Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

23 stycznia 2020 r.
7:52

Betonoza w centrach miast i miasteczek. "Przykłady z województwa lubelskiego są spektakularne"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
115 58 A A
Skwer w Janowie Podlaskim w trakcie wycinki
Skwer w Janowie Podlaskim w trakcie wycinki (fot. Ewelina Burda / archiwum)

– To szaleństwo trzeba jakoś zatrzymać – tak o postępującej „betonozie” w centrach mniejszych i większych miast mówi Jan Mencwel, znany działacz społeczny i prezes warszawskiego stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, który przyjechał zobaczyć efekty rewitalizacji parku w Janowie Podlaskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Chciałem to zobaczyć na własne oczy. Przykłady z województwa lubelskiego są spektakularne, bo wycinki były nieuzasadnione i niezrozumiałe. Na pewno przestrzeń tych miasteczek na tym traci – uważa Mencwel.

W Janowie Podlaskim wycinka 94 ze 140 drzew rosnących na centralnym skwerze odbyła się w listopadzie 2019.

– Gdyby wycinka nie była konieczna, to nikt by tego nie robił – tłumaczył nam wówczas Leszek Chwedczuk, wójt Janowa. Jego zdaniem miejsce powinno być „bardziej reprezentacyjne”. Oceny dendrologicznej drzewostanu mieli dokonać fachowcy. Na tej podstawie stwierdzono, że część drzew jest chora.

– Ostateczna decyzja należała do konserwatora zabytków, bo teren jest pod jego pieczą – podkreśla z kolei Paweł Duklewski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. Urzędnik podkreśla, że w opisie drzewostanu nie było adnotacji o gatunków chronionych.

Rewitalizacja Pl. Wolności w Parczewie – koszt 2 mln zł

Samorząd przekonywał też, że większość drzew wskazanych do wycinki, to tzw. podrostki, drzewa o średnicy od 10 do 30 centymetrów, rosnące pod starymi drzewami.

Ale z inwentaryzacji drzewostanu dołączonej do dokumentacji przetargowej wynikało, że wycinka dotyczy też sporej wielkości jesionów (najwięcej), dębów, lip, klonów oraz kasztanowców. W tym dziewięć drzew wycięto „ze względów kompozycyjnych”.

Na skwerze ma bowiem powstać plac z fontanną w kształcie koni. Spod ich kopyt będzie tryskała woda. Pojawić się też mają alejki wyłożone kostką i nowe ławki. Wszystko ma kosztować blisko 4 mln zł.

Takiej tendencji nie rozumie szef stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, który to zjawisko nazywa „betonozą”.

– Janów dołączył do tej niechlubnej listy, którą publikowałem na Twitterze już w zeszłym roku. Staram się zgłębić te przypadki. To szaleństwo trzeba zatrzymać. Zbieram materiały, pracuję nad książką na ten temat – zdradza Mencwel. – W Janowie na skwerze chcą postawić fontannę. Choć jest tam sporo miejsca, gdzie można ją usytuować, to zdecydowano się robić to kosztem drzew. Tym bardziej jest to niezrozumiałe, że przecież klimat się ociepla, upały są coraz większe. Rynek na tym traci, bo zieleń daje cień – tłumaczy.

I dodaje, że przecież przy skwerze w Janowie jest ogromny parking, a nawet stacja benzynowa. – Rewitalizacja mogłaby polegać na czymś zupełnie odwrotnym, na zwiększeniu, a nie uszczuplaniu drzewostanu – podkreśla. – Nazwałbym wprost, że to barbarzyństwo. Jednym z często używanych argumentów jest odtwarzanie historycznego kształtu danych miejsc. Pytanie tylko, dlaczego drzewa przeszkadzają, a nie na przykład latarnie czy krawężniki? – zastanawia się działacz społeczny.

Skwer w Janowie Podlaskim

Urzędnicy stojący za „betonozą” używają też innych argumentów.

– Niektórym wydaje się, że tak jest nowocześniej i bardziej sterylnie. Ale to jest błędne rozumienie nowoczesności – uważa lider ruchu Miasto jest Nasze. Chwali za to przykład Włodawy. – Tam ludzie się skrzyknęli i razem zaprotestowali przeciwko wycince – zaznacza.

Chodzi o przebudowę włodawskiego Czworoboku. Pierwotny projekt rewitalizacji zakładał wyłożenie otoczenia kostką brukową, wycinkę większości rosnących tam drzew i krzewów, nowe latarnie, ławki, dwie fontanny i nasadzenia w donicach. Ale burmistrz Wiesław Muszyński pod naciskiem m.in. włodawskich aktywistów, wycofał się z tych planów.

– Kluczowe jest to, żeby ludzie działali razem. Warto zakładać ruchy miejskie. To może czynić cuda – zachęca Jan Mencwel.

Jego stowarzyszenie Miasto jest Nasze ogólnopolski rozgłos zyskało głównie dzięki nagłośnieniu nieprawidłowości związanych z reprywatyzacją warszawskich nieruchomości, a w późniejszym okresie także m.in. dyskusji na temat problemu smogu.

Przypomnijmy, że rewitalizacja i związana z nią wycinka drzew ostatnio dotarła też do Końskowoli czy Parczewa w województwie lubelskim. W tym ostatnim, na placu Wolności wycięto wszystkie 58 drzew i wyłożono to miejsce betonowymi płytami.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 58

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Joanna / 23 stycznia 2020 r. o 08:29
+29
Prymitywni ludzie - prymitywne metody. Chciwość, korupcja i głupota. Tylko drzew szkoda ...
Avatar
Karol / 23 stycznia 2020 r. o 09:20
+24
po prostu trzeba powiedzieć jasno, dawniej drzewa i parki zakładały osoby zaliczające się do elit. plebs natomiast wyżynał. tak mniej więcej zostało do dzisiaj . tylko prawdziwych elit jak na lekarstwo
Avatar
Zenon / 23 stycznia 2020 r. o 08:55
+24
Świdnik to samo. A w zarządzie miasta betonowe PiSuary
Avatar
lubelak / 23 stycznia 2020 r. o 08:37
+24
A potem, grozi nam brak wody w kranach!!! A gdzie ma być jak spływa po betonie do kanałów. W Lublinie tak jest, najpierw miasto betonuje, a mieszkańcom będzie płacić za zebraną deszczówkę. Chore
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 r. o 08:23
+24
Ciekawe kto na tym betonie i132753509 nowych lawkach siedzi w lecie przy upale 35C
Avatar
olka / 23 stycznia 2020 r. o 08:16
+22
Nikt nie patrzy na wygląd, tylko na wał jaki można przy tym ukręcić. Kostka to najlepsza sprawa do przekrętów, podbudowa z piasku i miliony lecą do kieszeni. a co na drzewkach zakombinują sadzonki po 100 tyś kupią. Liczy się łapówa a nie wygląd.
Avatar
Straszne cebulaki ! / 23 stycznia 2020 r. o 08:50
+20
To jest nasz gust, nasze poczucie estetyki, nas CEBULAKÓW z najbiedniejszego regionu w Unii Europejskiej !!!!!! Dziady jesteśmy i takimi dziadami na zawsze zostaniemy !!!!!
Avatar
betonozaplus / 23 stycznia 2020 r. o 09:37
+19
W Świdniku plac Konstytucji został dosłownie zalany betonem. Dosłownie! Jest okropnie! Wiadomo kto rządzi... pis oczywiście.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 r. o 08:07
+19
Betonowe miasta,betonowe domy,...BETONOWI ludzie...tyle w temacie.
Avatar
Wariat / 23 stycznia 2020 r. o 15:11
+16
Na potęgę są wycinane lasy, o czym już wielokrotnie pisałem w 2019 r. W samym województwie lubelskim widziałem kilkadziesiąt przykładów wycinki ponad 5 ha działek lasu. Zostawiane są ochłapy. Przykład wycinki drzew z centrum z Parczewa został nawet nominowany do najgorszej z 5 inwestycji w całej Polsce!!! To jest nie do pomyślenia, że w 2019 r. takie rzeczy się działy. Jakbyśmy nie widzieli co się dzieje, zmian klimatu, pogorszenia jakości powietrza, powodzi czy podtopień. Janów Podlaski to kolejny niechlubny przykład inwestycji. Ludzie w krajach bogatych zabijają się o zielone skwerki. Warto poczytać na temat wpływu zieleni na zdrowie psychiczne. W 2019 r. pojawiło się sporo publikacji na ten temat. Jakby nie dało się rewitalizować placów bez wycinki.
 Na wszystko brakuje kasy: żłobki, uzbrojenie terenu, wywożenie śmieci, szkoły. Nie brakuje nigdy dla: kolesi, straży wiejskiej i własnej promocji. Każdy prezydent musi wybetonować kawałek miasta, postawić jakiś pomnik i wyrżnąć drzewa. To nic że kostka zacznie się sypać po paru latach, budowy ciągnąć latami, bo będa przetargi i miliony do wykorzystania. Wiadomo że nawet z kurzu po przeliczeniu milionów da się żyć.
 Na wszystko brakuje kasy: żłobki, uzbrojenie terenu, wywożenie śmieci, szkoły. Nie brakuje nigdy dla: kolesi, straży wiejskiej i własnej promocji. Każdy prezydent musi wybetonować kawałek miasta, postawić jakiś pomnik i wyrżnąć drzewa. To nic że kostka zacznie się sypać po paru latach, budowy ciągnąć latami, bo będa przetargi i miliony do wykorzystania. Wiadomo że nawet z kurzu po przeliczeniu milionów da się żyć. rozwiń
Avatar
real / 20 lutego 2020 r. o 13:21
0
Ciekawe beton i beton to plac Litewski pustynia kamienna masakra
Avatar
Jadwiga / 28 stycznia 2020 r. o 08:08
0
Pijaków przez to nie ubędzie. Ale oni nie lubią światła. Przeniosą się gdzie indziej i zwolnią miejsce innym, którzy do tej pory musieli omijać to miejsce szerokim łukiem. Nie można było tam póść z dziećmi na spacer. Pod jednym drzewem śpi jeden pan, inny przy drugim drzewie załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, a jeszcze dwóch innych szarpią się ze sobą. Obok miejsce dla rowerzystów GreenVelo. Pzejeżdżają młodzi ludzie na rowerach z sakwami, gdzieś z Polski. Chcą chwilę odpocząć. Patrzą tylko na to z niesmakiem.  Czy tego chcecie bronić ludzie.  Nie jestem zwolennikiem betonu, ale można znaleźć złoty środek. Zieleń i porządek.
Pijaków przez to nie ubędzie. Ale oni nie lubią światła. Przeniosą się gdzie indziej i zwolnią miejsce innym, którzy do tej pory musieli omijać to miejsce szerokim łukiem. Nie można było tam póść z dziećmi na spacer. Pod jednym drzewem śpi jeden pan, inny przy drugim drzewie załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, a jeszcze dwóch innych szarpią się ze sobą. Obok miejsce dla rowerzystów GreenVelo. Pzejeżdżają młodzi ludzie na rowerach z sakwami, gdzieś z Polski. Chcą chwilę odpocząć. Patrzą tylko na to z niesmakiem.  Czy tego chcecie bronić ... rozwiń
Avatar
hArab / 27 stycznia 2020 r. o 18:26
0
Już tak nie narzekajcie na tą "betonozę" ! Kilka dni temu widziałem na YT online widok na "jakiś piękny plac" na Gran Canaria - co mnie zdziwiło?  Otóż: pełno betonu i kostki chodnikowej, a na "mikro wysepkach" (między betonem) są posadzone palmy. A wszyscy wkoło mówią: "Jakżesz to pięknie na Gran Canari, a w Lublinie i okolicach betonoza !"
Avatar
Ja / 25 stycznia 2020 r. o 12:46
0
Masz całkowitą rację. Kto nie był w Świdniku ten nie widzial betonozy!!! Jest ohydnie! A na dodatek przekrety finansowe ze az śmierdzi z daleka.
Avatar
Adi / 25 stycznia 2020 r. o 09:34
0
No dobra wszyscy jestescie tego samego zdania. A co chcecie z tym zrobić? A druga rzecz :to nie macie wrażenia że konserwatot jest jak syndyk? Jak weźmie pod swoją kuratele jakiś obiekt to aż do doprowadzenia go do rozbiórki bądź znalezienia się litościwego dewelopera.
Avatar
Sylwia / 24 stycznia 2020 r. o 20:39
0
Piękna okolica Bystrzycy ul.Janowskiej i ul.Nadbystrzyckiej to twór ludzki-to dzieci w wieku 9lat w III kl.podstawowej ze szkoły podstawowej która dawno temu była na obecnej ul.Medalionów sadziły te drzewa,olchę czarną nad rzeką. O tym opowiedział mi człowiek który już nie żyje-on był też tym dzieckiem.Jedynie co pozostaje to przewrócić inicjatywy społeczne i samym sadzić drzewa za zgodą Urzędu.Cena przyzwoitego drzewka to tylko 25zł. Ale czy Urząd wyda zgodę na nasadzenia skoro dba o to by nas wytruć tymi spalinami?
Avatar
Wariat / 24 stycznia 2020 r. o 13:53
-2
Teraz "Polska PiSs" to państwo idiotów rządzonych przez złodziei i oszustów, którzy karmią tych idiotów propagandą i paszą "500+". Idioci są zadowoleni bo TvPiSs pokazuje Zenka, w korycie nasypane, można sięgnąć, a to że łańcuch krótki, nikomu nie przeszkadza. Więc w czym problem i o co zamieszanie? O jakieś sądy? O jakąś konstytucję? O zasady? Po co się szarpać, jeszcze pińćsetplusa zabiorą i trzeba będzie znowu wziąć się samemu do roboty. Więc morda w kubeł i żremy!
 Powiem ci szczerze, jełopie, większość ludzi wybrała PIS i na tym polega demokracja. Trzeba być , jak wyżej, aby wybierać PO, PSL, SLD które to partie nic nie dawały a zabierały i podnosiły wiek emerytalny karmiąc propagandową papką że jesteśmy numer jeden na świecie w sprzedaży telefonów czy stali w czasie gdy kradziono pieniądze na VAT, kradł każdy na potęgę, a gaz mieliśmy najdrożej w Europie - taki sukces negocjacyjny. Zejdź z wysokości tych 15 000 i zapytaj przeciętnego człowieka czy mu się żyje lepiej, zapytaj co sądzi o Sądach. Wiadomości nie oglądam , disco polo nie słucham, ale też i "Tańca doopami po lodzie " ani "Następnego do raju" czy jak tam sie nazywa ten program z dziadkami. Nie zachwalam PISu ale widze że dzieje się lepiej , zwłaszcza w gospdarce. Zejdź do ludzi i przestań kwestionować wybór większości i przeczytaj Konstytucję to SN ją łamie. Obrażasz obywateli bo jesteś jełopem który uzyskał pozycję nie za swoje przymioty tylko wątpliwe zasługi, tak przypuszczam, jeśli jest inaczej przepraszam.
 Powiem ci szczerze, jełopie, większość ludzi wybrała PIS i na tym polega demokracja. Trzeba być , jak wyżej, aby wybierać PO, PSL, SLD które to partie nic nie dawały a zabierały i podnosiły wiek emerytalny karmiąc propagandową papką że jesteśmy numer jeden na świecie w sprzedaży telefonów czy stali w czasie gdy kradziono pieniądze na VAT, kradł każdy na potęgę, a gaz mieliśmy najdrożej w Europie - taki sukces negocjacyjny. Zejdź z wysokości tych 15 000 i zapytaj przeciętnego człowieka czy mu się żyje lepiej, zapytaj co sądzi ... rozwiń
Avatar
Obserwator / 24 stycznia 2020 r. o 12:03
+2
Zapewne darmowych pozwoleń na wycinkę drzew i nowych budowali nie ma rączka rączkę myje i tak to się kręci w Lub. Ratuszu .
Avatar
Wariat / 24 stycznia 2020 r. o 08:39
0
Betonoza kontra krzakoza i śmiecioza. Trzeba szukać złotego środka. A swoją drogą skwerek w Janowie nie należał do uroczych. Małpi gaj z wałęsającymi się pijakami. Ale wycinka moim zdaniem nadmierna. Może będą chociaż nowe nasadzenia.
 Jadwigo ubyło pijaków w Janowie po wycięciu drzew ? Raczej dzięki temu będzie można ich lepiej oglądać bo krzakoza nie przesłoni widoku.
Avatar
Jadwiga / 24 stycznia 2020 r. o 08:25
+3
Betonoza kontra krzakoza i śmiecioza. Trzeba szukać złotego środka. A swoją drogą skwerek w Janowie nie należał do uroczych. Małpi gaj z wałęsającymi się pijakami. Ale wycinka moim zdaniem nadmierna. Może będą chociaż nowe nasadzenia.
Zobacz wszystkie komentarze 58

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wirtualne bieganie z City Trail onTour

Wirtualne bieganie z City Trail onTour

Pięć kilometrów na jedenastu trasach w całej Polsce. Do tego możliwość biegu na własnych ścieżkach – także dla dzieciaków. Wszystko w wersji wirtualnej. Wszystko po to, by motywować do aktywności w czasach pandemii. Zapisy do wirtualnej edycji City Trail onTour trwają

Program TV 5-7 czerwca 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
5 czerwca 2020, 20:00

Program TV 5-7 czerwca 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

"Warcraft: Początek", "Ksiega dżungli" i "Przed wschodem słońca" to niektóre z propozycji do zobaczenia w weekend w telewizji. Poniżej wybrane filmy dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej.

Nowy milioner w Lublinie! Wiadomo, w którym punkcie kupił zakład Lotto

Nowy milioner w Lublinie! Wiadomo, w którym punkcie kupił zakład Lotto

1 mln zł wygrał mieszkaniec Lublina. Zakład puścił w punkcie LOTTO przy ul. Wertera 68 w Lublinie (sklep Żabka 500).

Co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Zwykły kredyt gotówkowy można obecnie wziąć szybko i bez zbędnych formalności przez Internet. Co oczywiste, nie działa to tak w przypadku kredytu hipotecznego, który bierze się z reguły na bardzo wysokie kwoty i długi (do 35 lat) okres spłaty. Z uwagi na powagę takiego zobowiązania, cały proces potrafi być stosunkowo długi i żmudny, zwłaszcza w bardziej skomplikowanych przypadkach (na przykład, kiedy potencjalny kredytobiorca prowadzi własną działalność gospodarczą). W takim razie co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Lublin: Miasto będzie szukać najemcy ponad 218-metrowego lokalu

Lublin: Miasto będzie szukać najemcy ponad 218-metrowego lokalu

Ratusz zapowiada przetarg na wynajem ponad 218-metrowego lokalu w budynku przychodni przy ul. Kalinowszczyzna 46b.

XVIII Koncert Chwały - Totus Tuus
11 czerwca 2020, 19:00

XVIII Koncert Chwały - Totus Tuus

Już po raz 18. w Lublinie odbędzie się wyjątkowy Koncert Chwały. Wydarzenie tradycyjnie zostanie zorganizowane w wieczór Bożego Ciała, w czwartek 11 czerwca o godz. 19. Tym razem jednak bez udziału publiczności. Koncert realizowany w Centrum Spotkania Kultur transmitowany będzie przez TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin oraz online.

Benshi online: "Windą na szafot"
9 czerwca 2020, 18:00

Benshi online: "Windą na szafot"

W czerwcu Dyskusyjne Koło Filmowe Benshi w Lublinie zaprasza kinomaniaków na projekcje online klasyków. 9 czerwca o godz. 18 będzie można zobaczyć i porozmawiać o filmie "Windą na szafot".

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 10 chorych

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 10 chorych

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 10 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Lubelskie: Tragiczny w skutkach pożar. Nie żyje starszy mężczyzna

Lubelskie: Tragiczny w skutkach pożar. Nie żyje starszy mężczyzna

Tragiczny w skutkach pożar wybuchł wczorajszej nocy w miejscowości Świnki (pow. janowski). Ogień doszczętnie strawił dom, zginął też 84-letni mężczyzna.

Paweł Majka (Motor Lublin): Trzon drużyny się sprawdził, nie możemy się go pozbyć

Paweł Majka (Motor Lublin): Trzon drużyny się sprawdził, nie możemy się go pozbyć

Rozmowa z Pawłem Majką, prezesem Motoru Lublin

Lubelskie: Śmiertelny wypadek. Zginął pasażer samochodu, dwie osoby w szpitalu
Zdjęcia
galeria

Lubelskie: Śmiertelny wypadek. Zginął pasażer samochodu, dwie osoby w szpitalu

W miejscowości Skrzynice Pierwsze (pow. lubelski) około godz. 5.15 doszło do wypadku, w którym zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.

Kompostownik zamiast frakcji bio. Dzięki temu mieszkańcy zapłacą mniej za śmieci

Kompostownik zamiast frakcji bio. Dzięki temu mieszkańcy zapłacą mniej za śmieci

– 700 rodzin ze Świdnika, może skorzystać z przydomowych kompostowników i zapłacić mniej za śmieci. Taki mamy pomysł – zapowiedział na Facebooku burmistrz Świdnika Waldemar Jakson. Temat ma się znaleźć na posiedzeniu Rady Miasta pod koniec czerwca.

Są pieniądze, będą równe drogi w gminie Opole Lubelskie

Są pieniądze, będą równe drogi w gminie Opole Lubelskie

Ładna pogoda sprzyja realizacji inwestycji drogowych na terenie gminy Opole Lubelskie i powiatu opolskiego. Aktualnie trwają prace drogowe na kilkunastu odcinkach. Blisko połowa jest już gotowa

Trzej poszukiwani zatrzymani jednego dnia. Trafią do więzienia

Trzej poszukiwani zatrzymani jednego dnia. Trafią do więzienia

Policjanci z Włodawy zatrzymali trzech mężczyzn, którzy ukrywali się przed organami ścigania. Jeden z nich, 22-latek z gm. Stary Brus, spędzi w więzieniu aż 4 lata.

Matura 2020. Za trzy dni rozpoczyna się maraton maturalny. Inny niż wszystkie dotychczas

Matura 2020. Za trzy dni rozpoczyna się maraton maturalny. Inny niż wszystkie dotychczas