Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

19 stycznia 2016 r.
13:00

Nie będzie autostrady z Siedlec do Terespola? "To może być droga niższej klasy"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 37 A A
Droga o przekroju 2+1 ma naprzemiennie raz jeden, raz dwa pasy ruchu w jednym kierunku
Droga o przekroju 2+1 ma naprzemiennie raz jeden, raz dwa pasy ruchu w jednym kierunku

Nie autostrada, ale droga niższej klasy. O takim rozwiązaniu na odcinku od Siedlec do Terespola mówi wiceminister infrastruktury z PiS. Poseł Stanisław Żmijan (PO) nazywa pomysł „półśrodkiem”, który negatywnie odbije się na rozwoju północnej części woj. lubelskiego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zdaniem Żmijana, przewodniczącego sejmowej komisji infrastruktury, „droga niższej klasy” zamiast autostrady, zahamuje rozwój m.in. Białej Podlaskiej czy Terespola.

– Może to na dekady odsunąć włączenie tych miast i innych miejscowości powiatu bialskiego do europejskiej sieci drogowej, co z pewnością przełoży się na niższe zainteresowanie potencjalnych inwestorów – obawia się parlamentarzysta. Ma to zwłaszcza znaczenie w odniesieniu do planowanej przez władze Białej Podlaskiej podstrefy ekonomicznej na lotnisku.

Na razie Plan Budowy Dróg Krajowych zakłada budowę autostrady A2 ze stolicy do Mińska Mazowieckiego. Ale na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit snuje już plany na przyszłość. Odbiegają one od wcześniejszych koncepcji.

– Nowy Generalny Pomiar Ruchu powinien pokazać, że budowa autostrady A2 do Siedlec broni się pod względem natężenia ruchu. Dalej, do granicy, nie musi to być już autostrada, ale np. droga niższej klasy, choćby o przekroju „2+1” – mówi gazecie Szmit.

– W sierpniu 2015 roku przedstawiono Plan Budowy Dróg Krajowych, który obejmował budowę autostrady A2 aż do samej granicy wraz z wskazanymi źródłami finansowania. W ostatnich latach oddawano do użytku kolejne odcinki autostrady przybliżające ją do wschodniej granicy państwa.

Zaniechanie tych działań w momencie, kiedy w budżecie na rok 2016 przeznaczono środki na prace przygotowawcze do wschodniej granicy, jest nieuzasadnione ekonomicznie – uważa parlamentarzysta, który jeszcze w ubiegłym tygodniu na otwarciu swojego biura poselskiego w Białej Podlaskiej mówił o „autostradzie aż do Terespola”.

15 stycznia Żmijan wystąpił z interpelacją w tej sprawie do Ministra Infrastruktury i Budownictwa. „Zastosowanie półśrodka w postaci drogi o przekroju 2+1 może na całe lata zablokować możliwość dokończenia trasy w standardzie drogi szybkiego ruchu. Będzie to jedyny, zaledwie 70-kilometrowy odcinek trasy E30 w Europie, który nie będzie realizowany jako droga szybkiego ruchu” – argumentuje w interpelacji poseł PO.

Co o budowie drogi „niższej klasy” sądzą władze Białej Podlaskiej? – W tym roku rozpisano przetarg na budowę autostrady od przedmieść Warszawy do Mińska Mazowieckiego, to na razie jest pewne. Reszta informacji to sugestie, które z pewnością będą jeszcze konsultowane – komentuje z kolei Michał Trantau, rzecznik prezydenta miasta. – Nie zapadły jeszcze żadne decyzje. Prezydent Dariusz Stefaniuk będzie lobbował na rzecz budowy autostrady lub drogi ekspresowej do granicy z Białorusią – zapewnia rzecznik.

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 14:46
0

Yyyyy ile sam. Ciężarowych? 3000-4000 dziennie? W Koroszczynie na zmianie 12 godzinnej przejeżdża max niecałe 500. Nie wiem skąd naliczyles 4000.

A gdyby na granicy szybciej odprawiano ? W Międzyrzecu na Lublin i Białystok zjezdzają także.

Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 13:59
0
Ha ha. Poseł już kilka kadencji podbija ten temat. Za czasów rządów PO mu się nie udało to teraz napewno wyjdzie.
Avatar
Pietiagoras / 20 stycznia 2016 o 13:14
0

W województwie lubelskim już teraz mamy jeden z największych bubli drogowych - obwodnicę Kocka, która jest nazywana "drogą ekspresową", gdzie przez większość odcinka.... nie można wyprzedzać. Jeżdżę baaardzo dużo po Polsce, i nigdzie czegoś takiego nie widziałem. Mieszkam w Białej Podlaskiej i kilka razy w tygodniu jestem w Warszawie; jeżdżę o różnych godzinach, porannych i wczesnych. I to co czytałem w opracowaniach przygotowanych przez PO, że z Terespola do Siedlec jeździ 2000 samochodów dziennie można włożyć między bajki. W samym Koroszczynie z/do Polski wpuszczanych jest około 3000-4000 samochodów ciężarowych dziennie, nie mówiąc o samochodach osobowych w Terespolu i choćby o ruchu lokalnym. Obliczenia przestawione w projekcie są po prostu manipulacją. Samemu kiedyś się pokusiłem o policzenie aut w niedzielny dzień. I tylko w ciągu dwóch godzin naliczyłem około 500, więc gdzie leży prawda??? PiSu nie stać na budowanie nowych dróg, bo te mają być rozdawane dla najbiedniejszych, którzy i tak pieniądze przejedzą albo na absurdalne przywileje. Dalej będziemy tkwić w latach 90., nic się nie zmieni. I to od samego początku mówiłem, obojętnie czy będzie rządzić PO czy PiS.


Yyyyy ile sam. Ciężarowych? 3000-4000 dziennie? W Koroszczynie na zmianie 12 godzinnej przejeżdża max niecałe 500. Nie wiem skąd naliczyles 4000.

Yyyyy ile sam. Ciężarowych? 3000-4000 dziennie? W Koroszczynie na zmianie 12 godzinnej przejeżdża max niecałe 500. Nie wiem skąd naliczyles 4000. rozwiń
Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 11:19
0
Autostrady powinno sie budowac tam gdzie jest duże natężenie ruchu, a z Siedlec do Terespola nie ma dużego. Ta autostrada to chore ambicje lokalnych polityków podobnie jak lotnisko w Radomiu. O wiele większe natężenie ruchu jest w Polsce na takich trasach jak : Zakopianka, Wyszków w kierunku Białegostoku i Litwy, wyloty z Warszawy we wszystkich praktycznie kierunkach; Wrocław-Poznań, Wrocław-Kudowa, DK7, itd.
Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 11:07
0
czytam wypociny idiotów-hejterów za złotówkę z PiSu i uszom nie wierzę. Tylko kompletny ignorant może mówić, że lepsza jest droga powiatowa od autostrady! Jak widać na przykładzie innych autostrad tego typu arterie przyciagaja inwestorów i stanowią przysłowiowe okno na świat. Ale pisuarom autostrada tam nie pasuje z dwóch powodów: 1) po co ciemny lud ma mieć okno na świat, a nuż zobaczy prawdziwy świat i przestanie głosować na przewodnią siłę Narodu! 2) przecież na 100% pewne , że autostradą pojadą ruskie czołgi. Nie ma drogi nie ma czołgów, ale jest elektorat.
czytam wypociny idiotów-hejterów za złotówkę z PiSu i uszom nie wierzę. Tylko kompletny ignorant może mówić, że lepsza jest droga powiatowa od autostrady! Jak widać na przykładzie innych autostrad tego typu arterie przyciagaja inwestorów i stanowią przysłowiowe okno na świat. Ale pisuarom autostrada tam nie pasuje z dwóch powodów: 1) po co ciemny lud ma mieć okno na świat, a nuż zobaczy prawdziwy świat i przestanie głosować na przewodnią siłę Narodu! 2) przecież na 100% pewne , że autostradą pojadą ruskie czołgi. Nie ma drogi nie ma czołgów,... rozwiń
Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 09:35
0

Może jakiś jubileusz, 25 może 30 lat gadania o autostradzie ? Gdzieś w okolicy skrzyżowania DK2/E30 z DK19.Podobno to w lubelskim to jest.

Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 08:14
0
Poseł zmijan.... Osobiście nie lubię wieprza.... Świetnie załatwił Pdm Miedzyrzec... Skoro nie zapadły jeszcze konkretne decyzję w sprawie budowy to pan w /w robi wszystko pod publikę. Z jego talentem minął się z powołaniem. Powinien zostać aktorem i w chwili obecnej zastąpić Ryśka z Klanu (nie ublizając sp. Ryskowi)
Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 06:59
0
Może poseł Żmijan się boi, że droga niższej klasy będzie musiała być bezpłatna? Jakiś czas temu wyskoczył z pomysłem, że wszyscy kierowcy powinni płacić za jeżdżenie po drogach krajowych
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 23:45
0
Panie Żmijan, a jak tam Pana synkowi się wiedzie na cieplej posadce w GDDKiA. Może synek Marek teraz sprobuje cos wywalczyc dla regionu? Przeciez to taki wybitny specjalista, ktory wcale nie chcial zostac Dyrektorem w GDDKiA tylko Go poprosili i sie łaskawie zgodził.... !!!
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 22:43
0
ja napiszę krótko, to że nie ma tam jakieś ekspresówki to wstyd. Byłem w tym roku w Bobrujsku na Białorusi i do Mińska ekspresówka, z Mińska do Terespola tez ekspresówka (może bardziej pseudo autostrada M1), po wjeździe do Polski masakra, cały czas teren zabudowany i podwójna ciągła, Potem dochodzą jeszcze tiry i można zapomnieć o jeździe szybciej niż 60 km/h. Normalnie wstyd bo całą Białoruś przeleciałem z prędkością 120-130km/h.
Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 14:46
0

Yyyyy ile sam. Ciężarowych? 3000-4000 dziennie? W Koroszczynie na zmianie 12 godzinnej przejeżdża max niecałe 500. Nie wiem skąd naliczyles 4000.

A gdyby na granicy szybciej odprawiano ? W Międzyrzecu na Lublin i Białystok zjezdzają także.

Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 13:59
0
Ha ha. Poseł już kilka kadencji podbija ten temat. Za czasów rządów PO mu się nie udało to teraz napewno wyjdzie.
Avatar
Pietiagoras / 20 stycznia 2016 o 13:14
0

W województwie lubelskim już teraz mamy jeden z największych bubli drogowych - obwodnicę Kocka, która jest nazywana "drogą ekspresową", gdzie przez większość odcinka.... nie można wyprzedzać. Jeżdżę baaardzo dużo po Polsce, i nigdzie czegoś takiego nie widziałem. Mieszkam w Białej Podlaskiej i kilka razy w tygodniu jestem w Warszawie; jeżdżę o różnych godzinach, porannych i wczesnych. I to co czytałem w opracowaniach przygotowanych przez PO, że z Terespola do Siedlec jeździ 2000 samochodów dziennie można włożyć między bajki. W samym Koroszczynie z/do Polski wpuszczanych jest około 3000-4000 samochodów ciężarowych dziennie, nie mówiąc o samochodach osobowych w Terespolu i choćby o ruchu lokalnym. Obliczenia przestawione w projekcie są po prostu manipulacją. Samemu kiedyś się pokusiłem o policzenie aut w niedzielny dzień. I tylko w ciągu dwóch godzin naliczyłem około 500, więc gdzie leży prawda??? PiSu nie stać na budowanie nowych dróg, bo te mają być rozdawane dla najbiedniejszych, którzy i tak pieniądze przejedzą albo na absurdalne przywileje. Dalej będziemy tkwić w latach 90., nic się nie zmieni. I to od samego początku mówiłem, obojętnie czy będzie rządzić PO czy PiS.


Yyyyy ile sam. Ciężarowych? 3000-4000 dziennie? W Koroszczynie na zmianie 12 godzinnej przejeżdża max niecałe 500. Nie wiem skąd naliczyles 4000.

