Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

2 lipca 2019 r.
14:12

Mieszkańcy skarżą się na odór z chlewni. A właściciel planuje postawić kolejną. "Tu nie da się żyć"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
42 45 A A
Mieszkańcy Worońca nie chcą kolejnej chlewni
Mieszkańcy Worońca nie chcą kolejnej chlewni (fot. E.Burda)

Właściciel chlewni w Worońcu w gminie Biała Podlaska nie daje za wygraną. Chce rozbudować swoją działalność o kolejny obiekt. A mieszkańcy tego popegeerowskiego terenu skarżą się na uciążliwy fetor, który utrudnia im życie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie czuje pani? – pyta Mariusz Semeryło radny gminy Biała Podlaska, który mieszka w Worońcu. Od kilkunastu lat w budynkach po byłym PGR działa chlewnia, w której Sławomir Bąk hoduje ponad 5 tys. sztuk świń.

Teraz, chce zwiększyć inwentarz o kolejne 6 tys. tuczników i dodatkowo postawić biogazownię. Już dwa lata temu wystąpił do gminy z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej, tyle że wówczas wójt wziął pod uwagę skargi mieszkańców i takiej decyzji inwestorowi odmówił. Ale ten odwoływał się zarówno do SKO, jak i kolejnych sądów, a te przyznały rację właścicielowi chlewni.

Ostatecznie, kolejna chlewnia nie może powstać obok tej istniejącej, bo nie zgodził się na to konserwator zabytków. Jest to obszar pod jego jurysdykcją. W związku z tym, inwestor wniosek wycofał, ale zaraz potem złożył kolejny.

– Zmienił on lokalizację tego obiektu, ma być oddalony o ok. 1 kilometr od zabudowań mieszkalnych. Obecnie wydanie decyzji środowiskowej jest na etapie procedowania – przyznaje Waldemar Danieluk kierownik referatu rolnego w urzędzie gminy. Do gminy nie wpłynęły jeszcze opinie sanepidu czy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Mieszkańcy: Chcemy to zablokować

Tymczasem, mieszkańcy Worońca skarżą się na uciążliwość fetoru z chlewni i kolejnego takiego obiektu sobie nie wyobrażają. – Chcemy to zablokować, jak będzie trzeba to wezwiemy telewizję i będziemy strajkować. Bo tutaj nie da się żyć. Nie można okna otworzyć, prania wywiesić, bo wszystko śmierdzi – opowiada sołtys Anna Jóźwiak. –Poza tym, właściciel chlewni ma pola wokół naszych bloków i tam wylewa gnojowicę – dodaje pani Anna. –Dlatego na spacer nie da się wyjść, bo plaga much jest – zauważa Marianna Mroczek, inna z mieszkanek.– Już nas z 14 lat tak truje. Ja dwukrotnie chorowałam onkologicznie. Nie pozwolę żeby odbierano mi prawo do świeżego powietrza. Przecież tu jest cała tablica Mendelejewa w tych toksynach – oburza się pani Marianna.

Gmina rozkłada ręce. – Musimy trzymać się procedury. Wydanie decyzji środowiskowej nie zależy od opinii mieszkańców. Mamy obowiązek ustalić takie warunki produkcji, żeby nie szkodziło to ludziom – podkreśla kierownik Waldemar Danieluk. – Z tego co wiem, marszałek województwa wydał decyzję pozytywną dla inwestycji – zaznacza radny Semeryło.

Faktycznie, marszałek wydał taką opinię 5 czerwca. – Mimo wykazania, że planowana ferma nie będzie oddziaływać na środowisko w sposób ponadnormatywny, istnieje teoretyczna możliwość, że okoliczni mieszkańcy mogą protestować przeciwko realizacji przedmiotowej inwestycji. Wówczas należy pamiętać, że właściwy organ, czyli wójt Gminy Biała Podlaska przy wydawaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest obowiązany wziąć pod uwagę wyniki postępowania z udziałem społeczeństwa– odpowiada nam Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka województwa.

– Prawie kilometr odległości powinien mi pozwolić na realizację tej inwestycji, mam taką nadzieję. Zresztą czekam na opinie od RDOŚ – komentuje krótko inwestor Sławomir Bąk. Z kolei, mieszkańcy Worońca zapowiadają, że będą nieugięci i zablokują inwestycję.

(fot. E.Burda)
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
rek / 2 lipca 2019 o 19:38
+16
Ci, którzy nie mają pojęcia o smrodzie z takich wielko powierzchniowych chlewni niech się nie wypowiadają. Tak wsie nie "śmierdziały" i taka hodowla świń nie ma nic wspólnego z rolnictwem i wsią.
Avatar
Gość / 2 lipca 2019 o 20:06
+11
Hodowla na skalę przemysłową powinna odbywać się na terenach przemysłowych, a więc w miastach. Albo w specjalnej strefie ekonomicznej.
Avatar
smutek mnie ogarnia... / 2 lipca 2019 o 15:14
+10
Wieś ma, i zawsze miała, to do siebie, że swoich mieszkańców raczyła zapachami niekoniecznie konkurującymi z Dior lub Chanel. Cały zaś artykuł skłania do refleksji nad stanem intelektualnym naszych rodaków! Konserwator zabytków dopatrzył się jakichś wyjątkowych walorów architektonicznych w popegeerowskiej zabudowie, a kobiecinka ze wsi okazuje się być specjalistką z zakresu chemii... Zadziwiające to wszystko....
Avatar
Gość / 2 lipca 2019 o 14:30
+8
Hahaha, a jak do sklepu idzie i schab po 20 zł za kg to boli. Jak inaczej schab pozyskać? :D Sami wegetarianie? Jasne, zlikwidować jak wszystko, nie rozwijać i płacz, że drogo.
Avatar
Gość / 2 lipca 2019 o 14:18
+6
a schabik by się wp.... Wielkie Państwo!
Avatar
Asf / 3 lipca 2019 o 22:47
+5
Zazdrość polaczków;) rolnik się dorobił, zarabia więc zróbmy wszystko, aby mu przeszkodzić w inwestowaniu. Wieprzowinka ze sklepu smaczna?? Do miasta może się wyprowadzicie to tam nie będzie smierdzialo chlewnia :)
 Taki z niego rolnik jak z ciebie znawca tematu jak niewiesz w czym że z to się nieudzielaj eksperci 
Avatar
nie lubię / 2 lipca 2019 o 23:10
+4
Woroniec... jak pamiętam tam zawsze śmierdziało jak nie chlewem to bacutilem kiedyś, Ale co to za wieś co nie śmierdzi.. A w mieście spaliny. A w lesie komary. A latem gorąco. A zimą zimno.
Avatar
fs0 / 2 lipca 2019 o 17:07
+4
A Holendrzy mówia na te zapachy:"natura, natura".....
Avatar
jaro / 6 lipca 2019 o 13:52
+3
nie ma nic gorszego niż swiniaki chodowane na  rusztach , capi strasznie ,  a po tem capi jak na pole jest to wylewane ,  przypominam że zcieki mają być rozcięczone w 50% z wodą ,  ale kto tak robi, jestem po stronie mieszkańców , bardzo dobrze że walczycie o swoje dobro 
Avatar
SZOK / 4 lipca 2019 o 11:35
+3
NAJPIERW PIS ZMISZCZYL MALE CHODOWLE TRZODY A TERAZ WYPRAWIA CYRKI LUDZIE PO CO ICH WYBIERACIE TOZ TO SZOK
Avatar
jaro / 6 lipca 2019 o 13:52
+3
nie ma nic gorszego niż swiniaki chodowane na  rusztach , capi strasznie ,  a po tem capi jak na pole jest to wylewane ,  przypominam że zcieki mają być rozcięczone w 50% z wodą ,  ale kto tak robi, jestem po stronie mieszkańców , bardzo dobrze że walczycie o swoje dobro 
Avatar
Eko smakosz / 4 lipca 2019 o 14:24
-1
Nie wiem po co stawiać takie chlewnie w Polsce i smrodzić mieszkańcom. Czy nie lepiej kupić mięsko niemieckie albo holenderskie? Pomyślcie
Avatar
SZOK / 4 lipca 2019 o 11:35
+3
NAJPIERW PIS ZMISZCZYL MALE CHODOWLE TRZODY A TERAZ WYPRAWIA CYRKI LUDZIE PO CO ICH WYBIERACIE TOZ TO SZOK
Avatar
Gość / 4 lipca 2019 o 09:04
0
Mieszkańcy, dobrze wam tak! Jeszcze raz zagłosujcie na pisiorstwo to wam ustawy odpowiednie uchwalą i takich "zezwalaczy" wybiorą, że nic nie będziecie mieli do gadania! A smród faktycznie jest nie do wytrzymania!
Avatar
Asf / 3 lipca 2019 o 22:47
+5
Zazdrość polaczków;) rolnik się dorobił, zarabia więc zróbmy wszystko, aby mu przeszkodzić w inwestowaniu. Wieprzowinka ze sklepu smaczna?? Do miasta może się wyprowadzicie to tam nie będzie smierdzialo chlewnia :)
 Taki z niego rolnik jak z ciebie znawca tematu jak niewiesz w czym że z to się nieudzielaj eksperci 
Avatar
Wegetarianin / 3 lipca 2019 o 22:38
+1
a schabik by się  wp....  Wielkie Państwo!
 A pszyjedz tutaj i wy***aj se ten schabik aż Ci się odbije
Avatar
Z ociedla / 3 lipca 2019 o 22:13
+2
Ty osiole wpierw się zapoznaj z tym co kometujesz jakie ociedle
Avatar
Pokrzywdzona / 3 lipca 2019 o 22:03
+2
Co ma piernik do wiatraka. Ludzie skoro jesteście tacy mądrzy to zapraszamy do każdej z wiosek w której ludzie są truci.  To że je się mięso wcale nie oznacza że ono śmierdzi. Śmierdzi to co jest wylewane i wypuszczane w powietrze. Ktoś kto "wprowadził" się w daną miejscowość zachowuje się fair...? I może  wszystkich uporczywie nękać. Czy to smrodem czy hałasem emitowanym przez wentylatory w  których przegnily "kolanka" od tego nie trujacego odoru. Na te zapachy natura hahaha zapraszamy wszystkich komentujących atakujących do Worońca. Na dzień czy dwa czy więcej to wtedy porozmawiamy inaczej. Takie pytanie, skoro tutaj nie śmierdzi jest tak cudownie dlaczego pan wlasciciel nie odbudowal sobie tutaj palacu tak jak mial to w planach...? Dlaczego budowa "domu weselnego" od lat stoi nie ruszona i wreszcie dlaczego działki pod budowę domów czy przemyslowki nie są kupowane? Jak czyta się te wasze komentarze to aż noz się otwiera... zaznaczam że mieszkańcy byli pierwsi i ten pan się tu "wprowadzil" z chlewniami. A ciekawe skąd wszyscy mieszkańcy mają wziąć pieniądze na domy czy mieszkania w mieście...? Chętnie  bym zmieniła lokalizację gdyby tylko to było możliwe. Teraz człowiek nie jest ważny. Liczą się pieniądze!  Nawet świnia czy krowa są ważniejsze od człowieka! Żałosne. 
Co ma piernik do wiatraka. Ludzie skoro jesteście tacy mądrzy to zapraszamy do każdej z wiosek w której ludzie są truci.  To że je się mięso wcale nie oznacza że ono śmierdzi. Śmierdzi to co jest wylewane i wypuszczane w powietrze. Ktoś kto "wprowadził" się w daną miejscowość zachowuje się fair...? I może  wszystkich uporczywie nękać. Czy to smrodem czy hałasem emitowanym przez wentylatory w  których przegnily "kolanka" od tego nie trujacego odoru. Na te zapachy natura hahaha zapraszamy wszystkich komentujących atakującyc... rozwiń
Avatar
Co za paranoja / 3 lipca 2019 o 21:11
-2
Co było pierwsze chlewnia czy "ociedle" przed wami opornikami co się przesadzili niewiadomo skąd i myślą że wprowadza się fto im wszystko można a jeść chce się
Avatar
manjaa / 3 lipca 2019 o 14:54
+2
Odór dałoby się zlikwidować tylko szkoda kasy, nie? Panie inwestor, jakby pan nie oszczędzał kosztem ludzi to nie byłoby protestów. Chociaż i bez smrodu, chlewnia to ogromne zatrucie środowiska
Zobacz wszystkie komentarze 45

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pożar pól ze zbożem koło Radzynia Podlaskiego. To było podpalenie?
galeria

Pożar pól ze zbożem koło Radzynia Podlaskiego. To było podpalenie? 0 1

Kilkanaście zastępów straży pożarnej gasiło w niedzielę pożar pola w Maryninie koło Radzynia Podlaskiego

Ukraińcy wchodzili w nocy do mieszkań, byli bezwzględni. Dlaczego ich proces jeszcze nie ruszył?
galeria

Ukraińcy wchodzili w nocy do mieszkań, byli bezwzględni. Dlaczego ich proces jeszcze nie ruszył? 22 2

Opóźni się proces trzech mężczyzn oskarżonych o serię wyjątkowo brutalnych napadów. Sąd zwrócił prokuraturze sprawę Maksyma S. i jego dwóch kompanów. Śledczy muszą uzupełnić dowody w sprawie, bo bandyci nie zostawili ani odcisków palców, ani śladów DNA

AZS PSW Biała Podlaska został wycofany z rozgrywek ekstraligi kobiet!

AZS PSW Biała Podlaska został wycofany z rozgrywek ekstraligi kobiet! 0 2

Klub w przyszłym sezonie najprawdopodobniej zagra w III lidze

Orlęta – Lewart 1:3. Postawili się faworytowi

Orlęta – Lewart 1:3. Postawili się faworytowi 0 1

Lewart wygrał w sobotę z ligowym rywalem z Łukowa 3:1. Mecz wcale nie był jednak jednostronny. Podopieczni Roberta Różańskiego potrafili zagrozić rywalom

Łada – Kryształ 0:2. Trzy ubytki, jeden transfer

Łada – Kryształ 0:2. Trzy ubytki, jeden transfer 0 0

Wiadomo już, że na wiosnę w Krysztale nie zagrają: Patryk Pakuła, Kamil Warecki i Bartek Mazur. Do klubu z Werbkowic dołączy za to Sebastian Denkiewicz (Huczwa)

Chleb, makaron i zabawa. Święto Chleba i Makaronu w Ludwinie [zdjęcia]
galeria

Chleb, makaron i zabawa. Święto Chleba i Makaronu w Ludwinie [zdjęcia] 0 1

Ludwin doskonale bawił się w niedzielę na 5. Święcie Chleba i Makaronu. Było dużo pysznego jedzenia oraz nielimitowana zabawa dla osób w każdym wieku

Carnaval Sztukmistrzów 2019. Cyrk Podwórkowy - sztukmistrze pojawili się w dzielnicach Lublina [zdjęcia]
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2019. Cyrk Podwórkowy - sztukmistrze pojawili się w dzielnicach Lublina [zdjęcia] 13 1

Od niedzieli po Lublinie krąży Cyrk Podwórkowy. Tradycyjnie zapowiada on zbliżający się festiwal Carnaval Sztukmistrzów. Objazdowe, bezpłatne widowiska będą się odbywać dwa razy dziennie, za każdym razem w innej części miasta. W niedzielę Cyrk podwórkowy wystąpił m.in. na Felinie (na zdjęciach). Na poniedziałek zaplanowano dwa występy: Czechów Południowy: teren zielony obok szkoły przy Śliwińskiego (godz. 17) i Sławin: boisko szkoły przy Sławinkowskiej (godz. 19).

Skromna wygrana Chełmianki w kolejnym sparingu

Skromna wygrana Chełmianki w kolejnym sparingu 0 0

Kolejny mecz z niżej notowanym rywalem ma za sobą Chełmianka. Piłkarze Artura Bożyka pokonali występującą w klasie okręgowej Świdniczankę 1:0

Lubelskie: Zarobki prezesów państwowych spółek. Niektórzy w ciągu roku zarobili powyżej miliona zł

Lubelskie: Zarobki prezesów państwowych spółek. Niektórzy w ciągu roku zarobili powyżej miliona zł 5 16

1 mln 162 tys. zł – tyle w 2015 r. zarobił prezes LW Bogdanka Zbigniew Stopa. Nieco mniej – od 780 tys. do 1,2 mln zł – wpłynęło na konta członków zarządu kopalni. Narzekać na zarobki nie może też szefostwo PGE Dystrybucja – od 480 tys. zł do 600 tys. zł rocznie plus nagrody (150-208 tys.). Lubelska Fundacja Wolności walczyła o te dane trzy lata

Trener Speed Car Motoru Lublin: Możemy uniknąć baraży, zasługujemy na tę ligę
galeria

Trener Speed Car Motoru Lublin: Możemy uniknąć baraży, zasługujemy na tę ligę 9 6

Rozmowa z Maciejem Kuciapą, trenerem Speed Car Motoru Lublin i opiekunem szkółki żużlowej

Świdnik: Zmiany personalne w Urzędzie Miasta

Świdnik: Zmiany personalne w Urzędzie Miasta 0 5

Są zmiany w Urzędzie Miasta i zarządzie miejskich spółek. Burmistrz Świdnika Waldemar Jakson będzie mieć tylko jednego zastępcę: Marcina Dmowskiego. Andrzej Radek został odwołany z funkcji zastępcy burmistrza. Został wybrany wiceprezesem Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Świdniku. Nową funkcję obejmie 1 sierpnia.

Świdnik: Odznaczenia za walkę z komunizmem

Świdnik: Odznaczenia za walkę z komunizmem 0 3

W Miejskim Ośrodku Kultury miało miejsce wręczenie odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności – zasłużonym działaczom opozycji demokratycznej.

Lublin: Zamkną chodnik  i ścieżkę rowerową na ul. Jana Pawła II

Lublin: Zamkną chodnik i ścieżkę rowerową na ul. Jana Pawła II 0 10

Od poniedziałku nie będzie można chodzić wzdłuż ul. Jana Pawła II na wysokości os. Widok. Chodnik i przyległa do niego droga rowerowa zostaną rozkopane przez ekipy wymieniające sieć ciepłowniczą

Pijany 18-latek demolował samochód. Złożył propozycję policjantowi

Pijany 18-latek demolował samochód. Złożył propozycję policjantowi 6 4

Policjant drogówki po służbie zatrzymał wandala, który niszczył samochód. 18-latek chciał mu wręczyć tysiąc złotych łapówki.

Wjechali motocyklem w szynobus. Dwie osoby nie żyją [wideo]
film

Wjechali motocyklem w szynobus. Dwie osoby nie żyją [wideo] 0 5

Szebnie (woj. podkarpackie). Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym Szebniach w województwie podkarpackim dwóch mężczyzn jadących motocyklem zderzyło się z szynobusem. Jeden z nich zginął na miejscu, drugi zmarł po przewiezieniu do szpitala. Policja zajmuje się ustalaniem przyczyn tego zdarzenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.