Niektórzy historycy sztuki, a także medycy, oglądając kobiety na obrazach Rubensa twierdzą, że wszystkie te piękności miały cellulit. Innego zdania są kosmetyczki.
Cellulit to przypadłość naszych czasów
Trzeba też mieć na uwadze to, że skóra poddawana ciągłym eksperymentom odchudzania i przybierania na wadze wiotczeje, jeśli o nią nie zadbamy. Każda grudka tłuszczu pod mało elastyczną skórą jest widoczna i szpetna. Przy niedostatecznej podaży pełnowartościowego białka zanika tkanka mięśniowa, nie zapewniając właściwej przyczepności tkance łącznej, która wtedy bardzo luźno otacza włókna mięśniowe. Skóra wiotczeje, a na jej powierzchni pojawiają się wypukłości i dołki, pogłębia się cellulit.
Nie tylko uroda
Przez wiele lat cellulit postrzegano jako defekt kosmetyczno-estetyczny. Badania jednak wykazały, że wynika on z wielu poważnych zaburzeń, głównie z zaburzenia równowagi hormonalnej, złego funkcjonowania krążenia żylno - limfatycznego oraz nieprawidłowości obejmujących tkankę tłuszczową i łączną.
- Dziś to jest prawdziwy problem - nie ukrywa I. Powol. - Cellulit spotykamy nawet u kilkunastoletnich dziewczynek. To oczywisty wpływ burzy hormonów w wieku dojrzewania. Właśnie hormony są jednym ze sprawców pomarańczowej skórki.
Trapi ona kobiety w ciąży, w okresie menopauzy, dziewczynki w wieku dojrzewania.
Dziś cellulit sporadycznie pojawia się nawet u mężczyzn, choć dotyczy przede wszystkim kobiet.
Po tym go poznacie
Profilaktyka
* Ochrona tkanki tłuszczowej przed mikrourazami, które powstają m. in. przy noszeniu bardzo obcisłych spodni.
* Sport i rekreacja (pływanie, spacery, jazda na rowerze, nordic walking).
* Należy unikać długotrwałego stania, siedzenia, noszenia obuwia na obcasie powyżej 5 cm, gorących kąpieli i opalania się.
Ekspert radzi - Zacznij od dermatologa
Z problemem cellulitu powinno się iść do specjalisty dermatologa. Jest wiele zabiegów, takich jak głęboki peeling, liposukcja, mezoterapia igłowa, które powinien wykonać lekarz. Podawanie niektórych specyfików jest także domeną lekarza.
Jak dodaje dr Skorupska, na piękne ciało trzeba sobie zapracować, a to znaczy, że należy znaleźć czas na profilaktykę.
Ekspert radzi - Ruszajcie się, dziewczyny!
Zwalczanie pomarańczowej skórki wymaga przede wszystkim profilaktyki i cierpliwości. Młode dziewczyny powinny pomyśleć czasem o tym, że lata lecą i cellulit może się pojawić za rok, za kilka lat. Ważna jest profilaktyka, czyli dobre odżywianie, dużo ruchu, codzienny masaż ciała pod prysznicem, bo będzie on pobudzał krążenie. Jeśli ktoś używa preparatów antycellulitowych, to powinien je intensywnie wmasować w skórę, a nie posmarować. Zresztą, używanie samych preparatów bez zmiany nawyków, masażu, ruchu, wygładzi tylko skórę, ale nie zniesie cellulitu.