Yyyyy ile sam. Ciężarowych? 3000-4000 dziennie? W Koroszczynie na zmianie 12 godzinnej przejeżdża max niecałe 500. Nie wiem skąd naliczyles 4000. rozwiń
Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 11:19
0
Autostrady powinno sie budowac tam gdzie jest duże natężenie ruchu, a z Siedlec do Terespola nie ma dużego. Ta autostrada to chore ambicje lokalnych polityków podobnie jak lotnisko w Radomiu. O wiele większe natężenie ruchu jest w Polsce na takich trasach jak : Zakopianka, Wyszków w kierunku Białegostoku i Litwy, wyloty z Warszawy we wszystkich praktycznie kierunkach; Wrocław-Poznań, Wrocław-Kudowa, DK7, itd.
Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 11:07
0
czytam wypociny idiotów-hejterów za złotówkę z PiSu i uszom nie wierzę. Tylko kompletny ignorant może mówić, że lepsza jest droga powiatowa od autostrady! Jak widać na przykładzie innych autostrad tego typu arterie przyciagaja inwestorów i stanowią przysłowiowe okno na świat. Ale pisuarom autostrada tam nie pasuje z dwóch powodów: 1) po co ciemny lud ma mieć okno na świat, a nuż zobaczy prawdziwy świat i przestanie głosować na przewodnią siłę Narodu! 2) przecież na 100% pewne , że autostradą pojadą ruskie czołgi. Nie ma drogi nie ma czołgów, ale jest elektorat.
czytam wypociny idiotów-hejterów za złotówkę z PiSu i uszom nie wierzę. Tylko kompletny ignorant może mówić, że lepsza jest droga powiatowa od autostrady! Jak widać na przykładzie innych autostrad tego typu arterie przyciagaja inwestorów i stanowią przysłowiowe okno na świat. Ale pisuarom autostrada tam nie pasuje z dwóch powodów: 1) po co ciemny lud ma mieć okno na świat, a nuż zobaczy prawdziwy świat i przestanie głosować na przewodnią siłę Narodu! 2) przecież na 100% pewne , że autostradą pojadą ruskie czołgi. Nie ma drogi nie ma czołgów,... rozwiń
Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 09:35
0

Może jakiś jubileusz, 25 może 30 lat gadania o autostradzie ? Gdzieś w okolicy skrzyżowania DK2/E30 z DK19.Podobno to w lubelskim to jest.

Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 08:14
0
Poseł zmijan.... Osobiście nie lubię wieprza.... Świetnie załatwił Pdm Miedzyrzec... Skoro nie zapadły jeszcze konkretne decyzję w sprawie budowy to pan w /w robi wszystko pod publikę. Z jego talentem minął się z powołaniem. Powinien zostać aktorem i w chwili obecnej zastąpić Ryśka z Klanu (nie ublizając sp. Ryskowi)
Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 06:59
0
Może poseł Żmijan się boi, że droga niższej klasy będzie musiała być bezpłatna? Jakiś czas temu wyskoczył z pomysłem, że wszyscy kierowcy powinni płacić za jeżdżenie po drogach krajowych
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 23:45
0
Panie Żmijan, a jak tam Pana synkowi się wiedzie na cieplej posadce w GDDKiA. Może synek Marek teraz sprobuje cos wywalczyc dla regionu? Przeciez to taki wybitny specjalista, ktory wcale nie chcial zostac Dyrektorem w GDDKiA tylko Go poprosili i sie łaskawie zgodził.... !!!
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 22:43
0
ja napiszę krótko, to że nie ma tam jakieś ekspresówki to wstyd. Byłem w tym roku w Bobrujsku na Białorusi i do Mińska ekspresówka, z Mińska do Terespola tez ekspresówka (może bardziej pseudo autostrada M1), po wjeździe do Polski masakra, cały czas teren zabudowany i podwójna ciągła, Potem dochodzą jeszcze tiry i można zapomnieć o jeździe szybciej niż 60 km/h. Normalnie wstyd bo całą Białoruś przeleciałem z prędkością 120-130km/h.
Zobacz wszystkie komentarze 37

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 3 0

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 17 4

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 27 11

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 6 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 3

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce