Niektóre spożywane przez nas pokarmy mogą powodować nieprawidłową reakcję organizmu, która opiera się na wytwarzaniu przeciwciał IgG w nadmiernej ilości - to natomiast prowadzi do występowania bardzo różnych objawów.
Naukowcy twierdzą, że otyłość jest jednym ze skutków długotrwałej nietolerancji pokarmowej IgG zależnej
W przebiegu IgG zależnej nietolerancji pokarmowej dochodzi do nadmiernej produkcji przeciwciał IgG przez układ immunologiczny.
Przeciwciała te są specyficzne dla konkretnego, nietolerowanego produktu pokarmowego, a ich zbyt duża ilość powoduje reakcję zapalną i występowanie bardzo różnych dolegliwości - mówi Magdalena Sikora, specjalista portalu Zdrowegeny.pl
U chorego mogą więc pojawić się między innymi zaparcia, bóle brzucha, biegunki, uczucie pełności, mdłości, migreny, przewlekłe zmęczenie i ogólne osłabienie, problemy ze snem, zaburzenia widzenia, bóle stawów i mięśni, zaburzenia nastroju czy zmiany w zachowaniu. Nieleczone nietolerancje IgG zależne skutkują chronicznym stanem zapalnym i poważnymi komplikacjami, na przykład otyłością.
Osoby otyłe cechują się poziomem przeciwciał IgG wyższym o 250% w porównaniu do osób z masą ciała w normie
Analizą związku pomiędzy stężeniem przeciwciał IgG specyficznych dla pokarmów a otyłością zajęła się profesor Truschning-Wilders, pracująca na Uniwersytecie w Grazu w Austrii. W przeprowadzonym przez nią badaniu udział wzięły 2 grupy osób - jedna składała się z osób otyłych, druga natomiast z osób z masą ciała w normie. Wszyscy uczestnicy poddani zostali badaniom laboratoryjnym, pozwalającym na pomiar we krwi poziomu przeciwciał IgG specyficznych dla niemal 300 najpowszechniejszych pokarmów oraz na pomiar stężenia białka CRP (poziom tego białka wzrasta, jeżeli w organizmie obecny jest stan zapalny). Wyniki testu wykazały wyraźną korelację między nietolerancjami zależnymi od przeciwciał IgG i stanem zapalnym, a otyłością - stężenie przeciwciał IgG u osób otyłych było wyższe średnio o 250%, a poziom CRP wyższy średnio o 300% niż u uczestników badania z wagą w normie.
Wykluczenie produktów nietolerowanych z diety może przynieść pozytywne efekty w walce z otyłością
Aby obniżyć poziom przeciwciał IgG swoistych dla alergenów pokarmowych, zredukować stan zapalny i problemy z nim związane, należy wyeliminować z diety nietolerowane produkty pokarmowe (na określony czas).
O tym, jakich produktów konkretnie nie toleruje nasz organizm, możemy dowiedzieć się poprzez wykonanie prostych laboratoryjnych badań krwi, pozwalających na dokładny pomiar przeciwciał IgG - dodaje Magdalena Sikora.
Badania na nietolerancje pokarmowe dostępne na Zdrowegeny.pl może wykonać każdy - warto zrobić je w przypadku otyłości, a w szczególności wtedy, gdy masa ciała nie zmniejsza się pomimo podjęcia różnych działań, na przykład stosowania diety niskokalorycznej czy systematycznych ćwiczeń fizycznych. U niektórych osób zdarza się bowiem, że dopiero wykluczenie nietolerowanego produktu przyniesie pożądane efekty.