Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

27 lutego 2019 r.
18:38

"Będziemy mogli podwoić liczbę operacji". Nowoczesna klinika powstała w centrum Lublina

0 7 A A

Kompleksowo, na poziomie i bezpiecznie. Na taką opiekę medyczną mogą liczyć pacjenci onkologiczni w nowym budynku SPSK1 przy ul. Radziwiłłowskiej 13 w Lublinie. Działa tam już Klinika Chirurgii Onkologicznej i Zakład Chemioterapii, a wkrótce pacjentów zacznie też przyjmować Zakład Radioterapii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W ciągu dwóch lat udało nam się zrealizować pierwszy etap rozbudowy i przebudowy szpitala. Klinika w nowej siedzibie przyjmuje już pacjentów i jest po pierwszych operacjach – poinformował środę  Adam Borowicz, dyrektor SPSK1 w Lublinie. – Obok trwa remont i adaptacja starego budynku, który będzie wspierał działanie kliniki (w Pałacu Lubomirskich znajdą się przede wszystkim sale dydaktyczno-szkoleniowe – red.).

Nowy trzykondygnacyjny budynek zajmuje ponad 4 tys. mkw. Znajdują się w nim nowoczesne sale zabiegowe, pracownie dydaktyczne, jasne i przestronne sale dla pacjentów (26 łóżek). Klinika zapewnia opiekę zespołu specjalistów złożonego z chirurgów onkologicznych, onkologów klinicznych i radioterapeutów.

– Jesteśmy wiodącym ośrodkiem pod względem leczenia nowotworów otrzewnej za pomocą chemioterapii dootrzewnowej w hipertermii. Teraz czekamy na uruchomienie radioterapii śródoperacyjnej. Dzięki niej w czasie jednego seansu operacyjnego mamy możliwość zastosowania nie tylko chirurgii, ale jednocześnie napromieniania w polu operacyjnym – tłumaczy prof. Wojciech Polkowski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej SPSK1. – Mając do dyspozycji nowoczesny blok operacyjny, będziemy mogli podwoić liczbę operacji. Dotychczas było ich kilkanaście tygodniowo, teraz będzie kilkadziesiąt. To wpłynie na rozładowanie kolejki oczekujących na operacje. Sądzę, że w kwietniu czas oczekiwania nie będzie dłuższy niż dwa tygodnie.

>>> Najpierw szpital powiatowy, potem w Lublinie. „Od totalnej znieczulicy, po pełne poświęcenie” [list pacjentki]

Jak zaznacza prof. Polkowski, klinika specjalizuje się w leczeniu nowotworów układu pokarmowego, czerniaka i raka piersi. – Bardzo ważna sprawa to możliwość przystąpienia do programów lekowych w zakresie raka jelita grubego, trzustki, żołądka i piersi, których nie mamy. Korzystamy tylko z programów dotyczących raka jajnika – podkreśla prof. Polkowski. – Czekamy teraz na ruch ze strony lubelskiego NFZ, który, mam nadzieję, umożliwi nam przystąpienie do konkursów na te programy.

Zakład Radioterapii jest nową jednostką szpitala i wkrótce zacznie przyjmować pacjentów. – Trwają ostatnie formalności i szkolenie personelu. Stworzenie zakładu kosztowało ponad 70 mln zł, w tym ok. 19 mln zł to prace budowlane – mówi dyr. Borowicz. – Najdroższym sprzętem były akceleratory. Kosztowały ok. 20 mln zł. Dzięki Zakładowi Radioterapii stworzyliśmy ośrodek kompleksowego leczenia. W jednym budynku pacjent ma dostęp do całego procesu leczenia – od diagnostyki, poprzez leczenie z chemio- i radioterapią, aż do zakończenia kuracji – zaznacza dyr. Borowicz.

– Trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia działalności zakładu. Do dyspozycji mamy supernowoczesny sprzęt, m.in. dwa akceleratory stacjonarne umożliwiające stosowanie nowoczesnych technik radioterapii mniej inwazyjnych dla pacjenta oraz technik wysokospecjalistycznych – podkreśla Dagmara Nycz-Bedońska, kierownik Zakładu Radioterapii SPSK1. – Mamy też jeden akcelerator mobilny do radioterapii śródoperacyjnej.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 lutego 2019 r. o 19:01
UŻYWANIE PRZEZ DZIENNIK WSCHODNI PROGRAMÓW SZPIEGUJĄCYCH - SPRAWDZAJĄCYCH CZY NA MOIM KOMPUTERZE JEST WŁĄCZONY PROGRAM TYPU AD-BLOCK TO PRZESTĘPSTWO. WIĘKSZOŚĆ SERWERÓW JEST WYPOSAŻONA W TEGO TYPU OPROGRAMOWANIE. WIELE REKLAM PRZENOSI WIRUSY. O GŁUPOCIE NACZELNEGO ŚWIADCZY FAKT, ŻE TE NIBY ZABLOKOWANE TEKSTY I TAK PRZECZYTAM KORZYSTAJĄC ZE SMARTFONA, NA MARGINESIE –SPRÓBUJCIE ZABLOKOWAĆ I.P. DYNAMICZNY.. SPRAWA ZOSTANIE PRZEKAZANA PROKURATURZE, BOWIEM UŻYWANIE PROGRAMÓW SZPIEGUJĄCYCH, TO PRZESTĘPSTWO.. NA MARGINESIE JAK DZIENNIK WSCHODNI CZYLI NIEMIECKI SZTANDAR LUDU UWAŻA, ŻE KTOŚ BĘDZIE PŁACIŁ ZA GŁUPIE WYPOCINY, PISANE PRZEZ PROFANÓW LUB PSEUDO- ZAWODOWCÓW TYPU SMAGA CZY SZCZĘCH, TO SIĘ MYLI. BOJKOTOWAĆ TAKĄ GADZINÓWKĘ. CZY FIRMY PŁACĄCE ZA TZW. ARTYKUŁY SPONSOROWANE WIEDZĄ, ŻE ICH TEKSTY SĄ TAKŻE BLOKOWANE. BOJKOTUJCIE UŻYWAJĄCYCH PROGRAMY SZPIEGUJĄCE .TO ONI ROZNOSZĄ WIRUSY KOMPUTEROWE.
UŻYWANIE PRZEZ DZIENNIK WSCHODNI PROGRAMÓW SZPIEGUJĄCYCH - SPRAWDZAJĄCYCH CZY NA MOIM KOMPUTERZE JEST WŁĄCZONY PROGRAM TYPU AD-BLOCK TO PRZESTĘPSTWO. WIĘKSZOŚĆ SERWERÓW JEST WYPOSAŻONA W TEGO TYPU OPROGRAMOWANIE. WIELE REKLAM PRZENOSI WIRUSY. O GŁUPOCIE NACZELNEGO ŚWIADCZY FAKT, ŻE TE NIBY ZABLOKOWANE TEKSTY I TAK PRZECZYTAM KORZYSTAJĄC ZE SMARTFONA, NA MARGINESIE –SPRÓBUJCIE ZABLOKOWAĆ I.P. DYNAMICZNY.. SPRAWA ZOSTANIE PRZEKAZANA PROKURATURZE, BOWIEM UŻYWANIE PROGRAMÓW SZPIEGUJĄCYCH, TO PRZESTĘPSTWO.. NA MARGINESIE JAK DZIENNIK WSCHODNI C... rozwiń
Avatar
Zna / 28 lutego 2019 r. o 15:16
masakra, takie paskudztwo postawić w samym środku zabytkowego centrum...oj nie ma to miasto szczęścia do kompetentnych władz i urzędasów...konserwator zabytków też jak rozumiem nie miał nic przeciw, budynek odpowiednio niski jak na rangę powiatowego miasta przystało, a że szpetny i stojący luzem jak na przedmieściu? a kogo to obchodzi...
Avatar
lub / 27 lutego 2019 r. o 23:34
Szpital w samym centrum miasta to b. głupi pomysł
Avatar
Pozdrawiam Serdecznie / 1 marca 2019 r. o 05:59
Czyli Szanownych Państwa komentujących bardziej intryguje wygląd budynku a nie fakt, że w Lublinie jest kolejne miejsce do leczenia w godnych warunkach. Jak kogoś dotyka nowotwór to ma głęboko w poważaniu gdzie znajduje sie budynek i jak wygląda. Proponuje włączyć myślenie a nie zajmować się pierdołami.
Avatar
janek / 27 lutego 2019 r. o 19:56
Oby trzynastka nie była pechowa.  Wszyscy wiemy jak wyglądały pierwsze dni :) oby nie było to pechowe... Jeśli uda się z z tzw ulicy( z ominięciem gabinetu......:( )  w ciagu 2 tygodni mieć operację to naprawdę gratuluję. Teraz tylko zgromadzić kadrę i do pracy. Tak trzymać! 
Avatar
Bert / 5 marca 2019 r. o 09:48
Czyli Szanownych Państwa komentujących bardziej intryguje wygląd budynku a nie fakt, że w Lublinie jest kolejne miejsce do leczenia w godnych warunkach. Jak kogoś dotyka nowotwór to ma głęboko w poważaniu gdzie znajduje sie budynek i jak wygląda. Proponuje włączyć myślenie a nie zajmować się pierdołami.
 g....wno mnie obchodzi czy w tym budynku jest szpital, sklep czy burdel... stoi w centrum zabytkowego miasta wokół mnóstwo wartościowej architektury, więc nowe budynki też mają trzymać odpowiedni poziom! Takie głupawe szantażowanie w stylu "noo przecez tam ludzi leczo, to sie nie czepiajta" to se możesz w swojej rodzinne wsi uprawiać
 g....wno mnie obchodzi czy w tym budynku jest szpital, sklep czy burdel... stoi w centrum zabytkowego miasta wokół mnóstwo wartościowej architektury, więc nowe budynki też mają trzymać odpowiedni poziom! Takie głupawe szantażowanie w stylu "noo przecez tam ludzi leczo, to sie nie czepiajta" to se możesz w swojej rodzinne wsi uprawiać rozwiń
Avatar
Gość / 1 marca 2019 r. o 11:10
Dlaczego konserwator nie wymagał zabudowy pod ziemią? Co z kamienicami naprzeciwko?! Co ze zniszczoną perspektywą widokową?! Dlaczego nie stworzyć pierwszego podziemnego szpitala w Polsce? Sala gimnastyczna to jakoś tak skromnie, na miarę Kraśnika, nie Lublina!
Avatar
Bert / 5 marca 2019 r. o 09:48
Czyli Szanownych Państwa komentujących bardziej intryguje wygląd budynku a nie fakt, że w Lublinie jest kolejne miejsce do leczenia w godnych warunkach. Jak kogoś dotyka nowotwór to ma głęboko w poważaniu gdzie znajduje sie budynek i jak wygląda. Proponuje włączyć myślenie a nie zajmować się pierdołami.
 g....wno mnie obchodzi czy w tym budynku jest szpital, sklep czy burdel... stoi w centrum zabytkowego miasta wokół mnóstwo wartościowej architektury, więc nowe budynki też mają trzymać odpowiedni poziom! Takie głupawe szantażowanie w stylu "noo przecez tam ludzi leczo, to sie nie czepiajta" to se możesz w swojej rodzinne wsi uprawiać
 g....wno mnie obchodzi czy w tym budynku jest szpital, sklep czy burdel... stoi w centrum zabytkowego miasta wokół mnóstwo wartościowej architektury, więc nowe budynki też mają trzymać odpowiedni poziom! Takie głupawe szantażowanie w stylu "noo przecez tam ludzi leczo, to sie nie czepiajta" to se możesz w swojej rodzinne wsi uprawiać rozwiń
Avatar
Gość / 1 marca 2019 r. o 11:10
Dlaczego konserwator nie wymagał zabudowy pod ziemią? Co z kamienicami naprzeciwko?! Co ze zniszczoną perspektywą widokową?! Dlaczego nie stworzyć pierwszego podziemnego szpitala w Polsce? Sala gimnastyczna to jakoś tak skromnie, na miarę Kraśnika, nie Lublina!
Avatar
Pozdrawiam Serdecznie / 1 marca 2019 r. o 05:59
Czyli Szanownych Państwa komentujących bardziej intryguje wygląd budynku a nie fakt, że w Lublinie jest kolejne miejsce do leczenia w godnych warunkach. Jak kogoś dotyka nowotwór to ma głęboko w poważaniu gdzie znajduje sie budynek i jak wygląda. Proponuje włączyć myślenie a nie zajmować się pierdołami.
Avatar
Zna / 28 lutego 2019 r. o 15:16
masakra, takie paskudztwo postawić w samym środku zabytkowego centrum...oj nie ma to miasto szczęścia do kompetentnych władz i urzędasów...konserwator zabytków też jak rozumiem nie miał nic przeciw, budynek odpowiednio niski jak na rangę powiatowego miasta przystało, a że szpetny i stojący luzem jak na przedmieściu? a kogo to obchodzi...
Avatar
lub / 27 lutego 2019 r. o 23:34
Szpital w samym centrum miasta to b. głupi pomysł
Avatar
janek / 27 lutego 2019 r. o 19:56
Oby trzynastka nie była pechowa.  Wszyscy wiemy jak wyglądały pierwsze dni :) oby nie było to pechowe... Jeśli uda się z z tzw ulicy( z ominięciem gabinetu......:( )  w ciagu 2 tygodni mieć operację to naprawdę gratuluję. Teraz tylko zgromadzić kadrę i do pracy. Tak trzymać! 
Avatar
Gość / 27 lutego 2019 r. o 19:01
UŻYWANIE PRZEZ DZIENNIK WSCHODNI PROGRAMÓW SZPIEGUJĄCYCH - SPRAWDZAJĄCYCH CZY NA MOIM KOMPUTERZE JEST WŁĄCZONY PROGRAM TYPU AD-BLOCK TO PRZESTĘPSTWO. WIĘKSZOŚĆ SERWERÓW JEST WYPOSAŻONA W TEGO TYPU OPROGRAMOWANIE. WIELE REKLAM PRZENOSI WIRUSY. O GŁUPOCIE NACZELNEGO ŚWIADCZY FAKT, ŻE TE NIBY ZABLOKOWANE TEKSTY I TAK PRZECZYTAM KORZYSTAJĄC ZE SMARTFONA, NA MARGINESIE –SPRÓBUJCIE ZABLOKOWAĆ I.P. DYNAMICZNY.. SPRAWA ZOSTANIE PRZEKAZANA PROKURATURZE, BOWIEM UŻYWANIE PROGRAMÓW SZPIEGUJĄCYCH, TO PRZESTĘPSTWO.. NA MARGINESIE JAK DZIENNIK WSCHODNI CZYLI NIEMIECKI SZTANDAR LUDU UWAŻA, ŻE KTOŚ BĘDZIE PŁACIŁ ZA GŁUPIE WYPOCINY, PISANE PRZEZ PROFANÓW LUB PSEUDO- ZAWODOWCÓW TYPU SMAGA CZY SZCZĘCH, TO SIĘ MYLI. BOJKOTOWAĆ TAKĄ GADZINÓWKĘ. CZY FIRMY PŁACĄCE ZA TZW. ARTYKUŁY SPONSOROWANE WIEDZĄ, ŻE ICH TEKSTY SĄ TAKŻE BLOKOWANE. BOJKOTUJCIE UŻYWAJĄCYCH PROGRAMY SZPIEGUJĄCE .TO ONI ROZNOSZĄ WIRUSY KOMPUTEROWE.
UŻYWANIE PRZEZ DZIENNIK WSCHODNI PROGRAMÓW SZPIEGUJĄCYCH - SPRAWDZAJĄCYCH CZY NA MOIM KOMPUTERZE JEST WŁĄCZONY PROGRAM TYPU AD-BLOCK TO PRZESTĘPSTWO. WIĘKSZOŚĆ SERWERÓW JEST WYPOSAŻONA W TEGO TYPU OPROGRAMOWANIE. WIELE REKLAM PRZENOSI WIRUSY. O GŁUPOCIE NACZELNEGO ŚWIADCZY FAKT, ŻE TE NIBY ZABLOKOWANE TEKSTY I TAK PRZECZYTAM KORZYSTAJĄC ZE SMARTFONA, NA MARGINESIE –SPRÓBUJCIE ZABLOKOWAĆ I.P. DYNAMICZNY.. SPRAWA ZOSTANIE PRZEKAZANA PROKURATURZE, BOWIEM UŻYWANIE PROGRAMÓW SZPIEGUJĄCYCH, TO PRZESTĘPSTWO.. NA MARGINESIE JAK DZIENNIK WSCHODNI C... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Biegacze mają wielkie serca. Pobiegli, by pomóc Gabrysi
Zdjęcia
galeria

