Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

29 września 2021 r.
11:29

Więcej papierologii, mniej czasu dla pacjentów. Lekarze narzekają na postępującą biurokrację

14 3 A A
Dla pacjenta zostaje coraz mniej czasu – uważają lekarze, obarczając winą za taką sytuację postępującą biurokrację
Dla pacjenta zostaje coraz mniej czasu – uważają lekarze, obarczając winą za taką sytuację postępującą biurokrację (fot. Wojciech Nieśpiałowski/archiwum)

Musimy wypełniać stos papierów, ale dla pacjenta, na którym powinniśmy się skupić zostaje coraz mniej czasu – narzekają lekarze. Z najnowszego raportu NIK wynika, że papierologia zabiera medykom już jedną trzecią całej wizyty i ponad połowę teleporady

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zamiast poświęcić jak najwięcej czasu pacjentom, lekarze rodzinni, a także specjaliści w poradniach i pielęgniarki mają na głowie coraz więcej zadań administracyjnych – wskazują kontrolerzy NIK. Chodzi m.in. o sprawozdania statystyczne związane z realizacją umów z NFZ, rejestrację pacjentów oraz wypełnianie dokumentacji medycznej. Jak jednak podkreślają sami lekarze, to tylko wycinek tej długiej listy.

– Nie dość, że braki w kadrze medycznej są coraz bardziej dramatyczne, to jeszcze lekarze i pielęgniarki mają na głowie coraz więcej papierologii. To nie jest tylko dokumentacja medyczna pacjenta czy raporty dla NFZ, ale stos innych papierów. Chodzi na przykład o sprawozdania dotyczące wywozu odpadów medycznych czy opinie dotyczące potencjalnych rodziców adopcyjnych, które wydają lekarze rodzinni zamiast psychologów – zaznacza Leszek Buk, prezes Lubelskiej Izby Lekarskiej.

– Przez to zostaje coraz mniej czasu dla samego pacjenta, a to na nim powinien skupić się lekarz. Część zadań administracyjnych mieli przejąć statystycy medyczni, sekretarki medyczne czy rejestratorki. Niestety za tym pomysłem nie poszły żadne dodatkowe pieniądze, więc placówki medyczne rzadko takie osoby zatrudniają lub zatrudniają w ograniczonym wymiarze – dodaje Buk.

Z raportu NIK wynika, że już blisko jedna trzecia czasu wizyty zajmuje prowadzenie dokumentacji medycznej i wykonywanie czynności administracyjnych. Jeszcze gorzej jest w przypadku teleporady, która w połowie poświęcona jest takim zadaniom.

– To wpływa na spadek liczby porad, których moglibyśmy udzielić w ciągu dnia, bo przecież się nie rozdwoimy – podkreśla Tomasz Zieliński, lekarz rodzinny, prezes Lubelskiego Związku lekarzy Rodzinnych-Pracodawców. – A ilość zaświadczeń, jakie musimy wystawiać na życzenia różnych instytucji jak np. szkoły, przedszkola, urzędu pracy czy ZUS-u jest coraz bardziej problematyczna. Takim przykładem jest zaświadczenie o bardzo dobrym stanie zdrowia, którego wymagają np. szkoły wojskowe. Bardzo dobry stan zdrowia to pojęcie bardzo ogólne i to lekarz musi tracić czas na interpretację i zastanawiać się nad ewentualnymi czynnikami, które mogą dyskwalifikować ucznia – dodaje Zieliński.

Dyskusyjne są także zaświadczenia dla żłobków i przedszkoli. – Wydawanie takiego zaświadczenia jest bez sensu, bo lekarz może stwierdzić tylko w danym momencie czy dziecko jest zdrowe. Nie zagwarantujemy, że nadal będzie, kiedy idzie na drugi czy trzeci dzień do przedszkola – zwraca uwagę dr Zieliński.

Zdaniem lekarza, rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie płatnych zaświadczeń. – Jeśli konkretna instytucja żąda od pacjenta zaświadczenia, powinna za to zapłacić. Wówczas być może część z nich stwierdziłaby, że nie są one tak naprawdę potrzebne – uważa Zieliński. – Instytucje powinny mieć dostęp do elektronicznej dokumentacji pacjenta, żeby lekarz nie musiał w tym pośredniczyć. To też oszczędziłoby nasz czas – uważa lekarz.

W placówkach medycznych nie są też w pełni wykorzystywane rozwiązania informatyczne, które mogłyby usprawnić pracę medyków. Ponadto asystenci medyczni nie dostają uprawnień np. do wystawiania e-zwolnień, e-recept czy e-skierowań, a pielęgniarkom nie zleca się samodzielnej kontynuacji leczenia pacjenta (w stopniu, na jaki pozwalają im kwalifikacje).

Prezes LIL zaznacza, że coraz większe obciążenie papierologią to nie tylko problem lekarzy i pielęgniarek w poradniach specjalistycznych czy przychodniach POZ. – W szpitalach jest to samo. Dotyczy to chociażby raportów o stanie pacjenta. Rano wypełnia go jedna pielęgniarka, wieczorem druga, a w międzyczasie robi to jeszcze lekarz. W związku z tym, te informacje bardzo często się dublują, ale zaangażowane są w to aż trzy osoby – zwraca uwagę Leszek Buk.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dzisiaj zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Dzisiaj zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium