Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

12 marca 2019 r.
20:55

Nowy prezydent miasta obiecywał skromniejszy urząd. Kupił sobie gadżet za pieniądze podatników

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
52 73 A A
– Obiecaliśmy mieszkańcom skromne i racjonalne wydatkowanie pieniędzy – mówił prezydent Michał Litwiniuk
– Obiecaliśmy mieszkańcom skromne i racjonalne wydatkowanie pieniędzy – mówił prezydent Michał Litwiniuk

Nowoczesny zegarek typu smartwatch sprezentował sobie z publicznych pieniędzy prezydent Białej Podlaskiej. Lubelska Fundacja Wolności uważa, że to marnowanie publicznych pieniędzy na gadżety. Koszt takiego zegarka to 1,3 tys. zł brutto. Michał Litwiniuk (PO) tłumaczy, że i tak zrezygnował z zakupu nowego, droższego telefonu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do zakupów doszło w grudniu. Oprócz smartwatcha, zastępca prezydenta Maciej Buczyński otrzymał telefon służbowy za 3,5 tys. zł brutto.

– Obiecaliśmy mieszkańcom skromne i racjonalne wydatkowanie pieniędzy – mówił na jednej ze styczniowych konferencji prasowych prezydent Michał Litwiniuk.

To było wtedy, gdy rezygnował z usług gdyńskiej kancelarii „Jedliński, Bierecki i Wspólnicy”. O skromniejszym urzędzie prezydent mówił również podczas powoływania swojego zastępcy Macieja Buczyńskiego. Wcześniej w magistracie było dwóch zastępców prezydenta. Jak więc prezydent tłumaczy się teraz z takiego zakupu?

– Zaproponowano mi zakup nowego telefonu z najwyższej półki, jak to miało miejsce w przypadku odchodzącego prezydenta, ale uznałem to za zbędny wydatek, bo okazało się, że używany przeze mnie telefon z 2016 roku jest wciąż w zasobach urzędu.

Zdecydowałem się na zegarek z funkcją telefonu, kilkakrotnie tańszy od najnowszych smartfonów – zaznacza. – Bialczanie wiedzą i widzą, że realizuję wizję skromniejszego urzędu. Nie używam samochodu służbowego do celów prywatnych, do pracy dojeżdżam rowerem, nie zatrudniam kierowcy, zrezygnowałem z powoływania drugiego zastępcy – dodaje Litwiniuk.

Smartwatch to, według branżowych serwisów, inteligentny zegarek. Urządzenie ma wbudowany system Android, połączenie z internetem, GPS, może nawet zmierzyć tętno.

– To jest uznawane jako gadżet i trudno mi sobie wyobrazić, do jakich obowiązków w pracy prezydenta jest on przydatny – mówi Krzysztof Jakubowski, prezes lubelskiej Fundacji Wolności, która patrzy władzy na ręce, w tym przypadku dosłownie. – Nie wiem, czy nie jest to raczej marnowanie publicznych pieniędzy. Na pewno nie świadczy to o skromności władzy, ale raczej o przepychu – uważa Jakubowski i przypomina sobie sytuację z Lublina. – Poprosiliśmy o wyciągi ze służbowych kart i wówczas duże oburzenie opinii publicznej wywołał zakup etui na telefon służbowy – opowiada.

Jego zdaniem większość prezydentów miast radzi sobie bez służbowych smartwatchów. Fundacja Wolności wystąpiła do bialskiego Urzędu Miasta o uzasadnienie takiego zakupu z pieniędzy podatników.

Taki wydatek nie jest też zrozumiały dla Adama Chodzińskiego, obecnie radnego Zjednoczonej Prawicy, a wcześniej zastępcy prezydenta Dariusza Stefaniuka. – Telefon, owszem, jest narzędziem pracy dla prezydenta, ale taki gadżet, jakim jest smartwatch, ani nie poprawi jakości pracy, ani nie wpłynie na świeże pomysły obecnego prezydenta. Uważam, że to awangardowy gadżet, zabawka dla dużych chłopaków – stwierdza Chodziński.

Przyznaje, że sam ma kilka zegarków, ale kupił je z prywatnych pieniędzy. – Nie postrzegam pozytywnie tego typu wydatków, zwłaszcza, że w kampanii wyborczej pan prezydent mówił o oszczędzaniu. Widać, że były to słowa rzucane na wiatr – zauważa radny i zapowiada, że klub Zjednoczonej Prawicy przyjrzy się dogłębniej obecnym wydatkom urzędu.

Komentarze 73

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Borys wnuk Gomułki / 13 marca 2019 o 08:14
+18
Niemożliwe Dziennik wschodni pisze coś niewygodnego dla PO chyba przez pomyłkę:))
Avatar
Bialczanin / 13 marca 2019 o 07:24
+14
O kużwa goguś jak się bawi, dostajesz gościu pobory i to nie małe kup sobie za swoje co będziesz chciał a nie wyciągasz rękę po nie swoje nauczyli się kupować za nie swoje zegarki,telefony,garnitury jeszcze żonie dzieciom zrób zakupy jak to robił ryży wstyd nauczcie się żyć za swoje pieniądze .Jak by to było w innym kraju to byś był wyrzucony na zbity pysk z tego stanowiska .WSTYD nie stać Cię to nie pajacuj .
Avatar
Hipek / 12 marca 2019 o 23:46
+14
Połasić się na jakiś bzdetny gadżet i to jeszcze nie za swoje. Małostkowość wyłazi z butów niczym słoma.
Avatar
Gość / 12 marca 2019 o 21:28
+14
Litwiniuk zachował się jak platformerski pajac ;)
Avatar
Gość / 12 marca 2019 o 21:05
+14
cwaniaczek z ładną twarzą, a mieszkańcy Białej znowu się nabrali. Ciekawe czym różni się od poprzednika? Chyba tym że zatrudnia na potęgę byłych komuchów za poparcie w wyborach.
Avatar
Sklepikarz / 13 marca 2019 o 09:43
+12
Michaś, bierz jeszcze na fakturę , za nasze bieliznę małżonce. Jak szaleć to szaleć. Pierwsza dama musi być przecież elegancka . A sobie weź kowbojki co by słoma nie wylaziła .
Avatar
Xxx / 13 marca 2019 o 06:17
+12
Kolejny zakup to inteligentny wibrator, z GPS i z systemem " wte i wewte"...
Avatar
qaz / 13 marca 2019 o 06:04
+12
Zaproponowano mi zakup nowego telefonu z najwyższej półki, KTO ZAPROPONOWAŁ.?
Avatar
Psy / 12 marca 2019 o 23:43
+12
I co teraz ? Nie będzie smartwatcha ? K...a , a tak nam było dobrze
Avatar
Ja / 13 marca 2019 o 19:48
+11
Panowie tyle zarabiacie a nie stać was na gadżety...trochę żenua...Cieszcie się władzą, potem spadniecie a z wami wasza pycha i próżność
Avatar
josef / 18 marca 2019 o 07:40
0
To jest zwyczajny złodziej ze skłonnościami korupcyjnymi.Weźmie wszystko co mu się nadarzy.Rada miasta powinna wszcząc procedury przygotowawcze do referendum.W poprzedniej kadencji pewnie było podobnie ,bo ten zaczął brać na samym początku.Rada powinna szczegółolwo sprawdzić także wydatki poprzednika!
Avatar
Marcel / 15 marca 2019 o 06:47
+1
Ten bobrowy pajac prezydencik papuguje Stefaniuka nawet z wyglądu, doboru ubrań to może inteligencje też by po nim popapugował, bo na razie reprezentuje mniej niż zero. Ja już patrzeć nie mogę na niego, a słuchać to już nie daj boże. Ostatnio moi znajomi też słusznie zauważyli, że litwinukowa anna upodobniła się jak cholera do Stefaniukowej. Wystarczy popatrzeć, jak wyglądała przez 4 lata a jak teraz. W każdym calu ją dziewucha papuguje. Wytłumaczcie mi zatem, po co była ta zmiana, żeby mieć na stanowiskach marne kopie poprzedników???!!! Smartwatch Litwiniuk ku0pił dla siebie, a bus był dla spółki, co naprawdę dla wielu jest jasne. Nie jeździł nim Stefaniuk i wiem to na pewno, bo mieszkam na przeciwko jego bloku. Naprawdę ludzie nie rozumiem tej chorej zmiany, bo zamiast oryginałów mamy teraz ich naprawdę marne kopie. Spróbujcie zamieszkać tam gdzie ja i nie daj Boże spotkać Litwiniuka albo jego żonę na placy zabaw przed blokiem! Uwierzcie mi, że człowiek nie wie gdzie uciekać, by już nie słyszeć tych głupot, które wygadują, a lubią gadać bardzo dużo, tzn. litwiniuk bo jego żona w ogóle nie nic do powiedzenia ....
Ten bobrowy pajac prezydencik papuguje Stefaniuka nawet z wyglądu, doboru ubrań to może inteligencje też by po nim popapugował, bo na razie reprezentuje mniej niż zero. Ja już patrzeć nie mogę na niego, a słuchać to już nie daj boże. Ostatnio moi znajomi też słusznie zauważyli, że litwinukowa anna upodobniła się jak cholera do Stefaniukowej. Wystarczy popatrzeć, jak wyglądała przez 4 lata a jak teraz. W każdym calu ją dziewucha papuguje. Wytłumaczcie mi zatem, po co była ta zmiana, żeby mieć na stanowiskach marne kopie poprzedników???!!! Sma... rozwiń
Avatar
nie jestem robotem / 14 marca 2019 o 18:48
+4
zachowuje sie tak jak komunisci z po wybraliscie to cieszcie sie mim a on bedzie napychal kabze co miesiac a dla mieszkancow bialej bedzie mniej jak zero
Avatar
Pseudo / 14 marca 2019 o 14:25
+9
Zarabia 12tys miesiecznie i jest tak biedny że nie kupi zegarka za 1400 zł.Panie prezydencie (tfu) w sklepach są raty 0% stówka miesieczni to nie majątek. Tym bardziej że inni zarabiają 2,5tys (elita) i stać ich na telefon czy zegarek.
Avatar
Aga / 14 marca 2019 o 11:36
-5
Jan Paweł II też spotykał się z więźniami i nikogo nie segregował oraz nikogo nie potępiał
Avatar
*** / 14 marca 2019 o 08:34
+9
Brak szacunku dla majestatu władzy.  Pan Prezydent to brzmi dumnie. Lanser to koleś z dyskoteki. Nie pasuje to jedno do drugiego.  Jakoś nie mogę pojąć czy człowiek nie pasuje do urzędu czy odwrotnie, urząd do człowieka?
Avatar
Dariusz / 14 marca 2019 o 07:05
+4
Czy teraz dotrze do wyborców ,że na stanowisko prezydenta wybraliście lansera bez jakiegokolwiek przygotowania do pełnionej funkcji.
Avatar
Ja / 13 marca 2019 o 19:48
+11
Panowie tyle zarabiacie a nie stać was na gadżety...trochę żenua...Cieszcie się władzą, potem spadniecie a z wami wasza pycha i próżność
Avatar
Gość / 13 marca 2019 o 18:36
+5
A to pajac platformerski jest i tyle
Avatar
Xxx / 13 marca 2019 o 18:12
+6
Ile jadu... A jak cyrkowcy z poprzedniej władzy kupili sobie od tak busa to cisza była.
 A jutro do Białej przyjezdzaja goscie z  tarnobrzeskiej strefy ekonomicznej do jednej z firm. Ma byc też prezdencik-gadzecik i inne urzedasy. Ot tak sprzedali busa, to czym przyjedzie władza z ratusza? Rowerami???
Zobacz wszystkie komentarze 73

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szeroko zakrojona akcja poszukiwań męża zamordowanej kobiety. Strażacy wypompowują wodę ze studni

Szeroko zakrojona akcja poszukiwań męża zamordowanej kobiety. Strażacy wypompowują wodę ze studni 12 5

Trwają poszukiwania 35-latka z Trawnik podejrzanego o zabójstwo swojej żony. Kobieta zginęła od przynajmniej kilku ciosów nożem. Nie wiadomo, dlaczego doszło do tragedii.

Problemy na budowie stadionu w Białej Podlaskiej. Miasto nie straci dotacji?

Problemy na budowie stadionu w Białej Podlaskiej. Miasto nie straci dotacji? 13 0

Zakończyły się prace inwentaryzacyjne na miejskim stadionie. Przypomnijmy, że władze miasta w grudniu zerwały umowę z wykonawcą przebudowy obiektu. 10-milionowa dotacja z Ministerstwa Sportu i Turystyki nie jest zagrożona.

Wódką leczył chore gardło. A potem wsiadł za kierownicę

Wódką leczył chore gardło. A potem wsiadł za kierownicę 0 1

57-latek z okolic Biłgoraja leczył ból gardła wódką z herbatą. Postanowił później usiąść za kierownicą, co skończyło się dachowaniem.

Biały dzień u studentów KUL. Dzień Świętości Życia

Biały dzień u studentów KUL. Dzień Świętości Życia 1 0

Na ogół w białych bluzkach i koszulach przyszli w poniedziałek na uczelnię studenci i wykładowcy, którzy odpowiedzieli na apel Samorządu Studentów KUL. W Kościele katolickim 25 marca jest obchodzona uroczystość Zwiastowania Pańskiego. To również Dzień Świętości Życia.

Lublin: Zobaczył swoje zdjęcie w internecie. Twierdzi, że portfel zwrócił jeszcze tego samego dnia

Lublin: Zobaczył swoje zdjęcie w internecie. Twierdzi, że portfel zwrócił jeszcze tego samego dnia 11 3

Z naszą redakcją skontaktował się mężczyzna, którego wizerunek opublikowała dziś Komenda Miejska Policji w Lublinie.

Pracownicy drugiej kategorii z puławskich Azotów. Zapowiadają pikietę przed kancelarią premiera

Pracownicy drugiej kategorii z puławskich Azotów. Zapowiadają pikietę przed kancelarią premiera 9 15

W nadchodzących wyborach do rady nadzorczej Grupy Azoty SA będą mogli wystartować jedynie pracownicy tarnowskiej spółki. To łamanie obowiązującej ustawy – grzmią związkowcy z puławskich Zakładów Azotowych i zapowiadają pikietę przed kancelarią premiera.

Al. Tysiąclecia w Lublinie: Samochód zawisł na barierkach
Alarm 24

Al. Tysiąclecia w Lublinie: Samochód zawisł na barierkach 38 1

Do zdarzenia doszło przed godz. 19 na al. Tysiąclecia w Lublinie.

Gorąco przed referendum w Lublinie: „Pokazują park, nie bloki”. TBV idzie na policję

Gorąco przed referendum w Lublinie: „Pokazują park, nie bloki”. TBV idzie na policję 101 151

Coraz gorętsza robi się kampania przed pierwszym w historii miasta referendum lokalnym, które ma dotyczyć możliwości budowy bloków na górkach czechowskich. Właściciel tego terenu, spółka TBV, żąda usunięcia z internetu wizualizacji pokazującej blokowisko na części górek. Chce, aby policja namierzyła autora grafiki. –To próba zastraszania ludzi, którzy mają inne zdanie – odpowiada autor.

"NiePokorne": Spacer tematyczny po Lublinie śladem zasłużonych kobiet
30 marca 2019, 11:00

"NiePokorne": Spacer tematyczny po Lublinie śladem zasłużonych kobiet 0 0

PTTK w Lublinie zaprasza na spacer tematyczny po mieście śladem wielkich kobiet. Start 30 marca o godz. 11 spod pomnika Marii Curie-Skłodowskiej.

Polska pszczoła nie powinna narzekać. Polityczne wsparcie

Polska pszczoła nie powinna narzekać. Polityczne wsparcie 1 0

Poseł Krzysztof Głuchowski (PiS) z Łukowa apeluje o powołanie rządowego zespołu, który będzie zajmował się polskim pszczelarstwem. Minister rolnictwa Jan Ardanowski zapowiada, że taki zespół powstanie.

Kraśnik: Dziś telefon, jutro działanie. Urzędnicy obiecują porządki
Alarm 24
galeria

Kraśnik: Dziś telefon, jutro działanie. Urzędnicy obiecują porządki 2 2

Na bałagan, zniszczone znaki drogowe i zapadające się studzienki skarżą się mieszkańcy m.in. ul. Żeromskiego w Kraśniku, którzy poprosili nas o interwencję w tej sprawie. Urzędnicy zapewniają, że wysłali już tam odpowiednie służby.

Lublin: W szatni na basenie zgubił portfel. Zabrał go ten mężczyzna [zdjęcia]

Lublin: W szatni na basenie zgubił portfel. Zabrał go ten mężczyzna [zdjęcia] 102 5

Policjanci z III komisariatu prowadzą postępowanie dotyczące przywłaszczenia portfela.

Radni PiS, LGBT i happening "zamiatanie homofobii". W Lublinie zanosi się na ideologiczną burzę

Radni PiS, LGBT i happening "zamiatanie homofobii". W Lublinie zanosi się na ideologiczną burzę 96 29

Uznania Lublina za „miasto wolne od ideologii LGBT” chcą miejscy radni z opozycyjnego względem prezydenta klubu Prawa i Sprawiedliwości. W tej sprawie przygotowali projekt stanowiska, który chcą poddać pod głosowanie na posiedzeniu Rady Miasta zbierającej się już w czwartek.

Koncert zespołu Clock Machine w Domu Kultury
30 marca 2019, 20:00

Koncert zespołu Clock Machine w Domu Kultury 0 0

Premierowy materiał z płyty "Prognozy" grupy Clock Machine usłyszymy już 30 marca o godz. 20, podczas koncertu formacji w Domu Kultury (Krakowskie Przedmieście 19).

AZS Wrocław – AZS PSW Biała Podlaska 0:5. Uczciły pamięć rektora

AZS Wrocław – AZS PSW Biała Podlaska 0:5. Uczciły pamięć rektora 0 0

AZS PSW Biała Podlaska o krok od utrzymania się w rozgrywkach

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!