"Szyta na miarę” innowacja dla mikro, małych i średnich firm
Idea projektu wpisuje się w obszar "Adaptacyjność”, temat "Metody utrzymania aktywności zawodowej pracowników w grupie wiekowej 50+”, w szczególności kobiet, co oznacza, że wpierać ma rozwój potencjału podmiotów gospodarczych umożliwiający przystosowanie prowadzonej działalności do zmieniających się realiów rynku, z korzyścią dla utrzymania aktywności zawodowej doświadczonych pracowników.
Zastosowanie proponowanego modelu działania służyć ma wzmocnieniu transferu wiedzy strategicznej "know-how” w zespołach firm oraz zwiększeniu wykorzystania potencjału dojrzałych pracowników z możliwością modyfikacji pełnionej roli w firmie np. rozpoczęcie pracy jako mentora.
Nadrzędnym celem realizacji projektu jest wypracowanie sposobu pozwalającego na odpowiednie przystosowanie dojrzałych i doświadczonych pracowników do wdrożenia skutecznych metod zarządzania wiekiem z korzyścią dla przedsiębiorstwa.
Idea projektu skierowana jest do kadr mikro, małych i średnich przedsiębiorstw - w fazie opracowania wstępnej wersji produktu oraz testowania funkcjonowania innowacji zlokalizowanych na terenie województwa lubelskiego, zaś docelowo - w kraju. Produkt charakteryzuje wysoka uniwersalność, dzięki czemu możliwy będzie do zastosowania w działalności różnych podmiotów gospodarki narodowej, z korzyścią dla różnych grup pracowniczych.
1. testy automatycznie generujące podsumowujący raport - bilans zdiagnozowanych kompetencji oraz prezentujące szanse powodzenia współpracy, tj:
• samodzielnie diagnozujące potencjał pracownika i posiadane umiejętności w zakresie asertywności, kreatywności, samodzielności, dobrej komunikacji, radzenia sobie ze stresem, zdolności współpracy, zarządzania czasem, zdolności przywódczych (8 sztuk),
• umożliwiające kojarzenie w zespoły (pary) młodszych i dojrzałych pracowników w wieku 50 lat i więcej celem wykonywania wspólnych zadań, dzielenia się wiedzą, weryfikujące prezentowane style działania, czyli potrzebę aktywności i potrzebę uporządkowanego działania oraz postawy wobec pracy tj. zdolność do adaptacji w pracy, motywacja do pracy, potrzeba rozwoju (5 sztuk),
2. gotową procedurę współdziałania zróżnicowanych wiekowo zespołów na zasadach wzajemnej wymiany doświadczeń,
3. szkolenie e-learning i poradnik metodyczny poświęcony kluczowym zagadnieniom wspomagającym wdrażanie systemu zarządzania wiekiem skierowane odrębnie do 4 różnych grup zawodowych, które wspólnie skutecznie mogą wdrożyć system, tj. kadra zarządzająca/właściciele/pracodawcy, pracownicy działu HR/personalnego, pracownice w wieku 50 lat i więcej, pracownicy w wieku do 49 roku życia.
Elementem zapewniającym wykorzystanie szerokiego zakresu możliwości aplikacji w odniesieniu do potrzeb określonej firmy będzie bezpłatne wsparcie szkoleniowo-doradcze podczas testowania produktu.
Model współpracy opiera się na wdrożeniu rozwiązań lepszego zagospodarowania pracownic 50+ z uwzględnieniem posiadanych przez nie kompetencji i wyznaczony jest przez cztery kroki:
1. Utworzenie listy zadań,
2. Dobór pary, która będzie opracowywała rozwiązanie problemu zawartego w zadaniu (parę będą stanowić osoby 50+ oraz pracownicy poniżej 50 roku życia),
3. Ocena zaproponowanych rozwiązań,
4. Utworzenie bazy zadań po ich zakończeniu w firmie.
Kluczowe obszary współpracy pracowników w projekcie warunkujące efektywność pracy, realizację celów strategicznych firmy i zarządzanie wiedzą to:
• adaptacja,
• rozwój zawodowy,
• motywacja pracowników,
ponieważ w sektorze przedsiębiorstw MMŚP ważnym jest uzyskanie odpowiedzi na pytania:
• w jakim czasie nowozatrudniony pracownik będzie gotowy do pełnej realizacji zadań?
• w jaki sposób utrzymać doświadczonych i kompetentnych pracowników?
• jak podtrzymywać motywację do pracy wśród pracowników?
Ww. narzędzia będą miały formę bezpłatnej aplikacji multimedialnej (freeware) - co oznacza, że warto skorzystać z takiej formy wsparcia, ponieważ wykorzystywanie podobnych instrumentów dotychczas było możliwe jedynie odpłatnie.
Przygotowanie wstępnej wersji narzędzi oraz aplikacji poprzedzone zostało realizacją pogłębionej diagnozy sytuacji problemowej wśród 80 pracownic powyżej 50 roku życia oraz 10 pracodawców/ reprezentantów kadry zarządzającej firm sektora MMŚP z województwa lubelskiego, której celem było określenie map potrzeb i zasobów adresatów projektu z Lubelszczyzny.
Finalnie aplikacja będzie ogólnodostępna - po zakończonym okresie testowania zostanie wydany podręcznik w wersji papierowej z dołączonym oprogramowaniem komputerowym na CD. Produkty będą funkcjonować także w formie elektronicznej: plik PDF oraz oprogramowanie do pobrania ze strony internetowej projektu.
Idea wdrażania rozwiązań mających za zadanie skuteczne zarządzanie wiekiem będzie popularyzowana na szczeblu regionalnym oraz ogólnokrajowym poprzez kampanie informacyjne o istnieniu produktu, zaletach z jego korzystania - o różnym poziomie intensywności w zależności od fazy realizacji projektu. Działania te ukierunkowane będą na włączenie ostatecznej wersji produktu finalnego do polityki/praktyki działania sektora biznesu.
Jakie korzyści gwarantuje innowacja?
• umożliwia wykorzystanie różnorodnego potencjału pracowników pod względem posiadanego doświadczenia i kwalifikacji,
• pomaga utrzymać aktywność zawodową osób z największym stażem pracy w firmie,
• wspiera motywowanie pracowników i przydzielanie im obowiązków adekwatnych do ich preferencji i możliwości, w tym planowanie kariery zawodowej,
• zwiększa efektywność pracy kadry oraz potencjał adaptacyjności firmy do aktualnych wymagań gospodarki,
• powoduje nabycie nowej wiedzy i nowych doświadczeń u personelu o różnym stażu zawodowym.
Biuro projektu FUDA
ul. Do Dysa 5, 20-149 Lublin
tel./faks: 81 740 13 27
tel. kom.: 727 570 989
www.zarzadzaniewiekiem.eu
www.fuda.com.pl
www.facebook.com/fuda.lublin
ZARZĄDANIE WIEKIEM - ZNANE, LUBIANE, STOSOWANE
Realizator projektu:
Jesteśmy firmą zrzeszającą osoby dysponujące dużą wiedzą oraz doświadczeniem w realizacji, rozliczaniu, audytowaniu i ewaluowaniu projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej skierowanych do różnorodnych grup odbiorców - m.in. przedsiębiorców, osób pracujących, niezatrudnionych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, nauczycieli, kadry dydaktycznej, uczniów, studentów, pracowników administracji publicznej, wdrażanych na terenie różnych województw kraju.