W parku radziwiłłowskim rusza kolejny etap prac. Tym razem odtworzona będzie m.in. brama koszarska.
Wszystko w ramach rewitalizacji tego terenu. – Odtworzona zostanie brama forteczna, zwana koszarską. Zbudowana będzie kładka piesza oraz fragment fortyfikacji ziemnych – mówi prezydent Michał Litwiniuk.
Prace mają potrwać do września. Brama będzie budowana w technologii tradycyjnej. Powstaną przy niej ozdobne "wąsy" wykończone płytami z piaskowca w nawiązaniu do wnętrza parku. Dach będzie drewniany, a szczyty z dekoracjami. W ścianach podłużnych w arkadach będą umiejscowione ławy dębowe. Za czasów Radziwiłłów istniała tu taka brama z mostem zwodzonym.
Za inwestycję odpowiada firma Bialbud, który zbuduje również kładkę pieszą. Podłoga będzie z desek, do tego balustrada. Projekt zakłada też prace przy fortyfikacjach ziemnych. Bo zespół pałacowo –parkowy otoczony był wałami ziemnymi z bastionami powstałymi według nowoczesnych wówczas wzorów holenderskiej sztuki fortyfikacji. Pochodzą z pierwszej połowy XVII wieku. Na koronie wału ma powstać ścieżka szutrowa z oświetleniem.
Prace oszacowano na 950 tys. zł. – Centralna część parku po wcześniejszej rewitalizacji jest teraz chętnie odwiedzana przez mieszkańców. Teren od strony zachodniej przy amfiteatrze do tej pory nie był jeszcze tak zagospodarowany – zauważa prezydent. Prace w parku trwają już od kilku miesięcy. Wyremontowano wjazd wraz z mostkiem od strony ulicy Warszawskiej. Obecnie, modernizację przechodzi budynek główny Muzeum Południowego Podlasia oraz miejski amfiteatr, który zyska zadaszenie. – W przyszłości na tyłach amfiteatru planujemy też budowę dużego parkingu, ale nie mamy jeszcze zapewnionych środków– zaznacza Litwiniuk.
Przypomnijmy, że rezydencja magnacka Radziwiłłów z rozległym parkiem w Białej była jedną z najwybitniejszych realizacji architektonicznych XVII wieku na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Sam pałac ostatecznie rozebrano jednak w 1883 roku. Na miejscu zachowały się m.in. brama wjazdowa, wieża, oficyny czy kaplica zamkowa.