Jak zachęcić kobiety do udziału w profilaktycznych badaniach wczesnego wykrywania raka szyjki macicy i raka piersi? W zachęcanie do profilaktyki zaangażować nie tylko kobiety, ale kogo się da.
W kampanii chodzi o to, aby jedna kobieta zachęcała drugą do samokontroli, do badań mammograficznych i cytologicznych. Średnio w Polsce tylko jedna piąta kobiet korzysta z badań profilaktycznych. W niektórych powiatach odsetek ten wynosi jedynie 6 proc. To jest powód do niepokoju o zdrowie kobiet. Do współpracy w uświadamianiu znaczenia wczesnej diagnozy kobiecych chorób i profilaktyki w ogóle wojewoda Tokarska zaprosiła nie tylko placówki zajmujące się ochroną zdrowia, ale także parafie, samorządy, Kuratorium Oświaty i posłanki Ziemi Lubelskiej. Padały pomysły na niekonwencjonalne przedsięwzięcia. Głośne czytanie wieczorową porą poezji miłosnej i romantycznej przez osoby publiczne, np. wojewodę, marszałków, wójtów, burmistrzów i radnych, zaproponowała Magdalena Gąsior-Marek, lubelska posłanka.
- To byłoby coś nowatorskiego, co przyciągnęłoby uwagę dużej liczby osób, dlatego na takich spotkaniach można by było przekazywać informacje profilaktyczne - tłumaczyła posłanka.
W działanie angażowani będą również mężczyźni jako mężowie i ojcowie. Im przecież także powinno zależeć na zdrowiu swoich żon i córek. Zaproponowano wydłużenie czasu pracy wielu przychodni, w których można zrobić badania cytologiczne lub mammografię. To ułatwi kobietom, w większości bardzo zapracowanym, korzystanie z nich.