Łóżeczko dla niemowlaka stanowi jeden z najważniejszych elementów wyposażenia, ponieważ maluszek przesypia większość dnia. Dopiero w miarę rozwoju ilość potrzebnego snu maleje. Dlatego łóżeczko musi być wygodne i bezpieczne. Co należy uwzględnić przy wyborze?
Łóżeczko wyposażone w dodatkowe funkcje
Większość rodziców wybiera tradycyjne łóżeczko dla niemowlaka, ponieważ doskonale spełnia swoją rolę. Łóżeczka szczebelkowe są wykonywane z drewna lub płyt MDF. Różnią się jednak wzornictwem i sposobem wykończenia. Są dostępne w różnych kolorach. Mogą być zupełnie proste lub wyposażone w dodatkowe funkcje. Komfortowe rozwiązanie stanowi
łóżeczko dla niemowlaka z przewijakiem. Przewijak to bardzo przydatne akcesorium od pierwszych chwil życia dziecka. Czy jednak zamontowany na łóżeczku zapewnia bezpieczeństwo? Jeżeli jest użytkowany zgodnie z zalecenia producenta, trzyma się stabilnie i nie stwarza żadnego zagrożenia. Dlatego warto wybierać wyposażenie rzetelnych producentów. Wśród dostępnych propozycji znajduje się łóżeczko dla niemowlaka z szufladą. Umożliwia wygodne przechowywanie rzeczy dziecka w zasięgu ręki. Można do niej włożyć ubranka, pieluszki i wszelkie akcesoria oraz kosmetyki ułatwiające opiekę nad pociechą. Niektóre modele łóżeczek są wyposażone nawet w komodę, która skutecznie zastąpi dodatkową szafkę w pokoju.
Łóżko dla niemowlaka – jak długo dziecko może z niego korzystać?
Niektóre rodzaje łóżeczek są przystosowane wyłącznie do wieku niemowlęcego, ale istnieją również warianty, które można przekształcać i dzieci mogą w nich spać do ok. 7 roku życia. Są to modele skonstruowane w taki sposób, aby bez problemu można było wyjąć bok ze szczebelkami. W ten sposób powstaje tapczanik dostosowany do potrzeb większego dziecka.
Sposób wykonania – jakie normy powinno spełniać łóżeczko?
Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego łóżeczko dla niemowląt musi charakteryzować się wysoką jakością. Warto przyjrzeć się propozycjom na stronie https://www.pinio.com.pl/dla-niemowlaka/lozeczko-dla-niemowlaka/. Materiał, z którego wykonane jest łóżeczko musi być idealnie gładki. Na powierzchni nie mogą być widoczne żadne zadziory ani drzazgi. Do malowania producenci powinni używać wyłącznie farb ekologicznych z atestami PZH, które są zgodne z normą PN-EN 71-3 :1998. W ogóle należy zwrócić uwagę, aby w opisie produktu widniały informacje o europejskich normach PN-EN 716-1:1999 i PN-EN 1130-1-2001. Krawędzie łóżeczka nie mogą być ostre.
Odpowiednie wymiary – kwestia bezpieczeństwa
Dzieci często wkładają między szczebelki rączki i nóżki, a im więcej zaczynają się ruszać, tym większe prawdopodobieństwo, że będą próbować wsadzić tam również główkę, dlatego odstępy między szczebelkami nie powinny mieć mniej niż 2,5 cm i nie więcej niż 6 cm. Zaleca się, aby boki miały minimum 60 cm wysokości. Uwzględnia się przy tym możliwość regulacji głębokości dna łóżeczka – po ustawieniu dna na najwyższym możliwym poziomie wysokość boków powinna mieć co najmniej 30 cm.