy, a mimo to przegrał aż 1:4. To trzecia, domowa porażka beniaminka z rzędu i najwyższa w tym sezonie przed własną publicznością.

 W czwartek Szymon Hołownia odwiedził Ciechocinek, w sobotę będzie m,in. w Nałeczowie

Sobota z Szymonem Hołownią. W Lublinie i w Nałęczowie

To już ostatni weekend kampanii przed pierwszą turą wyborów na prezydenta Polski. W sobotę o głosy wyborców w województwie lubelskim będzie walczył Szymon Hołownia.

Prognozowane przez Polską Agencję Kodsmoczną trajektorie przelotu sondy COSMO 482 nad Polska w dniu 10 maja
UWAGA!

Radziecka sonda dwa razy przeleci nad Lubelszczyzną. A jej szczątki mogą tu spaść

W sobotę, 10 maja, radziecka sonda dwa razy przeleci nad Polską i za każdym razem nad terenem województwa lubelskiego. Sonda może nie spalić się całkowicie, a jej szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – ostrzega Polska Agencja Kosmiczna.

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

87 osób mundur zakłada po raz pierwszy. Pozostali to żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do służby wojskowej. Przysięga jeszcze w maju w Zamościu. A w lipcu i we wrześniu kolejne szkolenia.

Wyspy reklamowe znajdziemy w kliku miejscach Lublina
SONDA
galeria

Lata przygotowań, a wciąż brak konkretów. Uchwała krajobrazowa w Lublinie z dużymi problemami

Uchwała krajobrazowa miała uporządkować przestrzeń miejską w Lublinie, ale do jej zapowiedzi minęło już niemal 10 lat. Projekt był konsultowany i analizowany, ale wciąż nie został zaprezentowany. Miasto przyznaje, że działa ostrożnie. Pojawił się jednak pierwszy orientacyjny termin.

Czołgów Abrams M1A2 SEPv3 w amerykańskiej armii

Nowe Abramsy już w Polsce. Wkrótce trafią do jednostek

Do Polski dotarła nowa partia czołgów Abrams w wersji M1A2 SEPv3. Wiceszef MON Paweł Bejda przekazał, że chodzi o 19 czołgów. Już niebawem wejdą na uzbrojenie polskiego wojska.

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa
galeria

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa

Zintegrowana opieka nad pacjentami, lepsza organizacja pracy oraz rozwój dydaktyki – to główne cele nowo utworzonego Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii. Jak podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska, nowa jednostka ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce zajmujących się chorobami sercowo-naczyniowymi.

Kiwetniowy Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej

Politechnika Lubelska: Rekrutacja na studia i trzy nowe kierunki

Właśnie rozpoczęły się Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Ale ci, co chcą studiować na tej uczelni, jeszcze bardziej czekają na wtorek, 13 maja. Wtedy rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Lubelską.

CZwarte, 8 maja: Mieszko R. wyprowadzany po zakończeniu przesłuchania z siedziby Prokuratury dla Warszawy-Śródmieścia

Zabójstwo na UW: Decyzja sądu i ustalenia prokuratury

Mieszko R. usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Sąd Rejonowy Warszawy Śródmieście zdecydował w piątek o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o morderstwo na UW – przekazał jego obrońca adwokat Marcin Zaborowski. Dodał, że jego klient będzie go odbywał w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu.

Motor w tym sezonie zanotował u siebie: sześć zwycięstw, cztery remisy i pięć porażek

Najwyższa domowa porażka w sezonie. Motor Lublin - Piast Gliwice (zapis relacji na żywo)

Motor bardzo dobrze zaczął mecz z Piastem Gliwice, ale beniaminek z Lublina niespodziewanie przegrał u siebie aż 1:4.

 Ziuta (sokolica wykluta w 2022 roku w Kawęczynie) i Czajnik

Ziuta wraca, Wrotka znika. Co sie dzieje u lubelskich sokołów?

Wrotka nie była widziana w gnieździe od godziny 8 rano. Ziuta przylatując do gniazda miała krew na piórach i pazurach. W środę w lubelskim gnieździe sokołów wykluło się pierwsze pisklę Wrotki i Czajnika. A teraz Wrotka zaginęła, a pojawiła się jej uparta rywalka.

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!
ZDJĘCIA
galeria

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!

Jesteśmy na studiach, to najpiękniejszy okres naszego życia, więc kiedy mamy się bawić jak nie teraz? – mówili uczestnicy korowodu, który rozpoczął w piątek Lubelskie Dni Kultury Studenckiej.

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli

Żeby Polska mogła się rozwijać i konkurować na rynku światowym, potrzebujemy silnego kapitału intelektualnego. To możliwe tylko dzięki mocnej i skutecznej oświacie - mówił wojewoda Krzysztof Komorski podczas uroczystości związanych z jubileuszem z 120-lecia działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium