Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

16 września 2022 r.
0:00

Nowe miejsca pracy, nowe możliwości i nowa energia dzięki funduszom z Unii Europejskiej

0 A A

Ponad 140 miejsc pracy utworzonych w przedsiębiorstwach. Blisko 80 osób, które znajdą pracę i 70 różnego rodzaju inicjatyw. To efekty projektu „RAZEM dla ekonomii społecznej” współfinansowanego przez Unię Europejską.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Europejki Dom Spotkań Fundacja Nowy Staw to organizacja znana i doświadczona w pomaganiu i aktywizacji osób zagrożonych wykluczeniem. Dzięki środkom z Unii Europejskiej skutecznie pomaga osobom narażonym na różnego rodzaju wykluczenia, które bez odpowiedniego wsparcia mogą nie poradzić sobie w życiu.

Agata Dziubińska-Gawlik, prezes Europejskiego Domu Spotkań Fundacji Nowy Staw przyznaje, że środki z Unii Europejskiej są znaczącym narzędziem, dzięki któremu wiele osób może wrócić do aktywności zawodowej.

- Cześć osób wykluczonych, które chcą po długiej przerwie wrócić na rynek pracy byłaby w stanie poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie – zauważa, ale zaraz dodaje: - Jednak bez właściwej pomocy ten proces może trwać długo. Z kolei działania finansowane ze środków unijnych skracają ten czas i aktywizują beneficjentów nie tylko szybciej, ale także skuteczniej – wyjaśnia prezes Dziubińska-Gawlik i dodaje, że wśród osób chcących wrócić do aktywności zawodowej jest także duża grupa, która bez właściwej pomocy nie  jest w stanie samodzielnie wyjść ze swojej obecnej sytuacji życiowej i zawodowej. - Objęcie ich właściwymi działaniami jest wręcz konieczne, aby im pomóc i sprawić, że wrócą na rynek pracy – zaznacza pani prezes.

Tego rodzaju pomocą jest właśnie realizowany projekt „RAZEM dla ekonomii społecznej”. Beneficjentem jest Europejki Dom Spotkań Fundacja Nowy Staw, a celem projektu jest rozwój potencjału sektora ekonomii społecznej w subregionie chełmsko-zamojskim województwa lubelskiego w latach 2020-2023.

Wartość projektu wynosi 11 125 389,00 zł, z czego wkład z funduszy unijnych to 9 456 580,64 zł. To znaczące wsparcie, z którego połowa jest przeznaczona na dofinansowanie do działalności gospodarczej, a połowa na tzw. działania miękkie. – To np. szkolenia – wyjaśnia prezes fundacji i dodaje: – To także znacząca pomoc w powrocie beneficjentów na rynek pracy.

Co można zrobić za tak pokaźne środki? Dużo, a pokazują to cele działania realizowanego od 1.10.2020 do 31.10.2023 r. Zostały one jasno określone. Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej ma zostać utworzonych 145 miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych. 76 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym po opuszczeniu programu ma pracować zawodowo. 303 osoby mają zostać objęte programem, a liczba podmiotów ekonomii społecznej objętych wsparciem to aż 182.

– Słownikowa definicja podmiotu społecznego jest szeroka. Kiedy staram się wytłumaczyć, co to jest, mówię, że to przedsiębiorstwa, których jedynym celem nie jest osiągnięcie zysku finansowego. Równie ważny w ich działalności jest aspekt społeczny. W wielkim skrócie: to przedsiębiorstwa, dla których ważny jest drugi człowiek – wyjaśnia Agata Dziubińska-Gawlik.

Dlatego właśnie Europejski Dom Spotkań Fundacja Nowy Staw ukierunkował swoje działania i jako grupę docelowo wskazał:

– osoby wykluczone lub zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym,

– podmioty ekonomii społecznej osoby fizyczne/prawne zamierzające założyć podmiot społeczny,

– podmioty deklarujące chęć przekształcenia się w przedsiębiorstwa społeczne,

– jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne,

– przedstawicieli administracji publicznej.

Już teraz, w ramach projektu „RAZEM dla ekonomii społecznej”, można mówić o utworzeniu 100 nowych miejsc pracy, ale dla prezes Dziubińskiej-Gawlik ważny jest jeszcze inny aspekt. – To ludzie, którzy dzięki takim działaniom mogą wrócić na rynek pracy i w ten sposób także do innej aktywności. To bardzo ważne w przypadku osób niepełnosprawnych, a zawsze duże wrażenie robią na mnie kobiety, które po długoletniej przerwie mogą podjąć pracę zawodową. Dzięki temu odżywają również w innych wymiarach: społecznie, towarzysko.

Ekonomia społeczna ma jednak dużo szerszy zakres. – Współpracujemy z samorządami, przedsiębiorcami i organizacjami społecznymi. Dzięki naszym działaniom powstają przedsiębiorstwa społeczne, które zawiązują np. gminy i fundacje – wyjaśnia Beata Romejko z Europejskiego Domu Spotkań Fundacji Nowy Staw. – Następnie samorząd może zlecać nowym podmiotom usługi publiczne. To np. prowadzenie schroniska dla zwierząt, przygotowywanie posiłków dla uczniów, pielęgnowanie miejskiej zieleni – wylicza.

Fundacja, przez cykl szkoleń i spotkań, promuje takie działania. Naucza także samorządowców, jak zgodnie z prawem, zlecać usługi społeczne, powstałym przedsiębiorstwom. – Pokazujemy, jak skutecznie stosować w postępowaniach przetargowych tzw. klauzule społeczne – dodaje Romejko.

Fundacja pomaga też, udzielając dotacji, w tworzeniu przedsiębiorstw bez udziału samorządu. W takim przypadku rola beneficjenta projektu nie kończy się w momencie zarejestrowania nowego podmiotu. Każde z takich przedsiębiorstw otrzymuje swojego „opiekuna”. Doradza w kwestiach prawnych, księgowych czy marketingowych. Z czasem, gdy przedsiębiorstwo zdobywa nowe zlecenia, może zatrudniać kolejne osoby, a wówczas może liczyć na kolejne dotacje na utworzenie miejsc pracy – mówi Beata Romejko.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-letni kierowca Audi stracił panowanie nad pojazdem na skrzyżowaniu w Jarosławcu, w wyniku czego uderzył w drzewo. Z obrażeniami trafił do szpitala.

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Żyjemy w czasach, gdzie dane to nowa waluta, a ich bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla każdej firmy. Jednak cyberprzestępcy nieustannie opracowują coraz bardziej zaawansowane metody łamania zabezpieczeń. Tu na scenę wchodzą testy penetracyjne — skuteczny sposób na wykrycie luk w systemach informatycznych, zanim zrobią to hakerzy.

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium