Władze miasta zawarły porozumienie z gdyńską Fundacją Fundusz Rewitalizacji o współpracy w sprawie odbudowy XVII-wiecznego Pałacu Radziwiłłów
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Docelowo obiekt ma pełnić funkcje hotelowo-rekreacyjne. Ale miejsce mają tu też znaleźć instytucje kulturalne i oświatowe.
– Według naszych wstępnych koncepcji architektonicznych, pałac swoim wyglądem będzie nawiązywał do rycin z połowy XIX wieku – mówi wiceprezes fundacji z Gdyni Julita Jarkowska.
W radzie fundacji zasiada m.in. twórca SKOK senator Grzegorz Bierecki. Wcześniej był zapowiadany, ale jednak nie pojawił się na czwartkowym podpisaniu listu intencyjnego.
– Prostokątna bryła o wymiarach ok. 41 na 31 metrów będzie posiadała sześć kondygnacji oraz podpiwniczenie. Pałac będzie też połączony z zachodnią oficyną oraz wschodnią wieżyczką poprzez arkady – dodaje Jarkowska. W sumie jego powierzchnia ma sięgać 8 tys. mkw.
Przypomnijmy, że rezydencja magnacka Radziwiłłów w Białej była jedną z najwybitniejszych realizacji architektonicznych XVII wieku na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Sam pałac ostatecznie rozebrano jednak w 1883 roku. Na miejscu zachowały się m.in. brama wjazdowa, wieża, oficyny czy kaplica zamkowa. Zdaniem fundacji obiekt wzbogaci turystycznie Białą Podlaską, zaktywizuje lokalnych i ogólnopolskich inwestorów, przyniesie nowe miejsca pracy.
– Według naszych analiz w odrestaurowanym obiekcie zatrudnienie może znaleźć nawet 40 osób. A dzięki współpracy z lokalnymi podmiotami gospodarczymi, a także jednostkami edukacji i kultury, liczba nowych miejsc pracy może jeszcze znacznie wzrosnąć – przewiduje wiceprezes fundacji, która istnieje od 2014 roku.
– List intencyjny nie ściąga na miasto żadnych zobowiązań finansowych – zapewnia z kolei Dariusz Stefaniuk, prezydent Białej Podlaskiej. – Dalsze działania fundacji w sprawie pałacu będą konsultowane z radnymi i mieszkańcami. Bo zależy nam, aby obiekt był otwarty, był przestrzenią publiczną. A w przyszłości, po kilkudziesięciu latach dzierżawy, przeszedł na majątek miasta – zaznacza Stefaniuk. Co na to konserwator zabytków?
– Formalnie fundacja jeszcze się do mnie nie zwróciła w tej sprawie – odpowiada konserwator z Białej Podlaskiej Jan Maraśkiewicz. – Teoretyzując, właściciel lub dysponent terenu przystępując do inwestycji powinien wystąpić do konserwatora o wytyczne konserwatorskie – precyzuje Maraśkiewicz. – Z punktu widzenia konserwatorskiego rekonstrukcja pałacu jest dopuszczalna.
Jest również możliwa ze względu na dużą liczbę dostępnych materiałów źródłowych – dodaje konserwator.
Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 30–40 mln zł. Fundacja zamierza pozyskać środki unijne na ten cel. – Nasze najbliższe działania to badania konserwatorskie i archeologiczne oraz opracowanie koncepcji architektonicznej obiektu – zapowiada Julita Jarkowska.
Pałac ma być gotowy do 2020 roku. Niezależnie od planów inwestycyjnych gdyńskiej fundacji, miasto chce przystąpić do kolejnego etapu rewitalizacji Parku Radziwiłłowskiego. – Chodzi m.in. o zadaszenie amfiteatru, budowę parkingu. Będziemy starać się o dofinansowania w ramach RPO dla województwa lubelskiego – precyzuje prezydent. W przyszłym roku w parku ma też powstać kawiarnia.