Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

26 lutego 2019 r.
20:41

W szpitalu w Lublinie powstał bank mleka. Nawet kilka kropel jest dla wcześniaka na wagę złota

0 13 A A

Szpital kliniczny nr 1 w Lublinie szuka dawczyń do banku mleka. To pierwsze takie miejsce w województwie lubelskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Bank mleka jest bardzo potrzebny, pomoże wielu kobietom, które nie mogą karmić swoich dzieci – mówi Katarzyna Bochenek-Dudkowska, mama Hani, która dwa dni temu urodziła się w Klinice Położnictwa i Patologii Ciąży SPSK1 w Lublinie.

Z banku mleka, który powstał przy Klinice Położnictwa i Patologii Ciąży SPSK1 w Lublinie, w pierwszej kolejności będą mogły skorzystać wcześniaki. – Priorytetem są dla nas dzieci przedwcześnie urodzone, poniżej 32. tygodnia życia, o najniższej wadze 500–1000 g i najbardziej chore. Karmienie ich od początku mlekiem kobiecym zmniejsza ryzyko wystąpienia sepsy oraz martwiczego zapalenia jelit – tłumaczy dr n. med. Monika Wójtowicz-Marzec, kierownik Oddziału Noworodków SPSK1 i koordynatorka pomiędzy kliniką a bankiem mleka kobiecego. – W pierwszych dniach życia wcześniaka matka zazwyczaj ma problem z laktacją. Wtedy właśnie potrzebne jest mleko z banku.

W pierwszych dobach życia wcześniaki potrzebują bardzo małych ilości pokarmu. – Przy jednym karmieniu jest to ok. pół mililitra mleka, czyli w ciągu doby takie dziecko potrzebuje 2–3 mililitry. Dla wcześniaka te kilka mililitrów jest jednak na wagę złota – podkreśla dr Wójtowicz-Marzec.

– Szukamy już mam, które chciałyby podzielić się swoim pokarmem. Potrzebujemy 10–15 kobiet, które chciałyby z nami współpracować – mówi dr n.med. Justyna Domosud, zastępca kierownika Banku Mleka w lubelskiej klinice. – Mamy już podpisane umowy ze wszystkimi szpitalami w naszym województwie. Pacjentki, które mają problemy z karmieniem i chciałyby skorzystać z naszego banku muszą to zgłosić w swoim szpitalu, a szpital zgłasza się do nas.

>>> Najpierw szpital powiatowy, potem w Lublinie. „Od totalnej znieczulicy, po pełne poświęcenie” [list pacjentki]

A jak mogą zgłaszać się potencjalne dawczynie? – Telefonicznie pod nr 518 130 703 lub za pośrednictwem e-maila spsk1bmleka@outlook.com.

Dawczyniami nie mogą zostać kobiety, które leczą się z powodu chorób przewlekłych lub są nosicielkami chorób wirusowych. Nie mogą też przyjmować używek. Warunkiem do zostania dawczynią jest też karmienie własnego dziecka.

– Mamy, które będą z nami współpracować dostaną od nas laktator i jednorazowe buteleczki. Pokarm ściągają same i od razu go zamrażają – tłumaczy dr Domosud. – Średnio co 3–4 tygodnie będziemy wysyłać ze szpitala kuriera, które odbierze butelki.

Bank mleka w lubelskiej klinice kosztował 700 tys. zł. 80 proc. tej kwoty to pieniądze z Ministerstwa Zdrowia, reszta to wkład szpitala. Więcej informacji: www.spsk1bankmleka.wordpress.com

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 lutego 2019 r. o 21:48
+14
Brawo!!! Najlepsza ekipa od wcześniaków w Lublinie. To dzięki tym wspaniałym Paniom mój Jasio żyje i ma się dobrze. Serdecznie pozdrawiamy.
Avatar
Magda / 26 lutego 2019 r. o 21:20
+5
Cudownie!!
Avatar
Natalia / 27 lutego 2019 r. o 11:52
+4
Tam to przede wszystkim przydalaby sie pomoc laktacyjna, ktos kto ma pojecie o tym a nie wciskanie dzieciom mm bo "mama ma puste piersi" .... nie ma tam a na pewno nie bylo zadnej poloznej ani doradcy ktora by matce pomogla. Jak mi dziecko plakalo przyszla babka ktora wcisnela mm bo pani i tak nie wykarmi... brak slow
Avatar
Iwona / 27 lutego 2019 r. o 08:45
+4
No wreszcie. Szkoda, że w DSK nie można podawać mleka matki na OIT a i na oddziale trzeba toczyć batalię z paniami pielęgniarkami żeby móc podać dziecku własne mleko. Każde 10 ml podane mojemu wcześniakowi musiałam wyprosić u każdej kolejnej z Pań na zmianie. Jeszcze szkolenia dla personelu by się przydały i odgórny nakaz kierownictwa bo robią co chcą i jak im wygodnie. MM leje się strumieniami niezależnie od zdrowia i potrzeb bo tak im wygodniej.
Avatar
Gość / 26 lutego 2019 r. o 22:33
+4
Super, powodzenia:-)
Avatar
Gość / 28 lutego 2019 r. o 12:26
+3
Super, że w Lublinie coś wreszcie ruszyło do przodu pod tym względem. Może czas na zmiany w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym??? Potwierdzam to co zostało już napisane- na OIT USD nie chcą podawać pokarmu matki, choćby ta na rzęsach stanęła! Nie ma dyskusji, nie bo nie. A leżą tam wcześniaki czy dzieci donoszone, które urodziły się chore i dla nich to ogromna różnica. Na O. Noworodkowym i Niemowlęcym można karmić piersią lub podawać mleko mamy, jak się samemu zawalczy, o wsparciu laktacyjnym mowy nie ma. Popieram poprzednich komentatorów- przydało by się porządne szkolenie dla personelu.
Super, że w Lublinie coś wreszcie ruszyło do przodu pod tym względem. Może czas na zmiany w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym??? Potwierdzam to co zostało już napisane- na OIT USD nie chcą podawać pokarmu matki, choćby ta na rzęsach stanęła! Nie ma dyskusji, nie bo nie. A leżą tam wcześniaki czy dzieci donoszone, które urodziły się chore i dla nich to ogromna różnica. Na O. Noworodkowym i Niemowlęcym można karmić piersią lub podawać mleko mamy, jak się samemu zawalczy, o wsparciu laktacyjnym mowy nie ma. Popieram poprzednich komentatorów- p... rozwiń
Avatar
Gość / 27 lutego 2019 r. o 12:46
+3
Bank mleka super!!!tylko po co skoro w DSK nie mozna karmic swoim mlekiem!ani na OIT ani na patologii noworodka. Proponuje szkolenie dla pielegniarek i lekarzy na ten temat i temat kangurowania ktore tez jest wazne a tam zakazane!!!
Avatar
Mama / 27 lutego 2019 r. o 00:58
+3
Urodziłam w terminie mleka miałam niewiele, a maluch był głodny. Z zazdrością i żalem patrzyłam na mamy, które wylewaly mleko do kanalizacji. 
Avatar
Gość / 26 lutego 2019 r. o 23:01
+2
Super,sama jestem mama wczesniaka i wiem jak to jest,kazdy ml robi roznicy,moja kruszynka na moim mleku wagowo dorownala innym dzieciom,nic A nic nie przypomina Juz tego okruszka ktorym byla,jestem chetna podzielic sie mleczkiem
Avatar
kolega / 27 lutego 2019 r. o 20:40
+1
Gratulacje Moniko :)
Avatar
Marta / 2 marca 2019 r. o 10:29
0
Kochane Panie, dieta matki karmiącej to MIT!!! Karmię piersią, jem wszystko!!!! Przestańcie powtarzać te brednie.
Avatar
Gość / 28 lutego 2019 r. o 12:26
+3
Super, że w Lublinie coś wreszcie ruszyło do przodu pod tym względem. Może czas na zmiany w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym??? Potwierdzam to co zostało już napisane- na OIT USD nie chcą podawać pokarmu matki, choćby ta na rzęsach stanęła! Nie ma dyskusji, nie bo nie. A leżą tam wcześniaki czy dzieci donoszone, które urodziły się chore i dla nich to ogromna różnica. Na O. Noworodkowym i Niemowlęcym można karmić piersią lub podawać mleko mamy, jak się samemu zawalczy, o wsparciu laktacyjnym mowy nie ma. Popieram poprzednich komentatorów- przydało by się porządne szkolenie dla personelu.
Super, że w Lublinie coś wreszcie ruszyło do przodu pod tym względem. Może czas na zmiany w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym??? Potwierdzam to co zostało już napisane- na OIT USD nie chcą podawać pokarmu matki, choćby ta na rzęsach stanęła! Nie ma dyskusji, nie bo nie. A leżą tam wcześniaki czy dzieci donoszone, które urodziły się chore i dla nich to ogromna różnica. Na O. Noworodkowym i Niemowlęcym można karmić piersią lub podawać mleko mamy, jak się samemu zawalczy, o wsparciu laktacyjnym mowy nie ma. Popieram poprzednich komentatorów- p... rozwiń
Avatar
kolega / 27 lutego 2019 r. o 20:40
+1
Gratulacje Moniko :)
Avatar
Gość / 27 lutego 2019 r. o 12:46
+3
Bank mleka super!!!tylko po co skoro w DSK nie mozna karmic swoim mlekiem!ani na OIT ani na patologii noworodka. Proponuje szkolenie dla pielegniarek i lekarzy na ten temat i temat kangurowania ktore tez jest wazne a tam zakazane!!!
Avatar
Natalia / 27 lutego 2019 r. o 11:52
+4
Tam to przede wszystkim przydalaby sie pomoc laktacyjna, ktos kto ma pojecie o tym a nie wciskanie dzieciom mm bo "mama ma puste piersi" .... nie ma tam a na pewno nie bylo zadnej poloznej ani doradcy ktora by matce pomogla. Jak mi dziecko plakalo przyszla babka ktora wcisnela mm bo pani i tak nie wykarmi... brak slow
Avatar
Iwona / 27 lutego 2019 r. o 08:45
+4
No wreszcie. Szkoda, że w DSK nie można podawać mleka matki na OIT a i na oddziale trzeba toczyć batalię z paniami pielęgniarkami żeby móc podać dziecku własne mleko. Każde 10 ml podane mojemu wcześniakowi musiałam wyprosić u każdej kolejnej z Pań na zmianie. Jeszcze szkolenia dla personelu by się przydały i odgórny nakaz kierownictwa bo robią co chcą i jak im wygodnie. MM leje się strumieniami niezależnie od zdrowia i potrzeb bo tak im wygodniej.
Avatar
ja / 27 lutego 2019 r. o 07:54
-6
obserwacje "okołorodzinne" jak dla mnie nie pozwalają na stwierdzenie różnic między mlekiem matki, a sztucznym; wierzę naukowcom, jeżeli twierdzą, że jest inaczej, ALE z tego co mi się wydaje to chyba ważna jest dieta matki, a skąd mamy wiedzieć, że osoby oddające mleko do banku np. nie żywią się niezdrowo lub nie stosują żadnych używek? ktoś bada to mleko?
Avatar
Mama / 27 lutego 2019 r. o 00:58
+3
Urodziłam w terminie mleka miałam niewiele, a maluch był głodny. Z zazdrością i żalem patrzyłam na mamy, które wylewaly mleko do kanalizacji. 
Avatar
Gość / 26 lutego 2019 r. o 23:01
+2
Super,sama jestem mama wczesniaka i wiem jak to jest,kazdy ml robi roznicy,moja kruszynka na moim mleku wagowo dorownala innym dzieciom,nic A nic nie przypomina Juz tego okruszka ktorym byla,jestem chetna podzielic sie mleczkiem
Avatar
Gość / 26 lutego 2019 r. o 22:33
+4
Super, powodzenia:-)