Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

27 lutego 2019 r.
18:38

"Będziemy mogli podwoić liczbę operacji". Nowoczesna klinika powstała w centrum Lublina

0 7 A A

Kompleksowo, na poziomie i bezpiecznie. Na taką opiekę medyczną mogą liczyć pacjenci onkologiczni w nowym budynku SPSK1 przy ul. Radziwiłłowskiej 13 w Lublinie. Działa tam już Klinika Chirurgii Onkologicznej i Zakład Chemioterapii, a wkrótce pacjentów zacznie też przyjmować Zakład Radioterapii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W ciągu dwóch lat udało nam się zrealizować pierwszy etap rozbudowy i przebudowy szpitala. Klinika w nowej siedzibie przyjmuje już pacjentów i jest po pierwszych operacjach – poinformował środę  Adam Borowicz, dyrektor SPSK1 w Lublinie. – Obok trwa remont i adaptacja starego budynku, który będzie wspierał działanie kliniki (w Pałacu Lubomirskich znajdą się przede wszystkim sale dydaktyczno-szkoleniowe – red.).

Nowy trzykondygnacyjny budynek zajmuje ponad 4 tys. mkw. Znajdują się w nim nowoczesne sale zabiegowe, pracownie dydaktyczne, jasne i przestronne sale dla pacjentów (26 łóżek). Klinika zapewnia opiekę zespołu specjalistów złożonego z chirurgów onkologicznych, onkologów klinicznych i radioterapeutów.

– Jesteśmy wiodącym ośrodkiem pod względem leczenia nowotworów otrzewnej za pomocą chemioterapii dootrzewnowej w hipertermii. Teraz czekamy na uruchomienie radioterapii śródoperacyjnej. Dzięki niej w czasie jednego seansu operacyjnego mamy możliwość zastosowania nie tylko chirurgii, ale jednocześnie napromieniania w polu operacyjnym – tłumaczy prof. Wojciech Polkowski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej SPSK1. – Mając do dyspozycji nowoczesny blok operacyjny, będziemy mogli podwoić liczbę operacji. Dotychczas było ich kilkanaście tygodniowo, teraz będzie kilkadziesiąt. To wpłynie na rozładowanie kolejki oczekujących na operacje. Sądzę, że w kwietniu czas oczekiwania nie będzie dłuższy niż dwa tygodnie.

>>> Najpierw szpital powiatowy, potem w Lublinie. „Od totalnej znieczulicy, po pełne poświęcenie” [list pacjentki]

Jak zaznacza prof. Polkowski, klinika specjalizuje się w leczeniu nowotworów układu pokarmowego, czerniaka i raka piersi. – Bardzo ważna sprawa to możliwość przystąpienia do programów lekowych w zakresie raka jelita grubego, trzustki, żołądka i piersi, których nie mamy. Korzystamy tylko z programów dotyczących raka jajnika – podkreśla prof. Polkowski. – Czekamy teraz na ruch ze strony lubelskiego NFZ, który, mam nadzieję, umożliwi nam przystąpienie do konkursów na te programy.

Zakład Radioterapii jest nową jednostką szpitala i wkrótce zacznie przyjmować pacjentów. – Trwają ostatnie formalności i szkolenie personelu. Stworzenie zakładu kosztowało ponad 70 mln zł, w tym ok. 19 mln zł to prace budowlane – mówi dyr. Borowicz. – Najdroższym sprzętem były akceleratory. Kosztowały ok. 20 mln zł. Dzięki Zakładowi Radioterapii stworzyliśmy ośrodek kompleksowego leczenia. W jednym budynku pacjent ma dostęp do całego procesu leczenia – od diagnostyki, poprzez leczenie z chemio- i radioterapią, aż do zakończenia kuracji – zaznacza dyr. Borowicz.

– Trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia działalności zakładu. Do dyspozycji mamy supernowoczesny sprzęt, m.in. dwa akceleratory stacjonarne umożliwiające stosowanie nowoczesnych technik radioterapii mniej inwazyjnych dla pacjenta oraz technik wysokospecjalistycznych – podkreśla Dagmara Nycz-Bedońska, kierownik Zakładu Radioterapii SPSK1. – Mamy też jeden akcelerator mobilny do radioterapii śródoperacyjnej.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 lutego 2019 r. o 19:01
+14
UŻYWANIE PRZEZ DZIENNIK WSCHODNI PROGRAMÓW SZPIEGUJĄCYCH - SPRAWDZAJĄCYCH CZY NA MOIM KOMPUTERZE JEST WŁĄCZONY PROGRAM TYPU AD-BLOCK TO PRZESTĘPSTWO. WIĘKSZOŚĆ SERWERÓW JEST WYPOSAŻONA W TEGO TYPU OPROGRAMOWANIE. WIELE REKLAM PRZENOSI WIRUSY. O GŁUPOCIE NACZELNEGO ŚWIADCZY FAKT, ŻE TE NIBY ZABLOKOWANE TEKSTY I TAK PRZECZYTAM KORZYSTAJĄC ZE SMARTFONA, NA MARGINESIE –SPRÓBUJCIE ZABLOKOWAĆ I.P. DYNAMICZNY.. SPRAWA ZOSTANIE PRZEKAZANA PROKURATURZE, BOWIEM UŻYWANIE PROGRAMÓW SZPIEGUJĄCYCH, TO PRZESTĘPSTWO.. NA MARGINESIE JAK DZIENNIK WSCHODNI CZYLI NIEMIECKI SZTANDAR LUDU UWAŻA, ŻE KTOŚ BĘDZIE PŁACIŁ ZA GŁUPIE WYPOCINY, PISANE PRZEZ PROFANÓW LUB PSEUDO- ZAWODOWCÓW TYPU SMAGA CZY SZCZĘCH, TO SIĘ MYLI. BOJKOTOWAĆ TAKĄ GADZINÓWKĘ. CZY FIRMY PŁACĄCE ZA TZW. ARTYKUŁY SPONSOROWANE WIEDZĄ, ŻE ICH TEKSTY SĄ TAKŻE BLOKOWANE. BOJKOTUJCIE UŻYWAJĄCYCH PROGRAMY SZPIEGUJĄCE .TO ONI ROZNOSZĄ WIRUSY KOMPUTEROWE.
UŻYWANIE PRZEZ DZIENNIK WSCHODNI PROGRAMÓW SZPIEGUJĄCYCH - SPRAWDZAJĄCYCH CZY NA MOIM KOMPUTERZE JEST WŁĄCZONY PROGRAM TYPU AD-BLOCK TO PRZESTĘPSTWO. WIĘKSZOŚĆ SERWERÓW JEST WYPOSAŻONA W TEGO TYPU OPROGRAMOWANIE. WIELE REKLAM PRZENOSI WIRUSY. O GŁUPOCIE NACZELNEGO ŚWIADCZY FAKT, ŻE TE NIBY ZABLOKOWANE TEKSTY I TAK PRZECZYTAM KORZYSTAJĄC ZE SMARTFONA, NA MARGINESIE –SPRÓBUJCIE ZABLOKOWAĆ I.P. DYNAMICZNY.. SPRAWA ZOSTANIE PRZEKAZANA PROKURATURZE, BOWIEM UŻYWANIE PROGRAMÓW SZPIEGUJĄCYCH, TO PRZESTĘPSTWO.. NA MARGINESIE JAK DZIENNIK WSCHODNI C... rozwiń
Avatar
Zna / 28 lutego 2019 r. o 15:16
+5
masakra, takie paskudztwo postawić w samym środku zabytkowego centrum...oj nie ma to miasto szczęścia do kompetentnych władz i urzędasów...konserwator zabytków też jak rozumiem nie miał nic przeciw, budynek odpowiednio niski jak na rangę powiatowego miasta przystało, a że szpetny i stojący luzem jak na przedmieściu? a kogo to obchodzi...
Avatar
lub / 27 lutego 2019 r. o 23:34
+2
Szpital w samym centrum miasta to b. głupi pomysł
Avatar
Bert / 5 marca 2019 r. o 09:48
0
Czyli Szanownych Państwa komentujących bardziej intryguje wygląd budynku a nie fakt, że w Lublinie jest kolejne miejsce do leczenia w godnych warunkach. Jak kogoś dotyka nowotwór to ma głęboko w poważaniu gdzie znajduje sie budynek i jak wygląda. Proponuje włączyć myślenie a nie zajmować się pierdołami.
 g....wno mnie obchodzi czy w tym budynku jest szpital, sklep czy burdel... stoi w centrum zabytkowego miasta wokół mnóstwo wartościowej architektury, więc nowe budynki też mają trzymać odpowiedni poziom! Takie głupawe szantażowanie w stylu "noo przecez tam ludzi leczo, to sie nie czepiajta" to se możesz w swojej rodzinne wsi uprawiać
 g....wno mnie obchodzi czy w tym budynku jest szpital, sklep czy burdel... stoi w centrum zabytkowego miasta wokół mnóstwo wartościowej architektury, więc nowe budynki też mają trzymać odpowiedni poziom! Takie głupawe szantażowanie w stylu "noo przecez tam ludzi leczo, to sie nie czepiajta" to se możesz w swojej rodzinne wsi uprawiać rozwiń
Avatar
Pozdrawiam Serdecznie / 1 marca 2019 r. o 05:59
0
Czyli Szanownych Państwa komentujących bardziej intryguje wygląd budynku a nie fakt, że w Lublinie jest kolejne miejsce do leczenia w godnych warunkach. Jak kogoś dotyka nowotwór to ma głęboko w poważaniu gdzie znajduje sie budynek i jak wygląda. Proponuje włączyć myślenie a nie zajmować się pierdołami.
Avatar
janek / 27 lutego 2019 r. o 19:56
0
Oby trzynastka nie była pechowa.  Wszyscy wiemy jak wyglądały pierwsze dni :) oby nie było to pechowe... Jeśli uda się z z tzw ulicy( z ominięciem gabinetu......:( )  w ciagu 2 tygodni mieć operację to naprawdę gratuluję. Teraz tylko zgromadzić kadrę i do pracy. Tak trzymać! 
Avatar
Gość / 1 marca 2019 r. o 11:10
-1
Dlaczego konserwator nie wymagał zabudowy pod ziemią? Co z kamienicami naprzeciwko?! Co ze zniszczoną perspektywą widokową?! Dlaczego nie stworzyć pierwszego podziemnego szpitala w Polsce? Sala gimnastyczna to jakoś tak skromnie, na miarę Kraśnika, nie Lublina!
Avatar
Bert / 5 marca 2019 r. o 09:48
0
Czyli Szanownych Państwa komentujących bardziej intryguje wygląd budynku a nie fakt, że w Lublinie jest kolejne miejsce do leczenia w godnych warunkach. Jak kogoś dotyka nowotwór to ma głęboko w poważaniu gdzie znajduje sie budynek i jak wygląda. Proponuje włączyć myślenie a nie zajmować się pierdołami.
 g....wno mnie obchodzi czy w tym budynku jest szpital, sklep czy burdel... stoi w centrum zabytkowego miasta wokół mnóstwo wartościowej architektury, więc nowe budynki też mają trzymać odpowiedni poziom! Takie głupawe szantażowanie w stylu "noo przecez tam ludzi leczo, to sie nie czepiajta" to se możesz w swojej rodzinne wsi uprawiać
 g....wno mnie obchodzi czy w tym budynku jest szpital, sklep czy burdel... stoi w centrum zabytkowego miasta wokół mnóstwo wartościowej architektury, więc nowe budynki też mają trzymać odpowiedni poziom! Takie głupawe szantażowanie w stylu "noo przecez tam ludzi leczo, to sie nie czepiajta" to se możesz w swojej rodzinne wsi uprawiać rozwiń
Avatar
Gość / 1 marca 2019 r. o 11:10
-1
Dlaczego konserwator nie wymagał zabudowy pod ziemią? Co z kamienicami naprzeciwko?! Co ze zniszczoną perspektywą widokową?! Dlaczego nie stworzyć pierwszego podziemnego szpitala w Polsce? Sala gimnastyczna to jakoś tak skromnie, na miarę Kraśnika, nie Lublina!
Avatar
Pozdrawiam Serdecznie / 1 marca 2019 r. o 05:59
0
Czyli Szanownych Państwa komentujących bardziej intryguje wygląd budynku a nie fakt, że w Lublinie jest kolejne miejsce do leczenia w godnych warunkach. Jak kogoś dotyka nowotwór to ma głęboko w poważaniu gdzie znajduje sie budynek i jak wygląda. Proponuje włączyć myślenie a nie zajmować się pierdołami.
Avatar
Zna / 28 lutego 2019 r. o 15:16
+5
masakra, takie paskudztwo postawić w samym środku zabytkowego centrum...oj nie ma to miasto szczęścia do kompetentnych władz i urzędasów...konserwator zabytków też jak rozumiem nie miał nic przeciw, budynek odpowiednio niski jak na rangę powiatowego miasta przystało, a że szpetny i stojący luzem jak na przedmieściu? a kogo to obchodzi...
Avatar
lub / 27 lutego 2019 r. o 23:34
+2
Szpital w samym centrum miasta to b. głupi pomysł
Avatar
janek / 27 lutego 2019 r. o 19:56
0
Oby trzynastka nie była pechowa.  Wszyscy wiemy jak wyglądały pierwsze dni :) oby nie było to pechowe... Jeśli uda się z z tzw ulicy( z ominięciem gabinetu......:( )  w ciagu 2 tygodni mieć operację to naprawdę gratuluję. Teraz tylko zgromadzić kadrę i do pracy. Tak trzymać! 
Avatar
Gość / 27 lutego 2019 r. o 19:01
+14
UŻYWANIE PRZEZ DZIENNIK WSCHODNI PROGRAMÓW SZPIEGUJĄCYCH - SPRAWDZAJĄCYCH CZY NA MOIM KOMPUTERZE JEST WŁĄCZONY PROGRAM TYPU AD-BLOCK TO PRZESTĘPSTWO. WIĘKSZOŚĆ SERWERÓW JEST WYPOSAŻONA W TEGO TYPU OPROGRAMOWANIE. WIELE REKLAM PRZENOSI WIRUSY. O GŁUPOCIE NACZELNEGO ŚWIADCZY FAKT, ŻE TE NIBY ZABLOKOWANE TEKSTY I TAK PRZECZYTAM KORZYSTAJĄC ZE SMARTFONA, NA MARGINESIE –SPRÓBUJCIE ZABLOKOWAĆ I.P. DYNAMICZNY.. SPRAWA ZOSTANIE PRZEKAZANA PROKURATURZE, BOWIEM UŻYWANIE PROGRAMÓW SZPIEGUJĄCYCH, TO PRZESTĘPSTWO.. NA MARGINESIE JAK DZIENNIK WSCHODNI CZYLI NIEMIECKI SZTANDAR LUDU UWAŻA, ŻE KTOŚ BĘDZIE PŁACIŁ ZA GŁUPIE WYPOCINY, PISANE PRZEZ PROFANÓW LUB PSEUDO- ZAWODOWCÓW TYPU SMAGA CZY SZCZĘCH, TO SIĘ MYLI. BOJKOTOWAĆ TAKĄ GADZINÓWKĘ. CZY FIRMY PŁACĄCE ZA TZW. ARTYKUŁY SPONSOROWANE WIEDZĄ, ŻE ICH TEKSTY SĄ TAKŻE BLOKOWANE. BOJKOTUJCIE UŻYWAJĄCYCH PROGRAMY SZPIEGUJĄCE .TO ONI ROZNOSZĄ WIRUSY KOMPUTEROWE.
UŻYWANIE PRZEZ DZIENNIK WSCHODNI PROGRAMÓW SZPIEGUJĄCYCH - SPRAWDZAJĄCYCH CZY NA MOIM KOMPUTERZE JEST WŁĄCZONY PROGRAM TYPU AD-BLOCK TO PRZESTĘPSTWO. WIĘKSZOŚĆ SERWERÓW JEST WYPOSAŻONA W TEGO TYPU OPROGRAMOWANIE. WIELE REKLAM PRZENOSI WIRUSY. O GŁUPOCIE NACZELNEGO ŚWIADCZY FAKT, ŻE TE NIBY ZABLOKOWANE TEKSTY I TAK PRZECZYTAM KORZYSTAJĄC ZE SMARTFONA, NA MARGINESIE –SPRÓBUJCIE ZABLOKOWAĆ I.P. DYNAMICZNY.. SPRAWA ZOSTANIE PRZEKAZANA PROKURATURZE, BOWIEM UŻYWANIE PROGRAMÓW SZPIEGUJĄCYCH, TO PRZESTĘPSTWO.. NA MARGINESIE JAK DZIENNIK WSCHODNI C... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 9 grudnia 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 9 grudnia 2021 r.

Makieta starego Lublina przesunięta, bo przeszkadzała taksówkarzom jeździć po chodniku

Makieta starego Lublina przesunięta, bo przeszkadzała taksówkarzom jeździć po chodniku

Na polecenie Ratusza przesunięto makietę starego Lublina zamontowaną niedawno na ul. Królewskiej. Urzędnicy wyjaśniają, że przeszkadzała taksówkarzom w jeździe po chodniku.

Lublin. Miejsce na uboczu, bez kamer. Od dziś można tu zostawić dziecko i dać mu życie
galeria

Lublin. Miejsce na uboczu, bez kamer. Od dziś można tu zostawić dziecko i dać mu życie

– Ktoś w momencie beznadziejności swojego życia będzie mógł powiedzieć: wiem, co mam robić, bo w hospicjum jest okno życia – mówi o. Filip Buczyński. Od środy w Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie można zostawić nowo narodzone dziecko.

Jak nowoczesna wieś wykańcza dzikie ptaki

Jak nowoczesna wieś wykańcza dzikie ptaki

Za spadek liczby ptaków we wsiach i na polach odpowiada w dużej mierze modernizacja gospodarstw.

Świąteczny jarmark wraca do Kazimierza Dolnego
10 grudnia 2021, 10:00

Świąteczny jarmark wraca do Kazimierza Dolnego

W najbliższy weekend kazimierski rynek zaświeci tysiącami lampek jarmarkowych straganów. Na gości będą czekały świąteczne, ręczne robione ozdoby, wianki, stroiki, a także regionalne wypieki i przekąski. Zakupy będzie umilała muzyka na żywo w wykonaniu dzieci i młodzieży.

Lubelskie. Wyciągi narciarskie szykują się do otwarcia

Lubelskie. Wyciągi narciarskie szykują się do otwarcia

Tegoroczny sezon narciarski rozpocznie się wcześniej, niż w ostatnich latach. Na puławskich stokach pracują już śnieżne armatki i ratraki. Start: w ciągu najbliższych dni

Wycięli stare drzewa, a obrońcom mówili, że projektu nie można zmieniać. A jednak można

Wycięli stare drzewa, a obrońcom mówili, że projektu nie można zmieniać. A jednak można

Kilka miesięcy temu, pomimo protestów mieszkańców, na Rynku w Radzyniu Podlaskim wycięto kilkanaście drzew. Wszystko w ramach rewitalizacji tego miejsca. Urzędnicy tłumaczyli wówczas, że nie mogą już zmienić projektu. Okazuje się, że mogą to zrobić… teraz

Dwóch chętnych na stanowisko szefa DDK "Węglin"

Dwóch chętnych na stanowisko szefa DDK "Węglin"

Co najmniej dwie osoby przystąpiły do konkursu na stanowisko dyrektora Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”. W poniedziałek minął termin zgłaszania kandydatur w konkursie ogłoszonym przez Urząd Miasta

Psiaki będą miały gdzie pobiegać. W Lublinie powstał nowy wybieg

Psiaki będą miały gdzie pobiegać. W Lublinie powstał nowy wybieg

Nowy wybieg dla psów powstał na skraju os. Piastowskiego. Jego budowę zlecił Urząd Miasta za pieniądze przeznaczone przez Radę Dzielnicy Rury, która wyłożyła na ten cel 25 tys. zł

Uczelnia zaczyna kształcić położne. Szpital już chce przyjąć do pracy cały rocznik

Uczelnia zaczyna kształcić położne. Szpital już chce przyjąć do pracy cały rocznik

Bialska uczelnia ruszyła z naborem na położnictwo. To nowy kierunek studiów stacjonarnych przygotowany we współpracy ze szpitalem. – Za trzy lata jesteśmy gotowi przyjąć cały rocznik – deklaruje dyrektor Adam Chodziński.

Azoty Puławy szykują się do kluczowego spotkania w tej rundzie

Azoty Puławy szykują się do kluczowego spotkania w tej rundzie

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Azoty Puławy zyskały na wygranej Gwardii Opole z Górnikiem Zabrze. Już w sobotę puławianie staną przed szansą powiększenia przewagi nad najgroźniejszym konkurentem do brązowego medalu

Budżet Lublina 2022. Jest kluczowa opinia

Budżet Lublina 2022. Jest kluczowa opinia

Prezydent miasta może odetchnąć. Regionalna Izba Obrachunkowa uznała, że planowany przez niego wzrost zadłużenia Lublina jest wciąż dozwolony. Orzekła też, że jego projekt budżetu miasta na rok 2022 jest zgodny z prawem.

Biała Podlaska: Radni dostaną służbowe konta e-mail

Biała Podlaska: Radni dostaną służbowe konta e-mail

Radni miejscy w kontakcie z mieszkańcami posługują się prywatnymi adresami mailowymi. To się jednak zmieni, bo rada uznała właśnie, że petycja mieszkańca w tej sprawie zasługuje na uwzględnienie. Pan Andrzej proponował, by te adresy ujednolicić.

Miał stanąć nowy blok w Lublinie, ale został przyblokowany

Miał stanąć nowy blok w Lublinie, ale został przyblokowany

Władze Lublina starają się uniemożliwić budowę bloku mieszkalnego u zbiegu ul. Zemborzyckiej i Wolińskiego. Lubelski deweloper stara się o decyzję, która pozwoli mu na taką inwestycję, ale Ratusz posłał jego wniosek do urzędowej zamrażarki.

Kiermasz świąteczny w "Ładno Pracowni"
11 grudnia 2021, 10:00

Kiermasz świąteczny w "Ładno Pracowni"

Fundacja Piękno Panie zaprasza na kiermasz świąteczny, który będzie odbywał się przez dwa najbliższe weekendy w "Ładno Pracowni" przy ul. Lubartowskiej 30a.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!