Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

18 czerwca 2008 r.
17:12
Edytuj ten wpis

Cud (dobro)sąsiedzki

Przed rokiem Różnowiczom piorun spalił chatę. Dostali niewielkie odszkodowanie. By mogli odbudować dom, cała wieś pomagała.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Ludzie się skrzyknęli i wybudowali piękny domeczek. Wśród lasów wygląda jak marzenie. Aż się nie chce wierzyć, że rolnicy mogli spontanicznie ruszyć do podobnej roboty. Mimo swoich obowiązków poświęcili wiele czasu na prace murarskie, stolarskie i malarskie - wylicza pani Helena z Dubicy.

Niemal w siódmym niebie jest Ryszard Różnowicz, właściciel nowo wybudowanego domu. Przyznaje, że kiedy piorun spalił mu chatę, nie wierzył, że możliwe będzie wzniesienie nowego mieszkania.

- W lipcu piorun uderzył w drewniany dom. Akurat nikogo w nim nie było. Po pożarze została tylko jedna osmolona ściana - opowiada Ryszard Różnowicz. Mieszkałem kątem u różnych ludzi. Gdy dostałem 16 tys. zł. odszkodowania, sołtys i radny zaproponowali, że pomogą kupić materiały i wybudować dom. Nie liczyłem na to, że się uda, tak w czynie społecznym, skończyć całą budowę. Jestem bardzo zadowolony, już tam mieszkam. Zostały jeszcze do dokończenia tylko podłogi - uśmiecha się pan Ryszard.

- Kiedy po pożarze okazało się, że pan Rysio z córką i babcią nie mają gdzie się podziać, na wiejskim zebraniu postanowiliśmy, że się wszyscy opodatkujemy. Chcieliśmy ratować ich przed tułaczką. Pomagała cała wieś - wspomina sołtys Grzegorz Wiczuk, który pomagał przy załatwianiu formalności związanych z budową.

Prace zaczęły się 17 września, odnotował to w swoim zeszycie Tadeusz Wiczuk, który koordynował cała budowę. Każdy jej etap i wkład pracy jest zanotowany w zeszycie.

- Na początku planowaliśmy postawienie drewnianego domku, ale po zastanowieniu, postanowiliśmy zbudować solidniejszy murowany. W listopadzie był już nakryty dachem. Byli ludzie, którzy przepracowali na tej budowie po 8-10 dni. Do budowania, malowania i wykańczania izb przychodziło nawet więcej, niż było potrzeba - zauważa Tadeusz Wiczuk.

Przykłady? Jacek Olszewski, miejscowy malarz pobiałkował i na zielono pomalował ściany, Roman Pawlukiewicz wykonał solidne drzwi. Kilka osób przekazało pogorzelcom do nowego domu swoje meble i sprzęt. Teraz mieszkanki wsi szyją do nowego domu pogorzelców firanki.

Wójt nie szczędzi pochwał mieszkańcom Dubicy. - Mieszkańcy zmobilizowali się w sposób szczególny. Bardzo mnie zaskoczyli. Zaskoczyło mnie rzadko spotykaną sprawnością. Z budżetu gminy opłaciliśmy projekt. Do pogorzelców trafiły tez pieniądze z opieki społecznej - mówi Piotr Dragan, wójt gminy Wisznice.

- Teraz pora na ocieplenie domu ale skończyły się nam fundusze - przyznaje Marcin Kaciuczyk, radny Rady Gminy. - Dlatego jeszcze prosimy tych, którzy mogą pomóc w tych pracach, zwłaszcza, że brakuje nam styropianu - wyjawia radny.

Pozostałe informacje

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium