Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

11 grudnia 2019 r.
20:59

Szereg nieprawidłowości w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Pacjenci po operacji zarazili się gronkowcem

23 13 A A
Po operacji zaćmy przy Kraśnickiej pacjenci z powikłaniami trafili do kliniki okulistycznej przy Chmielnej
Po operacji zaćmy przy Kraśnickiej pacjenci z powikłaniami trafili do kliniki okulistycznej przy Chmielnej (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Szczepami gronkowca opornymi na antybiotyki zakaziło się pięciu pacjentów, którzy przeszli operację zaćmy w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Z powikłaniami trafili do kliniki okulistycznej przy Chmielnej – informuje sanepid. Kontrola sanitarna w szpitalu wykazała szereg nieprawidłowości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o szczepy gronkowca Staphylococcus epidermidis, który stwierdzono u dwóch osób i Staphylococcus haemolyticus – u dwóch kolejnych. U piątego pacjenta stwierdzono zakażenie mieszane tymi szczepami.

Kontrola sanitarna, którą sanepid prowadził w szpitalu przy Kraśnickiej wykazała szereg nieprawidłowości. – Dotyczyły one prowadzenia procesów dekontaminacji, czyli dezynfekcji, mycia i sterylizacji sprzętu medycznego w warunkach, które nie spełniały wymagań prawnych – informuje Jolanta Chabros, kierownik Oddziału Nadzoru Przeciwepidemicznego Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. – Problem dotyczył sprzętu medycznego wykorzystywanego do wykonywania zabiegów operacyjnych usunięcia zaćmy.

Szpital nie spełniał także wymagań prawnych dotyczących pomieszczeń do udzielania świadczeń zdrowotnych. Chodziło m.in. o wykonywanie zabiegów medycznych w Pododdziale Leczenia Jednego Dnia Oddziału Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi oraz w kompleksie sali operacyjnej.

– W pododdziale nie zapewniono punktu pielęgniarskiego z pokojem przygotowawczym pielęgniarskim, gabinetu diagnostyczno-zabiegowego i pokoi pobytu pacjenta – informuje Chabros.

Z kolei w kompleksie sali operacyjnej nie zapewniono wyodrębnionych pomieszczeń, m.in. śluzy dla pacjenta, śluz szatniowych i pomieszczenia przygotowania dla personelu i magazynu sprzętu.

– Będziemy prowadzić postępowanie administracyjne zmierzające do usunięcia wszystkich nieprawidłowości – zapewnia Chabros.

Szpital przy Kraśnickiej wstrzymał wykonywanie zabiegów usunięcia zaćmy do końca roku.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 21:42
+18
Przecież pododdział nie powstał wczoraj. Jak zwykle kontrolują dopiero wtedy się gdy zdarzy się tragedia.
Avatar
/ 11 grudnia 2019 r. o 21:43
+16
no to zapłacimy 5 razy po 80 000 pln odszkodowania, a następny szef szpitala znowu będzie kolegą polityków
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 22:48
+13
W głowie się nie mieści że mógł być taki stan sanitarny w szpitalu
Avatar
Koziołek lubelski / 12 grudnia 2019 r. o 06:55
+12
Witam. Ja też dostałem gronkowca z tej wylęgarni. Złamania szczęki nie zauważyli na sorze, chociaż czarny krwiak po wypadku był na pół policzka. Lekarz brał łapówki za operacje, a na pierwszą trzeba było czekać 13 dni po wypadku. Na koniec rehabilitant ruszył świeżo zoperowane kolano, żeby przypadkiem nie zrosło się dobrze. Za 4 złamania wielomiejscowe i wybite zęby z odszkodowania grupowego w pracy dali 3.300. ZUS stwierdził już, że jestem zdrowy, choć noga boli przy chodzeniu dłuższym niż 2km (i tak Bogu dzięki, że rentę dostałem...na rok!!!). W urzędzie pracy odmawiają zasiłku, bo "źle jest wystawione zaświadczenie z ZUS". Z ZUS poprawione zaświadczenie wysyłają już ponad 2 mies, choć mają 30 dni na odpowiedź. A do roboty poszedłbym, ale kto weźmie "zdrowego" inwalidę ?? Żeby na zwolnienia chodził ??? Tonie już ten Tytanic...tak z al. Kraśnickiej jak i znad Wisły, choć wody mało...tonie. "...już umiera ta kraina, Tego nikt już nie zatrzyma... Już umiera ta kraina... Aha, aha..." To przepowiedziane, przepowiedziane... przepowiedziane Tak nas ostrzegał pan Kazimierz Staszewski już ze 30 lat temu... I jednak ostrzeżenie wzięte jest jako zapowiedź, która musi się... wypełnić....? Ad similum do innych spraw odnosi się to również. Chyba czas zbierać graty i zawijać do jakiejś ziemianki w lesie, bo jak do nas dojdą skutki dzisiejszych działań, to będzie u nas jak w Syrii... swoją drogą jeszcze kilkanaście lat temu raj urlopowy, a dziś poligon dla armii całego świata. Obchodziły kogoś zabytki ? Bogactwa ? Albo ludzie ? Nie !! Oni chcą tylko... Poćwiczyć. A my swoim zachowaniem - patologią, zapraszamy ich teraz do siebie. P.S. Dziękuję za rady typu: trzeba było z tym gdzieś pójść. Byłem..i jak w Urzędzie Pracy: my nic nie możemy zrobić... To jedyna prawda do wszystkiego: oni już NIC nie mogą zrobić. A prawda jest taka, że cieszę się, że mnie nie zabili jak szwagra sepsą w szpitalu na Śląsku. Swoją drogą ZUS odmówił renty dla wdowy, bo był na działalności i miał wysokie składki, a ubezpieczenie odmówiło wypłaty odszkodowania, bo miał krostę na tyłku i nie zgłosił, że jest chory do ubezpieczenia. Można ? Dobić wdowę po zabitym w szpitalu mężu ? Można. To co doopeł zawracacie gronkowcem ?? Przecież to normalka...
Witam. Ja też dostałem gronkowca z tej wylęgarni. Złamania szczęki nie zauważyli na sorze, chociaż czarny krwiak po wypadku był na pół policzka. Lekarz brał łapówki za operacje, a na pierwszą trzeba było czekać 13 dni po wypadku. Na koniec rehabilitant ruszył świeżo zoperowane kolano, żeby przypadkiem nie zrosło się dobrze. Za 4 złamania wielomiejscowe i wybite zęby z odszkodowania grupowego w pracy dali 3.300. ZUS stwierdził już, że jestem zdrowy, choć noga boli przy chodzeniu dłuższym niż 2km (i tak Bogu dzięki, że rentę dostałem...na rok!... rozwiń
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 23:50
+11
No i co z tego wynika ? Jakiś tam człowiek (jakiś tam pacjent i jego oko) olewka......
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 r. o 07:31
+7
Nie bez powodu mówi się na to umieralnia...
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 23:03
+7
Słyszałam juz jakiś czas temu że w tym szpitalu są jakieś niebezpieczne bakterie
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 r. o 06:05
+6
W głowie się nie mieści że mógł być taki stan sanitarny w szpitalu
 Obecność bakterii i wirusów w szpitalu to nic nadzwyczajnego, w końcu przebywają tam chorzy ludzie. Sala operacyjna i sprzęt chirurgiczny powinny być jednak sterylne. Dlaczego tak nie było? Błąd ludzki. 
Avatar
Lolek / 12 grudnia 2019 r. o 08:00
+3
W tym szpitalu niestety panuje brud, szkoda ze dopiero teraz jest kontrola. Pracownicy sa brudasami i tu nic nie pomoże 
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 r. o 11:08
+2
XXI w. koniec drugiej dekady, a "medycy" w szpitalach nadal nie wiedzą, że należy sterylizować narzędzia. To chyba wiek.. sam nie wiem, XIX, a może jeszcze odleglejsze czasy? Koszmar, taki właśnie jest poziom służby zdrowia, dbałości o pacjenta i świadomości medyków. A straszą fryzjerem i tatuażystą.
Avatar
Ja / 12 grudnia 2019 r. o 18:01
+1
Przed przystąpieniem do takich zabiegów powinno się sprawdzać sprzęt i warunki w jakich maja odbywac sie takie operacje w szczególności, że wchodzi w grę ludzkie zdrowie i życie. Gdzie był sanepid kiedy podjęli decyzję, że będą tam operować? Takie miejsce na "otwarciu" nie podlega kontroli? Ktoś kto to zaakceptował powinien być pociągnięty do odpowiedzialności.
Avatar
pio / 12 grudnia 2019 r. o 15:59
+1
A podobno tak świetnie zmniejszyły się kolejki do okulisty,kolejki do operacji zaćmy. Ach jak z tym zmniejszeniem ma następować taka jakość to chyba pacjenci podziękują. Wolą raczej być zdrowsi,a nie bardziej chorzy niż przyszli.
Avatar
Paw / 12 grudnia 2019 r. o 14:21
0
Tragiczne podejście do pacjenta. Chamstwo. Chorzy się nawzajem bronią przez brakiem kultury i człowieczeństwa personelu.
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 r. o 11:08
+2
XXI w. koniec drugiej dekady, a "medycy" w szpitalach nadal nie wiedzą, że należy sterylizować narzędzia. To chyba wiek.. sam nie wiem, XIX, a może jeszcze odleglejsze czasy? Koszmar, taki właśnie jest poziom służby zdrowia, dbałości o pacjenta i świadomości medyków. A straszą fryzjerem i tatuażystą.
Avatar
Lolek / 12 grudnia 2019 r. o 08:00
+3
W tym szpitalu niestety panuje brud, szkoda ze dopiero teraz jest kontrola. Pracownicy sa brudasami i tu nic nie pomoże 
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 r. o 07:31
+7
Nie bez powodu mówi się na to umieralnia...
Avatar
Koziołek lubelski / 12 grudnia 2019 r. o 06:55
+12
Witam. Ja też dostałem gronkowca z tej wylęgarni. Złamania szczęki nie zauważyli na sorze, chociaż czarny krwiak po wypadku był na pół policzka. Lekarz brał łapówki za operacje, a na pierwszą trzeba było czekać 13 dni po wypadku. Na koniec rehabilitant ruszył świeżo zoperowane kolano, żeby przypadkiem nie zrosło się dobrze. Za 4 złamania wielomiejscowe i wybite zęby z odszkodowania grupowego w pracy dali 3.300. ZUS stwierdził już, że jestem zdrowy, choć noga boli przy chodzeniu dłuższym niż 2km (i tak Bogu dzięki, że rentę dostałem...na rok!!!). W urzędzie pracy odmawiają zasiłku, bo "źle jest wystawione zaświadczenie z ZUS". Z ZUS poprawione zaświadczenie wysyłają już ponad 2 mies, choć mają 30 dni na odpowiedź. A do roboty poszedłbym, ale kto weźmie "zdrowego" inwalidę ?? Żeby na zwolnienia chodził ??? Tonie już ten Tytanic...tak z al. Kraśnickiej jak i znad Wisły, choć wody mało...tonie. "...już umiera ta kraina, Tego nikt już nie zatrzyma... Już umiera ta kraina... Aha, aha..." To przepowiedziane, przepowiedziane... przepowiedziane Tak nas ostrzegał pan Kazimierz Staszewski już ze 30 lat temu... I jednak ostrzeżenie wzięte jest jako zapowiedź, która musi się... wypełnić....? Ad similum do innych spraw odnosi się to również. Chyba czas zbierać graty i zawijać do jakiejś ziemianki w lesie, bo jak do nas dojdą skutki dzisiejszych działań, to będzie u nas jak w Syrii... swoją drogą jeszcze kilkanaście lat temu raj urlopowy, a dziś poligon dla armii całego świata. Obchodziły kogoś zabytki ? Bogactwa ? Albo ludzie ? Nie !! Oni chcą tylko... Poćwiczyć. A my swoim zachowaniem - patologią, zapraszamy ich teraz do siebie. P.S. Dziękuję za rady typu: trzeba było z tym gdzieś pójść. Byłem..i jak w Urzędzie Pracy: my nic nie możemy zrobić... To jedyna prawda do wszystkiego: oni już NIC nie mogą zrobić. A prawda jest taka, że cieszę się, że mnie nie zabili jak szwagra sepsą w szpitalu na Śląsku. Swoją drogą ZUS odmówił renty dla wdowy, bo był na działalności i miał wysokie składki, a ubezpieczenie odmówiło wypłaty odszkodowania, bo miał krostę na tyłku i nie zgłosił, że jest chory do ubezpieczenia. Można ? Dobić wdowę po zabitym w szpitalu mężu ? Można. To co doopeł zawracacie gronkowcem ?? Przecież to normalka...
Witam. Ja też dostałem gronkowca z tej wylęgarni. Złamania szczęki nie zauważyli na sorze, chociaż czarny krwiak po wypadku był na pół policzka. Lekarz brał łapówki za operacje, a na pierwszą trzeba było czekać 13 dni po wypadku. Na koniec rehabilitant ruszył świeżo zoperowane kolano, żeby przypadkiem nie zrosło się dobrze. Za 4 złamania wielomiejscowe i wybite zęby z odszkodowania grupowego w pracy dali 3.300. ZUS stwierdził już, że jestem zdrowy, choć noga boli przy chodzeniu dłuższym niż 2km (i tak Bogu dzięki, że rentę dostałem...na rok!... rozwiń
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 r. o 06:05
+6
W głowie się nie mieści że mógł być taki stan sanitarny w szpitalu
 Obecność bakterii i wirusów w szpitalu to nic nadzwyczajnego, w końcu przebywają tam chorzy ludzie. Sala operacyjna i sprzęt chirurgiczny powinny być jednak sterylne. Dlaczego tak nie było? Błąd ludzki. 
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 23:50
+11
No i co z tego wynika ? Jakiś tam człowiek (jakiś tam pacjent i jego oko) olewka......
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 23:03
+7
Słyszałam juz jakiś czas temu że w tym szpitalu są jakieś niebezpieczne bakterie
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 stycznia 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 stycznia 2021 r.

Mieli tylko bieganie, ale się przeziębiali. W poniedziałek otworzyli im siłownię w Lublinie
zdjęcia
galeria

Mieli tylko bieganie, ale się przeziębiali. W poniedziałek otworzyli im siłownię w Lublinie

Siłownia K1 w Lublinie wznowiła działalność. Mogą z niej korzystać osoby należące do np. Polskiego Związku Przeciągania Liny. I wszystko zgodnie z prawem.

Lubelskie. Start szczepień w DPS-ach odwołany. Nie ma szczepionek
galeria

Lubelskie. Start szczepień w DPS-ach odwołany. Nie ma szczepionek

W poniedziałek miały zacząć się szczepienia przeciwko Covid-19 mieszkańców domów pomocy społecznej. Terminy zostały jednak przesunięte, ale wojewoda zapewnia, że pacjenci zostaną zaszczepieni do 22 stycznia.

Rząd dzieli kasę unijną. Dla lubelskiego 1,7 mld euro plus bonus

Rząd dzieli kasę unijną. Dla lubelskiego 1,7 mld euro plus bonus

Województwo lubelskie ma otrzymać ponad 1,7 mld zł z funduszy unijnych. Jest też w gronie regionów, które mają zapewnione dodatkowe pieniądze.

Wypadek koło Lublina. 3 ciężarówki i 2 auta osobowe

Wypadek koło Lublina. 3 ciężarówki i 2 auta osobowe

Służby drogowe informują o utrudnieniach w Jakubowicach Konińskich koło Lublina.

Lubelskie. Specjalnie najął się do remontu plebanii żeby kraść

Lubelskie. Specjalnie najął się do remontu plebanii żeby kraść

7 tys. zł skradziono z plebanii kościoła pw. Św. Trójcy w Wólce pod Lublinem. Sprawcą okazał się 29-latek z Chełma, który był zatrudniony w firmie prowadzącej remont. Gdy inni pracowali, złodziejaszek podciągał proboszczowi pieniądze.

Pszczółka Start Lublin we wtorek zagra ostatni mecz w koszykarskiej Lidze Mistrzów

Pszczółka Start Lublin we wtorek zagra ostatni mecz w koszykarskiej Lidze Mistrzów

Pszczółka Start Lublin we wtorek zakończy swoje występy na europejskiej arenie meczem z Casademont Saragossa. W ekipie Davida Dedka zadebiutuje Devin Searcy

Jest przełom w sprawie rozbudowy szkoły podstawowej na Felinie

Jest przełom w sprawie rozbudowy szkoły podstawowej na Felinie

Po wielu miesiącach wyczekiwania poznaliśmy oferty firm gotowych rozbudować miejską podstawówkę na Felinie. Wiadomo już, że nie powinno zabraknąć na to pieniędzy, bo każda z siedmiu ofert mieści się w kwocie zarezerwowanej przez miasto na tę inwestycję.

PZPN: Szczegóły zwolnienia Brzęczka poznamy w czwartek
wideo
film

PZPN: Szczegóły zwolnienia Brzęczka poznamy w czwartek

Polski Związek Piłki Nożnej poinformował w poniedziałek (18 stycznia) o zwolnieniu Jerzego Brzęczka z posady selekcjonera naszej reprezentacji.

Coraz większy chaos na kolei. Opóźnienia dłuższe od samej jazdy

Coraz większy chaos na kolei. Opóźnienia dłuższe od samej jazdy

Pociąg z Warszawy do Lublina nie zdążył nawet rozpocząć kursu o godzinie, o której powinien go kończyć. To tylko jeden z wielu przykładów utrudnień, z którymi zmagają się dzisiaj osoby korzystające z połączeń kolejowych.

Bury u Hołowni. Senator już planuje skok na fotel prezydenta Lublina?

Bury u Hołowni. Senator już planuje skok na fotel prezydenta Lublina?

Lubelski senator Jacek Bury odchodzi z klubu Koalicji Obywatelskiej. Polityk będzie współpracował z formacją Szymona Hołowni. Nie jest jedynym, który dostał taką propozycję.

Sokół Zwierzyniec dopina wzmocnienia przed rundą rewanżową

Sokół Zwierzyniec dopina wzmocnienia przed rundą rewanżową

Sokół Zwierzyniec jesienią wywalczył zalewie pięć punktów i na półmetku rozgrywek zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli. Zimą w Zwierzyńcu do zespołu ma dołączyć kilku doświadczonych graczy. Wszystko po to by wiosną zapewnić sobie utrzymanie

Prognoza pogody 19.01. Będzie znacznie cieplej
galeria

Prognoza pogody 19.01. Będzie znacznie cieplej

Synoptycy przewidują na wtorek ocieplenie. Ale mróz nadal będzie trzymał.

Radny Lublina obiecuje pomoc prawną dla odmrażających biznesy

Radny Lublina obiecuje pomoc prawną dla odmrażających biznesy

Bezpłatną pomoc prawną dla przedsiębiorców otwierających swoje biznesy pomimo obostrzeń wprowadzonych przez rząd obiecuje miejski radny Marcin Nowak. Tłumaczy, że zdecydował się na to w odpowiedzi na „zapowiedziane przez rząd wzmożone kontrole”

Górnik Łęczna rozpoczął trzeci tydzień przygotowań do rundy wiosennej

Górnik Łęczna rozpoczął trzeci tydzień przygotowań do rundy wiosennej

Górnik Łęczna ma już za sobą dwa tygodnie przygotowań do rundy rewanżowej na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. W sobotę zielono-czarni zagrali pierwszy mecz kontrolny, a w kolejnych tygodniach zawodników trenera Kamila Kieresia czekają następne sparingi

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.