Biegacze mają wielkie serca. Pobiegli, by pomóc Gabrysi

Biegacze mają wielkie serca. W sobotę pobiegli, by wesprzeć leczenie 10–letniej Gabrysi Bryk. Dziewczynka ma szansę na operację w USA.

Wisła Puławy wygrała sparing z KSZO

Wisła Puławy wygrała sparing z KSZO

Wisła nie miała problemów z ograniem trzecioligowego KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Drużyna Mariusza Pawlaka pokonała niżej notowanych rywali 4:0.

Radny chce nauczyć się strzelać. "Jeśli Białorusinom zechce się wpaść do nas na colę i chipsy..."

Radny chce nauczyć się strzelać. "Jeśli Białorusinom zechce się wpaść do nas na colę i chipsy..."

Radny z Radzynia Podlaskiego chce nauczyć się strzelać. – Co, jeśli Białorusinom zechce się wpaść do nas na colę i chipsy, czy jesteśmy przygotowani? – zastanawia się Mariasz Szczygieł i proponuje utworzenie strzelnicy w mieście.

Mają za sobą wiele lat małżeństwa. Szmaragdowe i złote gody w Trybunale Koronnym
galeria

Mają za sobą wiele lat małżeństwa. Szmaragdowe i złote gody w Trybunale Koronnym

14 par otrzymało medale za długoletnie pożycie małżeńskie oraz medal prezydenta Lublina.

Zamość. Włościańską już nie pojedziesz. Będą objazdy

Zamość. Włościańską już nie pojedziesz. Będą objazdy

Trwa przebudowa tzw. małej obwodnicy Zamościa, czyli drogi krajowej nr 74 od al. 1 Maja, przez ul. Dzieci Zamojszczyzny aż do granic miasta na ul. Szczebrzeskiej. Utrudnień tam nie brakuje od przeszło roku, a po niedzieli wprowadzone zostaną kolejne zmiany w organizacji ruchu.

Stand-up w Just Crafted
12 lutego 2023, 19:30

Stand-up w Just Crafted

Pub Just Crafted (ul. Cicha 2) zaprasza na stand-upowy wieczór z udziałem Macieja "Lobo" Linke i Tomasza Kwiatkowskiego. Wydarzenie odbędzie się 12 lutego o godz. 19.30.

Śmierć nastolatków w rozpędzonym audi w Lublinie. Najnowsze ustalenia
galeria

Śmierć nastolatków w rozpędzonym audi w Lublinie. Najnowsze ustalenia

Znane są najnowsze ustalenia prokuratury w sprawie tragicznego wypadku na ul. Jana Pawła II w Lublinie. Zginęło w nim troje młodych ludzi.

Ziemniaki nie muszą być nudne. Nasz pomysł na smaczny obiad. Przepisy kulinarne

Ziemniaki nie muszą być nudne. Nasz pomysł na smaczny obiad. Przepisy kulinarne

W szesnastym wieku przypłynęły z Ameryki do Europy. Według legendy w Polsce zawdzięczamy je królowi Janowi III Sobieskiemu, który wśród zdobyczy wiedeńskich przywiózł do Polski twarde „jabłka ziemne”, bez których nie wyobrażamy sobie dziś smakowitej kartoflanki, kartofli z piekarnika czy chrupiących placków ze śmietaną.

Lublin. Śnieg sypie, aż gęsto. Na ulicach jest diabelsko ślisko
galeria

Lublin. Śnieg sypie, aż gęsto. Na ulicach jest diabelsko ślisko

Zgodnie z zapowiedziami, właśnie wróciła zima. W Lublinie sypie i trudno jest jeździć samochodem.

Podsumowanie Roku Sportowego w Lublinie. Lista nagrodzonych. Dużo zdjęć
galeria

Podsumowanie Roku Sportowego w Lublinie. Lista nagrodzonych. Dużo zdjęć

Wiadomo już, czyje sukcesy sportowe w ubiegłym roku zasłużyły na docenienie. Lublin podsumował rok 2022.

NU-MED od siedmiu lat walczy z rakiem.1,5 tysiąca pacjentów rocznie i wszystko bez opłat

NU-MED od siedmiu lat walczy z rakiem.1,5 tysiąca pacjentów rocznie i wszystko bez opłat

Ruszyli wiosną 2016. Z każdym rokiem przybywało pacjentów. Po siedmiu latach działalności NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Zamościu, ściśle współpracującym z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu, jest w stanie zapewnić leczenie aż 1500 pacjentom rocznie. Co ważne: leczenie w ośrodku w całości odbywa się w ramach kontraktu z NFZ, oznacza to, że pacjent nie ponosi opłat.

Tak się bawi XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie
Studniówka 2023
galeria

Tak się bawi XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie

Kolejna szkoła zorganizowała bal studniówkowy, a oznacza to, że uczniowie teraz muszą porzucić wszelkie rozrywki i skupić się na nauce. Że właśnie zaczynają przygotowania do matury.

Spółdzielnia zapytała urząd o powody podwyżki cen ciepła. Odpowiedź na blisko 600 stron