Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

26 października 2022 r.
6:40

Psycholog i psychiatra na wyciągnięcie ręki. Działa już kolejne takie centrum, następne powstanie w Lublinie

0 2 A A

Każdy pacjent w kryzysie psychicznym może zadzwonić lub zgłosić się osobiście. Wizyta lekarska ma się odbyć błyskawicznie – w przeciągu trzech dni. A potem leczenie – w oddziale całodobowym, dziennym lub w domu pacjenta. Z Centrum Zdrowia Psychicznego w Radecznicy mogą korzystać mieszkańcy dwóch powiatów na Zamojszczyźnie. Wkrótce podobne miejsce ma powstać w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Centrum Zdrowia Psychicznego działa przy Szpitalu Psychiatrycznym w Radecznicy. To miejsce, które ma zapewnić wszechstronną i bezpłatną opiekę dorosłym w kryzysach psychicznych. Z pomocy mogą korzystać cierpiący na zaburzenia, ale także członkowie ich rodzin i bliscy. Pomoc trafi także do osób, które zostały wypisane ze szpitala i potrzebują wsparcia.

Teraz pacjent dużo szybciej i łatwiej otrzyma opiekę psychologiczną i psychiatryczną – tłumaczy Andrzej Kowalski, dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Radecznicy.

Diagnoza wstępna

W ramach CZP będą działać dwa punkty zgłoszeniowo-konsultacyjne. Jeden z nich jest już przy szpitalu w Radecznicy, drugi od 2 listopada będzie w Biłgoraju.

– Podczas rozmowy telefonicznej lub wizyty osobistej pacjenta odbywa się wstępna diagnoza. Następnie, najpóźniej w przeciągu 72 godzin, pacjent otrzymuje pomoc lekarską. Podczas wizyty lekarz ustala, czy pacjent potrzebuje hospitalizacji w oddziale całodobowym, czy trafi na nasz oddział dzienny, czy też możemy go odwiedzać w jego środowisku domowym – wyjaśnia dyr. Kowalski.

Pacjenci w najlżejszych stanach mogą być odwiedzani w domach raz na 2-3 tygodnie przez specjalistów zespołu środowiskowego (pielęgniarka psychiatryczna, psychoterapeuta, pracownik socjalny i lekarz). Specjaliści rozmawiają z pacjentem, ale również jego bliskimi. Sprawdzają czy bierze leki, czy leczenie odbywa się w odpowiedni sposób.

Do szpitala na chwilę

Drugą formą działalności Centrum Zdrowia Psychicznego jest oddział dzienny w szpitalu w Radecznicy. Każdego dnia od poniedziałku do piątku pacjent jest o godz. 8 zabierany z domu i przewożony do szpitala. Tam ma spotkania z psychologami i inne zajęcia terapeutyczne, ma też zapewnione wyżywienie. Po ośmiu godzinach jest odwożony do domu.

Oprócz pomocy pacjentom, to także forma odciążenia ich rodzin – mówi Andrzej Kowalski.

Na oddziale dziennym jest 20 miejsc. W tej chwili z takiej formy pomocy korzysta już około 10 osób. Standardowy turnus trwa około dwóch tygodni.

Trzecią formą pomocy oferowanej przez nowe Centrum Zdrowia Psychicznego będą tradycyjne oddziały całodobowe: żeński i męski – na każdym jest po 40 łóżek. Tutaj trafiają pacjenci w najpoważniejszych stanach. W ramach CZP działa też poradnia zdrowia psychicznego.

Ma być więcej

Centrum Zdrowia Psychicznego w Radecznicy to program pilotażowy uruchomiony we współpracy z Ministerstwem Zdrowia – wstępnie na 3 miesiące, ale jest szansa, że do końca 2023 roku. W tej chwili pomoc mogą tu uzyskać pacjenci z gmin powiatu zamojskiego (Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Nielisz, Radecznica, Sułów, gmina wiejska Zamość) oraz wszystkich gmin powiatu biłgorajskiego.

W planach jest uruchomienie podobnych Centrów Zdrowia Psychicznego dla wszystkich gmin w Polsce. Do tego jeszcze długa droga, bo już samo zatrudnienie odpowiedniej kadry może być problemem.

– Przy podpisywaniu umowy z NFZ musieliśmy mieć zatrudnionych około 78 specjalistów z dziedziny psychologii i psychiatrii – przyznaje Andrzej Kowalski. – Dlatego uruchomienie CZP nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc Funduszu i Urzędu Marszałkowskiego – dodaje.

W szpitalu w Radecznicy poza Centrum Zdrowia Psychicznego funkcjonuje jeszcze jeden standardowy oddział całodobowy. To oddział męski. – Ale jeżeli trafi do nas kobieta, która potrzebuje pilnej pomocy, to jej nie odsyłamy – deklaruje dyr. Kowalski.

Tu możesz zadzwonić lub przyjść (poniedziałek-piątek, godz. 8-18):

* Centrum Zdrowia Psychicznego w Radecznicy, ul. Klasztorna 4, tel. 84 681 88 58; 661 299 844

* Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny w Biłgoraju, ul. Kościuszki 50 (budynek Luxmedu), tel. 661 344 166

Będzie CZP w Lublinie

Program pilotażowy działa już także w trzech innych miejscach województwa: w Radzyniu Podlaskim (Wisznicka 111), Chełmie (Ceramiczna 1) i Parczewie (Kościelna 136).

– W najbliższym czasie planujemy dodatkowo zawrzeć umowę z podmiotem, który będzie realizował świadczenia w tym zakresie na terenie Lublina – zapowiada Małgorzata Bartoszek, rzecznik lubelskiego oddziału NFZ.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W Lublinie 23 nauczycieli ma nowe stopnie
EDUKACJA
galeria

W Lublinie 23 nauczycieli ma nowe stopnie

23 pedagogów z lubelskich szkół i placówek awansowało. Miasto uroczyście przyznało stopnie nauczycieli mianowanych.

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba
LUBLIN

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba

Na prywatnej działce przy ul. Bursztynowej i Perłowej, gdzie w 2021 roku wycięto duży dąb, w końcu rozpoczęło się sadzenie nowych drzew. Proces ten miał zostać zakończony do końca listopada 2024 roku, jednak pierwsze nasadzenia zobaczyliśmy dopiero dzisiaj.

Łukasz Łukawski (z piłką) to lider 4tego Piętra
NA PARKIECIE

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra

4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Paweł Zdeb (w zielonym stroju) to jedna z legend amatorskiej koszykówki w naszym regionie

LNBA: Polski Cukier Rodmos wykorzystał osłabienie Alco i odniósł niespodziewane zwycięstwo

To była bardzo emocjonująca kolejka w Konferencji A. Najbardziej wyrównany mecz rozegrały zespoły Alco i Polskiego Cukru Rodmos. Alco przystąpiło do tego spotkania osłabione dyskwalifikacjami w związku z zamieszaniem z udziałem tej drużyny oraz Patobasketu w ostatniej kolejce.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium