Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

23 stycznia 2020 r.
7:52

Betonoza w centrach miast i miasteczek. "Przykłady z województwa lubelskiego są spektakularne"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
115 58 A A
Skwer w Janowie Podlaskim w trakcie wycinki
Skwer w Janowie Podlaskim w trakcie wycinki (fot. Ewelina Burda / archiwum)

– To szaleństwo trzeba jakoś zatrzymać – tak o postępującej „betonozie” w centrach mniejszych i większych miast mówi Jan Mencwel, znany działacz społeczny i prezes warszawskiego stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, który przyjechał zobaczyć efekty rewitalizacji parku w Janowie Podlaskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Chciałem to zobaczyć na własne oczy. Przykłady z województwa lubelskiego są spektakularne, bo wycinki były nieuzasadnione i niezrozumiałe. Na pewno przestrzeń tych miasteczek na tym traci – uważa Mencwel.

W Janowie Podlaskim wycinka 94 ze 140 drzew rosnących na centralnym skwerze odbyła się w listopadzie 2019.

– Gdyby wycinka nie była konieczna, to nikt by tego nie robił – tłumaczył nam wówczas Leszek Chwedczuk, wójt Janowa. Jego zdaniem miejsce powinno być „bardziej reprezentacyjne”. Oceny dendrologicznej drzewostanu mieli dokonać fachowcy. Na tej podstawie stwierdzono, że część drzew jest chora.

– Ostateczna decyzja należała do konserwatora zabytków, bo teren jest pod jego pieczą – podkreśla z kolei Paweł Duklewski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. Urzędnik podkreśla, że w opisie drzewostanu nie było adnotacji o gatunków chronionych.

Rewitalizacja Pl. Wolności w Parczewie – koszt 2 mln zł

Samorząd przekonywał też, że większość drzew wskazanych do wycinki, to tzw. podrostki, drzewa o średnicy od 10 do 30 centymetrów, rosnące pod starymi drzewami.

Ale z inwentaryzacji drzewostanu dołączonej do dokumentacji przetargowej wynikało, że wycinka dotyczy też sporej wielkości jesionów (najwięcej), dębów, lip, klonów oraz kasztanowców. W tym dziewięć drzew wycięto „ze względów kompozycyjnych”.

Na skwerze ma bowiem powstać plac z fontanną w kształcie koni. Spod ich kopyt będzie tryskała woda. Pojawić się też mają alejki wyłożone kostką i nowe ławki. Wszystko ma kosztować blisko 4 mln zł.

Takiej tendencji nie rozumie szef stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, który to zjawisko nazywa „betonozą”.

– Janów dołączył do tej niechlubnej listy, którą publikowałem na Twitterze już w zeszłym roku. Staram się zgłębić te przypadki. To szaleństwo trzeba zatrzymać. Zbieram materiały, pracuję nad książką na ten temat – zdradza Mencwel. – W Janowie na skwerze chcą postawić fontannę. Choć jest tam sporo miejsca, gdzie można ją usytuować, to zdecydowano się robić to kosztem drzew. Tym bardziej jest to niezrozumiałe, że przecież klimat się ociepla, upały są coraz większe. Rynek na tym traci, bo zieleń daje cień – tłumaczy.

I dodaje, że przecież przy skwerze w Janowie jest ogromny parking, a nawet stacja benzynowa. – Rewitalizacja mogłaby polegać na czymś zupełnie odwrotnym, na zwiększeniu, a nie uszczuplaniu drzewostanu – podkreśla. – Nazwałbym wprost, że to barbarzyństwo. Jednym z często używanych argumentów jest odtwarzanie historycznego kształtu danych miejsc. Pytanie tylko, dlaczego drzewa przeszkadzają, a nie na przykład latarnie czy krawężniki? – zastanawia się działacz społeczny.

Skwer w Janowie Podlaskim

Urzędnicy stojący za „betonozą” używają też innych argumentów.

– Niektórym wydaje się, że tak jest nowocześniej i bardziej sterylnie. Ale to jest błędne rozumienie nowoczesności – uważa lider ruchu Miasto jest Nasze. Chwali za to przykład Włodawy. – Tam ludzie się skrzyknęli i razem zaprotestowali przeciwko wycince – zaznacza.

Chodzi o przebudowę włodawskiego Czworoboku. Pierwotny projekt rewitalizacji zakładał wyłożenie otoczenia kostką brukową, wycinkę większości rosnących tam drzew i krzewów, nowe latarnie, ławki, dwie fontanny i nasadzenia w donicach. Ale burmistrz Wiesław Muszyński pod naciskiem m.in. włodawskich aktywistów, wycofał się z tych planów.

– Kluczowe jest to, żeby ludzie działali razem. Warto zakładać ruchy miejskie. To może czynić cuda – zachęca Jan Mencwel.

Jego stowarzyszenie Miasto jest Nasze ogólnopolski rozgłos zyskało głównie dzięki nagłośnieniu nieprawidłowości związanych z reprywatyzacją warszawskich nieruchomości, a w późniejszym okresie także m.in. dyskusji na temat problemu smogu.

Przypomnijmy, że rewitalizacja i związana z nią wycinka drzew ostatnio dotarła też do Końskowoli czy Parczewa w województwie lubelskim. W tym ostatnim, na placu Wolności wycięto wszystkie 58 drzew i wyłożono to miejsce betonowymi płytami.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 58

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Joanna / 23 stycznia 2020 r. o 08:29
Prymitywni ludzie - prymitywne metody. Chciwość, korupcja i głupota. Tylko drzew szkoda ...
Avatar
Karol / 23 stycznia 2020 r. o 09:20
po prostu trzeba powiedzieć jasno, dawniej drzewa i parki zakładały osoby zaliczające się do elit. plebs natomiast wyżynał. tak mniej więcej zostało do dzisiaj . tylko prawdziwych elit jak na lekarstwo
Avatar
lubelak / 23 stycznia 2020 r. o 08:37
A potem, grozi nam brak wody w kranach!!! A gdzie ma być jak spływa po betonie do kanałów. W Lublinie tak jest, najpierw miasto betonuje, a mieszkańcom będzie płacić za zebraną deszczówkę. Chore
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 r. o 08:23
Ciekawe kto na tym betonie i132753509 nowych lawkach siedzi w lecie przy upale 35C
Avatar
Zenon / 23 stycznia 2020 r. o 08:55
Świdnik to samo. A w zarządzie miasta betonowe PiSuary
Avatar
olka / 23 stycznia 2020 r. o 08:16
Nikt nie patrzy na wygląd, tylko na wał jaki można przy tym ukręcić. Kostka to najlepsza sprawa do przekrętów, podbudowa z piasku i miliony lecą do kieszeni. a co na drzewkach zakombinują sadzonki po 100 tyś kupią. Liczy się łapówa a nie wygląd.
Avatar
Straszne cebulaki ! / 23 stycznia 2020 r. o 08:50
To jest nasz gust, nasze poczucie estetyki, nas CEBULAKÓW z najbiedniejszego regionu w Unii Europejskiej !!!!!! Dziady jesteśmy i takimi dziadami na zawsze zostaniemy !!!!!
Avatar
betonozaplus / 23 stycznia 2020 r. o 09:37
W Świdniku plac Konstytucji został dosłownie zalany betonem. Dosłownie! Jest okropnie! Wiadomo kto rządzi... pis oczywiście.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 r. o 08:07
Betonowe miasta,betonowe domy,...BETONOWI ludzie...tyle w temacie.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 r. o 08:21
Po prostu trzeba sobie to jasno powiedzieć po pierwsze urzędnikom przeszkadzają świergolące i niestety srające gdzie popadnie ptaki a po drugie dbają przecież o swój budżet ponieważ betonując wszystko co się da zaoszczędzą kasę na firmach które musiały dbać o miejską zieleń No i kończy się problem z przetargiem bo trzeba się użerać z firmami które w takim przetargu nie zostały wybrane A tak nie ma zieleni nie ma problemu
Avatar
real / 20 lutego 2020 r. o 13:21
Ciekawe beton i beton to plac Litewski pustynia kamienna masakra
Avatar
Jadwiga / 28 stycznia 2020 r. o 08:08
Pijaków przez to nie ubędzie. Ale oni nie lubią światła. Przeniosą się gdzie indziej i zwolnią miejsce innym, którzy do tej pory musieli omijać to miejsce szerokim łukiem. Nie można było tam póść z dziećmi na spacer. Pod jednym drzewem śpi jeden pan, inny przy drugim drzewie załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, a jeszcze dwóch innych szarpią się ze sobą. Obok miejsce dla rowerzystów GreenVelo. Pzejeżdżają młodzi ludzie na rowerach z sakwami, gdzieś z Polski. Chcą chwilę odpocząć. Patrzą tylko na to z niesmakiem.  Czy tego chcecie bronić ludzie.  Nie jestem zwolennikiem betonu, ale można znaleźć złoty środek. Zieleń i porządek.
Pijaków przez to nie ubędzie. Ale oni nie lubią światła. Przeniosą się gdzie indziej i zwolnią miejsce innym, którzy do tej pory musieli omijać to miejsce szerokim łukiem. Nie można było tam póść z dziećmi na spacer. Pod jednym drzewem śpi jeden pan, inny przy drugim drzewie załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, a jeszcze dwóch innych szarpią się ze sobą. Obok miejsce dla rowerzystów GreenVelo. Pzejeżdżają młodzi ludzie na rowerach z sakwami, gdzieś z Polski. Chcą chwilę odpocząć. Patrzą tylko na to z niesmakiem.  Czy tego chcecie bronić ... rozwiń
Avatar
hArab / 27 stycznia 2020 r. o 18:26
Już tak nie narzekajcie na tą "betonozę" ! Kilka dni temu widziałem na YT online widok na "jakiś piękny plac" na Gran Canaria - co mnie zdziwiło?  Otóż: pełno betonu i kostki chodnikowej, a na "mikro wysepkach" (między betonem) są posadzone palmy. A wszyscy wkoło mówią: "Jakżesz to pięknie na Gran Canari, a w Lublinie i okolicach betonoza !"
Avatar
Ja / 25 stycznia 2020 r. o 12:46
Masz całkowitą rację. Kto nie był w Świdniku ten nie widzial betonozy!!! Jest ohydnie! A na dodatek przekrety finansowe ze az śmierdzi z daleka.
Avatar
Adi / 25 stycznia 2020 r. o 09:34
No dobra wszyscy jestescie tego samego zdania. A co chcecie z tym zrobić? A druga rzecz :to nie macie wrażenia że konserwatot jest jak syndyk? Jak weźmie pod swoją kuratele jakiś obiekt to aż do doprowadzenia go do rozbiórki bądź znalezienia się litościwego dewelopera.
Avatar
Sylwia / 24 stycznia 2020 r. o 20:39
Piękna okolica Bystrzycy ul.Janowskiej i ul.Nadbystrzyckiej to twór ludzki-to dzieci w wieku 9lat w III kl.podstawowej ze szkoły podstawowej która dawno temu była na obecnej ul.Medalionów sadziły te drzewa,olchę czarną nad rzeką. O tym opowiedział mi człowiek który już nie żyje-on był też tym dzieckiem.Jedynie co pozostaje to przewrócić inicjatywy społeczne i samym sadzić drzewa za zgodą Urzędu.Cena przyzwoitego drzewka to tylko 25zł. Ale czy Urząd wyda zgodę na nasadzenia skoro dba o to by nas wytruć tymi spalinami?
Avatar
Wariat / 24 stycznia 2020 r. o 13:53
Teraz "Polska PiSs" to państwo idiotów rządzonych przez złodziei i oszustów, którzy karmią tych idiotów propagandą i paszą "500+". Idioci są zadowoleni bo TvPiSs pokazuje Zenka, w korycie nasypane, można sięgnąć, a to że łańcuch krótki, nikomu nie przeszkadza. Więc w czym problem i o co zamieszanie? O jakieś sądy? O jakąś konstytucję? O zasady? Po co się szarpać, jeszcze pińćsetplusa zabiorą i trzeba będzie znowu wziąć się samemu do roboty. Więc morda w kubeł i żremy!
 Powiem ci szczerze, jełopie, większość ludzi wybrała PIS i na tym polega demokracja. Trzeba być , jak wyżej, aby wybierać PO, PSL, SLD które to partie nic nie dawały a zabierały i podnosiły wiek emerytalny karmiąc propagandową papką że jesteśmy numer jeden na świecie w sprzedaży telefonów czy stali w czasie gdy kradziono pieniądze na VAT, kradł każdy na potęgę, a gaz mieliśmy najdrożej w Europie - taki sukces negocjacyjny. Zejdź z wysokości tych 15 000 i zapytaj przeciętnego człowieka czy mu się żyje lepiej, zapytaj co sądzi o Sądach. Wiadomości nie oglądam , disco polo nie słucham, ale też i "Tańca doopami po lodzie " ani "Następnego do raju" czy jak tam sie nazywa ten program z dziadkami. Nie zachwalam PISu ale widze że dzieje się lepiej , zwłaszcza w gospdarce. Zejdź do ludzi i przestań kwestionować wybór większości i przeczytaj Konstytucję to SN ją łamie. Obrażasz obywateli bo jesteś jełopem który uzyskał pozycję nie za swoje przymioty tylko wątpliwe zasługi, tak przypuszczam, jeśli jest inaczej przepraszam.
 Powiem ci szczerze, jełopie, większość ludzi wybrała PIS i na tym polega demokracja. Trzeba być , jak wyżej, aby wybierać PO, PSL, SLD które to partie nic nie dawały a zabierały i podnosiły wiek emerytalny karmiąc propagandową papką że jesteśmy numer jeden na świecie w sprzedaży telefonów czy stali w czasie gdy kradziono pieniądze na VAT, kradł każdy na potęgę, a gaz mieliśmy najdrożej w Europie - taki sukces negocjacyjny. Zejdź z wysokości tych 15 000 i zapytaj przeciętnego człowieka czy mu się żyje lepiej, zapytaj co sądzi ... rozwiń
Avatar
Obserwator / 24 stycznia 2020 r. o 12:03
Zapewne darmowych pozwoleń na wycinkę drzew i nowych budowali nie ma rączka rączkę myje i tak to się kręci w Lub. Ratuszu .
Avatar
Wariat / 24 stycznia 2020 r. o 08:39
Betonoza kontra krzakoza i śmiecioza. Trzeba szukać złotego środka. A swoją drogą skwerek w Janowie nie należał do uroczych. Małpi gaj z wałęsającymi się pijakami. Ale wycinka moim zdaniem nadmierna. Może będą chociaż nowe nasadzenia.
 Jadwigo ubyło pijaków w Janowie po wycięciu drzew ? Raczej dzięki temu będzie można ich lepiej oglądać bo krzakoza nie przesłoni widoku.
Avatar
Jadwiga / 24 stycznia 2020 r. o 08:25
Betonoza kontra krzakoza i śmiecioza. Trzeba szukać złotego środka. A swoją drogą skwerek w Janowie nie należał do uroczych. Małpi gaj z wałęsającymi się pijakami. Ale wycinka moim zdaniem nadmierna. Może będą chociaż nowe nasadzenia.
Zobacz wszystkie komentarze 58

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tauron Puchar Polski: Arka Chełm robiła co mogła, ale dalej gra Jastrzębski Węgiel

Tauron Puchar Polski: Arka Chełm robiła co mogła, ale dalej gra Jastrzębski Węgiel

Świetny mecz w Chełmie. Tamtejsza CHKS Arka napsuła mnóstwo krwi faworytowi z PlusLigi. Około 1,5 tysiąca kibiców oglądało bardzo wyrównane zawody, ale spotkanie ćwierćfinałowe zakończyło się tak, jak wszyscy się spodziewali – wygraną Jastrzębskiego Węgla 3:0.

Ktoś się nie bał i... Radny gminy nadal bez swojego poroża

Ktoś się nie bał i... Radny gminy nadal bez swojego poroża

Wciąż nie udało się odnaleźć myśliwskich trofeów, które zaginęły podczas dożynek powiatowych. Apel Gminnego Ośrodka Kultury nie pomógł.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin kontra Casademont Saragossa, czyli jedno z najważniejszych starć w tym sezonie

Polski Cukier AZS UMCS Lublin kontra Casademont Saragossa, czyli jedno z najważniejszych starć w tym sezonie

W środę Polski Cukier AZS UMCS Lublin rozegra jedno z najważniejszych spotkań w tym sezonie – zmierzy się z Casademont Saragossa. Wicemistrzynie Polski po meczu rozegranym w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli mają trzypunktową zaliczkę. Stawką jest awans do ćwierćfinału

Setki rąk do pracy. Mieszkańcy Hrubieszowa sami przeprowadzili swoją bibliotekę. Zdjęcia
zdjęcia
galeria

Setki rąk do pracy. Mieszkańcy Hrubieszowa sami przeprowadzili swoją bibliotekę. Zdjęcia

„Podaj książkę, podaj książkę. Niech przechodzi z rąk do rąk. Niechaj biegnie, by odnaleźć nowy dom” – pod takim hasłem i ze śpiewem na ustach mali, więksi i całkiem duzi mieszkańcy Hrubieszowa przeprowadzali we wtorek swoją bibliotekę ze starej do zupełnie nowej, większej siedziby.

Sportowiec 2022 roku: Koszulka Roberta Lewandowskiego znalazła właściciela, inne aukcje trwają

Sportowiec 2022 roku: Koszulka Roberta Lewandowskiego znalazła właściciela, inne aukcje trwają

Już po raz 19 wybieramy najlepszego sportowca roku. Tym razem nasz plebiscyt jest jednak wyjątkowy, bo przy okazji zapraszamy do licytacji ciekawych pamiątek. A pieniądze, które uda się w ten sposób zebrać zostaną przekazane na cele charytatywne.

Górnik Łęczna na ostatniej prostej przed startem Fortuna I Ligi

Górnik Łęczna na ostatniej prostej przed startem Fortuna I Ligi

Piłkarze Górnika Łęczna wrócili z obozu w Opalenicy i powoli zaczynają myśleć o pierwszym meczu rundy rewanżowej. Zanim jednak zagrają o punkty w lidze czekają ich jeszcze dwie gry kontrolne

Puławy. Chętnych na siłownię w hali nadal brak. Tak miasto traci pieniądze

Puławy. Chętnych na siłownię w hali nadal brak. Tak miasto traci pieniądze

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Puławach od dwóch lat bezskutecznie próbuje znaleźć najemcę dla 556-metrowego lokalu w nowej hali sportowej przy Lubelskiej. Niewykorzystywana przestrzeń nie zarabia i generuje koszty.

 Biała Podlaska: Tyszkiewicz i Bury o samorządzie. Może być bezpartyjny?

Biała Podlaska: Tyszkiewicz i Bury o samorządzie. Może być bezpartyjny?

Czy samorząd może być bezpartyjny? To pytanie z pewnością padnie w poniedziałek podczas spotkania otwartego z senatorami Jackiem Burym (Polska 2050) i Wadimem Tyszkiewiczem (niezależny).

"Beksiński w Lublinie". Wiemy, ile osób obejrzało wystawę w CSK
galeria

"Beksiński w Lublinie". Wiemy, ile osób obejrzało wystawę w CSK

Prace Zdzisława Beksińskiego, w Centrum Spotkania Kultur, można było oglądać przez niespełna trzy miesiące, od 9 listopada do 29 stycznia.

Sukces KS Lublin na mistrzostwach Polski w Zawierciu

Sukces KS Lublin na mistrzostwach Polski w Zawierciu

KS Lublin najlepszą drużyną XXXII Mistrzostw Polski Oldbojów w Piłce Halowej. W wielkim finale lubelska ekipa pokonała Pogoń Szczecin, a najlepszym piłkarzem imprezy został uznany Grzegorz Bonin

O książce "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło" w Bramie Grodzkiej
7 lutego 2023, 18:00

O książce "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło" w Bramie Grodzkiej

We wtorek, 7 lutego o godz. 18 w siedzibie Bramy Grodzkiej - Teatru NN (ul. Grodzka 21) odbędzie się spotkanie wokół książki Konstantego Geberta "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło".

Burmistrz chce nad zalewem Zimna Woda hotelu ze SPA. Radni wolą domki letniskowe

Burmistrz chce nad zalewem Zimna Woda hotelu ze SPA. Radni wolą domki letniskowe

Latem 2021 roku w Łukowie otwarto zmodernizowany zalew Zimna Woda. Urzędnicy uważają, że brakuje tam bazy hotelowej. Jednak taki plan nie dojdzie do skutku.

Lublin będzie gospodarzem finałowych zmagań Lotto 3x3 Liga

Lublin będzie gospodarzem finałowych zmagań Lotto 3x3 Liga

Impreza odbędzie się 25 lutego w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli. Wystąpi w niej 8 drużyn, które zdobyły kwalifikacje w dwóch turniejach eliminacyjnych

Premiera w Teatrze Osterwy: "Nowy wspaniały świat"
4 lutego 2023, 19:00

Premiera w Teatrze Osterwy: "Nowy wspaniały świat"

4 lutego o godz. 19 na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie zadebiutuje spektakl "Nowy wspaniały świat" w reżyserii Piotra Ratajczaka. To adaptacja słynnej powieści Aldousa Huxleya.

Nowa jednostka wojskowa w województwie lubelskim? Potencjalne lokalizacje

Nowa jednostka wojskowa w województwie lubelskim? Potencjalne lokalizacje

Szef resortu obrony, Mariusz Błaszczak, w sobotę zapowiedział zamiar otworzenia w naszym województwie nowego garnizonu. Chodzi o jednostkę wojska zawodowego. Jedną z lokalizacji branych pod uwagę są okolice Sobieszyna w powiecie ryckim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!