Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

4 marca 2008 r.
15:11
Edytuj ten wpis

Wyprawkę szykuj z głową

Kiedy w domu pojawia się nowy członek rodziny, wraz z nim przybywa przeróżnych sprzętów, fatałaszków, kosmetyków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Większość z nich warto zgromadzić zanim maleństwo przyjdzie na świat.

Wybór artykułów dla niemowląt jest ogromny. Choć nie jest to łatwe, rodzice powinni zdecydować, co jest niezbędne, co się przyda, a co będzie stratą pieniędzy.

Śpioszki, kaftaniki, skarpetki...

Ubranka dla noworodka powinny być z naturalnych surowców - najlepiej z bawełny, miękkie i nie krępujące ruchów. Rodzaj materiału (frotté, polar, welur) zależy przede wszystkim od temperatury panującej w mieszkaniu. Kupując, warto dokładnie sprawdzać metki. Dla noworodków przeznaczone są wielkości 56-62.

- Uwielbiałam buszować po sklepach z artykułami dziecięcymi, kiedy byłam w ciąży. Większość ubranek kupiłam jeszcze przed urodzeniem syna - mówi Joanna Pradyszczuk, świeżo upieczona mama.

Na pewno przyda się: kaftanik - zapinany z przodu, boku lub na ramieniu jest łatwy do wkładania; body - przytrzymuje pieluchę na właściwym miejscu oraz śpioszki.
- Zdążyłam się już przekonać, że najlepsze są te rozpinane zarówno na ramionach, jak i w kroku. Łatwiej wtedy przewinąć malucha - dodaje pani Joanna.

Dziecku potrzebna też będzie ciepła bluza lub sweterek na chłodniejszy dzień, kilka sztuk skarpetek, czapka oraz kombinezon z kapturem - na spacery.

Pieluchy

Noworodek zużywa pieluchy w zastraszającym tempie. Pieluszki jednorazowe są praktyczne, ale obciążają budżet - paczka wystarcza najwyżej na kilka dni. Pielucha tetrowa jest tańsza, ale wymaga więcej zachodu: prania w 95 stopniach Celsjusza, suszenia i prasowania. Rozwiązanie pośrednie: na noc i na wyjście z domu jednorazówki, na dzień - tetra.

- Przeważnie używamy pieluch jednorazowych. Córka się do nich przyzwyczaiła, są wygodne, nie krępują ruchów. Z tetry korzystamy tylko w awaryjnych przypadkach - przyznaje pani Anna, mama 7-miesięcznej Natalii.

Coś do kąpieli

Świeżoupieczeni rodzice mogą przez pierwsze dni obmywać malca gąbką, ale prędzej czy później przyda się wanna. W sklepach jest ich do wyboru do koloru - niektóre mają półki na mydło, a nawet odpływ wody.

Mydełek, oliwek czy kremów dla najmłodszych trzeba używać z wielkim umiarem, bo ich skóra jest bardzo wrażliwa.

- Wszystkie preparaty muszą mieć pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Powinny być hypoalergiczne, bezzapachowe, bezbarwne - mówi Joanna Pietrosińska, kierownik lubelskiej apteki "Alga”. - Polecam również chusteczki nawilżające do przemywania ciała noworodka. Mamy chętnie je kupują - dodaje.

Przytulny pokój

Maluch musi mieć ciepło. Temperatura pomieszczenia, w którym będzie przebywać z mamą, powinna wynosić ponad 20 stopni Celsjusza. Należy zadbać o przyćmione światło (nocna lampka) oraz zapewnić dziecku ciszę i spokój.

Podstawowym meblem jest łóżeczko. Nie powinno stać przy oknie - żeby nie narażać dziecka na przeciągi i zmiany temperatury, ani w sąsiedztwie kaloryfera - bo może to doprowadzić do wysuszania śluzówki u noworodka. Samo łóżeczko musi mieć stabilne szczebelki i regulowane dno. Powinno być pomalowane bezpiecznym dla dziecka lakierem lub farbą.

Pościel, którą owijamy malucha, musi być z naturalnych włókien. Do przykrycia wystarczy niezbyt gruba kołderka lub koc. Noworodek nie potrzebuje poduszki.
I jeszcze jedna ważna rzecz - przewijak, czyli blat wyłożony kocem i ceratką. Ze względu na wygodę mamy powinien się znaleźć na wysokości ok. 85-90 cm.

Na spacerze i w podróży

Maluch powinien spędzać na świeżym powietrzu co najmniej dwie godziny dziennie. Dlatego ważną sprawą jest wybór wózka.

- Rodzice zazwyczaj wybierają wózek wspólnie. Mamy patrzą na wygląd, ojcowie na to, czy jest praktyczny. Obydwoje zwracają uwagę na dodatki: wózek musi mieć duży, łatwo dostępny kosz na zakupy, ocieplany pokrowiec, i torbę na podręczne drobiazgi - wyjaśnia Anna Chrupczalska, pracownica sklepu z artykułami dziecięcymi "Krzyś”..

Podczas podróży samochodem, malucha należy umieścić w foteliku. Przewożenie go bez fotelika jest nie tylko nielegalne, ale przede wszystkim bardzo ryzykowne. Fotelik musi być dopasowany do wagi dziecka i posiadać atest bezpieczeństwa.

Unia nieprzyjazna maluchom

Wkrótce ubranka i buty dla dzieci mogą znacznie podrożeć. Komisja Europejska domaga się bowiem podniesienia stawki VAT na te towary - z 7 do 22 procent. Chodzi o rozmiary ubranek mniejsze niż 96 cm wzrostu.

Możesz zaoszczędzić

• Nie kupuj dużo. Maluch błyskawicznie wyrasta z pierwszych ciuszków.
• Jeśli twoi bliscy mają ochotę kupić coś maleństwu w prezencie, złóż konkretne zamówienia.
• Skorzystaj z propozycji przyjaciółki, która ofiarowuje ci rzeczy po swoich dzieciach.
• Przejrzyj ogłoszenia w gazetach i na aukcjach internetowych, poszperaj w komisach dziecięcych i sklepach z używaną odzieżą.
• Nie ulegaj presji reklam - najczęściej ich oferta nie odpowiada rzeczywistym potrzebom.

Ceny (średnio)

wózek: 1 tys.-2,5 tys. zł
fotelik samochodowy: 500 zł-1 tys. zł
łóżeczko: 200-500 zł
wanienka: 20-50 zł
body dziecięce: 10-15 zł
śpiochy: 15-30 zł
czapki: 5-15 zł
ciepła bluza: 15-30 zł.

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium