Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

4 marca 2008 r.
15:11
Edytuj ten wpis

Wyprawkę szykuj z głową

0 0 A A

Kiedy w domu pojawia się nowy członek rodziny, wraz z nim przybywa przeróżnych sprzętów, fatałaszków, kosmetyków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Większość z nich warto zgromadzić zanim maleństwo przyjdzie na świat.

Wybór artykułów dla niemowląt jest ogromny. Choć nie jest to łatwe, rodzice powinni zdecydować, co jest niezbędne, co się przyda, a co będzie stratą pieniędzy.

Śpioszki, kaftaniki, skarpetki...

Ubranka dla noworodka powinny być z naturalnych surowców - najlepiej z bawełny, miękkie i nie krępujące ruchów. Rodzaj materiału (frotté, polar, welur) zależy przede wszystkim od temperatury panującej w mieszkaniu. Kupując, warto dokładnie sprawdzać metki. Dla noworodków przeznaczone są wielkości 56-62.

- Uwielbiałam buszować po sklepach z artykułami dziecięcymi, kiedy byłam w ciąży. Większość ubranek kupiłam jeszcze przed urodzeniem syna - mówi Joanna Pradyszczuk, świeżo upieczona mama.

Na pewno przyda się: kaftanik - zapinany z przodu, boku lub na ramieniu jest łatwy do wkładania; body - przytrzymuje pieluchę na właściwym miejscu oraz śpioszki.
- Zdążyłam się już przekonać, że najlepsze są te rozpinane zarówno na ramionach, jak i w kroku. Łatwiej wtedy przewinąć malucha - dodaje pani Joanna.

Dziecku potrzebna też będzie ciepła bluza lub sweterek na chłodniejszy dzień, kilka sztuk skarpetek, czapka oraz kombinezon z kapturem - na spacery.

Pieluchy

Noworodek zużywa pieluchy w zastraszającym tempie. Pieluszki jednorazowe są praktyczne, ale obciążają budżet - paczka wystarcza najwyżej na kilka dni. Pielucha tetrowa jest tańsza, ale wymaga więcej zachodu: prania w 95 stopniach Celsjusza, suszenia i prasowania. Rozwiązanie pośrednie: na noc i na wyjście z domu jednorazówki, na dzień - tetra.

- Przeważnie używamy pieluch jednorazowych. Córka się do nich przyzwyczaiła, są wygodne, nie krępują ruchów. Z tetry korzystamy tylko w awaryjnych przypadkach - przyznaje pani Anna, mama 7-miesięcznej Natalii.

Coś do kąpieli

Świeżoupieczeni rodzice mogą przez pierwsze dni obmywać malca gąbką, ale prędzej czy później przyda się wanna. W sklepach jest ich do wyboru do koloru - niektóre mają półki na mydło, a nawet odpływ wody.

Mydełek, oliwek czy kremów dla najmłodszych trzeba używać z wielkim umiarem, bo ich skóra jest bardzo wrażliwa.

- Wszystkie preparaty muszą mieć pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Powinny być hypoalergiczne, bezzapachowe, bezbarwne - mówi Joanna Pietrosińska, kierownik lubelskiej apteki "Alga”. - Polecam również chusteczki nawilżające do przemywania ciała noworodka. Mamy chętnie je kupują - dodaje.

Przytulny pokój

Maluch musi mieć ciepło. Temperatura pomieszczenia, w którym będzie przebywać z mamą, powinna wynosić ponad 20 stopni Celsjusza. Należy zadbać o przyćmione światło (nocna lampka) oraz zapewnić dziecku ciszę i spokój.

Podstawowym meblem jest łóżeczko. Nie powinno stać przy oknie - żeby nie narażać dziecka na przeciągi i zmiany temperatury, ani w sąsiedztwie kaloryfera - bo może to doprowadzić do wysuszania śluzówki u noworodka. Samo łóżeczko musi mieć stabilne szczebelki i regulowane dno. Powinno być pomalowane bezpiecznym dla dziecka lakierem lub farbą.

Pościel, którą owijamy malucha, musi być z naturalnych włókien. Do przykrycia wystarczy niezbyt gruba kołderka lub koc. Noworodek nie potrzebuje poduszki.
I jeszcze jedna ważna rzecz - przewijak, czyli blat wyłożony kocem i ceratką. Ze względu na wygodę mamy powinien się znaleźć na wysokości ok. 85-90 cm.

Na spacerze i w podróży

Maluch powinien spędzać na świeżym powietrzu co najmniej dwie godziny dziennie. Dlatego ważną sprawą jest wybór wózka.

- Rodzice zazwyczaj wybierają wózek wspólnie. Mamy patrzą na wygląd, ojcowie na to, czy jest praktyczny. Obydwoje zwracają uwagę na dodatki: wózek musi mieć duży, łatwo dostępny kosz na zakupy, ocieplany pokrowiec, i torbę na podręczne drobiazgi - wyjaśnia Anna Chrupczalska, pracownica sklepu z artykułami dziecięcymi "Krzyś”..

Podczas podróży samochodem, malucha należy umieścić w foteliku. Przewożenie go bez fotelika jest nie tylko nielegalne, ale przede wszystkim bardzo ryzykowne. Fotelik musi być dopasowany do wagi dziecka i posiadać atest bezpieczeństwa.

Unia nieprzyjazna maluchom

Wkrótce ubranka i buty dla dzieci mogą znacznie podrożeć. Komisja Europejska domaga się bowiem podniesienia stawki VAT na te towary - z 7 do 22 procent. Chodzi o rozmiary ubranek mniejsze niż 96 cm wzrostu.

Możesz zaoszczędzić

• Nie kupuj dużo. Maluch błyskawicznie wyrasta z pierwszych ciuszków.
• Jeśli twoi bliscy mają ochotę kupić coś maleństwu w prezencie, złóż konkretne zamówienia.
• Skorzystaj z propozycji przyjaciółki, która ofiarowuje ci rzeczy po swoich dzieciach.
• Przejrzyj ogłoszenia w gazetach i na aukcjach internetowych, poszperaj w komisach dziecięcych i sklepach z używaną odzieżą.
• Nie ulegaj presji reklam - najczęściej ich oferta nie odpowiada rzeczywistym potrzebom.

Ceny (średnio)

wózek: 1 tys.-2,5 tys. zł
fotelik samochodowy: 500 zł-1 tys. zł
łóżeczko: 200-500 zł
wanienka: 20-50 zł
body dziecięce: 10-15 zł
śpiochy: 15-30 zł
czapki: 5-15 zł
ciepła bluza: 15-30 zł.

Pozostałe informacje

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium