Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

20 czerwca 2022 r.
9:10

Zaskakujące dane. Tych znanych chorób w pandemii notowano bardzo niewiele. Teraz wracają

55 2 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Archiwum)

Więcej przypadków boreliozy, znacznie więcej szkarlatyny i aż ponad 4 razy więcej zachorowań na ospę wietrzną w porównaniu do poprzedniego roku, odnotował od 1 stycznia do końca maja Państwowy Zakład Higieny. Znane choroby zakaźne znowu zaczynają pojawiać się w statystykach, po dwóch latach epidemicznej nieobecności.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

2627 Polaków zachorowało przez pięć pierwszych miesięcy 2022 roku na boreliozę. W tym samym okresie 2021 roku zanotowano 2227 przypadków tej choroby przenoszonej przez kleszcze.

Jak wyjąć kleszcza

– Najważniejsze jest jak najszybsze usunięcie kleszcza. Jeżeli pozbędziemy się go w przeciągu 24-48 godzin to minimalizujemy ryzyko zakażenia boreliozą – mówi dr hab. n. med. Joanna Krzowska-Firych, kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie. Dlatego lekarka radzi, aby po powrocie z miejsc, gdzie zazwyczaj przebywają kleszcze, dokładnie obejrzeć swoje ciało. Kleszcz na ciele żywiciela preferuje okolice dobrze ukrwione, ciepłe, gdzie skóra jest cienka. Mogą to być więc doły podkolanowe, czy pachowe, okolice narządów płciowych, granica skóry owłosionej i nieowłosionej głowy. Kleszcze usuwamy wyłącznie mechanicznie. Najlepiej przy użyciu pęsety, lub szczypczyków. Ważne żeby uniknąć rozfragmentowania kleszcza, tylko usunąć go w całości.

W klinice Instytutu Medycyny Wsi liczba hospitalizowanych pacjentów z boreliozą jest na stałym poziomie. Być może dlatego, że tegoroczny wzrost liczby zachorowań na boreliozę i tak jest niczym, jeśli porównamy statystyki z pierwszych pięciu miesięcy przedpandemicznego 2019 roku. Wtedy przypadków boreliozy według PZH był aż 4964!

Grypa, szkarlatyna, ospa wietrzna

Niemal identyczny trend jest zauważalny jeśli chodzi o inne znane choroby zakaźne. Najbardziej powszechnej – grypy i jej podejrzeń w 2019 roku było aż 2,6 mln przypadków. Rok temu blisko 900 tysięcy, a w tym roku znowu 1,6 mln.

Szkarlatyna to ostra ogólnoustrojowa choroba wywoływana przez paciorkowce grupy A. Przebiega z gorączką i charakterystyczną wysypką na skórze i błonach śluzowych. Należy do najczęstszych chorób zakaźnych dzieci. Trzy lata temu (styczeń-maj) była odnotowana 11 294 razy. Rok temu stała się rzadkością (1084 przypadki), żeby w tym roku znowu mocniej wrócić do statystyk (3276).

Jeszcze powszechniejsza ospa wietrzna w pandemii koronawirusa również była wykrywana rzadziej. Przez 5 miesięcy 2019 roku było 112 tys. zachorowań. Rok temu zaledwie 22 tysiące. W tym roku wiatrówka znowu wraca, bo zakażeń pojawiło się 82 tysiące.

– Dostępność do lekarzy znowu jest większa, więc wykrywalność tych chorób jest wyższa. Pandemia z pewnością miała wpływ na zaniżoną ilość odnotowanych zachorowań w poprzednim okresie – uważa Joanna Krzowska-Firych.

To w trakcie pandemii koronawirusa pacjenci zaczęli być leczeni przez telefon. Teleporady stały się tak powszechnie używane, że w pewnym momencie NFZ zaczął nawet karać przychodnie, którego nadużywały tego sposobu przyjęć. Ale lekarze podkreślają, że nie wszyscy tak pracowali.

– W moim przypadku teleporada służyła do zebrania wywiadu. Jeśli sytuacja tego wymagała, umawiałam pacjentów jeszcze tego samego dnia lub następnego na wizytę osobistą. Miałam pacjenta, który chciał oceny badań podczas teleporady, bo obawiał się zakażenia Covidem w przychodni. Kazałam mu przyjść i na podstawie badania osobistego i wywiadu rozpoznałam zapalenie wyrostka robaczkowego – podkreśla Anna Dzioba, lekarka rodzinna z NZOZ Życie w Lublinie. – Myślę, że zmniejszenie liczby rozpoznawanych chorób zakaźnych w trakcie pandemii zawdzięczamy ograniczeniu kontaktów, maseczkom i zwracaniu dużej uwagi na higienę rąk – dodaje.

– Te choroby oczywiście nie zniknęły, ale uwarunkowania były takie, że z jednej strony zamknięcie żłobków i przedszkoli skutkowało zmniejszeniem się transmisji chorób zakaźnych wśród dzieci, zaś z drugiej – z powodu utrudnień dostępu do lekarzy ograniczało ich diagnozowanie – uważa prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS. – Widać to wyraźnie po statystykach zachorowań na takie choroby jak ospa wietrzna, której gwałtowny spadek w porównaniu z rokiem 2019 odnotowano w pierwszej połowie 2021 roku, podczas gdy w odpowiadającym okresie bieżącego roku ponownie notuje się wzrosty.

Wybrane choroby zakaźne. Przed (2019) i w trakcie pandemii koronawirusa

Wybrane choroby zakaźne

1 stycznia – 31 maja 2022

1 stycznia – 31 maja 2021

1 stycznia – 31 maja 2019

Giardioza (lamblioza)

476

196

388

Wirusowe zakażenia jelitowe

39 093

5 689

39 403

Wirusowe zakażenia jelitowe u dzieci do lat 2

12 384

2861

18 312

Krztusiec

113

68

616

Płonica (szkarlatyna)

3 276

1084

11 294

Róża

864

598

2 281

Kiła

611

396

632

Rzeżączka

148

92

237

Borelioza

2627

2 227

4964

Styczność i narażenie na wściekliznę / potrzeba szczepień

2 681

1647

2639

Kleszczowe zapalenia mózgu

26

10

36

Ospa wietrzna

82 155

22 646

112 456

Odra

15

8

1 310

Różyczka

48

21

164

Wirusowe zapalenie wątroby typu C – przewlekłe

714

404

1490

Nowowykryte zakażenia HIV

699

354

605

Świnka

360

156

643

Grypa i podejrzenia gryp

1 659 756

898 774

2 663 434

Zakażenia SARS-CoV-2

1 972 459

1 565 683

brak

Źródło danych: Państwowy Zakład Higieny

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Przed nami kolejna chłodna, a miejscami nawet mroźna noc. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o przymrozkach w wielu powiatach województwa lubelskiego.

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Na kary bezwzględnego więzienia skazane zostało rodzeństwo z Zamościa. Wyrok, który zapadł w czwartek to finał głośnej swego czasu interwencji z czasu pandemii. Mateusz i Kamila K. zostali oskarżeni m.in. o czynną napaść na funkcjonariuszy, którzy zwrócili im uwagę na brak maseczek.

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna
galeria

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna

Dzieci z Wysokiego w gminie Zamość, ale też wszystkie inne, które odwiedzą Centrum Kultury Dawnej w tej miejscowości mogą już korzystać z nowego placu zabaw. Jest piękny, ekologiczny i bezpieczny. Wszystkie elementy są drewniane, a całość nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje.

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Nazwa zobowiązuje, więc szykuje się prawdziwa kulturalna impreza. Katolicki Uniwersytet Lubelski przedstawił lineup tegorocznych Dni Kultury Studenckiej – KULturalia 2024, które w tym roku będą wyjątkowe.

Ponowna ewakuacja w piątek. Sprawdź, czy dotyczy również ciebie
biała podlaska

Ponowna ewakuacja w piątek. Sprawdź, czy dotyczy również ciebie

Już wiadomo, jak ma wyglądać ponowna ewakuacja mieszkańców Białej Podlaskiej. W piątek saperzy będą kontynuować akcję przy ulicy Sidorskiej

Zacieśnia się współpraca Dziennika Wschodniego z UMCS

Zacieśnia się współpraca Dziennika Wschodniego z UMCS

Umowa podpisana. Rusza współpraca Dziennika Wschodniego z Wydziałem Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium