Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

13 stycznia 2020 r.
6:33

Małe porodówki w woj. lubelskim do zamknięcia? Ministerstwo Zdrowia odpowiada

20 29 A A

77 porodówek w kraju może zostać zlikwidowanych – alarmują posłowie Lewicy i zachęcają do podpisywania petycji w ich obronie. W województwie lubelskim dotyczyłoby to aż ośmiu mniejszych miejscowości. Resort zdrowia zaprzecza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lewica opublikowała na swojej stronie internetowej mapę porodówek zagrożonych likwidacją powołując się na dane z resortu zdrowia z 2018 roku. Jak tłumaczy, chodzi o pomysł dotyczący zmian w kontraktowaniu porodówek i premiowanie tych, które mają więcej niż 400 porodów rocznie. Oddziały, które znalazły się na mapie, nie osiągnęły takiej liczby.

– Wprowadzenie takich zmian to w praktyce wyrok na „małe” porodówki i pogłębienie problemu zwijania ochrony zdrowia w mniejszych miejscowościach – czytamy w komunikacie na stronie Lewicy. Można tam też znaleźć link do petycji w obronie porodówek.

Na mapie pojawiło się 77 miejscowości, które miałyby stracić porodówki, w tym aż osiem szpitali z województwa lubelskiego w: Hrubieszowie, Radzyniu Podlaskim, Międzyrzecu Podlaskim, Włodawie, Kraśniku, Janowie Lubelskim, Bełżycach i Krasnymstawie.

– Docierają do mnie nieoficjalnie sygnały, że nasza porodówka miałaby być zlikwidowana. Biorąc pod uwagę lokalizację naszego szpitala to jest chory pomysł – oburza się Dariusz Gałecki, dyrektor szpitala w Hrubieszowie. – Nie wyobrażam sobie likwidacji traktu porodowego w sytuacji gdy najbliższe szpitale - w Zamościu, Chełmie i Tomaszowie Lubelskim - są oddalone aż o ok. 60 km. Kto weźmie odpowiedzialność za zagrożenie jakie można stworzyć pacjentkom, które wymagają często natychmiastowej interwencji, a będą musiały pokonać tyle kilometrów? – pyta dyrektor i dodaje: – Poza tym nasz powiat nie należy do zamożnych, a konieczność pokonywania takich odległości to narażanie na dodatkowe koszty.

– Będziemy robić wszystko, żeby zatrzymać porodówkę w szpitalu w Kraśniku. Pierwotnie w zupełnie innym kontekście - planu naprawczego dla szpitala rozważaliśmy likwidację tego oddziału, ale przy możliwościach odesłania pacjentek do Janowa Lubelskiego czy Bełżyc – tłumaczy Andrzej Rolla, starosta kraśnicki i dodaje: – Jeśli jednak porodówki w tych lecznicach też byłyby zagrożone likwidacją to nasza musi się utrzymać mimo że liczba porodów w ciągu roku jest poniżej 400. Nie wyobrażam sobie, żeby kobiety z naszego powiatu i powiatu janowskiego zostały nagle z jedyną opcją porodu w Lublinie, gdzie jak wiemy takie oddziały są przepełnione.

Mapa zamieszczona przez polityków Lewicy (fot. Lewica)

– Kategorycznie zaprzeczam jakoby Ministerstwo Zdrowia prowadziło jakiekolwiek prace, których celem miałoby być wygaszanie jakichkolwiek oddziałów położniczych w polskich szpitalach – podkreśla wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Uważa, że posłanka Lewicy Marcelina Zawisza, która poinformowała w ubiegły czwartek w Sejmie o porodówkach zagrożonych likwidacją, wyciągnęła zbyt daleko idące wnioski. Zaznaczył, że czym innym są dane statystyczne, które przytoczyła posłanka, a czym innym realne działania.

Chodzi o interpelację posłanki Marceliny Zawiszy z 19 grudnia ubiegłego roku dotyczącą m.in. liczby oddziałów, które miały mniej niż 400 porodów. W odpowiedzi wiceminister Cieszyński, wskazał, że zgodnie z danymi z NFZ za 2018 rok było 77 takich szpitali. Do odpowiedzi dołączył listę wszystkich placówek.

e-Wydanie

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 stycznia 2020 o 07:06
+16
Panie Rola wstydu pan oszczędź Kraśnik miasto 40 tysięczne powiat około 100000 ludzi a pan rozważa likwidację porodówki? A kobiety mają jechać do Belzyc lub janowa po co pan tam siedzi. Nie nekajcie nas weźcie się do pracy i myślcie.
Avatar
Gość / 13 stycznia 2020 o 08:38
+15
Porodówki winny być oczkiem w głowie każdego starosty nawet gdyby przynosiły straty. Tam rodzi się życie, kilka osób na etatach w porodówkach powinno czekać z radością na narodziny a nie myśleć o likwidacjach oddziałów i trwać w ciągłym lęku. Panie Rolla oczekujemy że Pan odetnie się od tych informacji i wreszcie zacznie działać.Porodówki w każdym powiecie, czyż nie tak ma być.
Avatar
pacjent / 13 stycznia 2020 o 13:51
+14
Panie Gałecki przez całe lata tylko wisicie na tym szpitalu jak na dojnej krowie ! Widzę,że nie wyciągnął pan żadnych wniosków z przesiadywania godzinami u peeselowskich starostów a kiedy nawet oni uznali pana za szkodnika mającego w planach rodzinnych prywatyzację szpitala i popędzili od siebie. Obecnie w jakiś strasznie dziwny sposób przykleił się pan do pis-u i dalej nie rozumie kto niby ma rodzić w Hrubieszowie. Emerytki? Albo kto od nich ma odbierać porody.Położne emerytki? A co jak ich nie stanie? A kto ma leczyć? Po pobycie w tym znanym z jakości leczenia i tak trzeba szukać pomocy w Lublinie, Zamościu i u Pana Boga! A czy ten powiat nie jest biedny i ułomny przez takich jak pan , panie lekarzu?
Panie Gałecki przez całe lata tylko wisicie na tym szpitalu jak na dojnej krowie ! Widzę,że nie wyciągnął pan żadnych wniosków z przesiadywania godzinami u peeselowskich starostów a kiedy nawet oni uznali pana za szkodnika mającego w planach rodzinnych prywatyzację szpitala i popędzili od siebie. Obecnie w jakiś strasznie dziwny sposób przykleił się pan do pis-u i dalej nie rozumie kto niby ma rodzić w Hrubieszowie. Emerytki? Albo kto od nich ma odbierać porody.Położne emerytki? A co jak ich nie stanie? A kto ma leczyć? Po pobycie w tym znan... rozwiń
Avatar
Gość / 13 stycznia 2020 o 12:17
+13
Lublin też nie jest z gumy. Nie da rady przyjąć wszystkich pacjentek z zamkniętych oddziałów. Już teraz pacjentki są odsyłane, albo leżą na korytarzu.
Avatar
Gość / 13 stycznia 2020 o 07:18
+13
spokojnie. wygasimy służbę zdrownia jak pks-y
Avatar
Gość / 13 stycznia 2020 o 08:40
+11
PiS KRADNIE skoro brakuje pieniędzy na ochronę zdrowia i likwidują oddziały. Beata Szydło darła się z mównicy sejmowej, że wystarczy nie kraść a pieniądze się znajdą. Więc jak to jest? Mam prawo nazwać pisowców złodziejami?
Avatar
Gość / 13 stycznia 2020 o 06:38
+9
A kogo to obchodzi. Ważne aby było na 500plus.
Avatar
Skaner / 13 stycznia 2020 o 12:50
+7
Trzeba mieć dużo samozaparcia aby korzystać z porodówki w Hrubieszowie. Obsługa jak za PRL. Może najpierw szkolenia dla personelu z kultury osobistej i etyki zawodowej?
Avatar
Ernesty / 13 stycznia 2020 o 09:27
+7
W przypadku Hrubieszowa proponuję dla dobra mieszkańców likwidację całego szpitala, nie tylko porodówki.
Avatar
Gość / 13 stycznia 2020 o 07:05
+7
Wkrótce się okaże iż w dużych porodówkach wystapiła jakaś nieznana choroba i wszystkie trzeba zamknąć!!! To jest ewidentne działanie przeciw 500+,gdzie założeniem jest zwiększenie liczby porodów.Zwiększenie ilości małych porodówek to droga do dobrej opieki i poprawy warunków porodów!!!
Avatar
Gość / 17 stycznia 2020 o 22:08
-1
A w Kraśniku co roku to mniej porodów(poniżej 200)a zabiegów w wykonaniu lekarzy ginekologów z oddziału prawie wcale nie ma,ale po co się przemęczać i tak pensja się należy no i wyspać się personel może,a po dyżurze wypoczęta położna i lekarz z uśmiechem na twarzy pojadą do innego szpitala na następny dyżur.
Avatar
Chochlik / 16 stycznia 2020 o 17:55
0
Tylko nie ustana nawalanka na władze rządowe i rząd. Chyba u nich wiedza wyższa, niż u byle chama, co to jadem pluje? Chyba jak będzie zamykane to z powodu maleńkości i zbędności. teraz takie czasy że byle leming lepszy w wiedzy od ministerialnego autorytetu! A można do szkoły było chodzić bo nawet za komuny za darmo była!
 Skoro tak szanujesz wyzszość wiedzy ministrów, to zauważ, że wasz magisterek z zerem praktyki w sądzie, prokuraturze czy adwokaturze, a mieniący się ministrem sprawiedliwości, za nic ma profesorów, doktorów, wykładowców prawa, konstytucjonalistów i notorycznie łamie Konstytucję RP, wymyśla ustawy niekonstytucyjne i po prostu idiotyczne, ślepy i głuchy na głosy ludzi mądrzejszych od siebie. I nie wymyslaj ludziom chcącym mieć podstawową opiekę szpitalną w miescie, bądź co bądź powiatowym, na wyciągnięcie ręki! Krótko: goń się trolu i hejterze na fora Gazety Polskiej!
 Skoro tak szanujesz wyzszość wiedzy ministrów, to zauważ, że wasz magisterek z zerem praktyki w sądzie, prokuraturze czy adwokaturze, a mieniący się ministrem sprawiedliwości, za nic ma profesorów, doktorów, wykładowców prawa, konstytucjonalistów i notorycznie łamie Konstytucję RP, wymyśla ustawy niekonstytucyjne i po prostu idiotyczne, ślepy i głuchy na głosy ludzi mądrzejszych od siebie. I nie wymyslaj ludziom chcącym mieć podstawową opiekę szpitalną w miescie, bądź co bądź powiatowym, na wyciągnięcie ręki! Krótko: goń się ... rozwiń
Avatar
Dominik / 16 stycznia 2020 o 00:28
-1
No i ch.j. Chcielibyście mieć wpisane jako miejsce urodzenia Bełżyce albo inny Hrubieszów?
Avatar
pacjentka / 15 stycznia 2020 o 21:20
+3
Panie Pacjent. Jak nie masz pojecia to sie nie wypowiadaj o porodowce ! Jest duza liczba porodow wiadomo nie wszystkie kobiety chca tutaj rodzic ale większość chwali Hrubieszowska porodowke ty sie pewnie w domu urodziles skoro masz takie zdanie
Małe porodówki mają swój kimat. Tam każda pacjentka jest objęta wnikliwą opieką. Wyobrażcie sobie 10 porodów podczs dyżuru przy 2 połoznych. A tak jest w molochach
Avatar
pacjent / 15 stycznia 2020 o 21:09
0
Co ty bredzisz człowieku. Z takimi poglądami rzeczywiście nie kwalifikujesz się do szpitala tylko do psychiatyryka
Avatar
Ttt / 14 stycznia 2020 o 16:14
+3
A moze by tak kierowac sie danymi za 2019 r, Belzyce mialy pomad 400 porodow!!! Co za wartosciowy artykul i burza w szklance wody...
Avatar
sde / 14 stycznia 2020 o 13:28
+3
Muszą wyhamować efekt 500+
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 11:07
+3
W Janowie owszem jest szpital ale tylko dla rokujących nadzieję na wyzdrowienie, cięższe przypadki odsyłacie do Kraśnika ostatni przypadek z gminy Modliborzyce. Macie w tym Janowie wielkomiejskie ambicje............
Avatar
Przeszkolona pacjentka / 13 stycznia 2020 o 22:20
0
A pacjent nie wie, że porody przyjmuje się a nie odbiera. Nikt nikomu dzieci nie odbiera pacje cie!  
Avatar
Elek / 13 stycznia 2020 o 22:00
-3
Panie Pacjent. Jak nie masz pojecia to sie nie wypowiadaj o porodowce ! Jest duza liczba porodow wiadomo nie wszystkie kobiety chca tutaj rodzic ale większość chwali Hrubieszowska porodowke ty sie pewnie w domu urodziles skoro masz takie zdanie
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szkolili się przez ferie i już są żołnierzami. Przysięga wojskowa w centrum Świdnika [zdjęcia]
galeria

Szkolili się przez ferie i już są żołnierzami. Przysięga wojskowa w centrum Świdnika [zdjęcia] 16 11

Kolejni żołnierze - ochotnicy złożyli w niedzielę w Świdniku przysięgę wojskową i zasilili szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Bimbrownia w bloku. 54-latek podejrzany o nielegalne wytwarzanie alkoholu
ZDJĘCIA

Bimbrownia w bloku. 54-latek podejrzany o nielegalne wytwarzanie alkoholu 15 13

Wyrabianie napojów spirytusowych bez odpowiedniego wpisu do rejestru jest zakazane i podlega karze do roku pozbawienia wolności. Z takimi konsekwencjami prawnymi musi się liczyć 54-latek zatrzymany przez policjantów w Białej Podlaskiej.

Twierdził, że chce pomóc, a okradł 81-latkę. Złodziej został zatrzymany

Twierdził, że chce pomóc, a okradł 81-latkę. Złodziej został zatrzymany 0 0

Najpierw zaoferował pomoc przy pracach w gospodarstwie, później pożyczył 4 zł, a na koniec okradł 81-letnią kobietę. Sprawcy grozi kara więzienia do 10 lat.

Ksiądz z Lublina o wizycie duszpasterskiej: Nie chodzimy po kolędzie, żeby zbierać pieniądze
Magazyn

Ksiądz z Lublina o wizycie duszpasterskiej: Nie chodzimy po kolędzie, żeby zbierać pieniądze 44

Rozmowa z księdzem Robertem Śliżem z archidiecezji lubelskiej o tym, jak wygląda wizyta duszpasterska

Komunikacja miejska w Białaj Podlaskiej. Bilety będzie można kupić w biletomatach

Komunikacja miejska w Białaj Podlaskiej. Bilety będzie można kupić w biletomatach 1 3

Bilety komunikacji miejskiej będzie można kupić w biletomatach. Dwa urządzenia stanęły na przystankach przy ulicy Terebelskiej oraz Narutowicza.

Pijany kierowca uderzył w bariery energochłonne. Miał blisko 2,5 promila alkoholu [zdjęcia]

Pijany kierowca uderzył w bariery energochłonne. Miał blisko 2,5 promila alkoholu [zdjęcia] 0 3

23-letni kierowca hondy stracił panowanie nad autem i wjechał w bariery energochłonne. Do zdarzenia doszło w sobotę rano w Radzyniu Podlaskim, na skrzyżowaniu ul. Międzyrzeckiej i Pomiarowej. Mieszkaniec gminy Kąkolewnica był pijany.

Żona policjanta choruje na białaczkę. Funkcjonariusze apelują o oddawanie krwi

Żona policjanta choruje na białaczkę. Funkcjonariusze apelują o oddawanie krwi 40 4

Po raz kolejny policjanci z Krasnegostawu organizują zbiórkę krwi dla żony jednego z swoich kolegów – Izabeli Kowalik. Kobieta choruje na białaczkę. Zbiórkę krwi zaplanowano na początku lutego w dwóch miastach - Krasnymstawie i Zamościu.

"Chciał tylko zaatakować" samochód. Pijany kierowca zatrzymany na stacji paliw

"Chciał tylko zaatakować" samochód. Pijany kierowca zatrzymany na stacji paliw 8 7

Nie przejął się sądowym zakazem i pijany pojechał na stację paliw. Później tłumaczył policjantom, że "chciał tylko zatankować paliwo do swojego auta". 42-letni kierowca busa miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Rodzinna tragedia w Chełmie. 14-latek zabił macochę, a jej syna ciężko zranił nożem?
NOWE INFORMACJE

Rodzinna tragedia w Chełmie. 14-latek zabił macochę, a jej syna ciężko zranił nożem? 81 6

Dramat w Chełmie. 14-latek zabił nożem macochę i ciężko ranił przyrodniego brata. Później uciekł z domu.

Nie żyje ugodzona nożem 39-letnia kobieta. 14-latka pilnuje w szpitalu policja

Nie żyje ugodzona nożem 39-letnia kobieta. 14-latka pilnuje w szpitalu policja 29 10

Nie żyje 39-letnia mieszkanka Chełma, która została ugodzona nożem. Do szpitala został przewieziony także zraniony 18-letni syn kobiety. W sprawie został zatrzymany 14-letni chłopak.

Studenci wracają do Polski po wizycie w Wuhan w Chinach. MSZ uspokaja ws. zagrożenia groźnym wirusem
film

Studenci wracają do Polski po wizycie w Wuhan w Chinach. MSZ uspokaja ws. zagrożenia groźnym wirusem 1 12

Po Polski mają przylecieć studenci z Politechniki Rzeszowskiej, którzy przebywali w chińskim mieście Wuhan, które jest centrum epidemii koronawirusa 2019-nCoV. Władze uspokajają, że warszawskie Lotnisko Chopina zapewnia, że jest odpowiednio przygotowane na przybycie podróżnych.

Niedziele handlowe w 2020 roku. Czy 26 stycznia zrobimy zakupy?

Niedziele handlowe w 2020 roku. Czy 26 stycznia zrobimy zakupy? 5 2

Dzisiaj jest pierwsza niedziela handlowa w 2020 roku, po zmianie przepisów. W sumie w bieżącym roku będzie zaledwie siedem niedziel, kiedy nie będzie obowiązywać zakaz handlu.

Jeszcze drożej za odpady? Nowe stawki i zasady. "Było bardzo burzliwe posiedzenie"
ZAMOŚĆ

Jeszcze drożej za odpady? Nowe stawki i zasady. "Było bardzo burzliwe posiedzenie" 2 16

W poniedziałek radni będą się musieli zmierzyć z problemem opłat za śmiecie. Nowe, wyższe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązują zaledwie od początku stycznia. Prezydent chce je podnieść. Kolejny pomysł to zmiana metody ich naliczania. Już na posiedzeniach komisji działających w radzie miasta było burzliwie.

Biała Samorządowa: Decyzja wojewody była polityczna. Ale miasto posłuchało jego uwag

Biała Samorządowa: Decyzja wojewody była polityczna. Ale miasto posłuchało jego uwag 0 20

Miasto skieruje uchwałę "żłobkową" do konsultacji Rady Rodziców. Tymczasem, radni Białej Samorządowej uważają że decyzja wojewody, który unieważnił tę uchwałę, była polityczna.

Człowiek z Lublina i jego brzmienie. Współpracuje z uznanymi muzykami z całego świata
Magazyn

Człowiek z Lublina i jego brzmienie. Współpracuje z uznanymi muzykami z całego świata 36 1

- Cieszę się, że znani muzycy potrafią docenić moją pracę. Dla mnie najważniejsze jest to, że po tylu latach człowiek z Lublina zdobył sobie uznanie - Rozmowa z Grzegorzem Kulawiakiem, producentem i realizatorem muzycznym, właścicielem lubelskiego studia SinMix oraz byłym basistą grupy Ravendusk

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.