Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

3 grudnia 2019 r.
14:06

"Niewątpliwie niesłuszne zatrzymanie". Działacz KOD dostał zadośćuczynienie

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
22 38 A A
Ryszard Filipiuk i Stanisław Dembowski
Ryszard Filipiuk i Stanisław Dembowski (fot. archiwum)

Jeden z działaczy bialskiego KOD dostał zadośćuczynienie za bezzasadne zatrzymanie przez policję. Chodzi o sprawę z ubiegłego roku, gdy działacze KOD nałożyli na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich w Białej Podlaskiej baner z napisem "konstytucja".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stanisław Dembowski i Ryszard Filipiuk wystąpili kilka miesięcy temu do sądu ze skargą na działania policji.

– Sąd Okręgowy postanowił przyznać mi 4 tys. zł zadośćuczynienia za bezzasadne zatrzymanie mnie przez policję. Oprócz tego, niesłusznie zatrzymano nam na jakiś czas telefony komórkowe i aparat fotograficzny – mówi Stanisław Dembowski.

Przypomnijmy, że baner działacze KOD założyli na pomnik 2 sierpnia ubiegłego roku. Jednemu z nich policjanci o godz. 6 rano przeszukali mieszkanie. Obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty znieważania pomnika. Jednak ich obrońca Ewa Stępniak wystąpiła do sądu z zażaleniem na decyzję prokuratury o przeszukaniu mieszkania i zatrzymaniu telefonów obu działaczy. I pod koniec września zeszłego roku sąd uwzględnił to zażalenie, tłumacząc że przeszukanie było nieuzasadnione i nieadekwatne do przedmiotu sprawy.

Później dochodzenie w tej sprawie umorzyła też prokuratura. – Ja nie zostałem wtedy zatrzymany, a składałem pozew o odszkodowanie za zatrzymanee mienie i okazało się, że wystąpiłem nie do tego wydziału sądu, do którego powinienem. Dlatego zrezygnowałam, bo nie mam na to czasu– przyznaje Ryszard Filipiuk.

Z kolei, Dembowski występował o 10 tys. zł zadośćuczynienia. – Ale przed sądem powiedziałem, że mam zaufanie do bezstronności sądu i zaakceptuję kwotę którą mi przyzna – zaznacza działacz KOD. Podczas jego rozprawy obecny był prokurator interesu publicznego. – Z satysfakcją przyjmuję to postanowienie, sąd podzielił moje argumenty, że policja postąpiła bezprawnie. Interpretuję to jako symbol niezawisłości sądów. Władzy PiS– owskiej to pewnie by się nie spodobało – uważa Dembowski i dodaje, że ma dobrą opinię o polskich sędziach.

Przyznane mu 4 tys. zł zadośćuczynienia zamierza przeznaczać na cele społeczne. – Już wcześniej mówiłem, że nie chodzi o pieniądze, tylko o zasady. Dlatego część tej kwoty zamierzam przeznaczyć na fundację Wolność od Religii z Lublina, bo zgadzam się z jej postulatami, że kościół m.in. powinien wyprowadzić się choćby ze szkół – tłumaczy.

Pozostałe środki działacz KOD przeznaczy na wsparcie wolnych mediów. – A konkretnie na portal OKO.press, który utrzymuje się z wpłat czytelników. Gdyby nie te media, to nie dowiedzielibyśmy się o wielu aferach, choćby o kamienicy pana Banasia– podkreśla Dembowski. W uzasadnieniu orzeczenia czytamy, że "wniosek o zasądzenie zadośćuczynienia za doznaną krzywdę wynikłą z niewątpliwie niesłusznego zatrzymania (...) co do zasady zasługuje na uwzględnienie, jednakże nie w żądanej wysokości".

Dalej sędzia uzasadniał tak : "W związku z zatrzymaniem przez kilkanaście godzin S. D. niewątpliwie doznał krzywdy, co skutkowało zasądzeniem zadośćuczynienia. Pozbawienie go wolności będące efektem zastosowania środka przymusu w postaci zatrzymania wiązało się niewątpliwe z doznaniem cierpień natury psychicznej – przede wszystkim stresem, strachem i poniżeniem. Oceniając intensywność negatywnych doznań związanych z pozbawieniem wolności należy przy tym zaznaczyć, że fakt zatrzymania był dla wnioskodawcy nieoczekiwany, nieznany i niewątpliwie stresujący. Ponadto należy podkreślić, że wnioskodawca był w tym czasie znany w lokalnym środowisku z swojej działalności społeczno–politycznej, zaś na skutek zatrzymania jego opinia mogła zostać nadszarpnięta".

Orzeczenie nie jest prawomocne.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 38

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
suweren / 3 grudnia 2019 r. o 14:23
+11
"na KODziarza" - nowa metoda dojenia podatnika
Avatar
Her Adolf tüsk / 3 grudnia 2019 r. o 15:52
+7
Ale zenada :-) chlopa w szpitalu lekarze zabili a zone dali odszkodowanie 500zl. Tu jakiegos darmozjada zatrzymala policja I 4000zl odszkodowania. To sa wlasnie te sprawiedliwe sądy ktorych tak bronia. W ramach wdzięcznosci. Jak spalili kukielke jakiegis parcha to trza bylo isc siedziec wedlug sądu,bo to wielkie przestepstwo bylo
Avatar
Teraz Ja / 3 grudnia 2019 r. o 14:17
+7
Czyli kto zapłaci te 4 koła,policja czy MY.
Avatar
ja / 3 grudnia 2019 r. o 15:18
+6
Młlodzieżówka KOD? Stare komuchy aż miło popatrzeć jak warują, jeszcze pał by się przydało parę zasadzić żeby pamięć wróciła :).
Avatar
dekomunizacja - natychmiast! / 3 grudnia 2019 r. o 19:03
+5
"Wspólnie z P.O.P. PZPR i Kołem Adwokatów ZSL organizowane są zebrania poświęcone tematyce politycznej (!!!). Udział w tych zebraniach biorą znani działacze społeczno-polityczny (!!!) jak m.in. tow.tow.Dąbek i Zgrzywa. Członkowie Koła, poza pracą w ramach samego Koła, biorą także aktywny udział w działalności społeczno-politycznej w innych organach 1 instancjach. I tak, kol.adw.Gostkowski jest radnym MuN i  członkiem Komisji tejże Rady. Kol.adw.Kośoiołko jest przewodniczącym Woj.Komitetu o zasłużonych działaczy i społeczników należą n.in.kol. Banaszkiewioz, Wnuk i Filipowski  najbliższej kadenoji Koło zamierza coraz bardziej uaktywnić swą działalność i obejmować swym oddziaływaniem      jak najszersze kręgi adwokatów i aplikantów adwokackich" - SPRAWOZDANIE z działalności organów Izby Adwokackiej w ...
"Wspólnie z P.O.P. PZPR i Kołem Adwokatów ZSL organizowane są zebrania poświęcone tematyce politycznej (!!!). Udział w tych zebraniach biorą znani działacze społeczno-polityczny (!!!) jak m.in. tow.tow.Dąbek i Zgrzywa. Członkowie Koła, poza pracą w ramach samego Koła, biorą także aktywny udział w działalności społeczno-politycznej w innych organach 1 instancjach. I tak, kol.adw.Gostkowski jest radnym MuN i  członkiem Komisji tejże Rady. Kol.adw.Kośoiołko jest przewodnic... rozwiń
Avatar
prawy / 3 grudnia 2019 r. o 15:28
+5
Śmieszni stetryczali komuniści i lewactwo wyleniałe, zahłysniete zboctwami zachodnimi i pseudodemokracją, gonic to aż po Ocean
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 r. o 14:17
+5
I znowu o tych baranach. A sztandar ludu się cieszy bo ma o czym pisać. Żenada.
Avatar
antykitka / 3 grudnia 2019 r. o 15:54
+4
Ci którym wyrok sądu się nie podoba ---- stańcie na chwilę by myśli uspokoić i pomyślcie!!!!!  Czy naprawdę podoba się Wam bezprawne i bez podstawy zatrzymanie przez policję a następnie nad rankiem zrobione przeszukanie  w Waszym domu.  Przecież jutro może to i WAS spotkać. Może nikt nie zaprotestuje bo się będzie bał???????
 Nie podoba mi się bezKODstawne włażenie na pomnik i wieszanie na nim jakichś szmat. Jak widać niektórzy są za to jeszcze wynagradzani. Mnie to nie spotka bo nie mam zamiaru włażenia na POmniki.
Avatar
Wariat / 3 grudnia 2019 r. o 19:30
+2
Co za ironia losu! Zamordowani na  London Bridge Saskia  i Jack  byli studentami prawa University of Cambridge, zostali zaatakowani na moście po wyjściu z konferencji na temat resocjalizacji skazańców. Jack pisał pracę o.... surowości sądów wobec nie-białych !
 Parafrazując Lenina : "lewacy  sprzedadzą swym wrogom nawet sznur, na którym ten ich powiesi".
Avatar
kazik / 3 grudnia 2019 r. o 16:10
+2
Wolne sądy nagradzają barbarzyńców . Ich mściwość na zmarłych to dalszy ciąg sowieckich profanacji na zamordowanych Polakach. Kodomici są nam obcy pod każdym względem. Lubelskie sądownictwo to lewacka dyktatura.
Avatar
Wariat / 14 grudnia 2019 r. o 19:28
0
Kodowcy nie zapominajcie o Kijowskim ! Święta się zbliżają am on biedaczek za co je urządzi jak mu jeno wyszargana koszulka OTUA tylko została na grzbiecie.
Avatar
Znajomy / 11 grudnia 2019 r. o 14:19
0
Stasiek przestań już bo się ludzie śmieją.
Avatar
bialczanin / 5 grudnia 2019 r. o 08:38
0
Do Wariata. Masz rację odwaga potaniała, ci panowie teraz protestują, " bo tak bardzo bronią społeczeństwa przed tym strasznym PISem". Mówiąć wprost nie zgadzam się na ubieranie w koszulki pomników, nie zgadzam się na pisanie po ścianach, nie zgadzam się na malowanie na drzwiach partii politycznych napisów ( sąd uniewinnił , bo niska szkodliwość czynu). Jest mnóstwo możliwośći wyrażania swoich poglądów. Swoją drogą ciekaw jestem działań i poglądów wyrażanych przez tych panów w latach 70 i osiemdziesiatych. Kto ich zna? zna ich walkę z komuną? Może jestem niesprawiedliwy?
Do Wariata. Masz rację odwaga potaniała, ci panowie teraz protestują, " bo tak bardzo bronią społeczeństwa przed tym strasznym PISem". Mówiąć wprost nie zgadzam się na ubieranie w koszulki pomników, nie zgadzam się na pisanie po ścianach, nie zgadzam się na malowanie na drzwiach partii politycznych napisów ( sąd uniewinnił , bo niska szkodliwość czynu). Jest mnóstwo możliwośći wyrażania swoich poglądów. Swoją drogą ciekaw jestem działań i poglądów wyrażanych przez tych panów w latach 70 i osiemdziesiatych. Kto ich zna? zna ich walk... rozwiń
Avatar
bialczanin / 5 grudnia 2019 r. o 08:31
+1
Genialny wyrok, prawdziwie Wolny Sąd, jak On się zajął biednym pokrzywdzonym Obywatelem. I takich Sądów bedziemy bronili do krwi ostatniej!!!! Panowie z Policji nieco się zagalopowali, bo powinni wlepić mandat i kazać doprowadzić pomnik do pierwotnego wyglądu, ale ten wyrok jest z cyklu zadośćuczynienie dla bandyty za siedzenie w dusznej celi. Przypomnijcie kto ten ostatni wyrok wydał?
Avatar
Hector / 4 grudnia 2019 r. o 15:53
-2
Sądy są wolne i tego komuchy bronią, żeby sędziowie robili ci im się żywnie podoba. Oni nic ie mówią a tym bardziej nie protestują, aby sądy były SPRAWIEDLIWE!!!
Avatar
Wariat / 4 grudnia 2019 r. o 09:36
0
Nadgorliwość  policji okazała się błędem. Jak można aresztować ludzi za baner z napisem nikogo nie obrażającym? To było zachowanie prosto z komuny.  A komentarze na forum, że to ci panowie są komunistami czy lewakami są po prostu niedorzeczne. Nawet gdyby byli to mają prawo wyrażać swoje poglądy. Na tym polega demokracja. Widocznie piszący komentarze sami mają poglądy komunistyczne i chcą cenzurować wolność słowa.
 Wszystko mi można zarzucić z wyjątkiem tego że mam poglądy komunistyczne. Najgorliwiej gębują za demokracją byli komuniści, gorliwie wysługujący się kacapom. Odwaga potaniała i miło jest korzystać z owoców demokracji za które inni płacili krwią i życiem. Jakich spraw bronią szmaciarze od pomników, ubeckich emerytur, środowiska sędziów które nigdy się nie oczyściło, Konstytucji może tej jeszcze z wpisaną przyjaźnią ze Związkiem Zdradzieckim ?
 Wszystko mi można zarzucić z wyjątkiem tego że mam poglądy komunistyczne. Najgorliwiej gębują za demokracją byli komuniści, gorliwie wysługujący się kacapom. Odwaga potaniała i miło jest korzystać z owoców demokracji za które inni płacili krwią i życiem. Jakich spraw bronią szmaciarze od pomników, ubeckich emerytur, środowiska sędziów które nigdy się nie oczyściło, Konstytucji może tej jeszcze z wpisaną przyjaźnią ze Związkiem Zdradzieckim ? rozwiń
Avatar
Gość / 4 grudnia 2019 r. o 09:21
+1
Nadgorliwość policji okazała się błędem. Jak można aresztować ludzi za baner z napisem nikogo nie obrażającym? To było zachowanie prosto z komuny. A komentarze na forum, że to ci panowie są komunistami czy lewakami są po prostu niedorzeczne. Nawet gdyby byli to mają prawo wyrażać swoje poglądy. Na tym polega demokracja. Widocznie piszący komentarze sami mają poglądy komunistyczne i chcą cenzurować wolność słowa.
Avatar
Wariat / 4 grudnia 2019 r. o 08:18
-1
Prawiczkowie zaraz wybuchną ze złości. Już się napompowali jak balony na wesele, hahahaha
 Co z ciebie za lewicowiec jak nawet nie znasz dzieł Marksa, Lenina i Stalina. Wiesz ty o tym że Marks propagował idee ludobójstwa, wiesz na jaką liczbę szacuje się ofiary komunizmu? Zresztą dlaczego mamy wszyscy płacić szmaciarzom od pomników w czasie ich umiłowanej komuny dostaliby wypłatę w postaci solidnego pałowania i twardego łoża. Za tym tęsknicie ?
Avatar
4567 / 3 grudnia 2019 r. o 20:06
-2
Prawiczkowie zaraz wybuchną ze złości. Już się napompowali jak balony na wesele, hahahaha
Avatar
Wariat / 3 grudnia 2019 r. o 19:30
+2
Co za ironia losu! Zamordowani na  London Bridge Saskia  i Jack  byli studentami prawa University of Cambridge, zostali zaatakowani na moście po wyjściu z konferencji na temat resocjalizacji skazańców. Jack pisał pracę o.... surowości sądów wobec nie-białych !
 Parafrazując Lenina : "lewacy  sprzedadzą swym wrogom nawet sznur, na którym ten ich powiesi".
Zobacz wszystkie komentarze 38

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koronawirus zabija biznes. Na Lubelszczyźnie przybywa bezrobotnych

Koronawirus zabija biznes. Na Lubelszczyźnie przybywa bezrobotnych

Z prowadzenia własnej działalności gospodarczej masowo rezygnują fryzjerzy i kosmetyczki. Eksperci szacują, że kryzysu nie przetrwa nawet co czwarta restauracja, co mocno odbije się też na rynku nieruchomości. Swoich pracowników zwalniają nie tylko ci mali. O prawie 2 tysiące osób zamierza zredukować swoją załogę duża firma meblarska, branżowa wizytówka naszego regionu

Kolejne zakażenia koronawirusem. Wykryto go u 254 osób. Siedem osób zmarło

Kolejne zakażenia koronawirusem. Wykryto go u 254 osób. Siedem osób zmarło

O kolejnych 254 nowych zakażeniach koronawirusem poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Z powodu choroby Covid- 19 zmarło 7 kolejnych osób

UMCS zmienia termin wyborów przez koronawirusa. Politechnika robi to po raz dugi

UMCS zmienia termin wyborów przez koronawirusa. Politechnika robi to po raz dugi

Senat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej zdecydował o przełożeniu wyborów nowego rektora. Podobną decyzję – już po raz dugi – podjęły władze Politechniki Lubelskiej. W obu przypadkach powód jest ten sam: stan epidemii związany z zagrożeniem koronawirusem.

Biała Podlaska chce kupić 50 laptopów do zdalnej nauki dla uczniów

Biała Podlaska chce kupić 50 laptopów do zdalnej nauki dla uczniów

50 laptopów chce zamówić Biała Podlaska w ramach programu Ministerstwa Cyfryzacji "Zdalna Szkoła". Zamówienie ofertowe jest już dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej.

Budował świetlicę wiejską w gminie Milejów. Spadł z rusztowania

Budował świetlicę wiejską w gminie Milejów. Spadł z rusztowania

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe przetransportowało do szpitala 63-letniego pracownika, który spadł z rusztowania podczas prac budowlanych prowadzonych w miejscowości Popławy.

Mieszkanka Chełma znalazła kartę do bankomatu. Zamiast ją oddać, poszła na zakupy

Mieszkanka Chełma znalazła kartę do bankomatu. Zamiast ją oddać, poszła na zakupy

Za kradzież z włamaniem odpowie 55-letnia mieszkanka Chełma i jej 28-letni syn. Kobieta znalazła kartę bankomatową, którą wielokrotnie płaciła za zakupy. Transakcji dokonywał także jej syn. W ten sposób wypłacili z rachunku ponad 800 złotych.

Koronawirus: W tych miejscach powstaną izolatoria dla pacjentów. Pełna lista lokalizacji

Koronawirus: W tych miejscach powstaną izolatoria dla pacjentów. Pełna lista lokalizacji

13 izolatoriów działać będzie na terenie województwa lubelskiego. Wojewoda podał pełnią ich listę.

Krzysztof Piątek wróci do Milanu? Sensacyjne doniesienia z Włoch
film

Krzysztof Piątek wróci do Milanu? Sensacyjne doniesienia z Włoch

Włoscy dziennikarze wieszczą sensacyjny powrót Krzysztofa Piątka do Serie A. Według „Corriere dello Sport” reprezentant Polski już wkrótce miałby przejść z Herthy do Milanu.

Lubartowski Ośrodek Kultury zmienił się w szwalnię. Szyją maseczki
galeria

Lubartowski Ośrodek Kultury zmienił się w szwalnię. Szyją maseczki

Nie robią warsztatów, nie organizują koncertów, ale mimo wszystko działają. Lubartowski Ośrodek Kultury włączył się w akcję szycia masek dla szpitali. – Chcemy pomóc naszemu szpitalowi. Tutaj są nasze rodziny, nasi przyjaciele – mówi Małgorzata Gryglicka – Szczepaniak, dyrektor LOK.

Ograniczenia na targowiskach. Trzech klientów na jedno stoisko
galeria

Ograniczenia na targowiskach. Trzech klientów na jedno stoisko

Zgodnie z nowymi zasadami bezpieczeństwa na targowiskach w kolejkach stać może trzech klientów przy jednym stoisku. Liczba osób przebywających na targu nie może być więc większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych

Wirusolog: Szczepionka na koronawirusa może być dostępna już w przyszłym roku

Wirusolog: Szczepionka na koronawirusa może być dostępna już w przyszłym roku

Naukowcy z całego świata ścigają się z czasem, żeby jak najszybciej stworzyć szczepionkę na koronawirusa. W USA trwają badania na ludziach – ochotnikach. - Trzeba przede wszystkim zbadać jak wygląda odporność na wirusa u ludzi, którzy już go „przechorowali”, a potem odwzorować to w szczepionce – tłumaczą specjaliści.

Czysta Rzeka ze zmianami. Mieli zbierać śmieci, a zbierają pieniądze na pomoc dla szpitali

Czysta Rzeka ze zmianami. Mieli zbierać śmieci, a zbierają pieniądze na pomoc dla szpitali

Operacja Czysta Rzeka 2020 zmieniła się na tydzień w Operację Rzeka dla Szpitali, w ramach której organizowana jest zbiórka. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej dla lokalnych szpitali.

Przy stoliku usiądziesz, ale w swoim domu

Przy stoliku usiądziesz, ale w swoim domu

W czasach epidemii restauracji nie odwiedzisz, ale ona może odwiedzić Ciebie. OtoStolik, lubelska platforma do rezerwowania stolików w restauracji zmienia się w platformę, gdzie można zamawiać jedzenie z bezkontaktową dostawą do domu.

W Zamościu i okolicach pierwsze komunie odbędą się dopiero w październiku. Majowy termin odwołany

W Zamościu i okolicach pierwsze komunie odbędą się dopiero w październiku. Majowy termin odwołany

Wszystkie pierwsze komunie w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej odbędą się dopiero jesienią - taką decyzję podjął biskup Marian Rojek. Wziął pod uwagę "trwający stan epidemii oraz brak pewności, co do dalszego rozwoju sytuacji".

Oszuści próbowali okraść ośmiu mieszkańców gminy Radzyń Podlaski

Oszuści próbowali okraść ośmiu mieszkańców gminy Radzyń Podlaski

Mieszkanka gminy Wohyń straciła 47 tys. zł przekazując gotówkę oszustom podającym się za policjantów. Inna uniknęła straty tylko dzięki interwencji dyrektora banku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.